• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Seithr

Nocne filozofowanie

Recommended Posts

nie wiem, kiedy mojemu życiu wypadły mleczaki. zjadłabym jeszcze anyżek, anyżków. pociesza mnie jego pierwszy miś. i też to, że od tygodnia nie mam kiedy przeczytać rozdziału, bo robię komuś uśmiech na sobotę. 

Zastanawiam się, czy w prezentacji na zaliczenie umieścić pośmiertne zdjęcia ofiar jednego z moich ulubionych seryjnych morderców. Ryzykuję tym, że wylecę z sali z hukiem.. z drugiej strony.. to kryminologia do jasnej cholery.. E tam. Walić to. W końcu no risk - no fun ;) 

I on mówi do niej, że jest piękna
Na co ona, że uroda to jej klątwa, nie spotkało ją przez nią nic dobrego.

Po czym dodaje:

Tak jak ciebie przez twoją dobroć.

Tak mi chodzi po głowie wszystko co najgorsze. Okno przypomina o samobójcach, palnik o spalonych żywcem, ulica o potrąconych, ciemne alejki o zgwałconych, pies o pogryzionych, nóż o zamordowanych, poduszka o uduszonych, szkło o podźganych, noc o obłąkanych, a ciemność o szatanie.

Myśli. Gdybym żyła w 1984r. i była jedną z bohaterek George'a Orwell'a już dawno siedziałabym w więzieniu. Zamknęliby mnie w czarnej celi, torturowali, bili, robili wszystko, aby zatrzymać pędzący pociąg w mojej głowie i stworzyć mnie na nowo. Ale nawet to nie wiem, czy by mi pomogło. Ten pociąg nadciąga. Jedzie trzysta kilometrów na godzinę. Nie jestem w stanie go zatrzymać. Czasami tylko zerkam w prawo i w lewo z nadzieją, że zobaczę za oknem coś innego, jak nie rozmazany obraz świata namalowany prędkością.

To takie strasznie smutne, gdy nie możesz nic zrobić, gdy się starasz, gdy próbujesz, gdy walczysz z całych sił, ale nagle przychodzi Konduktor i wlepia Ci mandat. Pytam się, za co? Przecież mam bilet, to moje miejsce.

-To miejsce już dawno nie należy do pani.

W świecie, który od dawna już nie tylko promuje, ale wywiera presję na sukces, bycie zwycięzcą, zdobywanie szczytów, pokonywanie przeszkód i osiągnięcie perfekcji... czasami tym, co rzeczywiście potrzebne jest odpuszczenie. Przyznanie sobie prawa do porażki. Powiedzenie lub uświadomienie wreszcie swemu skołowanemu ja: "Nie zawsze musi się udać. Nie wszyscy mogą dobiec do mety". Tak przecież od zarania dziejów jest w najdoskonalszym ze wzorców, naturze - wystarczy jej się dobrze przyjrzeć. I nie ma w tym absolutnie nic złego.

Gloria victis.

Czy tylko mi się wydaje, czy czasy rzeczywiście się skończyły? "Kiedyś to były czasy, teraz nie ma czasów". No, nie ma.

@Lilla WenedaNie do końca masz rację. Zawsze się udaje ale trzeba rozróżnić, która potrzeba, który sukces wychodzi ode mnie, a który jest narzucony przez społeczeństwo. Konsumpcjonizm też doprowsdza do tego, że ludzie chcą czegoś nie wiedząc czemu.

Ja nie śledzę trendów, tv nie oglądam itd bo moje zdanie jest takie, że nie wiem, że czegoś chcę dopóki o tym nie usłyszę. 

Jeżeli dążenie do sukcesu jest dyktowane moją własną wolą to ten sukces osiągnę. 

