Jump to content

Zgodnie z zasadami = społeczniak, donosiciel, denuncjator?

Gloria

Recommended Posts

Posted

Cześć!

Chciałbym poruszyć temat dotyczący przestrzegania prawa w Polsce oraz samego podejścia do respektowania przepisów. Chciałbym to zaprezentować na podstawie przykładu. Prawdopodobnie każde duże miasto posiada grupę na Facebook'u poświęconą m.in. nieprawidłowo zaparkowanym samochodom. Polega to na tym, że zamieszczane są tam zdjęcie aut "mistrzów parkowania" i z reguły jest możliwość komentowania takich zdjęć. Zauważyłem, że praktycznie pod każdym tego typu zdjęciem zawsze pojawi się ktoś, kto będzie bronił nieprzestrzegania zasad oraz krytykował osobę, które dodała zdjęcie z nieprawidłowo zaparkowanym samochodem. Zazwyczaj obrońcy zasady "wszystko wolno" posługują się następującymi argumentami / wypowiedziami:

- "czy komuś to przeszkadza?"

- "może stanął tylko na chwilę"

- atak personalny na dodającego zdjęcie ("jesteś społeczniakiem / donosicielem, znajdź sobie jakieś zajęcie"...)

- usprawiedliwianie zachowania "stanem wyższej konieczności" (np. kurier przywiózł paczkę, dostawca przywiózł towar...)

- "stanął tak, żeby nie porysowali mu drzwi"

- "jakbym miał taki samochód, to też bym tak stawał" (drogie auto = przyzwolenie na łamanie przepisów)

Czy uważacie, że przyzwolenie na takie zachowanie sprzyja funkcjonowaniu społeczeństwa.... ? Są zasady, ale... Chodzi mi o to, że jest ustanowione prawo, wszyscy je znają (albo przynajmniej powinni znać), a mimo to występuje społeczne przyzwolenie na łamanie prawa w pewnych okolicznościach... Z czego to, waszym zdaniem, wynika? Dlaczego przyjęło się w Polsce, że każdy, kto zgłasza coś niezgodnego z prawem jest określany mianem społecznika albo donosiciela?

Przykładowo, ktoś dodaje zdjęcie z autem, które blokuje drogę pożarową albo auta kuriera, który zastawia chodnik i pojawiają się komentarze "obrońców".

brama.png

Poniżej przykładowe komentarze osób z grupy na FB, które usprawiedliwiają nielegalne parkowanie:

komentarz.png

problemy.png

problemy2png.png

Jeżeli chodzi o mnie, to gdy widzę nieprawidłowo zaparkowany samochód to od razu pojawiają mi się w głowie myśli, że coś jest nie w porządku. Są zasady, ale część ich nie respektuje i - co najważniejsze - nie są za to stygmatyzowani. W końcu dochodzi do tego, że niejako staje się to społecznie akceptowalne. Trochę zostają nagięte przepisy, ale skoro to nikomu nie przeszkadza, to... niech tak będzie. Później nawet jeżeli każdy z nas będzie w podobnej sytuacji, to może pomyśleć sobie "aha, w zasadzie to tak nie można, ale raczej nie powinno to nikomu przeszkadzać, więc tak zrobię...".

• Gloria changed the title to Zgodnie z zasadami = społeczniak, donosiciel, denuncjator?
Posted

Wszystko zależy moim zdaniem od sensowności danego przepisu [oraz, a jakże, okoliczności towarzyszących jego naruszeniu w konkretnym przypadku]. Prawo nie powinno być według mnie przestrzegane jedynie dlatego, że jest prawem - zdrowy rozsądek i indywidualna ocena sytuacji zasługują mimo wszystko na pierwszeństwo.

