Jump to content

Subskrypcje internetowe


Kerosine

Recommended Posts

Jak wiadomo, w internetach znaleźć można [niemal] wszystko - nie do wszystkiego jednak dostęp jest równie powszechny i darmowy. Czy korzystacie z płatnych zasobów Sieci? Jeśli tak, w jakim zakresie i jakiego konkretnie rodzaju są to treści / usługi [streaming muzyczny lub filmowy, abonament prasowy / książkowy, BeActiveTV :D]? Dlaczego akurat w tych, a nie innych przypadkach postanowiliście wydobyć pieniążki z portfela i czy czujecie się usatysfakcjonowani dostępem zyskanym do danych materiałów? Jesteście stałymi klientami poszczególnych serwisów czy korzystacie z nich jednak mniej lub bardziej nieregularnie? A może wykupienie jakiegoś konkretnego abonamentu stanowi Wasze małe marzenie?

Jeśli o mnie chodzi jestem na chwilę obecną stałą [mniej więcej] subskrybentką następujących podmiotów:

 • Spotify
 • YouTube Premium
 • HBO GO [dzięki nowemu operatorowi telewizyjno-internetowemu, opłata (znacznie mniejsza niż dla klientów indywidualnych) wliczona w stosowny abonament]
 • Legimi
 • IBUK [abonament półroczny, skądinąd przydałoby się go odnowić - to już jednak bardziej w ramach prezentu na Gwiazdkę]

W kwestii motywów jednym z głównych jest na pewno dość oczywista chęć zdobycia dostępu do odpowiednio wysokiej jakości i bywa, że wręcz ekskluzywnych / specjalistycznych treści i usług [IBUK udostępniający podręczniki akademickie / publikacje skierowane bezpośrednio do grona medycznego], ale również w ogromnej mierze alergia na reklamy [znacznie większych rozmiarów niż ta charakteryzująca przeciętnego internautę; zasadniczy powód wykupienia subskrypcji Spotify i YouTube Premium] oraz po prostu brak istnienia - sensownej - darmowej alternatywy.

A jak wygląda to u Was?

Link to post

Nie subskrybuję niczego i nie planuję. Z kilku względów. Po pierwsze, nie posiadam konta bankowego i nawet jakbym chciała zapłacić za subskrypcję, to nie mam fizycznie takiej możliwości. Po drugie, ojciec by mnie wypisał z rodziny, gdybym marnowała w ten sposób pieniądze. Po trzecie, gdybym miała płacić za wszystkie obejrzane filmy czy przesłuchane piosenki, to już dawno poszłabym z torbami. W związku z czym jestem piratem korzystam z zasobów internetowych jak z biblioteki. Tak jak z biblioteki korzystam za darmo, tak korzystam i z internetu. Jedynie "wypożyczam" treści, nie udostępniam ich nikomu, nie zarabiam też na nich w żaden sposób. Jeżeli np. jakiś film bardzo mi się spodobał, to kupuję go na DVD. (W ten sposób mam kolekcję wszystkich Gwiezdnych wojenHarry'ego PotteraFantastycznych zwierząt i Piratów z Karaibów na płytach.) Zdarza mi się też kupować licencjonowane gadżety z danej serii filmowej (ostatnio do kolekcji dołączył breloczek z Baby Yodą i zestaw pudełek śniadaniowych z Baby Yodą również :D), odwiedzać parki tematyczne (w lutym wydałam 2x50 funtów za wstęp do studia Harry'ego Pottera :P) i oczywiście chodzić na premiery filmowe - na niektórych filmach byłam nawet kilka razy w kinie. W każdym razie twórcy moich ulubionych filmów już nie raz i nie dwa na mnie zarobili. Uważam to za uczciwy deal. W przypadku muzyki w przeszłości kupowałam płyty moich ulubionych wykonawców, obecnie tego już nie robię, chyba że naprawdę jakąś płytę uwielbiam. Po prostu przestałam słuchać muzyki z radia (rodzicom i sąsiadom przeszkadza), więc płyty CD stały się zbędne. Książki (nie podręczniki) za to kupuję jedynie papierowe. Nie trawię wersji elektronicznych. Podręczniki akademickie albo wypożyczam z uczelnianej biblioteki, albo znajduję darmowe PDFy, albo posiadam dostęp od uczelni do stron, gdzie normalnie za wgląd do książki się płaci.

