Jump to content

Kolorowe obroże u psów - funkcja informacyjna!


Shady-Lane90

Recommended Posts

Posted

Każdy posiadacz psiego przyjaciela doskonale wie, jakich zachowań jego czworonóg nie toleruje. Niestety wybierając się na spacer z psem nie możemy przewidzieć reakcji ludzi na jego widok. I tak też często spotykamy się z biegnącymi w naszą stronę dziećmi, chcącymi np. pogłaskać zwierzę bez pytania. Naprzeciw takim zachowaniom, już dość dawno temu, powstała pewna inicjatywa, która ma pomóc właścicielom czworonogów. Nie przyniesie ona jednak skutków, jeśli nie będziemy uświadamiać ludzi. A więc - istnieje metoda ostrzegawcza. Możesz ostrzec przechodniów/osoby odwiedzające Twój dom itp. przed tym, jak powinni zachowywać się w towarzystwie Twojego psa, aby oszczędzić mu niepotrzebnego stresu. Wystarczy... odpowiedni kolor obroży lub wstążki, doczepionej np. do smyczy. Każdy kolor znaczy co innego:

 • czerwony - nie podchodź zbyt blisko do zwierzaka i zachowaj ostrożność;
 • pomarańczowy - zwierzak nie akceptuje i nie dogaduje się zbyt dobrze z innymi psami;
 • żółty - pies jest nerwowy i nieprzewidywalny, może potrzebować większej przestrzeni. Kolor ten może również oznaczać, że zwierzak oczekuje na adopcję;
 • zielony - można bez przeszkód podejść do psa samemu lub ze swoim zwierzakiem. Pies jest przyjacielsko nastawiony;
 • niebieski - pies jest na służbie lub odbywa trening. Nie przeszkadzać;
 • biały - pies jest głuchy, niewidomy lub posiada niepełnosprawność jakiegoś rodzaju;
 • purpurowy - proszę nie karmić zwierzaka (niezależnie od powodu).

Co o tym myślicie? Według mnie to naprawdę świetny pomysł i ludzie powinni o tym usłyszeć. 

Link to comment
Posted

Słyszałam o tej formie informowania o sposobie zachowywania się wobec psów, jednak niestety nie zauważyłam, aby stało się to na tyle popularne, aby ludzie oznaczali kolorami obroże psów oraz wątpię, że ludzie znają znaczenie tych kolorów. Uważam, że takie coś byłoby bardzo przydatne, wtedy byłoby wiadomo, czy trzeba psa omijać z daleka, nie podchodzić, czy można go dotykać. Widzę także ogromną nieodpowiedzialność wielu właścicieli psów, gdy na wsi psy biegają luzem przy otwartej bramie lub ktoś chodzi z psem bez smyczy po parku wśród innych ludzi i psów. To, że zwierzak akceptuje domowników i najbliższe osoby z otoczenia, nie oznacza że nie zaatakuje obcych ludzi i zwierząt. Zwierzęta nie myślą tak, jak ludzie, nie przewidują konsekwencji swoich działań, kierują się instynktem, jeśli poczują się zagrożone, atakuja. Uważam, że powinien być obowiązek znakowania kolorami smyczy/obroży psów oraz powinny być większe kontrole spacerow psów w parkach oraz co jakiś czas w danej gminie na wsiach powinny również być kontrole właściwego zabezpieczenia wybiegu dla psów. 

Link to comment
Posted
1 minutę temu, NYC napisał:

niestety nie zauważyłam, aby stało się to na tyle popularne, aby ludzie oznaczali kolorami obroże psów oraz wątpię, że ludzie znają znaczenie tych kolorów

W moich rejonach bardzo wielu właścicieli stosuje głównie żółtą wstążkę, informującą o tym, aby nie zbliżać się do czworonoga, gdyż potrzebuje on przestrzeni dla siebie. Spotkałam się z tym także w większych miastach. Na grupach "psiarzy" na fb jest to dość często poruszany temat. Masz jednak rację, że osoby niemające psów niewiele wiedzą na ten temat, stąd właśnie uważam, że powinno się uświadamiać społeczeństwo.

3 minuty temu, NYC napisał:

Widzę także ogromną nieodpowiedzialność wielu właścicieli psów, gdy na wsi psy biegają luzem przy otwartej bramie lub ktoś chodzi z psem bez smyczy po parku wśród innych ludzi i psów. To, że zwierzak akceptuje domowników i najbliższe osoby z otoczenia, nie oznacza że nie zaatakuje obcych ludzi i zwierząt.

