Jump to content

Zgodnie z zasadami = społeczniak, donosiciel, denuncjator?


Gloria

Recommended Posts

Posted

Cześć!

Chciałbym poruszyć temat dotyczący przestrzegania prawa w Polsce oraz samego podejścia do respektowania przepisów. Chciałbym to zaprezentować na podstawie przykładu. Prawdopodobnie każde duże miasto posiada grupę na Facebook'u poświęconą m.in. nieprawidłowo zaparkowanym samochodom. Polega to na tym, że zamieszczane są tam zdjęcie aut "mistrzów parkowania" i z reguły jest możliwość komentowania takich zdjęć. Zauważyłem, że praktycznie pod każdym tego typu zdjęciem zawsze pojawi się ktoś, kto będzie bronił nieprzestrzegania zasad oraz krytykował osobę, które dodała zdjęcie z nieprawidłowo zaparkowanym samochodem. Zazwyczaj obrońcy zasady "wszystko wolno" posługują się następującymi argumentami / wypowiedziami:

- "czy komuś to przeszkadza?"

- "może stanął tylko na chwilę"

- atak personalny na dodającego zdjęcie ("jesteś społeczniakiem / donosicielem, znajdź sobie jakieś zajęcie"...)

- usprawiedliwianie zachowania "stanem wyższej konieczności" (np. kurier przywiózł paczkę, dostawca przywiózł towar...)

- "stanął tak, żeby nie porysowali mu drzwi"

- "jakbym miał taki samochód, to też bym tak stawał" (drogie auto = przyzwolenie na łamanie przepisów)

Czy uważacie, że przyzwolenie na takie zachowanie sprzyja funkcjonowaniu społeczeństwa.... ? Są zasady, ale... Chodzi mi o to, że jest ustanowione prawo, wszyscy je znają (albo przynajmniej powinni znać), a mimo to występuje społeczne przyzwolenie na łamanie prawa w pewnych okolicznościach... Z czego to, waszym zdaniem, wynika? Dlaczego przyjęło się w Polsce, że każdy, kto zgłasza coś niezgodnego z prawem jest określany mianem społecznika albo donosiciela?

Przykładowo, ktoś dodaje zdjęcie z autem, które blokuje drogę pożarową albo auta kuriera, który zastawia chodnik i pojawiają się komentarze "obrońców".

brama.png

Poniżej przykładowe komentarze osób z grupy na FB, które usprawiedliwiają nielegalne parkowanie:

komentarz.png

problemy.png

problemy2png.png

Jeżeli chodzi o mnie, to gdy widzę nieprawidłowo zaparkowany samochód to od razu pojawiają mi się w głowie myśli, że coś jest nie w porządku. Są zasady, ale część ich nie respektuje i - co najważniejsze - nie są za to stygmatyzowani. W końcu dochodzi do tego, że niejako staje się to społecznie akceptowalne. Trochę zostają nagięte przepisy, ale skoro to nikomu nie przeszkadza, to... niech tak będzie. Później nawet jeżeli każdy z nas będzie w podobnej sytuacji, to może pomyśleć sobie "aha, w zasadzie to tak nie można, ale raczej nie powinno to nikomu przeszkadzać, więc tak zrobię...".

Link to comment
 • Gloria changed the title to Zgodnie z zasadami = społeczniak, donosiciel, denuncjator?
Posted

Wszystko zależy moim zdaniem od sensowności danego przepisu [oraz, a jakże, okoliczności towarzyszących jego naruszeniu w konkretnym przypadku]. Prawo nie powinno być według mnie przestrzegane jedynie dlatego, że jest prawem - zdrowy rozsądek i indywidualna ocena sytuacji zasługują mimo wszystko na pierwszeństwo.

