Jump to content

Subskrypcje internetowe


Kerosine

Recommended Posts

Kerosine

Jak wiadomo, w internetach znaleźć można [niemal] wszystko - nie do wszystkiego jednak dostęp jest równie powszechny i darmowy. Czy korzystacie z płatnych zasobów Sieci? Jeśli tak, w jakim zakresie i jakiego konkretnie rodzaju są to treści / usługi [streaming muzyczny lub filmowy, abonament prasowy / książkowy, BeActiveTV :D]? Dlaczego akurat w tych, a nie innych przypadkach postanowiliście wydobyć pieniążki z portfela i czy czujecie się usatysfakcjonowani dostępem zyskanym do danych materiałów? Jesteście stałymi klientami poszczególnych serwisów czy korzystacie z nich jednak mniej lub bardziej nieregularnie? A może wykupienie jakiegoś konkretnego abonamentu stanowi Wasze małe marzenie?

Jeśli o mnie chodzi jestem na chwilę obecną stałą [mniej więcej] subskrybentką następujących podmiotów:

 • Spotify
 • YouTube Premium
 • HBO GO [dzięki nowemu operatorowi telewizyjno-internetowemu, opłata (znacznie mniejsza niż dla klientów indywidualnych) wliczona w stosowny abonament]
 • Legimi
 • IBUK [abonament półroczny, skądinąd przydałoby się go odnowić - to już jednak bardziej w ramach prezentu na Gwiazdkę]

W kwestii motywów jednym z głównych jest na pewno dość oczywista chęć zdobycia dostępu do odpowiednio wysokiej jakości i bywa, że wręcz ekskluzywnych / specjalistycznych treści i usług [IBUK udostępniający podręczniki akademickie / publikacje skierowane bezpośrednio do grona medycznego], ale również w ogromnej mierze alergia na reklamy [znacznie większych rozmiarów niż ta charakteryzująca przeciętnego internautę; zasadniczy powód wykupienia subskrypcji Spotify i YouTube Premium] oraz po prostu brak istnienia - sensownej - darmowej alternatywy.

A jak wygląda to u Was?

Link to post
yiliyane

Nie subskrybuję niczego i nie planuję. Z kilku względów. Po pierwsze, nie posiadam konta bankowego i nawet jakbym chciała zapłacić za subskrypcję, to nie mam fizycznie takiej możliwości. Po drugie, ojciec by mnie wypisał z rodziny, gdybym marnowała w ten sposób pieniądze. Po trzecie, gdybym miała płacić za wszystkie obejrzane filmy czy przesłuchane piosenki, to już dawno poszłabym z torbami. W związku z czym jestem piratem korzystam z zasobów internetowych jak z biblioteki. Tak jak z biblioteki korzystam za darmo, tak korzystam i z internetu. Jedynie "wypożyczam" treści, nie udostępniam ich nikomu, nie zarabiam też na nich w żaden sposób. Jeżeli np. jakiś film bardzo mi się spodobał, to kupuję go na DVD. (W ten sposób mam kolekcję wszystkich Gwiezdnych wojenHarry'ego PotteraFantastycznych zwierząt i Piratów z Karaibów na płytach.) Zdarza mi się też kupować licencjonowane gadżety z danej serii filmowej (ostatnio do kolekcji dołączył breloczek z Baby Yodą i zestaw pudełek śniadaniowych z Baby Yodą również :D), odwiedzać parki tematyczne (w lutym wydałam 2x50 funtów za wstęp do studia Harry'ego Pottera :P) i oczywiście chodzić na premiery filmowe - na niektórych filmach byłam nawet kilka razy w kinie. W każdym razie twórcy moich ulubionych filmów już nie raz i nie dwa na mnie zarobili. Uważam to za uczciwy deal. W przypadku muzyki w przeszłości kupowałam płyty moich ulubionych wykonawców, obecnie tego już nie robię, chyba że naprawdę jakąś płytę uwielbiam. Po prostu przestałam słuchać muzyki z radia (rodzicom i sąsiadom przeszkadza), więc płyty CD stały się zbędne. Książki (nie podręczniki) za to kupuję jedynie papierowe. Nie trawię wersji elektronicznych. Podręczniki akademickie albo wypożyczam z uczelnianej biblioteki, albo znajduję darmowe PDFy, albo posiadam dostęp od uczelni do stron, gdzie normalnie za wgląd do książki się płaci.

