hildegarda

Swatka

Recommended Posts

Byl czas, ze swatalam swojego kumpla z kumpela.

Ale tyle mi z tego swatania wyszlo, ze ja z Nim jestem^^.

Ciekawa historia;] Chyba za bardzo się starałaś:D Co do tematu, swatką nie jestem, oraz nie spotkałam się z ową. Nie chciałabym żeby ktoś mnie swatał, bez mojej zgody.

Nie swatam i nie lubię, jak mnie swatają. Kilka "kochanych" koleżanek próbowało, ale się nie udało żadnej z nich. Swatanie to takie wtrącanie się w naprawdę osobiste sprawy. Jestem typem "wtrącajki", ale takimi rzeczami się nie zajmuję, bo to dość chamskie.

nie znam takich osób. kiedyś próbowałyśmy z koleżankami zeswatać dla śmiechu wspólną znajomą, ale był to jednorazowy i nieudany wyczyn. chciałabym poznać swatkę :D

Nie mam w otoczeniu takich osób i w sumie się cieszę. To, że ja uważam, że ktoś do sibie pasuje, to nie znaczy, że mam pomagać losowi. Nie wtrącam się w tak intymne sprawy innych ludzi.

Moim zdaniem nie ma w tym nic złego. Bynajmniej nie uważam, by swatanie było wtrącaniem się w nie swoje sprawy. Niektórzy ludzie, zwłaszcza Ci bardzo nieśmiali mają problemy z zawieraniem bliższej znajomości z osobnikiem płci przeciwnej. Jeśli takie swatanie może komuś pomóc - dlaczego by tego nie robić? ;) A to jak dalej potoczą się losy swatanych - zależy tylko i wyłącznie od nich samych.

Osobiście zostałam kiedyś "zeswatana" z pewnym chłopakiem. Do dziś jestem wdzięczna przyjaciółce, że pozwoliła Nam się poznać.

I ja również nie mam wokół siebie takich osób ale zawsze czułam nieuzasadnioną niechęć do takich ludzi. Pewnie taka swatka zarobiłaby ode mnie w papę za wszelkiego rodzaju próby zeswatania mnie z kimś

Sama nie jestem swatką. Nie czuje takiej roli, żeby poznawać i łączyć osoby. Ogólnie nie mam nic złego do takich osób, bo moim zdaniem nic złego nie robią zapoznając samotne dwie osoby. A nóż coś z tego wyniknie. ;)

Nie mam wokół siebie swatek, ale jednocześnie nie uważam tego za coś mega złego. Owszem, jak we wszystkim trzeba znać granicę. Jakieś drobne nakierowanie na siebie dwóch osób, sugestia - ok. Jednak wpieprzanie się w cudze życie, w sprawy intymne, chodzi mi o takie, które staje się uciążliwe - to dla mnie przesada.

w pewnym sensie Ja jestem swatka ;)

Cały czas łącze ludzi w pary.

A tu kolega chce poznać moją koleżankę, a tu koleżanka chce poznać kolege.

Nie powiem, ze mi to przeszkadza, ale czasem czuje sie dziwnie... Bo wokól mnie są same pary a ja nie potrafie znaleść sobie chłopaka : (

Kumpela mnie raz zeswatała, do tej pory mam do swatek obrzydzenie. Nie pochwalam tego, więc sama swatką nie jestem. Niech każdy sam znajduje sobie drugą połówkę.

nie swatam i nie mam w otoczeniu takich osób.

generalne nic do swatek nie mam (albo inaczej - nie miałabym gdybym znała), o ile nie byłyby nieziemsko namolne.

rozumiem, poznać ze sobą dwie osoby, które moga do siebie pasowac, przynjamniej w mniemaniu tejże swatki - proszę bardzo.

ale jak dwie osoby będa miały byc razem to i tak będą, bez pomocy osób trzecich.

swatanie na siłe nie pomaga, a wrecz moze przeszkodzić.

Chyba nie mam wśród znajomych takich ludzi.

I w sumie dobrze, bo szukanie komuś miłości jest z lekka chore moim zdaniem.

w podstawówce i we wczesnych latach gimnazjum byłam z kumpelą czymś w rodzaju swatki. jako, że należałyśmy do odważniejszych zaczęliśmy się kolegować z obiektem westchnień koleżanek, tak jakby badając teren (czy aby nie pusty chłopiec, czy czasem nie zajęty). pod koniec zawsze do "grupki" wciągałyśmy ową koleżankę. czasami wychodziło, czasami nie ;PP

Sama instytucja swatki, takiej na poważnie - mającej kojarzyć pary w celu małżeństwa - wydaje mi się groteskowa. Kojarzy mi się to z maksymalną nieporadnością i jakąś taką pierdołowatością (?)

Jakoś nie wyobrażam sobie proszenia o takie usługi, a tym bardziej korzystania z efektów pracy swatki. I jak to w ogóle wygląda?

