Jump to content

"Ludzkie" imiona dla zwierząt.


Shady-Lane90

Recommended Posts

Shady-Lane90

Zdaje się, że pospolite Burki i Azory już dawno odeszły w niepamięć. Coraz częściej można spotkać się z praktyką nadawania ludzkich imion czworonogom przez ich właścicieli. Jaki macie do tego stosunek? Czy uważacie, że jest to w porządku, czy wręcz przeciwnie, że pewien katalog imion powinien być zarezerwowany wyłącznie dla ludzi?

Mnie osobiście nie robi to żadnej różnicy. Wręcz podoba mi się takie nazewnictwo. Sama miałam szynszylę, która nosiła imię Ferdynand! Miałam także psa Kajtka, do którego często mówiłam per Kajetan ;D Aktualnie mam dwie suczki - labradorkę Lunę, którą nazywamy w domu Bubką lub Lucyną, a także kundelka Tolę (co samo w sobie jest imieniem ludzkim), którą to zaś czasami nazywamy Wioletą. 

Wielu moich znajomych, a także członków rodziny, nazwało swoje zwierzęta imionami, uznawany przez długi czas za zarezerwowane dla ludzi. A jak to wygląda u Was i w Waszym najbliższym otoczeniu? 

Link to post

Zwierzęta nie powinny nosić takich samych imion jak ludzie - są od nich o wiele lepsze i zrównywanie ich z nimi w ten sposób stanowi dlań obrazę <żarcik, choć jedynie połowiczny> :lol:

Natomiast już tak całkowicie na serio - czasami mnie to razi, a czasami nie, ogólnie rzecz biorąc jestem jednak raczej za pewnym rozdziałem [choć moje podejście do imion rzadszych i bardziej oryginalnych, historycznych lub zmodyfikowanych tak, że nie zachowują już pełnego brzmienia tych faktycznie nadawanym przedstawicielom homo sapiens cechuje się zdecydowanie większą liberalnością (szczególnie wdzięcznie brzmią także mitologiczne czy literackie inspiracje)]. Myślę również, iż najważniejsze jest dopasowanie imienia po prostu do osobowości danego pupila [z mniejszym lub większym uwzględnieniem sposobu zachowania, nawyków, wyglądu itp.]. Znacznie częściej drażni mnie także chyba nadmierna infantylizacja imion nadawanych zwierzętom [chociaż części z nich bez wątpienia takie zdrabnianie i słodziakowanie pasuje, sama również - o zgrozo - lubię ćwierkać w ten sposób do swoich kotów].

Link to post

Nie nazywam zwierząt ludzkimi imionami. Nie pasują mi ludzkie imiona do zwierząt - tak samo jak zwierzęce do ludzi. Jeżeli chodzi o ten drugi przypadek, to nie mówię tu o takich oczywistościach jak nazwanie dziecka Burkiem, bo to już przekraczałoby szczyt wszelkiego idiotyzmu, ale nie wyobrażam sobie nadać dziecku imienia np. Lucky (już nie mówię, że w Polsce, ale np. w Stanach), bo mimo że samo słowo nie jest niczym obraźliwym, to jednak nieodparcie kojarzy się z psim imieniem. Krótko mówiąc, w moim odczuciu, zwierzęce imiona i ludzkie imiona powinny być różne. I o ile takie przypadki jak podała @Shady-Lane90 - Ferdynand, Kajtek, Luna, Tola - jeszcze nie są takie rażące, to nie wyobrażam sobie nazwać zwierzęcia imionami typu Jan, Karol, Anna czy Maria.

 

Link to post
Shady-Lane90
2 godziny temu, yiliyane napisał:

nazwanie dziecka Burkiem, bo to już przekraczałoby szczyt wszelkiego idiotyzmu

Zrównałabym to z nazwaniem dziecka imieniem Fifonż xD

DlHJKOk1jZ9kuM4l.jpg

 

Link to post
Martusiaaaaaa92

Nie mam nic przeciwko. Kiedyś spotkałam panią z psem o imieniu takim jak moja córka i nie czułam się urażona tym :biggrin: Dla mnie to normalne od zawsze, moja ciocia miała zawsze koty i zawsze miały ludzkie imiona.

