Jump to content

Subskrypcje internetowe


Kerosine

Recommended Posts

Posted

Jak wiadomo, w internetach znaleźć można [niemal] wszystko - nie do wszystkiego jednak dostęp jest równie powszechny i darmowy. Czy korzystacie z płatnych zasobów Sieci? Jeśli tak, w jakim zakresie i jakiego konkretnie rodzaju są to treści / usługi [streaming muzyczny lub filmowy, abonament prasowy / książkowy, BeActiveTV :D]? Dlaczego akurat w tych, a nie innych przypadkach postanowiliście wydobyć pieniążki z portfela i czy czujecie się usatysfakcjonowani dostępem zyskanym do danych materiałów? Jesteście stałymi klientami poszczególnych serwisów czy korzystacie z nich jednak mniej lub bardziej nieregularnie? A może wykupienie jakiegoś konkretnego abonamentu stanowi Wasze małe marzenie?

Jeśli o mnie chodzi jestem na chwilę obecną stałą [mniej więcej] subskrybentką następujących podmiotów:

 • Spotify
 • YouTube Premium
 • HBO GO [dzięki nowemu operatorowi telewizyjno-internetowemu, opłata (znacznie mniejsza niż dla klientów indywidualnych) wliczona w stosowny abonament]
 • Legimi
 • IBUK [abonament półroczny, skądinąd przydałoby się go odnowić - to już jednak bardziej w ramach prezentu na Gwiazdkę]

W kwestii motywów jednym z głównych jest na pewno dość oczywista chęć zdobycia dostępu do odpowiednio wysokiej jakości i bywa, że wręcz ekskluzywnych / specjalistycznych treści i usług [IBUK udostępniający podręczniki akademickie / publikacje skierowane bezpośrednio do grona medycznego], ale również w ogromnej mierze alergia na reklamy [znacznie większych rozmiarów niż ta charakteryzująca przeciętnego internautę; zasadniczy powód wykupienia subskrypcji Spotify i YouTube Premium] oraz po prostu brak istnienia - sensownej - darmowej alternatywy.

A jak wygląda to u Was?

Link to comment
Posted

Nie subskrybuję niczego i nie planuję. Z kilku względów. Po pierwsze, nie posiadam konta bankowego i nawet jakbym chciała zapłacić za subskrypcję, to nie mam fizycznie takiej możliwości. Po drugie, ojciec by mnie wypisał z rodziny, gdybym marnowała w ten sposób pieniądze. Po trzecie, gdybym miała płacić za wszystkie obejrzane filmy czy przesłuchane piosenki, to już dawno poszłabym z torbami. W związku z czym jestem piratem korzystam z zasobów internetowych jak z biblioteki. Tak jak z biblioteki korzystam za darmo, tak korzystam i z internetu. Jedynie "wypożyczam" treści, nie udostępniam ich nikomu, nie zarabiam też na nich w żaden sposób. Jeżeli np. jakiś film bardzo mi się spodobał, to kupuję go na DVD. (W ten sposób mam kolekcję wszystkich Gwiezdnych wojenHarry'ego PotteraFantastycznych zwierząt i Piratów z Karaibów na płytach.) Zdarza mi się też kupować licencjonowane gadżety z danej serii filmowej (ostatnio do kolekcji dołączył breloczek z Baby Yodą i zestaw pudełek śniadaniowych z Baby Yodą również :D), odwiedzać parki tematyczne (w lutym wydałam 2x50 funtów za wstęp do studia Harry'ego Pottera :P) i oczywiście chodzić na premiery filmowe - na niektórych filmach byłam nawet kilka razy w kinie. W każdym razie twórcy moich ulubionych filmów już nie raz i nie dwa na mnie zarobili. Uważam to za uczciwy deal. W przypadku muzyki w przeszłości kupowałam płyty moich ulubionych wykonawców, obecnie tego już nie robię, chyba że naprawdę jakąś płytę uwielbiam. Po prostu przestałam słuchać muzyki z radia (rodzicom i sąsiadom przeszkadza), więc płyty CD stały się zbędne. Książki (nie podręczniki) za to kupuję jedynie papierowe. Nie trawię wersji elektronicznych. Podręczniki akademickie albo wypożyczam z uczelnianej biblioteki, albo znajduję darmowe PDFy, albo posiadam dostęp od uczelni do stron, gdzie normalnie za wgląd do książki się płaci.

Link to comment
Posted

Subskrybuję tylko player.pl ze względu na filmy, które mają w swoich zasobach. W sumie to wygodne, bo zazwyczaj z racji permanentnego braku czasu filmy oglądam po kawałku w kilku częściach, a serwis "pamięta" do którego momentu obejrzałem do tej pory. 

