Jump to content

zawodówka czy technikum fryzjerskie????

***carmen***

Recommended Posts

Posted

Siemka

Za niedługo kończe gimnazjum i chciałabym być kiedyś fryzjerka :P

Chciałam iść do technikum ale słyszałam że po technikum to nie bardzo mogłabym pracować w zawodzie bo bym sie za dużo nie nauczyła... :cry: :cry: że lepiej zrobic zawodówke a potem technikum zaocznie....

Teraz nie wiem co wybrać.... :cry: :cry: Pomóżcie

Posted

Skarbie teraz kończąc technikum masz egzamin zawodowy i tytuł technika w twoim przypadku fryzjera do tego matura. Sądzę że zawodówka to strata czasu no chyba że nie dasz rady w technikum bo jednak ma sporo wyższy poziom od zawodówki( oczywiście różne szkoły mają różne poziomy).

Posted
Sądzę że zawodówka to strata czasu no chyba że nie dasz rady w technikum bo jednak ma sporo wyższy poziom od zawodówki

nie chodzi mi o poziom bo w technikum sobie poradze (może nie będe najlepsza w klasie ale najgorsza napewno też nie) tylko słyszałam że po technikum nie znajde zatrudnienia w zawodzie :( i to też była by strata czasu :(

Posted

Moim zdaniem zeta bo juz cały czas bedziesz siedziała w salonie :razz: no i potem jak mówiłaś zaoczne ale to naprawdę zależy od ciebie :roll:

Posted

My dostałyśmy się do liceum i jest okropnie.wychowawczyni to pizda stara i tryle!!!przenosimy sie do technikum chyba bo zawsze jest praca a i nauczyciele nie cisną tak strasznie dobrze cio radze idz do technikum

Posted

Moja koleżanka chodzi do fryzjerskiej zawodówki- tam wiedzy teoretycznej to może zbyt dużo nie zgarnie, ale umiejętności fryzjerskie miała juz spore po 1 klasie. W technikum praktyki są 2 razy po 1 miesiącu (bynajmniej w moim technikum tak było), a w zawodówce koleżanka miała tak: 1 i 2 klasa- 3 dni szkoły i 2 dni praktyk, 3 klasa- 2 dni szkoły i 3 dni praktyk, do tego w zależności od salonu pracuje się w soboty, ferie i połowę wakacji. To naprawdę sporo czasu na zdobycie odpowiednich umiejętności. Po 3 latach zawodówki ma egzaminy czeladnicze- teoretyczne i praktyczne, ale z tego co mówiła wszyscy je zdaja. Po zawodówce można też zrobić zaocznie mature i technika, pracując już w jakimś salonie.

Po technikum ma się maturę, to wiadomo i tytuł technika (który jest zdobyć trudniej niż czeladnika), ale zdecydowanie mniejsze umiejętności. Dlatego musisz zdecydować co wolisz: teorię, czy praktykę ;)

Posted

Zgadzam sie z wypowiedzią wyzej :) Ja osobiscie chodze do zawodowki , jestem w klasie fryzjerskiej i nie zamienilabym tego na technikum ! Z prostej rzyczyny... Teraz jestem w 2 klasie i mam 2 dni praktyki , 3 dni szkoly tak samo mialam w 1 klasie . Natomiast w 3 jest 3 dni praktyki :) Przez te niecale dwa lata nauczylam sie bardzo duzo , bo pracuje w salonie i mam kontakt z klientami i uczylam sie od początku jak podchodzic do klienta, jak z nim rozmawiac , polecac itp :) A tego wszystkiego nie nauczysz sie w technikum pracując na pracowni fryzjerskiej w szkole ... Tam przewaznie cwiczy sie na główkach treningowych , ktore po jakims czasie sie nudzą ... A w salonie na praktyce masz doczynienia z ludzmi i kazdy jest inny , a nie jak glowka (caly czas te same wlosy) pozniej bede Ci ciezko jak przyjdzie do Ciebie klientka czy klient z innym rodzajem wlosow .

Po zawodowce masz egzamin czeladnika , ktory bardzo sie przydaje ...