Link to post
Markiz

Subskrybuję tylko player.pl ze względu na filmy, które mają w swoich zasobach. W sumie to wygodne, bo zazwyczaj z racji permanentnego braku czasu filmy oglądam po kawałku w kilku częściach, a serwis "pamięta" do którego momentu obejrzałem do tej pory. 

Sądzę, że taki płatny model biznesowy to jednak przyszłość neta. Powoli kończy się czas darmowego dostępu do treści, co można przecież zrozumieć, bo kosztuje i serwer i prąd i obsługa i kontent, itd. Przez darmowy rozumiem zarówno te publiczne treści jak też i coś co ładnie jest określane jako Pirate Edition :D 

Mam świadomość, że dla dzisiejszych pokoleń kilku, kilknastolatków darmowość to oczywistość, ale pewnie za jakiś czas będą jednak musieli zmienić te przyzwyczajenia na inne ;) 

Link to post
yiliyane
3 godziny temu, Markiz napisał:

Sądzę, że taki płatny model biznesowy to jednak przyszłość neta. Powoli kończy się czas darmowego dostępu do treści (...) Przez darmowy rozumiem zarówno te publiczne treści jak też i coś co ładnie jest określane jako Pirate Edition :D 

Niestety też dostrzegam taką prawidłowość. I złości mnie to niepomiernie, a w szczególności to, że serwisy z dotychczas darmowymi treściami pirackimi stają się płatne. To, że legalny content jest płatny, to jest to normalne i oczywiste. Ale to, że za pirackie materiały trzeba płacić to już naprawdę szczyt bezczelności. Bo sam fakt, że za coś trzeba zapłacić, nie oznacza, że to nagle staje się legalne. Janusze biznesu nie kupili licencji do tych wszystkich produktów (filmów, gier, piosenek itp.), tylko postanowili zarabiać na nielegalnym procederze.

3 godziny temu, Markiz napisał:

Mam świadomość, że dla dzisiejszych pokoleń kilku, kilknastolatków darmowość to oczywistość, ale pewnie za jakiś czas będą jednak musieli zmienić te przyzwyczajenia na inne ;) 

I to jest smutne w pewnym sensie, ponieważ treści w internecie miały być powszechnie dostępne dla każdego, w każdym miejscu i w każdej porze. Niedługo będzie tak, że, żeby odwiedzić jakąkolwiek stronę www, będzie trzeba zapłacić. Internet w takim kształcie nie będzie miał racji bytu, bo będzie w pełnym wymiarze dostępny jedynie dla najbogatszych. Ci przeciętni będą musieli ograniczać źródła internetowe, z których korzystają, a najbiedniejsi w ogóle nie będą mieli dostępu do treści zamieszczanych w internecie.

Link to post
 • 2 weeks later...
Vertigos
O 4.11.2020 at 11:49, Kerosine napisał:

Czy korzystacie z płatnych zasobów Sieci? Jeśli tak, w jakim zakresie i jakiego konkretnie rodzaju są to treści / usługi

Korzystam, w zakresie filmowo-growym (kiedyś przez krótki czas miałem abonament na internetowe wydania gazet ale zrezygnowałem). Legmimi miałem też przez jakiś czas ale jednak ciężko mi się skupić na ebookach.

Obecnie subskrybuję:

 • Netflix
 • HBO GO - ogarnijcię tę mobilną appkę w końcu...
 • PS Plus
 • Xbox Game Pass na PC
 • Spotify
 • EA Access (którego już nie przedłużam)
O 5.11.2020 at 14:33, yiliyane napisał:

marnowała w ten sposób pieniądze

Jeśli z czegoś korzystasz to co to za marnowanie 

O 5.11.2020 at 20:16, yiliyane napisał:

I złości mnie to niepomiernie, a w szczególności to, że serwisy z dotychczas darmowymi treściami pirackimi stają się płatne.

To akurat nic nowego, pamiętam jak z 10 lat temu istniał bodaj maxvideo czy coś takiego, i sam czasem płaciłem te kilka złociszy na miesiąc żeby sobie oglądać co chciałem. Oczywiście były to piraty pełną szablą i gębą

O 5.11.2020 at 20:16, yiliyane napisał:

ponieważ treści w internecie miały być powszechnie dostępne dla każdego, w każdym miejscu i w każdej porze

Ale ktoś te treści tworzy, wkłada w to czas, pieniądze więc nie dziwota że chciałby dostać coś w zamian ;)

 

 

Link to post
WszyscyZginiemy

Obecnie jedynie Netflix z narzeczonym, wcześniej też subskrybowałam Final Fantasy XIV. Gdyby nie brak czasu, sprzętowych możliwości i w szczególności chęci ze strony mojej drugiej połowy do powrotu (  :0cray:), to bym z chęcią odnowiła tą subskrypcję. 