Przykład z parkowaniem samochodów jest akurat z mojej perspektywy dość abstrakcyjny, ale jako królowa przechodzenia na czerwonym świetle spytam wprost: dlaczego mam stać jak kołek gdy na horyzoncie nie widać dosłownie NIC lub na tyle dobrze znam układ faz ruchu na danym skrzyżowaniu [ich kolejność oraz czas trwania], by wiedzieć kiedy mogę przejść nawet spacerkiem? Uwielbiam kiedy inni dbają bardziej o moje bezpieczeństwo niż ja sama [albo może raczej kiedy robią to gdy jest to znakomicie zbędne] :rolleyes:

Odnośnie powszechności tego typu zachowań w naszym społeczeństwie - cóż, wydają się one być po prostu naszą kolejną narodową cechą. Etykietka donosiciela zaś ma zapewne swoje źródło jeszcze w minionej epoce i obstawiam, że jest stosowana przede wszystkim przez tych, którzy jeszcze ją pamiętają [widać to zresztą po komentarzach].

Link to comment
Posted

@Kerosine zgadzam się :)

Natomiast w przypadku parkowania to mam na myśli sytuacje, w której zaparkowany samochód ogranicza widoczność (np. nie widać pieszego wchodzącego na przejście) albo samochód o masie powyżej 2,5 tony wjeżdża na chodnik i niszczy płyty chodnikowe. Chodzi mi o sytuacje, w których mamy kilka przeciwstawnych interesów:

 • interes społeczeństwa - bezpieczeństwo na drodze, ochrona wspólnego majątku, ochrona przyrody itd.
 • interes indywidualny - egoizm (byle podjechać jak najbliżej), załatwienie sprawy niecierpiącej zwłoki, celowanie zaparkowanie w takim miejscu, gdzie nie są pobierane opłaty itd.

Co do przechodzenia na czerwonym świetle lub w miejscu niedozwolonym, gdy nic nie jedzie, to uważam, że powinno to być dozwolone ;) Tak jest m.in. w Wielkiej Brytanii i sprawdza to się tam bardzo dobrze.

2 godziny temu, Kerosine napisał:

Etykietka donosiciela zaś ma zapewne swoje źródło jeszcze w minionej epoce

Też tak uważam. Czy w takim przypadku można zmienić myślenie ludzi?

Link to comment
Posted
20 godzin temu, Gloria napisał:

Chodzi mi o sytuacje, w których mamy kilka przeciwstawnych interesów:

 • interes społeczeństwa - bezpieczeństwo na drodze, ochrona wspólnego majątku, ochrona przyrody itd.
 • interes indywidualny - egoizm (byle podjechać jak najbliżej), załatwienie sprawy niecierpiącej zwłoki, celowanie zaparkowanie w takim miejscu, gdzie nie są pobierane opłaty itd.

Indywidualna ocena sytuacji górą [nie zapominając przy tym, że obiektywna prawda istnieje jedynie w fizyce, rzadko zaś - jeśli w ogóle - w świecie ludzi... innymi słowy, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia]. Teoretycznie czysto egoistyczne podejście powinno być piętnowane bez cienia wątpliwości, skąd jednak mamy pewność, że ktoś faktycznie zaparkował w niewłaściwym miejscu jedynie z wygodnictwa? Nigdy nie znamy całej prawdy. Poza tym centrum wszechświata każdego człowieka stanowi ostatecznie on sam, a dobór naturalny bywa bezlitosny.

20 godzin temu, Gloria napisał:
21 godzin temu, Kerosine napisał:

Etykietka donosiciela zaś ma zapewne swoje źródło jeszcze w minionej epoce

Też tak uważam. Czy w takim przypadku można zmienić myślenie ludzi?