Ja jestem bardzo zadowolona z mojego wyboru ... i po tej szkole wybieram sie odrazu do technikum zaocznego , zeby zrobic sobie srednie , a taka szkola uzupelniająca trwa 2 lata ;) Wiec warto pomyslec najpierw o umiejętnosciach , zeby dobrze wykonywac swoj zawod w przyszlosci :)

Posted

droga NIKKI

mam pytanie a co ty na tych praktykach robisz :?:

Posted

A wiec, to zalezy od salonu i klasy :) Wiadomo, ze od w 1 klasie przypatrujesz sie pracy fryzjerą , sprzatasz, myjesz itp. Od drugiej klasy zajmujesz sie wazniejszymy rzeczy związanymi z zawodem . Wykonuje rozne zabiegi na wlosach klientki , nakladam farbe , pasemka ... Wszystko zalezy od swoich mozliwosci , np. u nas w salonie jak szefowa widzi ze sie starasz i trenujesz daje ci szanse na wykonywanie tego na klientkach ;) Jest u nas tez kosmtyczka , uczymy sie robienia profesjonalnego makijazu ... Nauczylam sie juz regulacji brwi i nakladanie henny na brwi i rzęsy - jestem w 2 klasie a moge juz to robic na klientkach ....

Carmen jesli lubisz to robic to polecam Ci wybierz sie do takiej szkoly i ksztalc sie bo naprawde sie oplaca :) Ale tez wazne jest zeby znalesc sobie praktyke w dobrym salonie ;)

Posted
Siemka

Za niedługo kończe gimnazjum i chciałabym być kiedyś fryzjerka :P

Chciałam iść do technikum ale słyszałam że po technikum to nie bardzo mogłabym pracować w zawodzie bo bym sie za dużo nie nauczyła... :cry: :cry: że lepiej zrobic zawodówke a potem technikum zaocznie....

Teraz nie wiem co wybrać.... :cry: :cry: Pomóżcie

Idź do technikum, nawet bym się nie zastanawiała. Kto Ci mówił, że w technikum niczego się nie nauczysz? koleżanki z zawodówki? Zawodówka ma 3 lata, a technikum ma 4, więc praktyki są rozłożone tak, aby było tak samo tu i tam, zatem niektórzy nie biorą tego pod uwagę i twierdzą, że w technikum jest mniej zajęć w salonach, a le to nie jest prawda. :)

Poza tym zrób wszystkie badania... a nie jak większość załatwiaj papierki od lekarzy, którzy nawet dokładnie Cię nie sprawdzą.

Moja koleżanka się jeszcze uczy... jest w trzeciej klasie tekchnikum fryzjerskiego i niedawno na wf koleżanka ją popchnęła i teraz Ona ma uszkodzoną część lędźwiową kręgosłupa. Tego uleczyć się do końca nie da, bo kręgosłup ma to do siebie, że jeśli zostanie uszkodzony, to uszczerbek będzie już do końca życia. I teraz Ona uczy się dalej, ale na praktyki nie chodzi już... uczy się aby mieć maturę, a później zobaczy jak to będzie. Gdyby była w zawodówce, to nie miałaby matury, zatem prosto mówiąc nie miałaby NIC. Nie życzę Ci niczego złego absolutnie, niech Bóg ma Cię w opiece, ale trzeba umieć odpowiednio wybrać i brać pod uwagę każdą sytuację, która ewentualnie mogłaby się wydarzyć.

Ja stawiam na technikum i wcale mniej się nie nauczysz... teraz tylko dbaj, abyś się dostała. :)

• 4 months later...
Posted

Przeczytalam tutaj opinie kolezanek no i nie zgadzam sie ze wszystkimi....ja tez teraz koncze gimnazjum i zastanawialam sie najpierw nad LP a potem zrobic roczny kurs ale zrezygnowalam bo tu sie nic nie naucze....potem myslalam nad zawodowka i technikum i sobie tak porownywalam...i postanowilam ze pojde na tehnikum, poniewaz...technikum ma 4 lata no i tu wyzej kolezanka powiedziala ze praktyki sa dostosowane tak ze po prostu masz jak w zawodowce....przeciez ty przed szkola mozesz brac sobie praktyki juz w zakladzie w soboty jak robi moja kolezanka...wszyscy mowia w techniukum sie nic nie nauczysz tam prawie w ogole praktyk nie ma ale na to nie zwracaj uwagi przeciez w technikum jak juz sama nazwa mowi fryzjerskie mas zlekcje zwiazane z fryzjerstwem uczysz sie z ksiazek fryzjerskich na tych glowkach ale praktyki w sumie przez 4 lata masz 8 miesiecy praktyk a w niektorych szkolach w ostatniej klasie masz chyba wiecej praktyk....wiec umiesz prawie tyle samo jak w zawodowce...ale masz jeszcze inne korzysci po technikum masz mature...a po zawodowce musisz zrobic zeby miec ta mature jeszcze 2 lata uzupelniajace czyli w sumie uczysz sie 5 lat...jak masz mature po technikum mozesz smialo pracowac gdzie indziej jak bron boze sie cos stanie...a po zawodowce fryzjerskiej ojj ciezko przyjac gdzies indziej....nastepna zaleta odrazu mozesz isc na studia o kierunku zwiazanym z fryzjerstwem mozesz potem jezeli mieszkasz w wiekszym miescie ukladac fryzury modelkom i w sumie masz 9 lat nauki a zeby isc po zawodowce i po uzupelniajacym tak bardzo przyjmowac nie chca a jak juz przyjma to rok jestes w tyl uczysz sie 10 lat.....a w najgorszym wypadku jak wszyscy co chodza do zawodowek mowia po technikum cie nie przyjma chodziaz w to nie wierze...bo w zakladach na to patrza po zawodowce masz w ogole gorszezachowanie i takie tam...ale dobra to mniej wazne...jezeli by nie chcieli przyjac smialo mozesz otworzyc swoj zaklad:)

