Jump to content

Kolorowe obroże u psów - funkcja informacyjna!


Shady-Lane90

Recommended Posts

Shady-Lane90

Każdy posiadacz psiego przyjaciela doskonale wie, jakich zachowań jego czworonóg nie toleruje. Niestety wybierając się na spacer z psem nie możemy przewidzieć reakcji ludzi na jego widok. I tak też często spotykamy się z biegnącymi w naszą stronę dziećmi, chcącymi np. pogłaskać zwierzę bez pytania. Naprzeciw takim zachowaniom, już dość dawno temu, powstała pewna inicjatywa, która ma pomóc właścicielom czworonogów. Nie przyniesie ona jednak skutków, jeśli nie będziemy uświadamiać ludzi. A więc - istnieje metoda ostrzegawcza. Możesz ostrzec przechodniów/osoby odwiedzające Twój dom itp. przed tym, jak powinni zachowywać się w towarzystwie Twojego psa, aby oszczędzić mu niepotrzebnego stresu. Wystarczy... odpowiedni kolor obroży lub wstążki, doczepionej np. do smyczy. Każdy kolor znaczy co innego:

 • czerwony - nie podchodź zbyt blisko do zwierzaka i zachowaj ostrożność;
 • pomarańczowy - zwierzak nie akceptuje i nie dogaduje się zbyt dobrze z innymi psami;
 • żółty - pies jest nerwowy i nieprzewidywalny, może potrzebować większej przestrzeni. Kolor ten może również oznaczać, że zwierzak oczekuje na adopcję;
 • zielony - można bez przeszkód podejść do psa samemu lub ze swoim zwierzakiem. Pies jest przyjacielsko nastawiony;
 • niebieski - pies jest na służbie lub odbywa trening. Nie przeszkadzać;
 • biały - pies jest głuchy, niewidomy lub posiada niepełnosprawność jakiegoś rodzaju;
 • purpurowy - proszę nie karmić zwierzaka (niezależnie od powodu).

Co o tym myślicie? Według mnie to naprawdę świetny pomysł i ludzie powinni o tym usłyszeć. 

Link to post

Słyszałam o tej formie informowania o sposobie zachowywania się wobec psów, jednak niestety nie zauważyłam, aby stało się to na tyle popularne, aby ludzie oznaczali kolorami obroże psów oraz wątpię, że ludzie znają znaczenie tych kolorów. Uważam, że takie coś byłoby bardzo przydatne, wtedy byłoby wiadomo, czy trzeba psa omijać z daleka, nie podchodzić, czy można go dotykać. Widzę także ogromną nieodpowiedzialność wielu właścicieli psów, gdy na wsi psy biegają luzem przy otwartej bramie lub ktoś chodzi z psem bez smyczy po parku wśród innych ludzi i psów. To, że zwierzak akceptuje domowników i najbliższe osoby z otoczenia, nie oznacza że nie zaatakuje obcych ludzi i zwierząt. Zwierzęta nie myślą tak, jak ludzie, nie przewidują konsekwencji swoich działań, kierują się instynktem, jeśli poczują się zagrożone, atakuja. Uważam, że powinien być obowiązek znakowania kolorami smyczy/obroży psów oraz powinny być większe kontrole spacerow psów w parkach oraz co jakiś czas w danej gminie na wsiach powinny również być kontrole właściwego zabezpieczenia wybiegu dla psów. 

Link to post
Shady-Lane90
1 minutę temu, NYC napisał:

niestety nie zauważyłam, aby stało się to na tyle popularne, aby ludzie oznaczali kolorami obroże psów oraz wątpię, że ludzie znają znaczenie tych kolorów

W moich rejonach bardzo wielu właścicieli stosuje głównie żółtą wstążkę, informującą o tym, aby nie zbliżać się do czworonoga, gdyż potrzebuje on przestrzeni dla siebie. Spotkałam się z tym także w większych miastach. Na grupach "psiarzy" na fb jest to dość często poruszany temat. Masz jednak rację, że osoby niemające psów niewiele wiedzą na ten temat, stąd właśnie uważam, że powinno się uświadamiać społeczeństwo.

3 minuty temu, NYC napisał:

Widzę także ogromną nieodpowiedzialność wielu właścicieli psów, gdy na wsi psy biegają luzem przy otwartej bramie lub ktoś chodzi z psem bez smyczy po parku wśród innych ludzi i psów. To, że zwierzak akceptuje domowników i najbliższe osoby z otoczenia, nie oznacza że nie zaatakuje obcych ludzi i zwierząt.

To nie tylko problem wsi. Wierz lub nie, ale wielu właścicieli w miastach idzie na łatwiznę i wypuszcza swoje czworonogi samopas, aby te załatwiły swoje potrzeby. Jak to się kończy? Na różne sposoby - wypadkami przy udziale środków transportu, atakami zwierząt na ludzi oraz ludzi na zwierzęta, atakami jednych zwierząt na inne, uprowadzeniami zwierząt a także ich zaginięciami. To bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Uważam, że wprowadzony powinien zostać wymóg przymusowego chipowania zwierząt domowych takich jak psy i koty, co ułatwiłoby odnalezienie właściciela w takich przypadkach oraz w przypadku porzucenia zwierzęcia przez osobę, do której ono należy.