Przykład z parkowaniem samochodów jest akurat z mojej perspektywy dość abstrakcyjny, ale jako królowa przechodzenia na czerwonym świetle spytam wprost: dlaczego mam stać jak kołek gdy na horyzoncie nie widać dosłownie NIC lub na tyle dobrze znam układ faz ruchu na danym skrzyżowaniu [ich kolejność oraz czas trwania], by wiedzieć kiedy mogę przejść nawet spacerkiem? Uwielbiam kiedy inni dbają bardziej o moje bezpieczeństwo niż ja sama [albo może raczej kiedy robią to gdy jest to znakomicie zbędne] :rolleyes:

Odnośnie powszechności tego typu zachowań w naszym społeczeństwie - cóż, wydają się one być po prostu naszą kolejną narodową cechą. Etykietka donosiciela zaś ma zapewne swoje źródło jeszcze w minionej epoce i obstawiam, że jest stosowana przede wszystkim przez tych, którzy jeszcze ją pamiętają [widać to zresztą po komentarzach].

Posted

@Kerosine zgadzam się :)

Natomiast w przypadku parkowania to mam na myśli sytuacje, w której zaparkowany samochód ogranicza widoczność (np. nie widać pieszego wchodzącego na przejście) albo samochód o masie powyżej 2,5 tony wjeżdża na chodnik i niszczy płyty chodnikowe. Chodzi mi o sytuacje, w których mamy kilka przeciwstawnych interesów:

• interes społeczeństwa - bezpieczeństwo na drodze, ochrona wspólnego majątku, ochrona przyrody itd.
  • interes indywidualny - egoizm (byle podjechać jak najbliżej), załatwienie sprawy niecierpiącej zwłoki, celowanie zaparkowanie w takim miejscu, gdzie nie są pobierane opłaty itd.

Co do przechodzenia na czerwonym świetle lub w miejscu niedozwolonym, gdy nic nie jedzie, to uważam, że powinno to być dozwolone ;) Tak jest m.in. w Wielkiej Brytanii i sprawdza to się tam bardzo dobrze.

2 godziny temu, Kerosine napisał:

Etykietka donosiciela zaś ma zapewne swoje źródło jeszcze w minionej epoce

Też tak uważam. Czy w takim przypadku można zmienić myślenie ludzi?

Posted
20 godzin temu, Gloria napisał:

Chodzi mi o sytuacje, w których mamy kilka przeciwstawnych interesów:

• interes społeczeństwa - bezpieczeństwo na drodze, ochrona wspólnego majątku, ochrona przyrody itd.
  • interes indywidualny - egoizm (byle podjechać jak najbliżej), załatwienie sprawy niecierpiącej zwłoki, celowanie zaparkowanie w takim miejscu, gdzie nie są pobierane opłaty itd.

Indywidualna ocena sytuacji górą [nie zapominając przy tym, że obiektywna prawda istnieje jedynie w fizyce, rzadko zaś - jeśli w ogóle - w świecie ludzi... innymi słowy, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia]. Teoretycznie czysto egoistyczne podejście powinno być piętnowane bez cienia wątpliwości, skąd jednak mamy pewność, że ktoś faktycznie zaparkował w niewłaściwym miejscu jedynie z wygodnictwa? Nigdy nie znamy całej prawdy. Poza tym centrum wszechświata każdego człowieka stanowi ostatecznie on sam, a dobór naturalny bywa bezlitosny.

20 godzin temu, Gloria napisał:
21 godzin temu, Kerosine napisał:

Etykietka donosiciela zaś ma zapewne swoje źródło jeszcze w minionej epoce

Też tak uważam. Czy w takim przypadku można zmienić myślenie ludzi?

Trudno powiedzieć. Ludzie ogólnie nie są przesadnie skłonni do zmiany swoich poglądów [może z pewnym wyjątkiem młodzieży, która jednak prędzej czy później dorasta...], jeśli zaś dodatkowo mają już swoje lata ich światopogląd może być tym bardziej zanadto zakrzepły [zabetonowany :wink2:]. Możliwe, że taka zmiana bądź przynajmniej poprawa sytuacji na tym polu dokona się naturalnie z biegiem czasu gdy PRL będzie faktycznie żył już tylko w książkach i filmach. Poza tym - jeśli przyjmujemy podejście indywidualnej oceny każdego przypadku naruszenia przepisów - z łatwością można wyobrazić sobie, że etykietka donosiciela przynajmniej w niektórych z nich jest uzasadniona =)

• 3 weeks later...
Posted
O 18.06.2021 at 00:22, Gloria napisał:

Czy uważacie, że przyzwolenie na takie zachowanie sprzyja funkcjonowaniu społeczeństwa.... ? Są zasady, ale... Chodzi mi o to, że jest ustanowione prawo, wszyscy je znają (albo przynajmniej powinni znać), a mimo to występuje społeczne przyzwolenie na łamanie prawa w pewnych okolicznościach...