Link to post

Subskrybuję tylko player.pl ze względu na filmy, które mają w swoich zasobach. W sumie to wygodne, bo zazwyczaj z racji permanentnego braku czasu filmy oglądam po kawałku w kilku częściach, a serwis "pamięta" do którego momentu obejrzałem do tej pory. 

Sądzę, że taki płatny model biznesowy to jednak przyszłość neta. Powoli kończy się czas darmowego dostępu do treści, co można przecież zrozumieć, bo kosztuje i serwer i prąd i obsługa i kontent, itd. Przez darmowy rozumiem zarówno te publiczne treści jak też i coś co ładnie jest określane jako Pirate Edition :D 

Mam świadomość, że dla dzisiejszych pokoleń kilku, kilknastolatków darmowość to oczywistość, ale pewnie za jakiś czas będą jednak musieli zmienić te przyzwyczajenia na inne ;) 

Link to post
3 godziny temu, Markiz napisał:

Sądzę, że taki płatny model biznesowy to jednak przyszłość neta. Powoli kończy się czas darmowego dostępu do treści (...) Przez darmowy rozumiem zarówno te publiczne treści jak też i coś co ładnie jest określane jako Pirate Edition :D 

Niestety też dostrzegam taką prawidłowość. I złości mnie to niepomiernie, a w szczególności to, że serwisy z dotychczas darmowymi treściami pirackimi stają się płatne. To, że legalny content jest płatny, to jest to normalne i oczywiste. Ale to, że za pirackie materiały trzeba płacić to już naprawdę szczyt bezczelności. Bo sam fakt, że za coś trzeba zapłacić, nie oznacza, że to nagle staje się legalne. Janusze biznesu nie kupili licencji do tych wszystkich produktów (filmów, gier, piosenek itp.), tylko postanowili zarabiać na nielegalnym procederze.

3 godziny temu, Markiz napisał:

Mam świadomość, że dla dzisiejszych pokoleń kilku, kilknastolatków darmowość to oczywistość, ale pewnie za jakiś czas będą jednak musieli zmienić te przyzwyczajenia na inne ;) 

I to jest smutne w pewnym sensie, ponieważ treści w internecie miały być powszechnie dostępne dla każdego, w każdym miejscu i w każdej porze. Niedługo będzie tak, że, żeby odwiedzić jakąkolwiek stronę www, będzie trzeba zapłacić. Internet w takim kształcie nie będzie miał racji bytu, bo będzie w pełnym wymiarze dostępny jedynie dla najbogatszych. Ci przeciętni będą musieli ograniczać źródła internetowe, z których korzystają, a najbiedniejsi w ogóle nie będą mieli dostępu do treści zamieszczanych w internecie.

Link to post
 • 2 weeks later...
O 4.11.2020 at 11:49, Kerosine napisał:

Czy korzystacie z płatnych zasobów Sieci? Jeśli tak, w jakim zakresie i jakiego konkretnie rodzaju są to treści / usługi

Korzystam, w zakresie filmowo-growym (kiedyś przez krótki czas miałem abonament na internetowe wydania gazet ale zrezygnowałem). Legmimi miałem też przez jakiś czas ale jednak ciężko mi się skupić na ebookach.

Obecnie subskrybuję:

 • Netflix
 • HBO GO - ogarnijcię tę mobilną appkę w końcu...
 • PS Plus
 • Xbox Game Pass na PC
 • Spotify
 • EA Access (którego już nie przedłużam)
O 5.11.2020 at 14:33, yiliyane napisał:

marnowała w ten sposób pieniądze

Jeśli z czegoś korzystasz to co to za marnowanie 

O 5.11.2020 at 20:16, yiliyane napisał:

I złości mnie to niepomiernie, a w szczególności to, że serwisy z dotychczas darmowymi treściami pirackimi stają się płatne.

