Jump to content

Zakon, kapłaństwo, życie konsekrowane


NYC

Recommended Posts

Każdy z nas spotkał osobę w celibacie, zakonnice, księdza...

Co myślicie o tym, gdy ktoś podejmuje decyzję, by iść na księdza, zakonnicę, osobę konsekrowaną (taka osoba może żyć jak każdy inny świecki tylko bez małżonka lub żyć w jakimś instytucie życia konsekrowanego z innymi osobami konsekrowanymi)?

Jak byście zareagowali, gdyby ktoś z Waszych bliskich wybrał taka drogę?

Macie w wśród znajomych, rodziny takie osoby? Jak tak, jakie macie z nimi relacje?

Załóżmy że Ty wybierasz taka drogę - jak mogliby zareagować Twoi bliscy? 

Ja osobiście podziwiam osoby, które decydują się na wybór życia konsekrowanego, że mają odwagę przejść przez formacje seminaryjna/zakonną i zweryfikować, czy to jest ich droga, że podejmują się tego, żeby wstaoic do seminarium/zakonu i zobaczyć jak to jest być osoba konsekrowaną i na podstawie przezycia tam konkretnego czasu podjąć decyzję. Obecne czasy nie są łatwe, nie wszyscy angażują się w życie Kosciola i nie każdy z otoczenia podziela czyjąś wiarę, pojawiają się różne skandale z udziałem duchownych, młody człowiek może mieć wątpliwości, bo życie może zaoferować karierę, co powiedzą bliscy - to wszystko wpływa na decyzję i uważam, że jak ktoś decyduje się na ryzyko wystąpienia do zakonu/seminarium to serio musial w sobie stoczyć jakąś walkę i mieć odwagę zaryzykować mimo wszystko. Gdyby ktoś mi bliski wybrał taka drogę, to cieszylabym się tak samo, jak gdyby powiedzial, że jest w związku, bo przecież ma wybór, to jest jego decyzja. Zależałoby mi jedynie, by był tam szczęśliwy i spełniony i starałabym się wspierać te osobę w tej decyzji, w razie krzywdy/ braku odwagi rezygnacji nie nalegała bym, aby ciągnął formacje i dobrze przemyślał decyzję o ślubach wieczystych/święceniach, żeby potem nie żałował. Pewnie najtrudniej byłoby mi zaakceptować decyzję bliskiej osoby o wstąpieniu do zgromadzenia klauzurowego, ponieważ wiązałoby się to z mniejszą częstotliwością kontaktów. W moim otoczeniu osoby konsekrowane to: wujek zakonnik, w rodzinie sąsiadów zakonnica i kilku kolegów kleryków oraz ksieza poznani podczas mojej działalności we wspólnocie oraz siostry zakonne z wolontariatu i różnych rekolekcji. Z każdą z tych osób mam dobre relacje i mogę z tymi osobami porozmawiać na różne tematy swobodnie bez kosciolkowych manier. Gdybym to, ja miała wstapic do zakonu, to podejrzewam, że rodzina byłaby (delikatnie to ujmując) w szoku, a część znajomych by mnie w tym wsparło.

Link to post

Miałem kiedyś kumpla w liceum, który zaskoczył wszystkich pójściem do seminarium. Zaskoczył, gdyż jakoś nie dawał wcześniej po sobie poznać, że chce iść.

Do słowa "konsekrowane" mam od pół roku uraz, kiedy po rozpoczęciu pandemii biskupi masowo twierdzili, że nikt się nie zarazi w kościele i trzeba chodzić, bo "ręce księdza są konsekrowane". Ale jakoś realia zwyczajowo odstawały od wypowiedzi biskupów, bo co chwila pojawiała się w mediach informacja o zakażeniu kolejnego księdza, ludzi na mszy, itd. Nie zauważyłem, aby którykolwiek biskup przeprosił ludzi za wciskanie tych bredni i za narażanie zdrowia i życia niejednokrotnie starszych osób. No ale tak już przecież mamy od setek lat, liczy się kasa kościoła, zdrowie czy życie ludzi to są przy tym sprawy pomijalne.

Starając się zawsze rozumieć postępowanie osób, które niekoniecznie pokrywa się z moją wizją świata, to w dzisiejszych czasach droga życiowa typu będę księdzem budzi daleko idące wątpliwości przy tej skali ujawnionej w ostatnim czasie pedofilii w kościele, przy tej skali ujawnionych finansowych delikatnie nazywając nadużyć, itd. Zresztą ilość tzw. powołań od lat ciągle spada i jest to proces nieuchronny, więc pewnie nie będzie mi dane spotkać kogoś, kto wybiera się być księdzem.

Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • NYC
  • Raksha
  • kts16x
  • Gloria
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Sis, dziś na Discovery Chanell o 21 będzie film dokumentalny o wypadku PKSu pod Gdańskiem w 1994 roku. Jedną z ocalałych osób z tego wypadku i uczestniczką tego programu będzie sąsiadka mojej ciotki, pani Sabina. W 2008 roku ją poznałem osobiście.
   Polecam ten odcinek jak i całą serię "Największe polskie katastrofy".
   · 4 replies
  • Kerosine
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Zapewne znasz sprawę zbiorowego samobójstwa w Jonestown (chociaż ja nazwałabym to zaplanowanym masowym zabójstwem). Nie wiem czy miałeś okazję słuchać taśmy z ostatnich minut sprzed całej tej katastrofy, więc podsyłam. Mrozi krew w żyłach, ale wiem, że jako fan spraw kryminalnych, powinieneś to przesłuchać. 
    
   · 13 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Pacz co dla Ciebie mam  
   https://www.youtube.com/channel/UCynFZm_tin-9SgtaupR6TIA
   https://www.youtube.com/channel/UC3FBrY3U9fQslzrGxq1jqhQ
   · 2 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   ...
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Shady-Lane90
   Shady-Lane90
   24
  2. 2
   Aśika
   Aśika
   16
  3. 3
   WszyscyZginiemy
   WszyscyZginiemy
   15
  4. 4
   NYC
   NYC
   9
  5. 5
   Markiz
   Markiz
   9
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  72 posts
  holdem
  holdem
  59 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  50 posts
  NYC
  NYC
  44 posts
  Kerosine
  Kerosine
  37 posts
  Markiz
  Markiz
  36 posts
  michaelowax3
  michaelowax3
  28 posts
  Aśika
  Aśika
  24 posts
  Vertigos
  Vertigos
  19 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  229 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  226 posts
  Kerosine
  Kerosine
  135 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  1013 posts
  yiliyane
  yiliyane
  849 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  780 posts
×
×
 • Create New...