Sądzę, że taki płatny model biznesowy to jednak przyszłość neta. Powoli kończy się czas darmowego dostępu do treści, co można przecież zrozumieć, bo kosztuje i serwer i prąd i obsługa i kontent, itd. Przez darmowy rozumiem zarówno te publiczne treści jak też i coś co ładnie jest określane jako Pirate Edition :D 

Mam świadomość, że dla dzisiejszych pokoleń kilku, kilknastolatków darmowość to oczywistość, ale pewnie za jakiś czas będą jednak musieli zmienić te przyzwyczajenia na inne ;) 

Link to comment
Posted
3 godziny temu, Markiz napisał:

Sądzę, że taki płatny model biznesowy to jednak przyszłość neta. Powoli kończy się czas darmowego dostępu do treści (...) Przez darmowy rozumiem zarówno te publiczne treści jak też i coś co ładnie jest określane jako Pirate Edition :D 

Niestety też dostrzegam taką prawidłowość. I złości mnie to niepomiernie, a w szczególności to, że serwisy z dotychczas darmowymi treściami pirackimi stają się płatne. To, że legalny content jest płatny, to jest to normalne i oczywiste. Ale to, że za pirackie materiały trzeba płacić to już naprawdę szczyt bezczelności. Bo sam fakt, że za coś trzeba zapłacić, nie oznacza, że to nagle staje się legalne. Janusze biznesu nie kupili licencji do tych wszystkich produktów (filmów, gier, piosenek itp.), tylko postanowili zarabiać na nielegalnym procederze.

3 godziny temu, Markiz napisał:

Mam świadomość, że dla dzisiejszych pokoleń kilku, kilknastolatków darmowość to oczywistość, ale pewnie za jakiś czas będą jednak musieli zmienić te przyzwyczajenia na inne ;) 

I to jest smutne w pewnym sensie, ponieważ treści w internecie miały być powszechnie dostępne dla każdego, w każdym miejscu i w każdej porze. Niedługo będzie tak, że, żeby odwiedzić jakąkolwiek stronę www, będzie trzeba zapłacić. Internet w takim kształcie nie będzie miał racji bytu, bo będzie w pełnym wymiarze dostępny jedynie dla najbogatszych. Ci przeciętni będą musieli ograniczać źródła internetowe, z których korzystają, a najbiedniejsi w ogóle nie będą mieli dostępu do treści zamieszczanych w internecie.

Link to comment
 • 2 weeks later...
Posted
O 4.11.2020 at 11:49, Kerosine napisał:

Czy korzystacie z płatnych zasobów Sieci? Jeśli tak, w jakim zakresie i jakiego konkretnie rodzaju są to treści / usługi

Korzystam, w zakresie filmowo-growym (kiedyś przez krótki czas miałem abonament na internetowe wydania gazet ale zrezygnowałem). Legmimi miałem też przez jakiś czas ale jednak ciężko mi się skupić na ebookach.

Obecnie subskrybuję:

 • Netflix
 • HBO GO - ogarnijcię tę mobilną appkę w końcu...
 • PS Plus
 • Xbox Game Pass na PC
 • Spotify
 • EA Access (którego już nie przedłużam)
O 5.11.2020 at 14:33, yiliyane napisał:

marnowała w ten sposób pieniądze

Jeśli z czegoś korzystasz to co to za marnowanie 

O 5.11.2020 at 20:16, yiliyane napisał:

I złości mnie to niepomiernie, a w szczególności to, że serwisy z dotychczas darmowymi treściami pirackimi stają się płatne.

To akurat nic nowego, pamiętam jak z 10 lat temu istniał bodaj maxvideo czy coś takiego, i sam czasem płaciłem te kilka złociszy na miesiąc żeby sobie oglądać co chciałem. Oczywiście były to piraty pełną szablą i gębą

O 5.11.2020 at 20:16, yiliyane napisał:

ponieważ treści w internecie miały być powszechnie dostępne dla każdego, w każdym miejscu i w każdej porze

Ale ktoś te treści tworzy, wkłada w to czas, pieniądze więc nie dziwota że chciałby dostać coś w zamian ;)

 

 

Link to comment
WszyscyZginiemy
Posted

Obecnie jedynie Netflix z narzeczonym, wcześniej też subskrybowałam Final Fantasy XIV. Gdyby nie brak czasu, sprzętowych możliwości i w szczególności chęci ze strony mojej drugiej połowy do powrotu (  :0cray:), to bym z chęcią odnowiła tą subskrypcję. 

 

Link to comment
 • 7 months later...
Posted
O 4.11.2020 at 11:49, Kerosine napisał:

udostępniający podręczniki akademickie / publikacje skierowane bezpośrednio do grona medycznego

Nie wiedziałem nawet, że taki serwis istnieje ;) Zawsze człowiek może się czegoś nowego dowiedzieć.

Jeżeli chodzi o mnie to niezbyt lubię jakiekolwiek subskrypcje. Jeżeli chodzi o pierwszą "subskrypcję" to mógłbym to tego grona zaliczyć karnet na siłownię, choć z internetem to niewiele ma wspólnego ;) Ja wychodzę z założenia, że wolałbym zapłacić za coś raz niż co miesiąc. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku wielu serwisów jest to niemożliwe, ponieważ cały czas pojawiają się nowe materiały, więc de facto w ramach abonamentu płaci się także za te nowe treści. Kupiłem kiedyś licencję dożywotnią na oprogramowanie i uważam to za dobre rozwiązanie. Obecnie subskrybuję serwis, w ramach którego można pobrać grafiki do wykorzystania w celach komercyjnych.