To nie tylko problem wsi. Wierz lub nie, ale wielu właścicieli w miastach idzie na łatwiznę i wypuszcza swoje czworonogi samopas, aby te załatwiły swoje potrzeby. Jak to się kończy? Na różne sposoby - wypadkami przy udziale środków transportu, atakami zwierząt na ludzi oraz ludzi na zwierzęta, atakami jednych zwierząt na inne, uprowadzeniami zwierząt a także ich zaginięciami. To bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Uważam, że wprowadzony powinien zostać wymóg przymusowego chipowania zwierząt domowych takich jak psy i koty, co ułatwiłoby odnalezienie właściciela w takich przypadkach oraz w przypadku porzucenia zwierzęcia przez osobę, do której ono należy.

6 minut temu, NYC napisał:

Uważam, że powinien być obowiązek znakowania kolorami smyczy/obroży psów oraz powinny być większe kontrole spacerow psów w parkach oraz co jakiś czas w danej gminie na wsiach powinny również być kontrole właściwego zabezpieczenia wybiegu dla psów. 

Pójdę o krok dalej. Powinny być także kontrole odpowiednich warunków trzymania zwierząt. A w przypadku ras uznawanych za agresywne - osoby chcące posiadać takie zwierzę powinny przechodzić odpowiednie szkolenie i badania psychologiczne, czy w ogóle nadają się na opiekuna takiego psa. Mam przykład za płotem, że nie każdy powinien być właścicielem psa rasy uznawanej za agresywną. 

Link to comment
 • 1 month later...
michaelowax3
Posted

Mieszkam na wsi więc rzadko widzę psy z obrożą w takich kolorach. Moja psina ma beżowy kolor. Jak bywam w miasteczku to szczerze mówiąc również nie widuje piesków w takich obrożach. Może właśnie w mieście jest to przede wszystkim zauważalne.

Spotkałam się jedynie będąc kiedyś na wycieczce, że właściciel swojego psa powiedział by swojego do niego nie dopuszczać i miał on kolor obroży czerwony. 

Osobiście nie wiedziałam, że aż tyle kolorów coś oznacza. Myślę, że ta praktyka powinna zostać stosowana. 

Link to comment
 • 3 weeks later...
Posted

Przyznam, że do chwili przeczytania niniejszego tematu nie miałam pojęcia o istnieniu takiego systemu [zaraz jednak zaczęłam mimowolnie zastanawiać się ile z napotkanych przeze mnie do tej pory psów nosiło - kto wie - być może zupełnie nieprzypadkowo zielone czy purpurowe obroże :lol:]. Nie wiem na ile jest on znany i rozpowszechniony w środowisku psiarzy / właścicieli zwierząt, ale z jakiegoś powodu odnoszę wrażenie, że słabo. Myślę, iż zdecydowanie dobrze zrobiłaby tej idei - która sama w sobie jest oczywiście słuszna i powszechnie wcielona w życie mogłaby przynieść wielki pożytek - szeroka promocja np. na plakatach wiszących w lecznicach weterynaryjnych czy kampania w mediach.

Link to comment
Posted

To byłoby całkiem niegłupie, tylko niestety byłyby pewne ograniczenia natury organizacyjnej z tym związane. Po pierwsze, świadomość istnienia takiej akcji w społeczeństwie jest praktycznie zerowa. Może najzagorzalsi miłośnicy psów o tym wiedzą, ale przeciętny człowiek raczej nie. W mediach też cisza na ten temat. Potem byłyby batalie sądowe, pies pogryzł człowieka, właściciel tłumaczyłby się czerwoną obrożą, a miłośnik głaskania - że nie miał pojęcia, że to coś znaczy. Padałyby też wymówki "głaskaczy" takie jak "nie zauważyłem koloru obroży/nie zauważyłem obroży w sierści/pies nie miał obroży/mam problem z rozróżnianiem kolorów" i tak dalej... Po drugie, niektórzy właściciele psów mogliby się nie chcieć zastosować. Bo oni tego koloru nie lubią, a wolą inny. Albo nie bo nie, bo co im władza będzie mówić jaki ma być kolor psiej obroży. Inna sprawa, że część psów nosi kolczatki, a te przecież są srebrne. Nie wiem czy kolczatki dałoby się produkować kolorowe, a jeśli tak, to czy ten kolor z daleka byłoby widać.

Według mnie najlepszy jest, uwaga, odkrycie Ameryki, zdrowy rozsądek. Należy uświadamiać ludzi, że do obcych psów nie biegnie się z wyciągniętymi łapami (a już na pewno nie do psów siedzących na terenie swoich posesji) i że trzeba zapytać właściciela czy wolno pogłaskać psa, a także, w przypadku właścicieli psów, że ich ukochany piesek powinien albo być cały czas na smyczy, albo, jeśli z niej spuszczany, to w kagańcu (w szczególności dotyczy to ras o wątpliwej łagodności). Kolorowe obroże mogą być dodatkiem do tego, ale na pewno nie podstawą.