6 minut temu, NYC napisał:

Uważam, że powinien być obowiązek znakowania kolorami smyczy/obroży psów oraz powinny być większe kontrole spacerow psów w parkach oraz co jakiś czas w danej gminie na wsiach powinny również być kontrole właściwego zabezpieczenia wybiegu dla psów. 

Pójdę o krok dalej. Powinny być także kontrole odpowiednich warunków trzymania zwierząt. A w przypadku ras uznawanych za agresywne - osoby chcące posiadać takie zwierzę powinny przechodzić odpowiednie szkolenie i badania psychologiczne, czy w ogóle nadają się na opiekuna takiego psa. Mam przykład za płotem, że nie każdy powinien być właścicielem psa rasy uznawanej za agresywną. 

Link to post
 • 1 month later...
michaelowax3

Mieszkam na wsi więc rzadko widzę psy z obrożą w takich kolorach. Moja psina ma beżowy kolor. Jak bywam w miasteczku to szczerze mówiąc również nie widuje piesków w takich obrożach. Może właśnie w mieście jest to przede wszystkim zauważalne.

Spotkałam się jedynie będąc kiedyś na wycieczce, że właściciel swojego psa powiedział by swojego do niego nie dopuszczać i miał on kolor obroży czerwony. 

Osobiście nie wiedziałam, że aż tyle kolorów coś oznacza. Myślę, że ta praktyka powinna zostać stosowana. 

Link to post
 • 3 weeks later...

Przyznam, że do chwili przeczytania niniejszego tematu nie miałam pojęcia o istnieniu takiego systemu [zaraz jednak zaczęłam mimowolnie zastanawiać się ile z napotkanych przeze mnie do tej pory psów nosiło - kto wie - być może zupełnie nieprzypadkowo zielone czy purpurowe obroże :lol:]. Nie wiem na ile jest on znany i rozpowszechniony w środowisku psiarzy / właścicieli zwierząt, ale z jakiegoś powodu odnoszę wrażenie, że słabo. Myślę, iż zdecydowanie dobrze zrobiłaby tej idei - która sama w sobie jest oczywiście słuszna i powszechnie wcielona w życie mogłaby przynieść wielki pożytek - szeroka promocja np. na plakatach wiszących w lecznicach weterynaryjnych czy kampania w mediach.

Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Martusiaaaaaa92
  • Wulf
 • Najnowsze posty

  • Maggie
  • Martusiaaaaaa92
   Od niedawna jestem zafascynowana Camille Alexander. Natrafiłam na nią oglądając projekt Natural Beauty Bena Hoppera, Camille wystąpiła tam jako jedna z wielu modelek, ale szczególnie przykuła mą uwagę. Podziwiam Camille za odwagę w prezentowaniu naturalności swojego ciała. Parę lat temu był czas, że sama miałam owłosione pachy, potem wróciłam do ich golenia, ale szanuję że Camille wbrew schematom nie wstydzi się tego pokazać. W internecie jest więcej jej zdjęć różnych autorów (tu na przykład jej profil na PurplePort) na wielu z nich wzrok przykuwa właśnie jej naturalne owłosienie, a na innych równie ciekawa piegowata twarz. I ma też u mnie plus za kolczyk w sutku. Choć sama jestem fanką piercingu, to nie wiem czy kiedyś się odważę na kolczyk w sutku, tym większy szacun ma u mnie
  • Marian78
   Jest finał tej opowieści: ona jest amebą umysłową  ufffff 
  • Shady-Lane90
   Daj znać czy zadziałało! ;D 
  • Kalafior_Grozy
   A więc wyznaczam Panią Olę @dannonka Pytania są 2 posty wyżej
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Kerosine

   Myślę, że ten podcast też Cię zainteresuje.
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Kerosine

   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Dziś tak bardziej...
    
   · 1 reply
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Dziś tak poniedziałkowo, choć podobno czwartek
   · 1 reply
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   KARATE PUMO LEPSZE NIŻ SUMO!!
   STRASZLIWE CIOSY, ŁAMIĄ SIĘ NOSY!!
   · 3 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   5
  2. 2
   michaelowax3
   michaelowax3
   3
  3. 3
   Kerosine
   Kerosine
   3
  4. 4
   Martusiaaaaaa92
   Martusiaaaaaa92
   2
  5. 5
   WszyscyZginiemy
   WszyscyZginiemy
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  19 posts
  Kerosine
  Kerosine
  15 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  10 posts
  michaelowax3
  michaelowax3
  8 posts
  Highline
  Highline
  6 posts
  Kalafior_Grozy
  Kalafior_Grozy
  3 posts
  Vertigos
  Vertigos
  3 posts
  Oliwka 800
  Oliwka 800
  3 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  3 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  yiliyane
  yiliyane
  125 posts
  Kerosine
  Kerosine
  101 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  77 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  1053 posts
  yiliyane
  yiliyane
  930 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  845 posts
×
×
 • Create New...