Myślę, że dużo zależy od tego, ile trzeba zapłacić za subskrypcję. Jeżeli jest to stosunkowo niewielka kwota to w porządku. Wydaje mi się, że stopniowo będę wykupywał subskrypcje, o ile będę miał pewność, że otrzymuję za to dostęp do pełnowartościowego produktu lub usługi.

O 4.11.2020 at 11:49, Kerosine napisał:

YouTube Premium

Myślę czasami intensywnie o wykupieniu subskrypcji, gdy po raz kolejny wyświetla się w niespodziewanym momencie reklama na smarfonie... :D Jest to niezmiernie irytujące, ale zgodne z zasadą "nie ma nic za darmo".

Link to comment
 • 1 month later...
Shady-Lane90
Posted

Raczej unikam płatnych subskrypcji. Jedyną, którą odnawiam jest ta, związana z opłatą za konto na netflixie. Jest to jednak multikonto i opłata dzielona jest na 5 osób. Poza tym raczej subskrybuję kanały na youtube, ale o tym wspominałam już w innym temacie :) 

Link to comment
 • 5 months later...
Posted

Spotify
HBO GO
Amazon Prime
Ea Play
Niedługo pewnie odnowię sobie NowąKonfederację, i pewnie coś do ebooków (dostałem czytnik od firmy).

To na ile z tego korzystam (nie licząc spotify) to osobna kwestia. 

Więc jak widać korzystam. 

Kiedyś omijałem, obecnie jednak stopniowo przekonuje się do tego. Nadal jednak mam dość ambiwalentny stosunek do filozofii "użytkuj nie posiadaj". Jednak posiadanie jest coraz trudniejsze (przy grach niemal niemożliwe), mało wygodne (zwłaszcza muzyka), i generalnie mało opłacalne ekonomicznie. 
Piractwo wymaga obecnie więcej zachodu niż efekt jest wart, no i jeśli za coś nie płacisz to prawdopodobnie sam jesteś towarem.  

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • wardrum
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • yiliyane
   Nie, to problem, który jest w niej. Ona nie boi się seksu przez Ciebie. Oczywiście to wpływa na waszą relację, ale myślę, że ona najpierw powinna przejść przez terapię indywidualną, a dla par ewentualnie później - zależnie od tego co powie jej terapeuta i jakie będą efekty terapii.
  • Kerosine
   ... mnie m. in. dostać się w końcu do mecenasa [choć zapomniałam wziąć dla niego czekoladę, ech, musi poczekać do przyszłego tygodnia] oraz wysiać czekający już na to od nieprzyzwoicie długiego czasu jęczmień dla kotów [mam tylko nadzieję, że poprawnie zastosowałam się do instrukcji na opakowaniu i nie zalałam nasion zbyt dużą ilością wody ].
  • Kerosine
   ... żeby lato trwało wiecznie. Nawet jeśli oznaczałoby to konieczność pogodzenia się z nieodłącznie towarzyszącymi mu burzami.
  • Kerosine
   @Nieprzenikniona, zapraszam Cię do wzięcia udziału w naszej zabawie w zastępstwie @patolove [zapomniałam, że wyjechała spędzać wakacje bodajże przez miesiąc na Bawarii ]. Oto moje propozycje tematów dla Ciebie:
  • Kerosine
   Oj tak, to zdecydowanie jeden z najczęstszych [wręcz "ulubionych"] przypadków naruszania przeze mnie prawa  Jestem królową czerwonego światła [i przeprawiania się przez asfaltowe rzeki w, ekhem, nieoznakowanych miejscach], jednak póki co mam na koncie tylko jeden mandat z tego tytułu [wlepiony, muszę przyznać, w głównej mierze przez moją własną głupotę / nieuwagę i zlekceważenie mocy wystawienniczej straży miejskiej]. Natomiast całym sercem jestem za zmianą przepisów i pójście przez nas w ślady Anglików.
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   4
  3. 3
   rotting_humanoid
   rotting_humanoid
   2
  4. 4
   Nieprzenikniona
   Nieprzenikniona
   2
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   2
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  19 posts
  yiliyane
  yiliyane
  14 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  13 posts
  wardrum
  wardrum
  7 posts
  intodecay00
  intodecay00
  6 posts
  Love20
  Love20
  5 posts
  Cranche
  Cranche
  4 posts
  types
  types
  4 posts
  Gloria
  Gloria
  2 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  68 posts
  yiliyane
  yiliyane
  62 posts
  patolove
  patolove
  51 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  477 posts
  yiliyane
  yiliyane
  456 posts
  wardrum
  wardrum
  159 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up