Swoją drogą teraz biedne swatki muszą być bezrobotne bo wszystko załatwia za nie internet. Ba, nawet ja każdego dnia dostaję maila od jednego z takich dużych portali "Poznaj mężczyznę swojego życia"... Tak wiele mnie omija.

Kiedyś padłam ofiarą swatki, która bardzo chciała bym tworzyła parę z jednym chłopakiem skończyło się na jednej randce paru telefonach. Jestem zwolenniczką samodzielnego dobierania sobie partnerów a nie za pomocą kogoś kto wie najlepiej "jaka osoba do ciebie pasuje"

Mam taka jedna swatke w swoim otoczeniu, ktora probuje czasami troche na sile wszystkich uszczesliwiac..delikatnie mowiac to troche wkurzajace

Babcia mojej przyjaciółki mawia: "Co swatane, to niekochane". Być może ta reguła nie działa w stu procentach wypadków, ale niewątpliwie swatanie kogoś na siłę rzadko kiedy zostaje uwieńczone sukcesem.

Moja ciotka zeswatała w życiu dwie pary i mówi, że to po prostu był impuls "a może by tak poznać tych dwoje?". I w sumie na tym jej ingerencja się kończyła. Jeśli swatanie ma polegać na poznaniu ze sobą dwóch ludzi, to jestem za. Niech później sami zrobią z tą znajomością, co im się żywnie podoba, bez nacisków swatki bądź swata.

A sam kiedyś swatałem. Znaczy się zapoznawałem ze sobą ludzi, którzy wg. mnie do siebie pasowali. Czyli organizowałem jakiś wypad gdzieś, kilka osób się nie znało, poznało i było miło. Ale dalsze ingerencje nie wchodziły w grę.

Mnie się podoba instytucja swatki, choć nigdy osobiście tego nie doświadczyłem (no może incydentami w ramach rodziny, ale to nie było poznawanie nieznanej osoby). Idea jest o tyle słuszna, że dwie samotne osoby mogą się zupełnie nie znać, a przy tym mieć wspólną znajomą osobę, która tak to wszystko ułoży, że dojdzie do spotkania tych dwóch osób i może coś więcej z tego wyjdzie.

Przy swataniu, według mnie, istotne jest aby poznać obie osoby i żeby to nie było robione na siłę. Co przez to rozumiem: chodzi o to, żeby nie była wywierana presja na te osoby. Może dojść do spotkania i potem zostawiamy i patrzymy, jak się rozwinie (już bez ingerencji). Krok wykonany, teraz pora na rozwój wydarzeń.

Podoba mi się koncepcja swatania w Indiach, gdzie przyszli małżonkowie są oceniani pod kątem dopasowania według znaków zodiaków itp. O dziwo, podobno, całkiem nieźle to u nich funkcjonuje. Też to pewnie bardzo dużo zależy od kultury danego kraju - w Europie takie coś by nie przeszło ;) 

O 31.07.2007 at 19:43, hildegarda napisał:

Co sądzicie na temat swatek?

Mam mieszane odczucia w ich stosunku.

Na pewno nie trawię swatania na siłę lub prób swatania, kogoś kto nawet nie szuka w danym momencie związku. Jeśli jednak w drugiej sytuacji jest to zrobione z taktem, na zasadzie "Słuchaj, wiem że obecnie nikogo nie szukasz, ale chciał(a)bym przedstawić Cię mojemu znajomemu/mojej znajomej bo myślę że byście się polubili. Oczywiście nie musi to być nic zobowiązującego" - nie widzę w tym nic zdrożnego. Po prostu jeśli ta osoba odmówi, uszanuj to i przestań naciskać.

Gdy oboje "zainteresowanych" jest otwarta na możliwość wejścia w związek, bądź aktywnie szuka partnera, to czemu nie? Nie ma chyba nic złego w lekkiej pomocy miłości.

Macie w swoim otoczeniu takie?

Chyba większość starszych ciotek i wujków ma coś w sobie ze swatki. :lol:

A może to wy nimi jesteście?

Próbowałam raz.

O 19.09.2020 at 10:01, Gloria napisał:

Podoba mi się koncepcja swatania w Indiach, gdzie przyszli małżonkowie są oceniani pod kątem dopasowania według znaków zodiaków itp. O dziwo, podobno, całkiem nieźle to u nich funkcjonuje. Też to pewnie bardzo dużo zależy od kultury danego kraju - w Europie takie coś by nie przeszło ;)

O nieee... Nie przeszłoby. Nie wyobrażam tego sobie ogólnie i w swoim przypadku. Raz że w ogóle bardzo sceptycznie podchodzę do przypisywania charakterów znakom zodiaku, a co dopiero dopasowywaniu dwójki osób na ich zasadzie. 

Mój sceptyzm jedynie wzrósł po zajrzeniu do horoskopu, według którego nasz związek z narzeczonym (Byk i Lew) ma być burzliwym, pełnym walki o dominacje/przywództwo związkiem.:huh: