Jump to content

Skrócony tydzień pracy


Kerosine

Recommended Posts

Kerosine
Posted

... czyli temat zainspirowany przede wszystkim ostatnimi przestojami w moim zakładzie i związanymi z nimi dłuższymi niż zwykle weekendami, ale również natrafionymi ostatnio w necie wzmiankami o bardzo ciekawych wynikach zagranicznych eksperymentów* z ograniczeniem liczby dni pracujących w tygodniu [poniżej 5] lub w ogóle tygodniowej liczby godzin [np. z 40 do 35] :rolleyes:

Co o tym sądzicie? Chcielibyście pracować co prawda tylko przez 4 dni w tygodniu, ale za to po 10 godzin lub tradycyjnie przez 5 dni, ale za to tylko po 7 godzin? Czy byłoby to w ogóle możliwe w Waszej profesji? Jak bardzo realne jest skrócenie normy czasu pracy w Polsce i które branże w pierwszej kolejności mogą na nią liczyć [które natomiast jedynie o niej pomarzyć]?

Zapraszam do dyskusji =)

* można o nich przeczytać np. tu

Link to comment
yiliyane
Posted

Skrócenie czasu pracy i wydłużenie urlopów to moje top marzeń jako osoby, która pod koniec tego roku/na samym początku przyszłego będzie wkraczać na rynek pracy :D Zgadzam się z wynikami badań, że zbyt długi czas pracy sprawia, że pracownik jest nieefektywny. Uważam też za kompletny bezsens, żeby siedzieć w pracy i nic nie robić, gdy cała robota jest już zrobiona, byle dobić do tych ośmiu godzin. Dlatego chętnie skorzystałabym ze skróconego/rozsądnie ustalanego dnia pracy. Podobnie jak nie pogardziłabym poprawą stanu komunikacji miejskiej w Polsce, ponieważ przy długich dojazdach pracownik jest już zmęczony zanim w ogóle zacznie pracować. Ale to już jest odrębny temat.

Link to comment
Posted

Myślę, że to dużo zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Trudno sobie wyobrazić, aby np. w aptece, przychodni czy szpitalu obowiązywał skrócony tydzień pracy (wtedy musiałoby po prostu więcej osób pracować, a to oznacza wyższe koszty funkcjonowania placówek). Jeżeli zaś chodzi o prace biurowe to czemu nie - o ile dzięki temu zostanie zwiększona efektywność wykonywanej pracy. Wydaje mi się, że wszystko można dostosować, ale takie rozwiązanie widziałbym np. w handlu czy usługach, a już niekoniecznie w produkcji czy transporcie. Można sobie wyobrazić, że fryzjer mógłby pracować od poniedziałku do czwartku albo sklep mógłby być czynny od wtorku do piątku, bo w poniedziałki i tak jest niewielki ruch.

@Kerosine jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? :)

Link to comment
Kerosine
Posted

@Gloria, no cóż, osobiście jako przedstawicielka klasy robotniczej jak najbardziej wyobrażam sobie skrócenie naszego wymiaru czasu pracy :D Teoretycznie być może masz rację, że

O 11.06.2022 at 16:40, Gloria napisał:

wtedy musiałoby po prostu więcej osób pracować, a to oznacza wyższe koszty funkcjonowania placówek

, z drugiej strony jednak pracownik wypoczęty to pracownik bardziej produktywny, a umówmy się - dobrą organizacją pracy zdziałać można naprawdę wiele [poza tym cierpimy przecież ponoć na rozbuchany konsumpcjonizm, więc czy naprawdę musimy aż tak wiele produkować...]. Dość kontrowersyjne wydają mi się półtora czy dwugodzinne [!] przerwy pracowników biurowych w naszym zakładzie w porównaniu z naszymi zaledwie trzydziestoma minutami.

Link to comment
yiliyane
Posted
Godzinę temu, Kerosine napisał:

Teoretycznie być może masz rację, że 

O 11.06.2022 at 16:40, Gloria napisał:

wtedy musiałoby po prostu więcej osób pracować, a to oznacza wyższe koszty funkcjonowania placówek

, z drugiej strony jednak pracownik wypoczęty to pracownik bardziej produktywny, a umówmy się - dobrą organizacją pracy zdziałać można naprawdę wiele (...)