Zdecydowanie nie. Wiadomo, nie wszystkie zasady są potrzebne czy dobre. Większość z nich jednak czemuś służy. I tak na przykład zastawianie drogi pożarowej, choćby na chwilę, to nie jest dobry pomysł.

O 18.06.2021 at 00:22, Gloria napisał:

Z czego to, waszym zdaniem, wynika? Dlaczego przyjęło się w Polsce, że każdy, kto zgłasza coś niezgodnego z prawem jest określany mianem społecznika albo donosiciela?

To kwestia naszej historii. Ponieważ od wieków było społeczeństwo kontra władza. Władza nie pochodziła od społeczeństwa i często była oderwana od rzeczywistości zwykłych ludzi. Wpierw struktura feudalna, czyli chłopi (większość społeczeństwa) kontra szlachta, później Polacy kontra zaborcy, jeszcze później Polacy kontra naziści, Polacy kontra komuniści. Nie chcieliśmy zasad naszego "władcy" (niezależnie od tego jaka osoba bądź jaki ustrój nami władał), bo się z nim nie identyfikowaliśmy. Było my kontra on(i). A to sprzyja, jeśli nie łamaniu prawa, to naginaniu go lub też przymykaniu oka, jeśli ktoś inny je łamie. A dlaczego osoby, które zgłaszają wykroczenia, są piętnowane? To też wynika z naszej historii. Bo rządzący nami, niezależnie od tego którzy, nagradzali donosicielstwo. Sąsiad ukrył świnię, którą miał oddać, przed szlachcicem/zaborcą/okupantem/komunistami? Jego inny, dobry sąsiad, doniósł o tym władzy, bo władza obiecała pieniądze każdemu, kto doniesie o nieprzestrzeganiu prawa. Ludzie dorabiali sobie dzięki donosicielstwu. I społeczeństwo to zapamiętało, że każdy kto informuje władzę o czymś, jest godny potępienia. Zapomnieli tylko, że czasy się zmieniły i że nie można wrzucać wszystkich do jednego wora. Że czym innym jest doniesienie na sąsiada, który ukrył świnię, bo bez tego jego rodzina pomarła by z głodu, a czym innym jest poinformowanie policji, że jakiś wariat pędzi 200 km/h przez miasto.

• 2 months later...
Posted

W naszym społeczeństwie mianem "donosiciela" nazywa się osobę, która zgłasza wszelkie nadużycia odpowiednim organom ścigania, aby rozwiązały ten problem. Myślę, że nasze społeczeństwo nie lubi, gdy druga osoba według ich myślenia nie potrafi rozwiązać sama problemu, lecz woli go zgłosić.

W mojej ocenie, jak najbardziej wskazane jest upublicznianie oraz zgłaszanie wszelkich nadużyć, ponieważ brak reakcji oraz bierność może wyrządzić jeszcze większą szkodę niż bycie asertywnym, bo tak właśnie określane są osoby, które nie boją się zgłosić wszelkich nieprawidłowości. 

• 5 months later...
wardrum
Posted

Nie popieram tego typu działalności. Efektem tego jest brak kultury w komentarzach i złośliwości.  Zawsze lepiej osobiście upomnieć lub napisać kartkę i dać za szybą w celu uświadomienia danej osoby o niewłaściwym zachowaniu. 

Adeptus
Posted

O ile jeszcze w przypadku drobiazgów w stylu nieprawidłowego parkowania jestem w stanie zrozumieć niechęć do donosicielstwa, o tyle przerażające jest, że niektórzy stosują to do wszystkich przestępstw. Okradli Cię, pobili? Trzeba było nie być frajerem. Poszedłeś z tym na Policję? O Ty konfidencie, sprzedawczyku, k...o j....bana, jak można być taką świnią!