Nie miałam na myśli jedynie sukcesu materialnego (często rzeczywiście zakorzenionego w sztucznie rozbudzonej żądzy konsumpcji) =) To tylko jedna z możliwych interpretacji, choć jeśli pochylić się właśnie nad nią oczywiście również okaże się trafna. Mnie jednak chodziło o coś bardziej uniwersalnego i ogólnego. Sukcesem może być zarówno zarabianie pewnej określonej kwoty czy piastowanie odpowiednio wysokiego stanowiska, przebiegnięcie maratonu jak i... zaakceptowanie wreszcie samego siebie czy porzucenie trudnej przeszłości. Przy czym naprawdę podaję jedynie przykładowe przykłady.

Przede wszystkim jednak chodziło mi nie o samą możliwość dokonania tego lub owego, ale presję na to wywieraną (często zresztą zakamuflowaną i niezamierzoną, w jak najlepszej wierze ze strony danej osoby / osób i z intencją zmotywowania kogoś).

Tak trudno zrobić dla siebie coś naprawdę dobrego [tym bardziej trudnego zarazem], gdy w głębi serca życzy się sobie jak najgorzej.

O 22.10.2018 at 01:02, Nineku napisał:

Życie zaczyna się po 30.

Zaczyna się ale kończyć. Dlatego zalecam kasować licznik po 30. Tak mi się nasunęło, mimo że temat nie do cytowania.

Moment szokującej w swoim rezultacie autorefleksji powinien chyba być swoistym katharsis, nowym kierunkiem, drogowskazem, rozwiązaniem. Wszak odkrywanie prawdy leży w ludzkiej naturze. Tyle tylko, czy my na pewno potrzebujemy prawdy? Przecież czym człowiek głupszy, tym szczęśliwszy - nikt tego nie podważy. Zatem destrukcyjna odkrywczość, generująca bezsilność, czy jednak niefrasobliwa i obojętna niewiedza. O ile świat byłby biało czarny, biorę bramkę nr 2. Niestety niewiedza nie zawsze jest niefrasobliwa i obojętna.

O 15.02.2019 at 20:51, Cwaniaczek napisał:

Zaczyna się ale kończyć. Dlatego zalecam kasować licznik po 30. Tak mi się nasunęło, mimo że temat nie do cytowania.

Co masz na myśli pod pojęciem "kasowania licznika" [i niby czemu temat nie jest do cytowania]...? :rolleyes:

Chcąc nie chcąc chyba się zgadzam. Od momentu przekroczenia w listopadzie ubiegłego roku tej magicznej granicy coś w moim sposobie patrzenia na własne życie uległo dogłębnej przemianie i jest to transformacja związana niestety właśnie bardziej z nieodwracalnym zamknięciem pewnego etapu oraz rozpoczęciem się już na dobre procesu nieuchronnego, postępującego rozkładu niż rozkwitem i osiąganiem [na dobrą sprawę dopiero w wieku lat 30-40!] pełnej dojrzałości. Sporo w tym niepokoju i dysharmonii, ale także mimowolnego zdziwienia "wewnętrznego ja", że ten moment w ogóle nadszedł. I to ostatnie byłoby nawet optymistyczne, gdyby razem z nim nie napływało równie instynktowne i ulokowane gdzieś głęboko poczucie przeterminowania.

O 15.02.2019 at 20:51, Cwaniaczek napisał:

Moment szokującej w swoim rezultacie autorefleksji powinien chyba być swoistym katharsis, nowym kierunkiem, drogowskazem, rozwiązaniem. Wszak odkrywanie prawdy leży w ludzkiej naturze. Tyle tylko, czy my na pewno potrzebujemy prawdy? Przecież czym człowiek głupszy, tym szczęśliwszy - nikt tego nie podważy. Zatem destrukcyjna odkrywczość, generująca bezsilność, czy jednak niefrasobliwa i obojętna niewiedza. O ile świat byłby biało czarny, biorę bramkę nr 2. Niestety niewiedza nie zawsze jest niefrasobliwa i obojętna.

Zatem loss-loss? Prawda nie dość, że bywa destrukcyjna, to w pewnych sytuacjach oznacza także stagnację, nudę i brak wyzwań [a co za tym idzie rozwoju]. "Poznaliśmy wszystkie fakty, znamy szczegóły każdego procesu, do odkrycia nie zostało już nic".