Ja tez sie nad tym zastanawiam ale z kolezanka z klasy doszlysmy do wniosku ze o wiele bardziej oplaca sie techniukum:) a wiec tylko mi pozostaje sie dostac do tego technikum i tobie tez radze bo juz nie ma takich czasow jak kiedys ze bez problemu przyjmuja po zawodowkach:) pozdrawiam:]

• 10 years later...
Posted

Hahahahhha no to jest zabawne dosyć co tu czytam, ktoś kto zakłada ze do szkoły zawodowej uczęszczają tylko tłuki, debile, i ludzie z marginesu sam z inteligencja ma nie wiele  wspólnego. Nie uważam sie ani za tłuka ani debila skończyłam szkołę zawodową fryzjerska w Krakowie przed 10 laty i nie uważam także ze szkolne koleżanki były ułomne nie obrażając nikogo, znam mnóstwo osób po studiach które mimo ich skonczenia nie potrafią wrzucić trojkatnego klocka do dziury dla mnie skonczenie studiów oznacza tylko i wyłącznie ze człowiek potrafi szybko przyswoić wiedzę ( niestety wiedza nie zawsze oznacza ze ktoś jest inteligentny i potrafi samodzielnie myśleć). Wracając do tematu bylam pierwszym rocznikiem technikum usług fryzjerskich w Krakowie po roku nauki w którym nie nauczylam sie nic pożytecznego z zawodu przeniosłam sie do zawodowej szkoły ponieważ chcialam sie uczyć zawodu tez w prawdziwym salonie i uzyskać dyplom czeladniczy co w technikum (tego zawodu) nie jest możliwe, dyplom czeladniczy czyli zawodowy uzyskać mozna jedynie kiedy uzyskalo sie 36 miesięcy praktyk z salonu który jest zrzeszony z cechem wiec tak naprawdę szkoła zawodowa jest w tym wypadku jeżeli chce sie ten zawód wykonywać praktycznie o wiele bardziej sensowna oczywiście wszystko zależy od salonu w którym wykonuje sie praktyki to on uczy cie zawodu od kuchni więc salon z kiepska renomą prowadzony przez osobę po kursie nie nauczy cie nic pożytecznego chyba tylko jak sprzątać ja trafilam na salon prowadzony wzorowo 30lat przez jedną szefową która poświęciła mi mnóstwo czasu i nauczyła bardzo dobrze podstaw bo zanim zaczniesz biegać (na szkoleniach) naucz się chodzić i to jest święta prawda bez dobrych umiejętności podstawowych strzyżen i przygotowania teoretycznego czyli chemii i technologi fryzjerstwa, hygieny w miejscu pracy (przy czym nie mam na myśli tutaj mycia rąk), przedmiotu specjalizacji, rysunku, rachunku zawodowego (wątpię zeby na kursach uczyli obliczania procentowego stężenia wody utlenionej z perhydrolu) w szkole zawodowej nie ma mowy żebyś w dalszych szkoleniach bez tej wiedzy zawodowej cokolwiek zrozumiała, przede wszystkim praktyka uczy cie pokory i dystansu do siebie samego oraz szacunku do zespołu z którym pracujesz swiat nie potrzebuje więcej LUDZI którzy slepo wierzą w swoja doskonałość i wyższość myśląc ze mając maturę są level wyżej tak naprawdę prawdziwe życie w tym zawodzie bez zawodowej szkoły cie zniszczy prędzej czy później. Ja już 8rok pracuje za granicą (2lata w polsce prosto po szkole) w zawodzie (za granicą musisz przedstawić dyplom zawodowy przetłumaczony przez sąd inaczej nikt nie potraktuje cie powaznie i nie przyjmie do pracy w zawodzie) od roku pracuję jako kierownik jednej z filiali dosyć małej sieci salonow fryzjerskich w której byłam pracownikiem 4 lata i mimo że skończyłam szkole zawodowa nauczyłam sie języka niemieckiego perfekcyjnie do tego angielskiego też, zaczęłam maturę zaocznie(tylko i wyłącznie dla siebie) w języku niemieckim (takie z nas tłuki po zawodówce) i dobrze mi idzie a moje koleżanki po studiach (magiiiiistry) myja w knajpie obok gary i żałują ze poszły na studia bo im wszyscy mówili że tylko idioci ucza sie w zawodówce. Zarobki no cóż ten zawód nadal jest malo doceniany ale to już nie długo potrwa bo usługi w tym zakresie zaczynają coraz więcej kosztować(dobrzy sie cenia) dobrych fryzjerów niestety nie przybywa bo polska jak Polska kazdy wiesniaczek wysyla swoje dziateczki na studia kosztem lepszych zębów a nasze zdurniale pokolenie  za biurkami coraz mniej zarabia wiec siła rzeczy fryzjer powoli staje sie luksusem. Moja dobra rada dla was? Idźcie do szkół średnich, na studia zawód fryzjera jest dla ludzi inteligentnych w życiu codziennym (Street smart) twardo stapajacych po ziemi nie dających się wydymac a przede wszystkim nie dla mieczakow. Pozdrawiam 