To akurat nic nowego, pamiętam jak z 10 lat temu istniał bodaj maxvideo czy coś takiego, i sam czasem płaciłem te kilka złociszy na miesiąc żeby sobie oglądać co chciałem. Oczywiście były to piraty pełną szablą i gębą

O 5.11.2020 at 20:16, yiliyane napisał:

ponieważ treści w internecie miały być powszechnie dostępne dla każdego, w każdym miejscu i w każdej porze

Ale ktoś te treści tworzy, wkłada w to czas, pieniądze więc nie dziwota że chciałby dostać coś w zamian ;)

 

 

Link to post
WszyscyZginiemy

Obecnie jedynie Netflix z narzeczonym, wcześniej też subskrybowałam Final Fantasy XIV. Gdyby nie brak czasu, sprzętowych możliwości i w szczególności chęci ze strony mojej drugiej połowy do powrotu (  :0cray:), to bym z chęcią odnowiła tą subskrypcję. 

 

Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  There are no registered users currently online

 • Najnowsze posty

  • Wulf
   Tak i nie.  W przypadku kotki tak. Nazywa się "Myszka", więc i kwestia zdrobnienia jest już załatwiona.  Inna sprawa, że początkowo - na skutek błędu weterynarza - nazywała się Loki.  W przypadku kocura (Lucyfer), to nijak się nie sprawdza. Przeważnie wychodzi "Rudy", albo "Ej".   To akurat całkiem normalne.
  • Shady-Lane90
   @Martusiaaaaaa92, kochana moja, bardzo Ci dziękuję za nominację. Odpowiedziałam w temacie numer 1 (chociaż sama z siebie nigdy nie udzieliłabym w nim odpowiedzi!). ;* Ze swojej strony zapraszam do zabawy @Kalafior_Grozy.  Wybrałam dla Ciebie poniższe tematy lub/i  
  • Shady-Lane90
   Ktoś swego czasu nauczył mnie odbierać cechy mojego wyglądu, które uznawałam za wady, jako zalety. Wymienię teraz trzy rzeczy, które w sobie polubiłam dzięki tej osobie: - kolor oczu - mam zielone oczy, należę więc do wąskiego grona społeczeństwa, które może się takowym kolorem pochwalić; - pełne usta; - dołki w policzkach - pojawiają się, kiedy się uśmiecham. Lubię także swoje dłonie i migdałowaty kształt paznokci. Dodam jeszcze głos. Chociaż wiem, że nie jest to cecha wyglądu. Przez wiele lat nie lubiłam swojego głosu, ale usłyszałam na jego temat tyle komplementów, że moja niechęć do niego przerodziła się w sympatię. 
  • Martusiaaaaaa92
   @michaelowax3, dziękuję za odbicie piłeczki do mnie Nominuję @Shady-Lane90.  
  • Martusiaaaaaa92
   Tak, zaczyna mi się wtedy plątać mowa i pocę się. Podobno też (podobno, bo przeglądanie się w lustrze to ostatnia rzecz o jakiej wtedy myślę) robię się czerwona na twarzy.
 • Recent Status Updates

 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   Kalafior_Grozy
   Kalafior_Grozy
   3
  3. 3
   Shady-Lane90
   Shady-Lane90
   2
  4. 4
   Kerosine
   Kerosine
   2
  5. 5
   Joachim
   Joachim
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  21 posts
  yiliyane
  yiliyane
  14 posts
  Kalafior_Grozy
  Kalafior_Grozy
  8 posts
  Ylx
  Ylx
  6 posts
  Wulf
  Wulf
  6 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  5 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  5 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  5 posts
  Marian78
  Marian78
  4 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  yiliyane
  yiliyane
  121 posts
  Kerosine
  Kerosine
  104 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  91 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  1045 posts
  yiliyane
  yiliyane
  918 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  842 posts
×
×
 • Create New...