O 16.02.2019 at 21:25, Lilla Weneda napisał:

Co masz na myśli pod pojęciem "kasowania licznika"

Pod koniec tamtego roku koleżanka przyniosła tort do pracy, jak się okazało urodzinowy. Ktoś zapytał, które to z kolei, na co odparła: dwudzieste... Drugie dwudzieste.

Prawda jest taka, że mamy tyle lat na ile się czujemy, sprowadzane auta zza niemieckiej granicy z przebiegiem 400k km, są skręcane na 150k km, a odpicowane przeżywają drugą młodość w Polsce. Nowe natomiast potrafią się rozkraczać po 50-100k. Z ludźmi jest tak samo, rok produkcji jest istotny, nie dlatego, że wskazuje wiek, a stosowane w tym okresie materiały :)

W sumie to nie wiem czemu się tak nakręciłem z tą trójką z przodu, w zasadzie sam nigdy  nie wierząc w jakieś spektakularne zmiany, które miałyby nastąpić po jej przypisaniu do konta. Tak czy inaczej, autosugestia była na tyle mocna, że kompostowy swąd rozkładu od biednej 30-tki czuć będę już zawsze.

Zatem loss-loss?

Katastroficzne, nie? Cóż, gdy jest źle, to jest źle. Gdy sobie uświadamiamy co jest tego realnym powodem, nie ma co oczekiwać, że zacznie być dobrze. Można natomiast oczekiwać, że ta świadomość jeszcze nas przytłoczy.

[i niby czemu temat nie jest do cytowania]...? 

Mam dosyć specyficzne i sentymentalne podejście do tego tematu (okazuje się, że pisałem w nim 12 lat temu :blink:) uznając go za jeden z najistotniejszych na tym forum. Uważam go za taki garniec nieposkładanych myśli, które można z siebie wyrzucić w sposób mało zrozumiały dla kogokolwiek innego niż autor, dzięki czemu można poczuć ulgę bez obnażania się. I w tym miejscu, to niezrozumienie nie jest powodem do jakichkolwiek wyjaśnień, nie jest powodem do krytyki czy pytań. Dlatego napisałem, że temat jest nie do cytowania. Dla mnie to historie zaczynające się i kończące w jednym poście. Tak, wiem, sam też to profanuję ^^

A najlepsze - najgorsze - jest to, że główna [prawdziwa?] przyczyna leżała zupełnie w czymś innym...

Worry not? :rolleyes:

Życie jest nieuleczalne. Nieuleczalne z bólu. Ale ciężko zaakceptować, że to jest właśnie życie? Niezależnie od myślenia, że przecież nad wszystkim możemy zapanować i tylko my mamy wpływ na swoje życie. Poniekąd jest w tym jakaś racja ale czy gdyby na pewno tak było - to czy jakikolwiek człowiek byłby nieszczęśliwy?

A może właśnie nieszczęście jest po to by wiedzieć ; czym jest

Spoiler

szczęście

?

To dziwne, że obce osoby potrafią być nam bliższe niż rodzina. To dziwne, że chcemy spędzać z nimi więcej czasu, niż z kimkolwiek innym. 

Dziękuję losowi, że mam tak wspaniałą przyjaciółkę. Z którą rozumiemy się bez słów. Która jest dla mojej mamy jak rodzona córka, a dla mnie jak siostra. 

Nie ma wspanialszego uczucia niż przyjaźń. Miłość przy tym to pikuś. 

Gdziekolwiek jeszcze będzie nam dane w tym życiu znaleźć się, głęboko wierzę, że - -

Zawsze zabierzesz mnie tam gdzie nam obu będzie najlepiej.

Ty, która jesteś we mnie.

Wróciłam przed chwilą do domu ze spotkania. Było udane. Chociaż mam wrażenie,  że mój towarzysz liczy na coś więcej,  niż mogę (lub chcę) mu ofiarować.