Jump to content

Test na styl przywiązania

yiliyane

Recommended Posts

Jaki macie "styl" przywiązywania się do innych ludzi? Znalazłam ciekawy psychotest, który pomoże Wam to sprawdzić: https://www.idrlabs.com/attachment-style/test.php ;) Test jest dostępny również w języku polskim, wystarczy kliknąć na odpowiednią flagę.

Mój wynik:

image.png.48e5045ca791f28973b979e11c2c7751.png

27,8% Spięty, 30,6% Unikający

Spięty-Unikający (Nieufny): osoby w tym kwadrancie podzielają obawy typu Lekceważącego na temat innych, ale nie posiadają zbroi opanowania i samowystarczalności, która pozwala osobom typu Lekceważącego żyć bez przywiązania i tworzenia więzi. W związku z tym osoby typu Nieufnego dostrzegają w sobie potrzebę intymności i bliskich relacji z innymi, ale gdy tylko zaczynają zbliżać się do innych, zauważają również, że mają mieszane uczucia co do całej tej sytuacji i fantazjują o zerwaniu, ponieważ "chcą powrotu własnej swobody." Krótko mówiąc, nie czują się dobrze ani w samotności ani w zażyłości z ludźmi. Z powodu ich równoczesnej potrzeby i nieufności do intymności, typy Nieufne spędzają życie, ucząc się, jak umiejętnie obchodzić się z innymi ludźmi; ciągłe manewrowanie, aby inni byli bliscy i przystępni, a jednocześnie nie mieli kontroli i nie byli w stanie zaszkodzić typowi Nieufnemu. Osoby tego typu są często wysokowydajnymi i kompetentnymi dorosłymi, ale w duszy cierpią na okresowe ataki niskiej samooceny i nęka je poczucie wewnętrznej pustki. Osoby Nieufne są często bardzo dobre w znajdowaniu uzasadnionej winy u innych i wykrywaniu ich słabości, co jest sposobem na ochronę przed rozczarowaniem. Z drugiej strony ta nadmierna czujność prowadzi również do sceptycyzmu i przesadzenie paranoicznych tendencji.

Generalnie zgadzam się poza stwierdzeniem "fantazjują o zerwaniu, ponieważ "chcą powrotu własnej swobody"", bo jeżeli tworzę jakąś relację, to nie "marnuję energii" na nią po to, by ją zaraz zakończyć, tylko właśnie chcę, żeby była to relacja na długie lata.

A Wam co wyszło? Zgadzacie się z wynikami?

Martusiaaaaaa92

Twój styl przywiązania jest:

• 33,3% Zrelaksowany, 2,8% Angażujący

Zrelaksowany-Angażujący (Bezpieczny): osoby ze stylem zrelaksowanym-angażującym mają dobrą samoocenę i zazwyczaj łatwo im dzielić się swoimi odczuciami i opiniami z innymi. Spędzają mniej czasu na zamartwianiu się i krytykowaniu przeszłych zdarzeń niż ludzie w pozostałych trzech kwadrantach i na ogół proszenie innych o pomoc lub wsparcie w razie potrzeby przychodzi im z łatwością. Zazwyczaj są to ludzie bezpośredni i ufni w swoich relacjach z innymi, a ich naturalny stan to bycie osobą otwartą, przystępną i zrelaksowaną. Z tego powodu osoby te zazwyczaj posiadają mniej interpersonalnych mechanizmów obronnych niż pozostali. Naturalnie starają się nawiązywać kontakty z innymi, mając jednak realistyczne pojęcie na temat siły przeobrażenia związanej z intymnymi związkami: osoby ze stylem zrelaksowanym-angażującym nie oczekują, że zostaną powalone na kolana lub że cały świat wywróci się do góry nogami po przybyciu romantycznego wybawiciela lub kogoś w tym stylu – osoby te i bez tego „czują się świetnie we własnej skórze”. W istocie starają się hołdować prostym cnotom, takim jak wzajemne zaufanie i poczucie zażyłości z innymi. Na ogół nie są manipulatorami, ale starają się nawiązywać związki, które są nieskomplikowane i przynoszą wzajemne korzyści.

