Jump to content

Higiena cyfrowa


Kerosine

Recommended Posts

Posted

Prawie każdy z nas spędza przed monitorem komputera / nad ekranem smartfona tudzież tabletu wiele godzin, co by nie powiedzieć - większą część doby. Stałe zalogowanie w wielu miejscach Sieci i ustawiczne połączenie z naszymi współpracownikami, znajomymi i rodziną stało się standardem naszych czasów - podobnie jak zanurzenie w nieustającym przepływie danych. Jak odnajdujecie się w takiej bądź co bądź nowej i stanowiącej wyzwanie dla umysłu homo sapiens sytuacji? Odbieracie ją pozytywnie i połączeni bez przerwy ze wszystkimi oraz zanurzeni w niekończącym się strumieniu informacji czujecie się jak ryba w wodzie czy bardziej jednak dotyka Was zmęczenie ciągłym byciem connected i nadmiarem bodźców? Jak ważne jest dla Was robienie sobie przerw od wirtualnego świata i w jakim wymiarze staracie się wcielać je w życie [innymi słowy, na ile są to udane próby i na jak długo potraficie wylogować się do "realnego" życia]? Co jeszcze robicie, aby zachować przynajmniej jako-taki balans między obiema rzeczywistościami?

Zapraszam do wypowiedzi, temat jest oczywiście bardzo szeroki i przedstawione pytania pokrywają tylko jego część - zachęcam zatem również do dzielenia się pobocznymi refleksjami.

Link to comment
Posted
O 6.10.2021 at 15:13, Kerosine napisał:

Jak odnajdujecie się w takiej bądź co bądź nowej i stanowiącej wyzwanie dla umysłu homo sapiens sytuacji? Odbieracie ją pozytywnie i połączeni bez przerwy ze wszystkimi oraz zanurzeni w niekończącym się strumieniu informacji czujecie się jak ryba w wodzie czy bardziej jednak dotyka Was zmęczenie ciągłym byciem connected i nadmiarem bodźców?

Mnie, jako posiadaczce analitycznego umysłu, nadmiar danych nie przeszkadza. Zawsze gorszy jest niedobór niż nadmiar danych. Mój umysł jakoś w naturalny sposób oddziela to, co go interesuje, od tego co jest mu zupełnie niepotrzebne i robi to niejako bez większego wysiłku czy nawet świadomości z mojej strony. Przy czym być może jest mi nieco łatwiej, z racji tego, że u mnie "połączeni ze wszystkimi" ogranicza się do trzech osób z najbliższej rodziny. Gdzieś tam czasem w tle przewijają się sprawy związane z uczelnią, ale w moim przypadku nie jest tak, że jestem zewsząd bombardowana powiadomieniami od ludzi. To ja decyduję kiedy wchodzę do internetu i kiedy z niego wychodzę, a jak mnie nie ma, to mnie nie ma - i co mi zrobią? :) 

O 6.10.2021 at 15:13, Kerosine napisał:

Jak ważne jest dla Was robienie sobie przerw od wirtualnego świata i w jakim wymiarze staracie się wcielać je w życie [innymi słowy, na ile są to udane próby i na jak długo potraficie wylogować się do "realnego" życia]?

Dla mnie to żaden problem - szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy nie potrzebuję internetu w sprawach związanych z nauką. Mimo że moje życie nie obfituje w nie wiadomo jak zajmujące wydarzenia, potrafię zorganizować sobie zajęcie poza internetem. I nie sprawia mi to trudności czy dyskomfortu.

O 6.10.2021 at 15:13, Kerosine napisał:

Co jeszcze robicie, aby zachować przynajmniej jako-taki balans między obiema rzeczywistościami?