Jak ja sama, o czym pisałam w pierwszym poście, jestem za lepszą organizacją czasu pracy, tak skrócenie czasu pracy, by w efekcie musiało więcej osób pracować skończyłoby się bardzo, bardzo źle. Po pierwsze, poleciałyby pensje na łeb, na szyję. Po drugie, część firm upadłaby, ponieważ właściciele nie byliby w stanie pokryć kosztów pracowniczych. Co skończyłoby się nie tylko niedoborami towarów i usług na rynku (a zatem i wzrostem ich cen), ale też i wzrostem bezrobocia.

Godzinę temu, Kerosine napisał:

poza tym cierpimy przecież ponoć na rozbuchany konsumpcjonizm, więc czy naprawdę musimy aż tak wiele produkować...

Konsumpcjonizm, chociaż w niektórych aspektach może być niekorzystny, jest siłą napędową gospodarek i przyczynia się do wzrostu dobrobytu. Mniej towarów i usług na rynku - wyższe ceny. Wyższe ceny - mniej ludzi stać, by dany produkt czy usługę kupić. I jak nie wszystkie produkty są faktycznie niezbędne do przeżycia i można się bez nich obyć, tak wzrost cen żywności, energii czy paliwa spowoduje znaczne zubożenie społeczeństwa. O czym - obawiam się - przekonamy się na własnej skórze już niebawem.

Godzinę temu, Kerosine napisał:

Dość kontrowersyjne wydają mi się półtora czy dwugodzinne [!] przerwy pracowników biurowych w naszym zakładzie w porównaniu z naszymi zaledwie trzydziestoma minutami.

To jest dziwne. I niekorzystne też dla tych z biura, którzy zamiast zbijać bąki przez ten czas w firmie, mogliby po prostu wcześniej wyjść do domu po skończonej pracy.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • Olcia15273
   Zastanawiam się na ile lat brzmi mój głos dlatego proszę o pomoc. 7 sie, 19.50​.aac
  • yiliyane
   Przytulenie powinieneś zostawić na koniec. Jeżeli znacie się tylko z cześć-cześć, to byłoby trochę dziwne, gdybyś nagle ją przytulił, mogłaby się speszyć i straciłbyś wszystko co osiągnąłeś do tej pory. Skupiłabym się na zaproszeniu jej gdzieś. Próbuj ją upolować jak będzie sama, a jeżeli zawsze porusza się z koleżankami, podejdź do nich, przywitaj się ze wszystkimi i poproś Twoją wybrankę na stronę i wtedy zapytaj ją czy nie chciałaby gdzieś z Tobą wyskoczyć.
  • Kerosine
   ... ciekawe czy żyłam tym życiem już kiedyś. I czy będę żyć jeszcze. Dopóki wreszcie nie dokonam właściwych wyborów...
  • Kerosine
   Założyłeś już taki temat:
  • MightyWozz
   Witam mam 11 lat chodzę do 6 klasy od 1 chodzi do szkoły taka pewna dziewczyna, no tam anime lubi, jest wesoła, no ogólnie bomba. Dałem jej już różę ale teraz mam w planach ją objąć no ale wszystko tkwi w tym że ona cały czas łazi z dwoma koleżankami więc jakby to ująć nie mam jak jej "przytulić" zaprosić na jakieś pogadanko też raczej jest trudno bo albo ona wraca z tymi koleżankami do domu albo... No no poprostu się nie da.. Plis dajcie radę co zrobić w takiej sytuacji bo jeszcze ta klasa i następne dwie to niedługo a później jej raczej nie spotkam. 
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   3
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Celt
  Celt
  4 posts
  Kerosine
  Kerosine
  4 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  3 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  2 posts
  supermati2009
  supermati2009
  1 post
  nadia13_modelowa
  nadia13_modelowa
  1 post
  Kreciolek16
  Kreciolek16
  1 post
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  16 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  478 posts
  yiliyane
  yiliyane
  438 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up