Link to comment
Posted
4 godziny temu, yiliyane napisał:

Potem byłyby batalie sądowe, pies pogryzł człowieka, właściciel tłumaczyłby się czerwoną obrożą, a miłośnik głaskania - że nie miał pojęcia, że to coś znaczy. Padałyby też wymówki "głaskaczy" takie jak "nie zauważyłem koloru obroży/nie zauważyłem obroży w sierści/pies nie miał obroży/mam problem z rozróżnianiem kolorów" i tak dalej...

Myślę, że zdroworozsądkowy człowiek nie pcha się z łapami do obcego psa. A jeżeli już tak bardzo chce pogłaskać, to przynajmniej zapyta właściciela, czy może to zrobić. 

4 godziny temu, yiliyane napisał:

Po drugie, niektórzy właściciele psów mogliby się nie chcieć zastosować. Bo oni tego koloru nie lubią, a wolą inny.

Przecież to nie wymóg, by nosić odpowiedni kolor obroży :) To tylko pewna akcja dla osób, które chcą coś przekazać :) 

4 godziny temu, yiliyane napisał:

Inna sprawa, że część psów nosi kolczatki, a te przecież są srebrne. Nie wiem czy kolczatki dałoby się produkować kolorowe, a jeśli tak, to czy ten kolor z daleka byłoby widać.

Kolczatki powinny być zakazane. Nie mają żadnego walory wychowawczego dla psa. Sprawiają tylko ból. To mit, że kolczatka pomaga ukształtować psa i wpływa na jego zachowanie. Wiele osób wybiera kolczatkę z braku wiedzy. O wiele lepiej sprawdzają się wszelakie szelki treningowe itp. Ale oczywiście ludzie tego nie rozumieją i uważają, że to nic złego, tak, jak trzymanie psów na 2 metrowych łańcuchach przy nieocieplanych budach. ^^

4 godziny temu, yiliyane napisał:

Według mnie najlepszy jest, uwaga, odkrycie Ameryki, zdrowy rozsądek. Należy uświadamiać ludzi, że do obcych psów nie biegnie się z wyciągniętymi łapami

Odpowiedni kolor obroży ma w tym pomóc. Odpowiednia kampania ułatwiłaby sprawę - człowiek widząc psa z daną obrożą wiedziałby jak ma się zachować.

4 godziny temu, yiliyane napisał:

w przypadku właścicieli psów, że ich ukochany piesek powinien albo być cały czas na smyczy, albo, jeśli z niej spuszczany, to w kagańcu (w szczególności dotyczy to ras o wątpliwej łagodności). Kolorowe obroże mogą być dodatkiem do tego, ale na pewno nie podstawą.

Pies nie musi być cały czas na smyczy, obowiązkowo powinien na niej być w przypadku, gdy znajduje się w komunikacji miejskiej. Kaganiec dotyczy zawsze ras uznawanych za agresywne. W innym przypadku nie ma takiej potrzeby. Kolorowe obroże mają ułatwić życie zarówno właścicielom psów jak i osobom postronnym. Ale do tego potrzebne jest uświadamianie społeczeństwa. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • yiliyane
 • Najnowsze posty