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• There are no registered users currently online
  • Najnowsze posty

• Love20
      @Gloria Myślę, że samotność i brak kontaktu z ludźmi sprawia, że tak ciągnę do tej osoby. Bardzo dobrze się z nim dogadywałam, chodziliśmy na długie spacery i zwiedzaliśmy różne zakątki miasta. Dużo się śmialiśmy i było mi z nim po prostu dobrze. Nie czułam się samotna w społeczeństwie. Właściwie zaczęło się od zajęć z nim na które uczęszczałam. Bardzo mi się spodobało jego poczucie humoru, podejście  do drugiego człowieka i kreatywność. 
    • Gloria
      Pomyśl także nad tym, jakie później przedmioty chciałbyś zdawać na maturze, a także co po maturze chciałbyś robić. Czy wybrany profil i przedmioty z nim związane przydadzą się w przyszłości... ?
    • Gloria
      Co Ci się właściwie w nim podoba... ?
    • Gloria
      Do maja 2023 r. jest jeszcze sporo czasu, więc masz możliwość znaleźć chwilę, aby wygospodarować czas na naukę. Pamiętam, że chciałem dobrze zdać maturę rozszerzoną z matematyki, a postanowiłem, że zacznę się uczyć dopiero kilka miesięcy przed maturą. Ostatecznie, z tej nauki mało co wyszło, a na rozszerzonej maturze w zasadzie nic nie napisałem. Natomiast jak do matury jest prawie rok to już można się przygotować... myślę, że najistotniejsze jest ustalenie planu działania (nauki).
    • Love20
      Witam serdecznie, Przyszedł czas na rozmowę. Tego dnia był bardzo uradowany... Otóż zapytałam się go co sądzi o naszej znajomości. Odparł, że raczej przyjacielsko, mamy wspólne tematy, dobrze ale nic więcej.  Ja mu odpowiedziałam, że musimy się przestać widywać bo czuję do niego coś więcej niż tylko przyjaźń. Na koniec spotkania było przytulenia i koniec spotkań. Teraz tego żałuję, tęskne za nim bardzo, czuję pustkę i samotność. Miałam tylko jego jeśli chodzi o zaufaną  znajomość. Z drugiej strony troszkę czuję gniew. Nie wiem co mu chodziło po głowie... Myślę, że troszkę traktował mnie jak jedną z opcji do spędzenia czasu. On był u mnie kilka razy w domu a ja jak chciałam go odwieźć to zawsze się wykręcał i nawet w jego strony nie chodziliśmy.  Gdy podczas ostatniego spotkania zadzwoniła jego mama on nawet nie powiedział prawdy gdzie jest a wręcz ja okłamał, że dopiero wychodzi z pracy. Myślę, że ta znajomość go chyba przytłaczała. On wyjeżdża za kilka miesięcy do innego miasta. Te uczucie do niego jest tak silne. Dopiero minął tydzień od ostatniego spotkania. Dać sobie czas? 
  • Recent Status Updates

• Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 4 replies
    • _Balladyna_

_Balladyna_

idę pogadać z siostrą

· 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      Kerosine