Jump to content

Gdyby młodzi przejęli władzę nad światem... ;D


yiliyane

Recommended Posts

Posted

Jak według Was wyglądałby świat, w którym rządziliby wyłącznie młodzi ludzie? Wyobraźmy sobie taką sytuację - rozpisujemy demokratyczne wybory, w których głosować może każdy powyżej 18 lat, ale wybierane mogą być jedynie osoby w wieku 25-35 lat. Jak wyglądałby świat, w którym posłami, senatorami, ministrami, premierem i prezydentem mogliby być wyłącznie młodzi ludzie? Czy kraj zarządzany wyłącznie przez młodych upadłby na skutek niedoświadczenia rządzących czy wręcz przeciwnie, rozkwitłby dzięki nieskrępowaniu młodzieży przez skostniałych, powiązanych politycznie i finansowo z różnymi organizacjami starszych polityków? Czy chcielibyście żyć w kraju, w którym głos młodych jest głosem decydującym? Dlaczego tak/nie? (Dla uproszczenia w tym temacie przyjmijmy, że rozpatrujemy tworzenie rządu młodych w czasach pokoju oraz nie rozpatrujemy państw silnie totalitarnych takich jak np. Korea Północna.)

Zapraszam do dyskusji :) 

Link to comment
Posted

Młody człowiek młodemu człowiekowi nierówny. Wiek nie jest miarą mądrości, choć do pewnego stopnia jest miarą doświadczenia - tyle że jedni ludzie wcześniej nabywają doświadczenie niż inni. Dużo zależy od tego, z jakich środowisk wywodziliby się ci młodzi ludzie. Z jednej strony w młodym wieku nierzadki jest nadmierny radykalizm w poglądach, z drugiej strony w takim wieku ludzie zwykle są bardziej elastyczni i podatni na zmianę poglądów - co może mieć dobre i złe skutki. W każdym razie trudno zagwarantować, żeby takie rozwiązanie gwarantowało stabilizację (choć oczywiście i rządy bardziej doświadczonych polityków też nie gwarantują stabilizacji, żeby nie było). Na pewno duże znaczenie ma też zakładana płeć rządzących - nie mam wątpliwości, że styl rządzenia mężczyzn byłby mocno inny od stylu rządzenia kobiet. Tak jak nieraz inne są preferencje wyborcze wśród młodych mężczyzn i młodych kobiet.

Co do pytania, czy dobrze by było, gdyby decydujący był głos młodych. Cóż, IMHO ciekawym rozwiązaniem/eksperymentem byłoby, gdyby o losach kraju mieli decydować ludzie aktywni zawodowo i płacący podatki i składki, a nie emeryci, którzy aktywni byli w innej epoce, w której nie było internetu ani portali społecznościowych ani gospodarki światowej w formie takiej jak obecna. Młodzi ludzie na pewno są bardziej na bieżąco i lepiej rozumieją współczesny świat niż emeryci, a przynajmniej w krajach, w których emeryci nie są zintegrowani z resztą społeczeństwa. Ogólnie to żadna skrajność nie jest dobra. Choć tutaj raczej większe znaczenie miałoby, kto miałby czynne prawo wyborcze niż bierne prawo wyborcze - skoro jest dolny limit wieku uprawniającego do głosowania, to dlaczego nie ma górnego wieku, np. będącego jednocześnie wiekiem emerytalnym? W takiej sytuacji, w Polsce prawo głosu miałyby osoby w wieku między 18 a 65 lat.

Link to comment
Posted
O 12.02.2021 at 20:43, yiliyane napisał:

Czy kraj zarządzany wyłącznie przez młodych upadłby na skutek niedoświadczenia rządzących czy wręcz przeciwnie, rozkwitłby dzięki nieskrępowaniu młodzieży przez skostniałych, powiązanych politycznie i finansowo z różnymi organizacjami starszych polityków?

Upaść może by nie upadł [widełki 25-35 lat pozwalają IMO na utworzenie już jako-tako doświadczonej kasty rządzącej], natomiast obawiam się, że mogłoby to być państwo nawet zupełnie mimochodem skoncentrowane przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb i ochronie praw tylko jednej grupy wiekowej. Druga cecha, która wydaje mi się, że charakteryzowałaby ów twór to baaardzo daleko posunięta liberalizacja niemalże w każdej dziedzinie życia.

O 14.02.2021 at 23:25, Celt napisał:

Z jednej strony w młodym wieku nierzadki jest nadmierny radykalizm w poglądach

Mnie się wydaje, że to jednak wciąż jest margines; młodzi ludzie jako ogół są mimo wszystko według mnie niezwykle otwarci, tolerancyjni i skłonni bardziej do rozwadniania swoich poglądów w imię wszelakiej wolności niż ich zaostrzania.

