Jump to content

Zdania porównawcze język niemiecki ,kilka przykładów.

uczennica200

Recommended Posts

uczennica200

Witam ,mam problem z pewnym zadaniem z języka niemieckiego ,a właściwie dwoma.  Polecenie: Ułóż zdania porównawcze ,używając stopnia wyższego i stopnia równego.

1 Das Schafzimmer ,klein ,das Wohnzimmer

2. die Melone ,groB, der Apfel

3 Frau Rupp, genauso weise Her Rupp

4. Das Klima in Italien angenehm in Deutschland

5 die Verfilmung ,weniger spannend, das Buch

6 Der Urlaub am Meer ,schon , Urlaub auf dem Land

7 heute ,nicht ,so kalt ,gestern

8 der rote Badeanzug ,genauso teuer  ,der schwarze Badeanzug 

9 Martin ,nicht do kraftig ,Peter

10 die Eier ,weniger frisch ,die Milch

11 Peter nicht so gebildet ,sein Bruder

12 der neue Turm ,hoch ,der alte

13 mein Studium ,viel ,hart ,deins

14 der neue Mercedes ,so schnell ,der alte

15 die letzte Erzahlung ,weniger spannend ,die erste.

Te zdania są już tak jakby ułożone po kolei tylko trzeba wprowadzić odpowiednio te stopnie ,bardzo proszę o zrobienie tego zadania z wyjaśnieniem.  Przy niektórych słówkach powinien być tzw. umlaułt ,ale nie umiem go wbić na klawiaturze, przepraszam. To bardzo ważne do zrobienia zadanie,a nigdzie indziej nie uzyskałam do tej pory żadnej pomocy ,niestety. Pozdrawiam.

Nudzi mi się, więc zrobię, mam nadzieję, że zadanie mimo wszystko nie było na dzisiaj [albo że niemca masz dopiero po południu] :cool:

1. Das Schlafzimmer ist kleiner als das Wohnzimmer.

2. Die Melone ist gröBer als der Apfel.

3. Frau Rupp ist genauso weise wie Her Rupp.

4. Das Klima in Italien ist angenehmer als in Deutschland.

5. Die Verfilmung ist weniger spannend als das Buch.

6. Der Urlaub am Meer ist schöner als Urlaub auf dem Land.

7. Heute ist nicht so kalt wie gestern.

8. Der rote Badeanzug ist genauso teuer wie der schwarze Badeanzug.

9. Martin ist nicht so kraftig wie Peter.

10. Die Eier sind weniger frisch als die Milch.

11. Peter ist nicht so gebildet wie sein Bruder.

12. Der neue Turm ist höcher als der alte.

13. Mein Studium ist viel härter als deins.

14. Der neue Mercedes ist so schnell wie der alte.

15. Die letzte Erzählung ist weniger spannend als die erste.

Szczegółowe objaśnienia każdego zdania już sobie daruję, niemniej wszędzie tam gdzie mamy do czynienia ze stopniowaniem danej cechy / przymiotnika [bezpośrednio lub za pomocą określeń typu weniger] używamy als, gdy ów przymiotnik występuje zaś w formie podstawowej stosujemy wie. To czy stopniowanie zachodzi w przypadku powyższych zdań wynika bezpośrednio z ich treści / sensu [warto zatem uczyć się słówek], czasami jego dokonanie powoduje również przegłos [hoch => höcher, hart => härter].

uczennica200

Bardzo dziękuję za odpowiedź!! To zadanie nie jest na dziś na szczęście tylko na za kilka dni ,ale zawsze wolę szybciej zrobić lub sprawdzić . Czy mogę prosić o pomoc jeszcze w np. 1 zadaniu lub kilku? Np. tylko, żeby sprawdzić ,nie wiem czy tu jest opcja dodawania zdjęć to dałabym to co mam do sprawdzenia. Bardzo dziękuję! A co do wyjaśnienia nie do końca je rozumiem ,ja wiem tyle ,że jak jest stopień równy to chyba nic z tym tutaj nie robimy szczególnego tylko dopisujemy "wie"? Kurcze nam Pani kazała zaznaczyć ,że "weniger" to jest z tych słówek do stopnia równego ,a Ty widzę dałaś/eś tam "als" ;/. Wierzę ,że to zrobione przez Ciebie jest wszystko dobrze tylko nie do końca wiem co się skąd bierze. A jak mamy stopień wyższy to dopisujemy "er" i dajemy słówko als przed tą drugą rzeczą jakby. Dobrze rozumiem? Ja ogólnie nie mam skąd umieć niemieckiego ,bo nasza Pani nic nie tłumaczy :/, uważa ,że to już kiedyś było i trzeba to umieć ,przy tym ,że ja większości zdań w ogóle nie rozumiem ,więc masakra. Ogólnie nie wiem skąd w  3 jest to "wie", w 4 ja miałam "hat ein" ,a nie "ist" ,ale to pewnie źle ,w 7 też tego "wie" do końca nie rozumiem ,w 8 też z tym "wie", 9 też , 10 jest "sind" ,w  11 ,15 to "wie". Czyli jak jest stopień równy jakby to dajemy to "wie" ,a jak wyższy to "als"? Ja tak wypisałam te przykłady wszędzie gdzie jest to "wie" gdzie ja go nie miałam /czy nie dałabym ,bo nie wiem dlaczego. Z góry dziękuję ,jeśli możesz mnie w tym upewnić czy dobrze myślę.

4 godziny temu, uczennica200 napisał:

Kurcze nam Pani kazała zaznaczyć ,że "weniger" to jest z tych słówek do stopnia równego ,a Ty widzę dałaś/eś tam "als" ;/.