Jestem podobna do Ronalda Reagana :biggrin: A przynajmniej według tego testu, bo ja się niezbyt zgadzam z tym, co powyżej jest napisane i mam dystans do takich psychozabaw. Na pewno nie jest mi tak łatwo nie zamartwiać się i nie myśleć o przeszłości. 

obraz.thumb.png.016329f96a201bd1fdec28ce95b5cf32.png

WszyscyZginiemy

Znowu zapomniałam zanim zaczęłam zmienić na polski, oh well... :sweatdrop:

WYNIKI3.png.06a9b573da7702614eb7410573ea30ab.png

Ogólnie wyszło mi:

On Edge-Engaging (Ambivalent): On Edge-Engaging individuals tend to be very good at attracting the attention and admiration of others around them. Generally, they employ one of two strategies to do so:

• The Helpmate: Either these people become very hardworking and effective with regards to their real-life dealings and practical matters, so that they will naturally draw the attention and esteem of others who could use their help.
  • The Playmate: Or - more frequently - these individuals attract the attention of others by being extremely charming, colorful, or entertaining. Many have also developed considerable psychological facility for getting under the skin of others.

In both cases, On Edge-Engaging individuals adopt these strategies because they have a root feeling of ambivalence about others: They feel that others wouldn't notice them and give them their fair due without them being a good Helpmate or Playmate. But at the same time, they also detest others for making them put on this act just to get basic love and validation. In other words, Ambivalent personalities tend to alternate between being sensitive to others and neglecting them; between seeking intense intimacy and driving artificial barriers to closeness in between themselves and others. Some individuals of this type feel a deep-seated sense of injustice towards others for having been made to develop their Helpmate/Playmate persona, instead of just being loved as they are. Because they carry with them this representation of others as being unfair, some On Edge-Engaging individuals may find it easy to excuse themselves from their obligations, or for cheating and/or fudging the truth. In general, Ambivalent individuals tend to be quite good at psychological manipulation and getting others to do what they want, and they often have a high degree of sensitivity and accuracy to other people's emotional states. When in their good graces, being close to an Ambivalent personality may feel like heaven, but once they have decided that you are treating them unfairly, being close to them may easily feel like hell.

Nie zgadza się zbytnio, może oprócz: 

When in their good graces, being close to an Ambivalent personality may feel like heaven, but once they have decided that you are treating them unfairly, being close to them may easily feel like hell.

Normalnie pewnie byłoby mi bliżej do:

Relaxed-Engaging (Secure): Relaxed-Engaging individuals tend to have good self-esteem and typically find it easy to share their feelings and opinions with others. They spend less time fretting and second-guessing themselves than individuals in the other three quadrants, and they generally find it easy to ask others for help or support when in need. They are usually straightforward and trusting in their relations with others, and their usual state is one of being open, approachable, and relaxed. For this reason, they typically have fewer interpersonal defenses than others. They naturally seek to connect with others while remaining realistic about the transformative power of intimate relationships: Relaxed-Engaging individuals don't expect to be swept off their feet, or to have their entire world turned upside-down by the arrival of some romantic savior or the like - they're already "comfortable in their own skin," so to speak. Instead, they seek to cultivate simple virtues, such as mutual trust and a sense of shared intimacy with others. They generally don't play games, but seek to establish uncomplicated and mutually beneficial relationships.

Ten opis pasowałby do mnie całkiem nieźle w normalny dzień, aczkolwiek jestem po dużej i kiludniowej kłótni, której punkt kulminacyjny miał dziś miejscem z drugą połową więc nie dziwię się jeśli rozbudziło się we mnie rozbudziło wszystko, co najgorsze. :sweatdrop:

• 9 months later...

U mnie wyszło Relaxed-Engaging :)

relaxed(1).png

Dosyć trudny był ten test, ponieważ niektóre zwroty w języku angielskim były trudne do odszyfrowania :D Musiałem wspomóc się translatorem, aby przetłumaczyć kilka fraz:

I sometimes feel that my partner doesn't afford me my fair due unless I put on an act to make them notice me.

I sometimes feel disdain for people who are not independent or self-made.

@Gloria, ten test  jest też po polsku. Można wybrać język przez kliknięcie na flagę. Dlatego jeśli masz czas i chęci, to możesz zrobić test jeszcze raz, tym razem po polsku, będzie bardziej dokładny ;) 

Wykonanie tego testu nie przyszło mi łatwo, jako że mniej więcej połowa zawartych w nim pytań dotyczy związków miłosnych [i te pytania (w większości) ominęłam], poza tym dwukrotne jego zrobienie z lekko różniącymi się odpowiedziami w punktach wymagających z mojej strony głębszego namysłu / o większej niepewności oceny [która i tak jest całkiem spora] dało w rezultacie dwa odmienne style - no ale:

fc450c8dbd450136med(1).png

I tak dwa słowa-klucze najlepiej opisujące moje relacje z ludźmi poza rodziną to "lęk" i "paranoja", myślę, że tu raczej inne testy lepiej odzwierciedliłyby naturę rzeczy :rolleyes: