Jump to content

Gdyby młodzi przejęli władzę nad światem... ;D


yiliyane

Recommended Posts

yiliyane

Jak według Was wyglądałby świat, w którym rządziliby wyłącznie młodzi ludzie? Wyobraźmy sobie taką sytuację - rozpisujemy demokratyczne wybory, w których głosować może każdy powyżej 18 lat, ale wybierane mogą być jedynie osoby w wieku 25-35 lat. Jak wyglądałby świat, w którym posłami, senatorami, ministrami, premierem i prezydentem mogliby być wyłącznie młodzi ludzie? Czy kraj zarządzany wyłącznie przez młodych upadłby na skutek niedoświadczenia rządzących czy wręcz przeciwnie, rozkwitłby dzięki nieskrępowaniu młodzieży przez skostniałych, powiązanych politycznie i finansowo z różnymi organizacjami starszych polityków? Czy chcielibyście żyć w kraju, w którym głos młodych jest głosem decydującym? Dlaczego tak/nie? (Dla uproszczenia w tym temacie przyjmijmy, że rozpatrujemy tworzenie rządu młodych w czasach pokoju oraz nie rozpatrujemy państw silnie totalitarnych takich jak np. Korea Północna.)

Zapraszam do dyskusji :) 

Link to post

Młody człowiek młodemu człowiekowi nierówny. Wiek nie jest miarą mądrości, choć do pewnego stopnia jest miarą doświadczenia - tyle że jedni ludzie wcześniej nabywają doświadczenie niż inni. Dużo zależy od tego, z jakich środowisk wywodziliby się ci młodzi ludzie. Z jednej strony w młodym wieku nierzadki jest nadmierny radykalizm w poglądach, z drugiej strony w takim wieku ludzie zwykle są bardziej elastyczni i podatni na zmianę poglądów - co może mieć dobre i złe skutki. W każdym razie trudno zagwarantować, żeby takie rozwiązanie gwarantowało stabilizację (choć oczywiście i rządy bardziej doświadczonych polityków też nie gwarantują stabilizacji, żeby nie było). Na pewno duże znaczenie ma też zakładana płeć rządzących - nie mam wątpliwości, że styl rządzenia mężczyzn byłby mocno inny od stylu rządzenia kobiet. Tak jak nieraz inne są preferencje wyborcze wśród młodych mężczyzn i młodych kobiet.

Co do pytania, czy dobrze by było, gdyby decydujący był głos młodych. Cóż, IMHO ciekawym rozwiązaniem/eksperymentem byłoby, gdyby o losach kraju mieli decydować ludzie aktywni zawodowo i płacący podatki i składki, a nie emeryci, którzy aktywni byli w innej epoce, w której nie było internetu ani portali społecznościowych ani gospodarki światowej w formie takiej jak obecna. Młodzi ludzie na pewno są bardziej na bieżąco i lepiej rozumieją współczesny świat niż emeryci, a przynajmniej w krajach, w których emeryci nie są zintegrowani z resztą społeczeństwa. Ogólnie to żadna skrajność nie jest dobra. Choć tutaj raczej większe znaczenie miałoby, kto miałby czynne prawo wyborcze niż bierne prawo wyborcze - skoro jest dolny limit wieku uprawniającego do głosowania, to dlaczego nie ma górnego wieku, np. będącego jednocześnie wiekiem emerytalnym? W takiej sytuacji, w Polsce prawo głosu miałyby osoby w wieku między 18 a 65 lat.

Link to post
Kerosine
O 12.02.2021 at 20:43, yiliyane napisał:

Czy kraj zarządzany wyłącznie przez młodych upadłby na skutek niedoświadczenia rządzących czy wręcz przeciwnie, rozkwitłby dzięki nieskrępowaniu młodzieży przez skostniałych, powiązanych politycznie i finansowo z różnymi organizacjami starszych polityków?

Upaść może by nie upadł [widełki 25-35 lat pozwalają IMO na utworzenie już jako-tako doświadczonej kasty rządzącej], natomiast obawiam się, że mogłoby to być państwo nawet zupełnie mimochodem skoncentrowane przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb i ochronie praw tylko jednej grupy wiekowej. Druga cecha, która wydaje mi się, że charakteryzowałaby ów twór to baaardzo daleko posunięta liberalizacja niemalże w każdej dziedzinie życia.

O 14.02.2021 at 23:25, Celt napisał:

Z jednej strony w młodym wieku nierzadki jest nadmierny radykalizm w poglądach

Mnie się wydaje, że to jednak wciąż jest margines; młodzi ludzie jako ogół są mimo wszystko według mnie niezwykle otwarci, tolerancyjni i skłonni bardziej do rozwadniania swoich poglądów w imię wszelakiej wolności niż ich zaostrzania.

O 12.02.2021 at 20:43, yiliyane napisał:

Czy chcielibyście żyć w kraju, w którym głos młodych jest głosem decydującym? Dlaczego tak/nie? (Dla uproszczenia w tym temacie przyjmijmy, że rozpatrujemy tworzenie rządu młodych w czasach pokoju oraz nie rozpatrujemy państw silnie totalitarnych takich jak np. Korea Północna.)