Trudno powiedzieć. Ludzie ogólnie nie są przesadnie skłonni do zmiany swoich poglądów [może z pewnym wyjątkiem młodzieży, która jednak prędzej czy później dorasta...], jeśli zaś dodatkowo mają już swoje lata ich światopogląd może być tym bardziej zanadto zakrzepły [zabetonowany :wink2:]. Możliwe, że taka zmiana bądź przynajmniej poprawa sytuacji na tym polu dokona się naturalnie z biegiem czasu gdy PRL będzie faktycznie żył już tylko w książkach i filmach. Poza tym - jeśli przyjmujemy podejście indywidualnej oceny każdego przypadku naruszenia przepisów - z łatwością można wyobrazić sobie, że etykietka donosiciela przynajmniej w niektórych z nich jest uzasadniona =)

Link to comment
 • 3 weeks later...
Posted
O 18.06.2021 at 00:22, Gloria napisał:

Czy uważacie, że przyzwolenie na takie zachowanie sprzyja funkcjonowaniu społeczeństwa.... ? Są zasady, ale... Chodzi mi o to, że jest ustanowione prawo, wszyscy je znają (albo przynajmniej powinni znać), a mimo to występuje społeczne przyzwolenie na łamanie prawa w pewnych okolicznościach...

Zdecydowanie nie. Wiadomo, nie wszystkie zasady są potrzebne czy dobre. Większość z nich jednak czemuś służy. I tak na przykład zastawianie drogi pożarowej, choćby na chwilę, to nie jest dobry pomysł.

O 18.06.2021 at 00:22, Gloria napisał:

Z czego to, waszym zdaniem, wynika? Dlaczego przyjęło się w Polsce, że każdy, kto zgłasza coś niezgodnego z prawem jest określany mianem społecznika albo donosiciela?

To kwestia naszej historii. Ponieważ od wieków było społeczeństwo kontra władza. Władza nie pochodziła od społeczeństwa i często była oderwana od rzeczywistości zwykłych ludzi. Wpierw struktura feudalna, czyli chłopi (większość społeczeństwa) kontra szlachta, później Polacy kontra zaborcy, jeszcze później Polacy kontra naziści, Polacy kontra komuniści. Nie chcieliśmy zasad naszego "władcy" (niezależnie od tego jaka osoba bądź jaki ustrój nami władał), bo się z nim nie identyfikowaliśmy. Było my kontra on(i). A to sprzyja, jeśli nie łamaniu prawa, to naginaniu go lub też przymykaniu oka, jeśli ktoś inny je łamie. A dlaczego osoby, które zgłaszają wykroczenia, są piętnowane? To też wynika z naszej historii. Bo rządzący nami, niezależnie od tego którzy, nagradzali donosicielstwo. Sąsiad ukrył świnię, którą miał oddać, przed szlachcicem/zaborcą/okupantem/komunistami? Jego inny, dobry sąsiad, doniósł o tym władzy, bo władza obiecała pieniądze każdemu, kto doniesie o nieprzestrzeganiu prawa. Ludzie dorabiali sobie dzięki donosicielstwu. I społeczeństwo to zapamiętało, że każdy kto informuje władzę o czymś, jest godny potępienia. Zapomnieli tylko, że czasy się zmieniły i że nie można wrzucać wszystkich do jednego wora. Że czym innym jest doniesienie na sąsiada, który ukrył świnię, bo bez tego jego rodzina pomarła by z głodu, a czym innym jest poinformowanie policji, że jakiś wariat pędzi 200 km/h przez miasto.

Link to comment
 • 2 months later...
Posted

W naszym społeczeństwie mianem "donosiciela" nazywa się osobę, która zgłasza wszelkie nadużycia odpowiednim organom ścigania, aby rozwiązały ten problem. Myślę, że nasze społeczeństwo nie lubi, gdy druga osoba według ich myślenia nie potrafi rozwiązać sama problemu, lecz woli go zgłosić.

W mojej ocenie, jak najbardziej wskazane jest upublicznianie oraz zgłaszanie wszelkich nadużyć, ponieważ brak reakcji oraz bierność może wyrządzić jeszcze większą szkodę niż bycie asertywnym, bo tak właśnie określane są osoby, które nie boją się zgłosić wszelkich nieprawidłowości. 