  • Tatiana876
   Osobiście chciałabym zostać skremowana tradycyjny pogrzeb to relikt przeszłości
  • majorka
   Szczerze mówiąc nie zwalałabym tego kompletnie na wygląd. Widziałam wielu nieatrakcyjnych mężczyzn (jak i nieatrakcyjne kobiety), które były w związkach. Myślę, że to jest bardziej może kwestia tego, że możesz wyglądać przeciętnie + te introwertyczne cechy. Faktycznie, mężczyzna który słucha, uśmiecha się i raczej nigdy wprost nie zainsynuuje, że byłby zainteresowany (zgaduję, że nie jesteś też bezpośrednią osobą) jest dość łatwy do wrzucenia do friendzona. Ale niekoniecznie chodzi o sam wygląd. Druga kwestia - pomysł z prostytutką - nie powiedziałabym, że był taki głupi. Sama uprawiałam seks nieco później niż wszyscy i do pewnego stopnia z własnego doświadczenia wiem, jaka byłam zestresowana na myśl, co ta osoba o mnie pomyśli, kiedy dowie się, że mam tyle lat, ile mam i nie mam żadnego doświadczenia. Czy mnie nie zostawi po prostu, bo jestem jakimś dziwakiem czy coś w ten deseń. Więc to, że masz już jakieś doświadczenie, na pewno odejmie ci stresu przy wchodzeniu w przyszłą relację. A tym, co twoja przyszła dziewczyna może pomyśleć na ten temat, że pierwsze doświadczenia miałeś z prostytutką bym się nie martwiła, bo nie musisz jej właściwie nic mówić. Twoja sprawa prywatna. A gdyby ta dziewczyna pytała o twoje przeszłe związki, a nie chciałbyś powiedzieć, że nikogo nie miałeś, to na dobrą sprawę też nie musisz. Możesz wtedy powiedzieć, że nie chcesz o tym rozmawiać albo że w sumie nikogo na poważnie jeszcze nie miałeś.  Jak najbardziej zgadzam się z wcześniejszym komentarzem - raczej, patrząc na jakąś dziewczynę, powinieneś się skupić na zaprzyjaźnieniu się z nią, a niekoniecznie od razu podejść do niej jak do obiektu zainteresowania. Najlepiej postaraj zaprzyjaźniać się po prostu z dziewczynami, postaw sobie za cel poznanie i zaprzyjaźnienie się z, nie wiem, czteroma dziewczynami. Może trzema, pięcioma, jak dasz radę. Tylko zaprzyjaźnieniu się. To powinno trochę odjąć stresu i te rozmowy raczej będą luźniejsze i bardziej naturalne z twojej strony, a na pewno bardziej przekonujące dla nich. I po jakimś czasie, po może kilku miesiącach, podejrzewam, będziecie ze sobą na tyle blisko, że 1) istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będziesz się czuł z nią tak komfortowo, że sam może zaczniesz mimowolnie swobodnie okazywać jakieś zainteresowanie, 2) ona po prostu przejmie pałeczkę.  Sytuacje, w których się zapoznajesz i od razu gadacie a potem jesteście razem, mam wrażenie działają raczej u tych spontanicznych, ekstrawertycznych osób. Dla introwertyka chyba bardziej skuteczny sposób to - na początku przyjaźń, a potem (i też nie od razu, mówię, kilka miesięcy może zejść) dopiero zaczynasz wchodzić w jakiejś bardziej romantyczne rzeczy. Też co do introwertyzmu - może spróbuj właśnie znaleźć nie tyle przez warsztaty, ale jakieś, hm, nie wiem fora, albo właśnie przez tą stronę czy tam grupę, którą obserwujesz na Facebooku kogoś poznać? Ludzi można poznawać przez internet niekoniecznie tylko przez Tindera, ale właśnie jakieś wspólne grupy zainteresowań. I chyba one są bardziej skuteczne, bo na start masz coś wspólnego z tą osobą. Mam nadzieję, że chociaż coś pomogłam  
  • Shady-Lane90
   Przed chwilą odebrałam Dodę od weterynarza. Moje psie maleństwo przeszło dzisiaj zabieg i teraz powoli dochodzi do siebie. Łzy jednak cisną się do oczu, kiedy patrzę na to, jak cierpi. We wrześniu zaś, psią miłość mojego życia również czeka zabieg w anestezji. Labo - Bubka to moje oczko w głowie, a z racji jej wieku boję się co może się wydarzyć. Guz jednak musi zostać usunięty. Od jutra zaczynam dwutygodniowy urlop. Nie zmienia to jednak faktu, że będę pracować w domu. Ach ten pracoholizm ♥
  • yiliyane
   @Kreciolek16, cieszę się, że mogłam pomóc  
  • Gloria
   To znaczy najpierw wypadałoby, żebyś się sam sobie podobał, a wtedy oceny innych osób zejdą na drugi plan. Nie będą aż tak istotne.
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Gloria
   Gloria
   2
  2. 2
   xxxhunnybunnyxxx
   xxxhunnybunnyxxx
   1
  3. 3
   CoolKiidOfDeath
   CoolKiidOfDeath
   1
  4. 4
   Kalafior_Grozy
   Kalafior_Grozy
   1
  5. 5
   Kreciolek16
   Kreciolek16
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  9 posts
  Kreciolek16
  Kreciolek16
  8 posts
  Celt
  Celt
  7 posts
  Kerosine
  Kerosine
  4 posts
  Gloria
  Gloria
  3 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  2 posts
  Neosha
  Neosha
  1 post
  grzechu98
  grzechu98
  1 post
  GabrielkaNoska
  GabrielkaNoska
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Celt
  Celt
  24 posts
  Kerosine
  Kerosine
  19 posts
  yiliyane
  yiliyane
  17 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  481 posts
  yiliyane
  yiliyane
  445 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up