Jak słusznie zauważył w poście wyżej @Celt - żadna skrajność nie jest dobra. Nie trzeba również wcale uciekać się do "silnego totalitaryzmu" [ciekawe określenie swoją drogą, czy totalitaryzm naprawdę można stopniować? nie wiem, nie znam się jakby co], aby dbać przede wszystkim o swój własny interes jako grupy społecznej. Moim zdaniem ludzie wszystkich kategorii wiekowych powinni mieć we władzy swoich reprezentantów - byleby tylko ich odsetek był rozsądny [idealnie również oni sami].

Link to post
yiliyane
26 minut temu, Kerosine napisał:

ciekawe określenie swoją drogą, czy totalitaryzm naprawdę można stopniować? 

W pewnym sensie ;) Samo określenie to oczywiście moja radosna twórczość własna, natomiast istnieje coś takiego jak wskaźnik demokracji, który określa jakiego rodzaju jest dane państwo. Skala jest od 0 do 10, a państwa mogą wpaść do kategorii demokracje pełne (8-10), demokracje wadliwe (6-7,99), systemy hybrydowe (4-5,99) i systemy autorytarne (<4). W ramach jednej kategorii też można stopniować i tak na przykład Rosja ma wskaźnik demokracji 3,31, Chiny 2,27, a Korea Północna 1,08.

Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  There are no registered users currently online

 • Najnowsze posty

  • całuśna
   Hej. Chciałam się z Wami czymś podzielić. Od zawsze mam coś takiego, że strasznie wstydzę się wydawać na siebie pieniądze. Po prostu mi głupio coś sobie kupić tak dla własnej przyjemności. W całym swoim życiu (mam 20 lat) kupiłam sobie 4 razy rzeczy, które były dla przyjemności. Na innych mogę wydawać, ale nie na siebie. Dostaję wtedy strasznej paniki i robię sobie wyrzuty. Może wynika to z tego, że od małego mi się nie przelewało i jestem nauczona oszczędzania. Może nawet chomikowania kasy. Oprócz tego, że nie umiem na siebie wydawać kasy to jeszcze mam wyrzuty sumienia, że inni to robią. Chociażby kosmetyk albo jakieś jedzonko. Nie umiem się przełamać. Wstydzę się, że ktoś na mnie zmarnuje kasę. Nawet jeśli to coś jest mi strasznie potrzebne albo strasznie tego czegoś chcę. Czy to normalne? No i czy coś z tym można zrobić?    
  • Kerosine
   Dwa znakomite i inspirujące [bo oczywiście nie trzeba realizować każdego zamieszczonego nań przepisu w 100% i jak najbardziej można jedynie podpatrzyć jego nadrzędny zamysł czy odwrotnie - niuanse ] blogi... pierwszy z nich jest nawet zatytułowany zupełnie tak samo jak niniejszy wątek: https://zdrowe-odzywianie-przepisy.blogspot.com/ https://healthy-food-and-other-things.blogspot.com/
  • JanekOdRazu
   Ani to ładne, ani sensowne. Skrajny masochizm połączony z nienawiścią do samego siebie if you ask me
  • yiliyane
   Sobota wieczór, a na forum przez cały dzień tylko cztery nowe posty, napisane wyłącznie przez dwie osoby (w dodatku moderatorów). Smutne, że tak aktywność spadła  
  • yiliyane
   Skaryfikacje to nic innego jak cięcie się (a właściwie poddanie się cięciu) i tworzenie sobie blizn. Przejrzałam dość zdjęć z grafiki Google, by stwierdzić, że nawet najpiękniejszy wzór wycięty na ciele wygląda po prostu źle. Posunę się nawet do stwierdzenia, że znacznie lepiej wygląda zwykła blizna, np. po operacji czy wypadku, niż blizny ułożone w jakieś wzory. Entuzjastką tatuaży też nie jestem, szczególnie jeśli pokryta nimi jest większość skóry, ale mimo wszystko wyglądają lepiej niż to.
 • Recent Status Updates

  • Kerosine

   Kerosine

   Z okazji dzisiejszego święta - ku przypomnieniu, że pokochanie drugiego człowieka [przynajmniej tym zdrowym rodzajem miłości] jest niemożliwe bez uprzedniego przynajmniej zaakceptowania i uszanowania samego siebie, a każdy z nas już na starcie jest kompletną całością, nie zaś czyjąkolwiek połówką 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Dziś tak bardziej...
   Zimowo. O.
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Kerosine

   Po co Kubusiowi Puchatkowi koszulka skoro i tak latał bez gaci?
   · 1 reply
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Od 3 dni masz AWIZO do odbioru na poczcie!! :[ 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   środa dzień mleka i mioda
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   1
  3. 3
   Shady-Lane90
   Shady-Lane90
   1
  4. 4
   NYC
   NYC
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  15 posts
  yiliyane
  yiliyane
  11 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  3 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  2 posts
  NYC
  NYC
  2 posts
  michaelowax3
  michaelowax3
  2 posts
  Kaco123
  Kaco123
  1 post
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  1 post
  JanekOdRazu
  JanekOdRazu
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  yiliyane
  yiliyane
  87 posts
  Kerosine
  Kerosine
  74 posts
  Kalafior_Grozy
  Kalafior_Grozy
  22 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  1063 posts
  yiliyane
  yiliyane
  902 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  816 posts
×
×
 • Create New...