 

Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Shady-Lane90
  • Aśika
 • Popular Now

  • Shady-Lane90
   13
 • Najnowsze posty

  • Shady-Lane90
   To mnie nawet nie wkurzyło, ale wręcz wkurwiło! Kolejne 2 mld na propagandową tv pis... Brak mi słów. 
  • Shady-Lane90
   Rok 2020 ma się ku końcowi (na szczęście). Rok ten już od samego początku usłany był masą negatywnych zdarzeń. Właściwie z miesiąca na miesiąc wydawać się mogło, że gorzej być już chyba nie może, po czym okazywało się, że jak najbardziej może. Pożary w Australii, eksplozja w Bejrucie, strzelanina w Wiedniu, pandemia koronawirusa na całym świecie, ale także wydarzenia takie jak wybory na Białorusi, w Polsce, trwające nadal strajki w Polsce oraz inne z reguły negatywne wydarzenia na całym świecie. Czy tylko ja mam wrażenie, że ten rok to jakieś apogeum negatywnych zdarzeń? Jak myślicie, czy możemy liczyć, że kolejny rok przyniesie zmiany na lepsze, czy wręcz przeciwnie - będzie tylko gorzej? Jakie wg Was wydarzenia w bieżącym roku zaliczyć można do zdecydowanie najgorszych? Osobiście obawiam się, że 2020 r. zrobi nam psikusa i wszystko zakończy się tak:
  • NYC
   Nigdy nie brałam udziału w trójkącie i nie zamierzam. Czułabym, że zdradzam partnera i on mnie także. Uważam, że seks jest tak intymna sprawa, że nikt inny poza partnerem nie powinien tego oglądać ani dodatkowo w stosunku uczestniczyć. Poza tym taki stosunek byłby trochę homoseksualny, bo gdyby w seksie oprócz partnera uczestniczyłby kobieta, to także uprawiała bym stosunek z nią, a gdyby był tam facet, to mój partner odbyłby coś na kształt stosunku homoseksualnego. Pomijając to, że czułabym się w trójkącie źle, nie mam też pociągu do osób tej samej płci. Podejrzewam też, że gdybym miała faceta heteroseksualnego (bo mógłby by też być bi), to on też nie chciałby przespać się dodatkowo z facetem. 
  • NYC
  • Kerosine
   Tradycyjnie 7 dni na zadanie mx. 10 pytań od osoby tym razem @NYC 
 • Recent Status Updates

  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Aston Wilydź mnie zmiażdżyło xD 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Sis, dziś na Discovery Chanell o 21 będzie film dokumentalny o wypadku PKSu pod Gdańskiem w 1994 roku. Jedną z ocalałych osób z tego wypadku i uczestniczką tego programu będzie sąsiadka mojej ciotki, pani Sabina. W 2008 roku ją poznałem osobiście.
   Polecam ten odcinek jak i całą serię "Największe polskie katastrofy".
   · 4 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   · 0 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Zapewne znasz sprawę zbiorowego samobójstwa w Jonestown (chociaż ja nazwałabym to zaplanowanym masowym zabójstwem). Nie wiem czy miałeś okazję słuchać taśmy z ostatnich minut sprzed całej tej katastrofy, więc podsyłam. Mrozi krew w żyłach, ale wiem, że jako fan spraw kryminalnych, powinieneś to przesłuchać. 
    
   · 13 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Pacz co dla Ciebie mam  
   https://www.youtube.com/channel/UCynFZm_tin-9SgtaupR6TIA
   https://www.youtube.com/channel/UC3FBrY3U9fQslzrGxq1jqhQ
   · 2 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Shady-Lane90
   Shady-Lane90
   17
  2. 2
   Aśika
   Aśika
   9
  3. 3
   Kerosine
   Kerosine
   7
  4. 4
   WszyscyZginiemy
   WszyscyZginiemy
   7
  5. 5
   NYC
   NYC
   6
 • Top użytkownicy (7 dni)

  holdem
  holdem
  67 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  44 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  39 posts
  Kerosine
  Kerosine
  39 posts
  NYC
  NYC
  27 posts
  michaelowax3
  michaelowax3
  21 posts
  Vertigos
  Vertigos
  19 posts
  Markiz
  Markiz
  19 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  15 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  240 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  226 posts
  Kerosine
  Kerosine
  148 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  1021 posts
  yiliyane
  yiliyane
  822 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  786 posts
×
×
 • Create New...