Link to post

Swoich psów nie nazywam imionami ludzkimi, jednakże koty to już inna historia, bo miałam kota o imieniu Mietek, Stefan, Maniek a obecnie jest Zenek :rolleyes:
I nie widzę w tym nic złego, i każdy z domowników akceptował te imiona :biggrin:

Link to post
 • 5 months later...
NYC

Kiedyś nazywałam zwierzęta ludzkimi imionami i w domu trochę rodzina krzywo na to patrzyła:D. Teraz nie daję zwierzakom ludzkich imion, choć mój brat ma kota o imieniu Rysiu i nikomu z nas to nie przeszkadza. Gorzej, gdy ktoś traktuje zwierzaka na równi z człowiekiem - albo daje mu wyposażenie lepsze niż dałby człowiekowi i przy tym zaniedbuje swoje potrzeby. 

Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  There are no registered users currently online

 • Najnowsze posty

  • yiliyane
   The Bad Batch - S01E01-E02.
  • Kerosine
  • yiliyane
   Zależy co przez to rozumiesz. Hobby są różne i na ten moment trudno mi wyobrazić sobie jakieś, które można by nazwać oryginalnym czy dziwnym. Nie wliczam w to oczywiście "hobby" przekraczających granice dobrego smaku czy polegających na krzywdzeniu kogokolwiek, bo tu rzeczywiście można by mieć szerokie pole do popisu. Hobby jak hobby. Póki jest przyzwoite i nikogo nie krzywdzi, póty niech każdy się poświęca temu, co lubi. Mogę nie podzielać cudzej pasji, ale to nie oznacza, że skreślam kogoś z tego powodu.
  • yiliyane
   Myślę, że w powiedzeniu "nigdy nie mów nigdy" coś jest. Wielu ludzi wystarczy przekupić, jeśli poda się odpowiednio wysoką cenę, a każdego, bez wyjątku, da się złamać. Jedyne co nas ratuje, to to, że większość z nas nie była i nigdy nie będzie w sytuacji, w której usłyszą odpowiednio wysoką cenę lub w której zostaną poddani odpowiednio dużemu naciskowi, który by ich złamał. Ale warto mieć świadomość, że w pewnych wysoce nieprawdopodobnych, bardzo trudnych sytuacjach, naszymi zasadami moralnymi można zasadniczo podetrzeć sobie pewną część ciała  Osobiście też się zarzekam, że wielu rzeczy nigdy nie zrobię - i zapewne tak będzie - ale mam gdzieś tę świadomość z tyłu głowy, że nawet najsilniejszą wolę można złamać. A jeżeli chodzi o totalne błahostki, to co do zarzekania się, że nigdy się czegoś nie zrobi, to nie traktuję tego jak wiążącej przysięgi. Chociaż w większości przypadków, jeśli powiem "nie, nigdy tego nie zrobię", to zazwyczaj właśnie tak jest. Ale to z zupełnie innego powodu - ja się po prostu nie zmieniam. I te same opinie co miałam na jakiś temat x lat temu, mam nadal i będę mieć za kolejne x lat. Tak to już u mnie jest.
  • yiliyane
   Zabronione powinno być raczej bycie pijanym* w przestrzeni publicznej (a w sumie, najlepiej to w ogóle, nie tylko w miejscach publicznych), a nie samo wypicie np. puszki piwa na świeżym powietrzu. Swoją drogą, gdyby był faktyczny zakaz picia w miejscu publicznym, restauracje, puby i bary nie mogłyby oferować alkoholu - w końcu to też jest miejsce publiczne. * przyjęłabym tu jako kryterium więcej niż 0,5 promila we krwi
 • Recent Status Updates

  • NYC

   NYC  »  Martusiaaaaaa92

   Odpisałam;)
   · 0 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Z okazji dzisiejszego święta - ku przypomnieniu, że pokochanie drugiego człowieka [przynajmniej tym zdrowym rodzajem miłości] jest niemożliwe bez uprzedniego przynajmniej zaakceptowania i uszanowania samego siebie, a każdy z nas już na starcie jest kompletną całością, nie zaś czyjąkolwiek połówką 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Dziś tak bardziej...
   Zimowo. O.
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Kerosine

   Po co Kubusiowi Puchatkowi koszulka skoro i tak latał bez gaci?
   · 1 reply
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Od 3 dni masz AWIZO do odbioru na poczcie!! :[ 
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Gloria
   Gloria
   1
  2. 2
   yiliyane
   yiliyane
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  15 posts
  Kerosine
  Kerosine
  10 posts
  Wulf
  Wulf
  3 posts
  Gloria
  Gloria
  3 posts
  Celt
  Celt
  1 post
  całuśna
  całuśna
  1 post
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  35 posts
  yiliyane
  yiliyane
  26 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  13 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  993 posts
  yiliyane
  yiliyane
  830 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  734 posts
×
×
 • Create New...