Przede wszystkim oddzielam grubą kreską świat internetowy i rzeczywisty. Nie zapraszam ludzi ze świata rzeczywistego, by zapoznawali się z moją działalnością internetową ani nie zapraszam ludzi z internetu do pojawienia się w moim życiu realnym. Dzięki temu, że te światy się nie przenikają, nie tylko dbam o swój komfort, bezpieczeństwo i prywatność, ale także łatwiej mi uniknąć uzależnienia od internetu. Drugą istotną rzeczą, która pozwala nabrać dystansu do internetu, jest zbytnie nieangażowanie się emocjonalne w to, co dzieje się w sieci. Jeżeli przywiązujesz się do człowieka po drugiej stronie ekranu, jeżeli zbierasz polubienia pod swoimi wypowiedziami, jeżeli zbierasz obserwatorów, jeżeli z pasją uczestniczysz w dyskusjach czy robisz cokolwiek podobnego, angażujesz się emocjonalnie w swoją działalność internetową. A człowiek zaangażowany emocjonalnie szybko odkrywa, że nie jest w stanie żyć bez tego, do czego się przywiązał. Ja w ten sposób nie postępuję i dlatego nie mam problemu z brakiem dostępu do internetu czy z celową rezygnacją z korzystania z sieci. I jakkolwiek jestem w stanie powiedzieć, że np. lubię to forum i lubię się tu udzielać, tak nie mam problemu z tym, że internet przesłania mi świat rzeczywisty.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Kalafior_Grozy
   Do jazdy rowerem górskim po mieście nie ma lepszej przerzutki niż 1-4. Niby nie jedziesz bardzo szybko, ale jednak jakaś prędkość jest, taki szybki spacerek. A jak trzeba pod górkę wjechać to bardzo szybko można zrzucić na 1-3 albo i na 1-2 na której wjedzie się chyba pod każdą górkę. Właściwie nie trzeba manipulować przy przedniej przekładni. A gdy jest fajny odcinek ścieżki i chcesz mocniej pocisnąć to z 1-4 szybkim ruchem przekładasz na 2-4 i zasuwasz czując ten fajny wiatr we włosach. 1-4 to najlepsza przerzutka w rowerze.
  • grzechu98
   @Gloria Ale sam w sobie już jestem alertem, jeśli wszystko zbierzemy do kupy. Jeśli nie widziałem do tej pory np spojrzeń.  Tylko nie mam gdzie poznawać młodszych, gdyż na studia nie chodzę, dzienne i zaoczne. Zauważyłem, że dużo właśnie młodszych dziewczyn mało coś od siebie daje; prowadzi tak rozmowę bym ją prowadził i ciągle dawał. Facet introwertyk ma o wiele gorzej w tych sprawach.
  • Gloria
   Moim zdaniem, mógłbyś troszeczkę popracować nad dowartościowaniem się. Na pewno posiadanie dziewczyny nie może być wyznacznikiem tego, jakim człowiekiem jesteś. Co do samego poznawania kobiet, to trzeba by po prostu udać się w miejsca, gdzie kobiety można spotkać (w zasadzie może być to jakiekolwiek miejsce). Piszesz o rówieśniczkach - być może warto zapoznać się z młodszymi dziewczynami? W końcu one także nie powinny mieć dużego doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Często zdarza się, że kobiety szukają starszych od siebie mężczyzn.
  • Gloria
   Słabo się znam, ale jak już mam coś wybierać to może przedział 14 - 17 lat?
  • grzechu98
   Nie wiem jaki sam jestem w skali 1-10. Nigdy nikogo nie pytałem o to, ale jeśli nigdy nie widziałem zaintesowania od drugiej strony, to znaczy że jestem odpadem genetycznym. Warsztów z moich ulubionych dziedzin brak w mojej okolicy. Przeglądam grupy na Facebooku z tym. Oswoilem się wokół kobiet dzięki tej pracy i poprzedniej, gdzie 90% kadry to kobiety w różnym wieku. Dwie tylko moje rówieśniczki. Nie biorę pod uwagę z pracy, bo romansowanie itp w pracy to się źle kończy.  Facet chodzący na prostytutki, pokazuje że nie jest pożądany przez kobiety. A kobiety z tego co widzę, wola tych, co kręci się wokół kobiety. Zresztą skreślamy jest facet, co ma 25 lat i "czystą kartkę" posiada.
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   2
  2. 2
   Krit
   Krit
   1
  3. 3
   grzechu98
   grzechu98
   1
  4. 4
   burnstein
   burnstein
   -1
  5. 5
   Daria.
   Daria.
   -1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  4 posts
  Kerosine
  Kerosine
  4 posts
  grzechu98
  grzechu98
  4 posts
  Gloria
  Gloria
  2 posts
  Celt
  Celt
  1 post
  MightyWozz
  MightyWozz
  1 post
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
  Kalafior_Grozy
  Kalafior_Grozy
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  12 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  480 posts
  yiliyane
  yiliyane
  440 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up