O 12.02.2021 at 20:43, yiliyane napisał:

Czy chcielibyście żyć w kraju, w którym głos młodych jest głosem decydującym? Dlaczego tak/nie? (Dla uproszczenia w tym temacie przyjmijmy, że rozpatrujemy tworzenie rządu młodych w czasach pokoju oraz nie rozpatrujemy państw silnie totalitarnych takich jak np. Korea Północna.)

Jak słusznie zauważył w poście wyżej @Celt - żadna skrajność nie jest dobra. Nie trzeba również wcale uciekać się do "silnego totalitaryzmu" [ciekawe określenie swoją drogą, czy totalitaryzm naprawdę można stopniować? nie wiem, nie znam się jakby co], aby dbać przede wszystkim o swój własny interes jako grupy społecznej. Moim zdaniem ludzie wszystkich kategorii wiekowych powinni mieć we władzy swoich reprezentantów - byleby tylko ich odsetek był rozsądny [idealnie również oni sami].

Link to comment
Posted
26 minut temu, Kerosine napisał:

ciekawe określenie swoją drogą, czy totalitaryzm naprawdę można stopniować? 

W pewnym sensie ;) Samo określenie to oczywiście moja radosna twórczość własna, natomiast istnieje coś takiego jak wskaźnik demokracji, który określa jakiego rodzaju jest dane państwo. Skala jest od 0 do 10, a państwa mogą wpaść do kategorii demokracje pełne (8-10), demokracje wadliwe (6-7,99), systemy hybrydowe (4-5,99) i systemy autorytarne (<4). W ramach jednej kategorii też można stopniować i tak na przykład Rosja ma wskaźnik demokracji 3,31, Chiny 2,27, a Korea Północna 1,08.

Link to comment
 • 2 months later...
Posted

Co sobie wymyśliłem jakąś teorię to za każdym razem przypominałem sobie tego czy innego młodego polityka. 
I tak koniec końców doszedłem do wniosku, że zmiany by były raczej niewielkie, zwłaszcza że w istocie zakres zmian postawiony w temacie jest niewielki. 
Nawet na Polskim podwórku widać, że np. premier i prezydent mogą nie mieć większej władzy, i być zależni od szeregowego posła. Bo czy szef partii musi być w parlamencie? 
Tytułowy post tak naprawdę w ogóle nie rusza też kwestii selekcji, i procesu wyborczego skupiając się na mniej istotnym kryterium jaki jest wiek. Przy czym trzeba pamiętać, że ani pokusy się nie zmieniają, ani to że do tego parlamentu trzeba wejść, i obsługiwać interesy elektoratu w różnym wieku. To z kolei sprawia, że tak jak i w przypadku starych polityków układy finansowe i medialne nadal są w cenie.

Jedyne zmiany zapewne by zaszły w kwestii tematów debaty na nieco bardziej współczesne. Może więcej nowych środków przekazu w użyciu, i nieco inna komunikacja z wyborcami. Niemniej wiele więcej bym się nie spodziewał.
 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • Olcia15273
   Zastanawiam się na ile lat brzmi mój głos dlatego proszę o pomoc. 7 sie, 19.50​.aac
  • yiliyane
   Przytulenie powinieneś zostawić na koniec. Jeżeli znacie się tylko z cześć-cześć, to byłoby trochę dziwne, gdybyś nagle ją przytulił, mogłaby się speszyć i straciłbyś wszystko co osiągnąłeś do tej pory. Skupiłabym się na zaproszeniu jej gdzieś. Próbuj ją upolować jak będzie sama, a jeżeli zawsze porusza się z koleżankami, podejdź do nich, przywitaj się ze wszystkimi i poproś Twoją wybrankę na stronę i wtedy zapytaj ją czy nie chciałaby gdzieś z Tobą wyskoczyć.
  • Kerosine
   ... ciekawe czy żyłam tym życiem już kiedyś. I czy będę żyć jeszcze. Dopóki wreszcie nie dokonam właściwych wyborów...
  • Kerosine
   Założyłeś już taki temat:
  • MightyWozz
   Witam mam 11 lat chodzę do 6 klasy od 1 chodzi do szkoły taka pewna dziewczyna, no tam anime lubi, jest wesoła, no ogólnie bomba. Dałem jej już różę ale teraz mam w planach ją objąć no ale wszystko tkwi w tym że ona cały czas łazi z dwoma koleżankami więc jakby to ująć nie mam jak jej "przytulić" zaprosić na jakieś pogadanko też raczej jest trudno bo albo ona wraca z tymi koleżankami do domu albo... No no poprostu się nie da.. Plis dajcie radę co zrobić w takiej sytuacji bo jeszcze ta klasa i następne dwie to niedługo a później jej raczej nie spotkam. 
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   3
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Celt
  Celt
  4 posts
  Kerosine
  Kerosine
  4 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  3 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  2 posts
  supermati2009
  supermati2009
  1 post
  nadia13_modelowa
  nadia13_modelowa
  1 post
  Kreciolek16
  Kreciolek16
  1 post
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  16 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  478 posts
  yiliyane
  yiliyane
  438 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up