Link to comment
 • 5 months later...
wardrum
Posted

Nie popieram tego typu działalności. Efektem tego jest brak kultury w komentarzach i złośliwości.  Zawsze lepiej osobiście upomnieć lub napisać kartkę i dać za szybą w celu uświadomienia danej osoby o niewłaściwym zachowaniu. 

Link to comment
Adeptus
Posted

O ile jeszcze w przypadku drobiazgów w stylu nieprawidłowego parkowania jestem w stanie zrozumieć niechęć do donosicielstwa, o tyle przerażające jest, że niektórzy stosują to do wszystkich przestępstw. Okradli Cię, pobili? Trzeba było nie być frajerem. Poszedłeś z tym na Policję? O Ty konfidencie, sprzedawczyku, k...o j....bana, jak można być taką świnią!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • grzechu98
   Witam, to mój pierwszy post. Opiszę po krótce.  Jestem 24-letnim chłopakiem, który nawet... nie trzymał dziewczyny za rękę. Winą tego jest, iż nie widziałem nigdy zainteresowania od kobiet, moje próby kończyły się ghostingiem. Być może z powodu przeciętnej twarzy (odpad genetyczny). Wygrałem tylko w wzroście - 190 cm. Nigdy nie miałem koleżanek bliskich, zawsze trzymałem się facetów. W gimnazjum to nawet żadna nie chciała rozmawiać - otyłość, zaawansowany trądzik. Po tym poszedłem do technikum, gdzie sami faceci. Odciąłem od kobiet. W wieku 22 lat pierwszy raz miałem u prostytutki. Z racji tego, że jeśli do tej pory nie widziałem zainteresowania od nich, to nie zobaczę nigdy, a opcja zapasową po 30 nie zamierzam być. Co do charakteru mojego. Jestem introwertykiem, bardziej stroniący się od bycia w centrum uwagi. Dobieram osoby na znajomych pod względem charakteru. Nie piję, nie palę. Zauważyłem, że taki typ faceta w ogóle nie jest pożądany na partnera. Zanim się rozkręciłem, to każda mnie olała, lub nie była zainteresowana. Przestałem już robić pierwszy krok nawet, obojętność się zrobiła wobec kobiet rówieśniczek. Przyszłość moja wyglądać prawdopodobnie będzie tak: zostanę singlem z dużym przebiegiem na prostytutkach (który by jest duży), albo coś sobie zrobię. Co myślicie?    
  • Kerosine
   ... to, że uczeni [tak, właśnie oni] znajdą kiedyś dowód na istnienie Boga.
  • Olcia15273
   Zastanawiam się na ile lat brzmi mój głos dlatego proszę o pomoc. 7 sie, 19.50​.aac
  • yiliyane
   Przytulenie powinieneś zostawić na koniec. Jeżeli znacie się tylko z cześć-cześć, to byłoby trochę dziwne, gdybyś nagle ją przytulił, mogłaby się speszyć i straciłbyś wszystko co osiągnąłeś do tej pory. Skupiłabym się na zaproszeniu jej gdzieś. Próbuj ją upolować jak będzie sama, a jeżeli zawsze porusza się z koleżankami, podejdź do nich, przywitaj się ze wszystkimi i poproś Twoją wybrankę na stronę i wtedy zapytaj ją czy nie chciałaby gdzieś z Tobą wyskoczyć.
  • Kerosine
   ... ciekawe czy żyłam tym życiem już kiedyś. I czy będę żyć jeszcze. Dopóki wreszcie nie dokonam właściwych wyborów...
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   3
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  4 posts
  Kerosine
  Kerosine
  4 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  3 posts
  Celt
  Celt
  3 posts
  Kreciolek16
  Kreciolek16
  1 post
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
  grzechu98
  grzechu98
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  16 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  479 posts
  yiliyane
  yiliyane
  438 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up