W tych zdaniach faktycznie popełniłam błąd, z tym że nie polega on na niepoprawnym umieszczeniu als w miejsce wie, tylko stopniowaniu przysłówka :wink2: Powinno być samo wenig:

5. Die Verfilmung ist wenig spannend als das Buch.

10. Die Eier sind wenig frisch als die Milch.

15. Die letzte Erzählung ist wenig spannend als die erste.

Twoja Pani miała zapewne na myśli to, że przymiotnika umieszczonego po wenig już się nie stopniuje i pozostaje on w swej podstawowej formie.

Ogólnie nie wiem skąd w  3 jest to "wie"

Ponieważ mamy tu do czynienia ze stopniem równym:

3. Frau Rupp ist genauso weise wie Her Rupp => Pani Rupp jest dokładnie tak samo mądra jak pan Rupp

w 4 ja miałam "hat ein" ,a nie "ist" ,ale to pewnie źle

4. Das Klima in Italien angenehm in Deutschland

Angenehm to po prostu przymiotnik oznaczający "przyjemny", aby ułożone z podanych słów zdanie miało sens należy użyć jednej z form czasownika sein ["być"] :wink2:

w 7 też tego "wie" do końca nie rozumiem

7. Heute ist nicht so kalt wie gestern => Dziś nie jest tak zimno jak wczoraj

Konstrukcja (nicht) so... wie ["(nie) tak... jak"] wskazuje na stopień równy.

w 8 też z tym "wie"

8. Der rote Badeanzug ist genauso teuer wie der schwarze Badeanzug => Czerwony kostium kąpielowy jest dokładnie tak samo drogi jak czarny [kostium kąpielowy]

Zwrot genauso... wie ["dokładnie tak... jak"] można potraktować identycznie jak so... wie ["tak... jak"] z poprzedniego punktu. Przymiotnik teuer ["drogi"] nie znajduje się pomimo końcówki -er w stopniu wyższym, to jego forma podstawowa.

9 też

9. Martin ist nicht so kraftig wie Peter => Martin nie jest tak silny jak Peter

Znów mamy konstrukcję (nicht) so... wie ["(nie) tak... jak"], przeto znów stopień równy.

10 jest "sind"

10. Die Eier sind wenig frisch als die Milch => Jajka są mniej świeże niż mleko

Liczba mnoga :wink2:

w  11 ,15 to "wie"

11. Peter ist nicht so gebildet wie sein Bruder => Peter nie jest tak wykształcony jak jego brat

Konstrukcja (nicht) so... wie ["(nie) tak... jak"] po raz kolejny.

15. Die letzte Erzählung ist wenig spannend als die erste => Ostatnie opowiadanie jest mniej ciekawe niż pierwsze

Tu dla odmiany występuje stopniowanie, więc używamy als w miejsce wie.

Czyli jak jest stopień równy jakby to dajemy to "wie" ,a jak wyższy to "als"?

Tak =) Ogólnie wie można przełożyć na "jak" używane przy porównywaniu, zaś als na "niż" [również stosowane przy tej okazji].

Czy mogę prosić o pomoc jeszcze w np. 1 zadaniu lub kilku? Np. tylko, żeby sprawdzić

Możesz wrzucić, ale niczego nie obiecuję. Poza tym jeśli już zrobię to dopiero jutro.

nie wiem czy tu jest opcja dodawania zdjęć to dałabym to co mam do sprawdzenia

Jeśli piszesz / masz dostęp do komputera, to na samym dole edytora postów powinnaś mieć taką możliwość:

v6TBHl0LMCK1INYquDjvlwNeRzbdsoi_eCyY8dwH

Możesz także skorzystać z zewnętrznego hostingu, chociażby Zdjęć Google albo Fotosika - wtedy wystarczy, że wkleisz bezpośrednie linki do zdjęć.

uczennica200

Bardzo dziękuję! Czyli oprócz przykładów 5,10,15 wszystko to co napisałaś jest dobrze? Jeśli tak to oki. A te 5,10,15 mają być tak jak napisałaś za 2 razem? I dziękuję za wyjaśnienia ,teraz już jest to bardziej zrozumiałe. I jeśli chodzi o zadania to na spokojnie ,one nie są mi potrzebne na jutro ,tylko tak do wtorku ,żeby były zrobione ,więc jest czas. Naprawdę dziękuję :).  To ja dodam dziś wieczorem te inne zadania ,lub jutro rano ,a Ty możesz do nich zajrzeć proszę w wolnej chwili. Bardzo dziękuję  i pozdrawiam serdecznie!

2 godziny temu, uczennica200 napisał:

Czyli oprócz przykładów 5,10,15 wszystko to co napisałaś jest dobrze? Jeśli tak to oki. A te 5,10,15 mają być tak jak napisałaś za 2 razem?

Tak, możesz jednak skorzystać również z oryginalnego postu - naniosłam nań stosowne poprawki :wink2:

2 godziny temu, uczennica200 napisał:

Bardzo dziękuję  i pozdrawiam serdecznie!

Spoko, dla mnie z kolei to okazja do małego odświeżenia języka Goethego :D

EDIT: Dobra, sorry, jednak to za pierwszym razem było poprawnie jeśli chodzi o wenig / weniger. Ten nieszczęsny przysłówek mimo wszystko się stopniuje. Zdania 5., 10. i 15. pozostaw w oryginalnej wersji.

4 godziny temu, Kerosine napisał:

Twoja Pani miała zapewne na myśli to, że przymiotnika umieszczonego po weniger już się nie stopniuje i pozostaje on w swej podstawowej formie.

No.