Jump to content

Geneza naszych zainteresowań i pasji, czyli od czego się wszystko zaczęło?


Kerosine

Recommended Posts

Posted

Mamy już na forum tematy poświęcone naszym zainteresowaniom, hobby i pasjom [np. ten], w niniejszym wątku chciałabym jednak skoncentrować się na pewnym szczególnym ich aspekcie - a mianowicie samych ich początkach i tym co sprawiło, że w ogóle oddajecie się z zapamiętaniem np. twórczości artystycznej. Czy wiąże się z tym jakaś ciekawa / niezwykła historia bądź postać osoby, która zaraziła Was swoją pasją? Jak wspominacie swoje pierwsze kroki stawiane w danej dziedzinie i jak oceniacie wpływ wywarty przez nie na Wasz dalszy w niej rozwój oraz generalnie życie?

Jeśli o mnie chodzi zasadniczym źródłem jednego z moich głównych zainteresowań, czyli astronomii była ta...

ksiega-kosmosu.jpg

... książka przyniesiona mi wiele, wiele lat temu ze szkolnej biblioteki przez Babcię gdy - po raz kolejny - leżałam chora w łóżku, choć oczywiście także wcześniej urzekał mnie widok nieba i w mig przyswajałam informacje o księżycowym cyklu zmiany faz przekazywane mi przez Dziadka. Na dobre jednak moją fascynację dziewiątą muzą rozbudziła właśnie ta pozycja, jeden z egzemplarzy której [choć oczywiście nie ten oryginalny] mam po dziś dzień na swojej półce :) Pozostałe najważniejsze zainteresowania, czyli psychiatria i dietetyka / zdrowe odżywianie / fenomen Body Positivity wynikają bezpośrednio z moich własnych doświadczeń z zaburzeniami psychicznymi, w tym odżywiania.

A jak wyglądało to u Was?

Link to comment
WszyscyZginiemy
Posted

Książki pokochałam już na początku podstawówki. Byłam zwolniona jako jedyna z klasy z religii, więc te 45 minut spędzałam sama w bibliotece pod okiem Pań bibliotekarek. Zwykle miałam wówczas bibliotekę całą dla siebie. Więc zaznajomiłam się z całością zbiorów, tych których nie przeczytałam, przynajmniej przekartkowałam i przeczytałam opis - wiedziałam gdzie wszystko jest, nawet w sekcji dla dorosłych/nauczycieli. 

Rysować lubiłam od zawsze. Jednak stało się to moim hobby gdy zostałam wysłana w gimnazjum na zajęcia plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury. Było to stricte aby pomóc mi wyjść z pierwszego poważniejszego epizodu depresyjnego, a przerodziło się w pasję.

Pisać zaczęłam gdy dostałam "własnego"(na spółę z młodszą siostrą) laptopa. Było to również w gimnazjum.

Historią zainteresowałam się dzięki cudownej nauczycielce, która zaczęła nas uczyć począwszy od drugiej klasy gimnazjum.

Najświeższą moją pasją jest ta, którą postanowiłam obrać jako ścieżkę zawodową, a mianowicie pedagogika. Tu zainteresowanie tematem narodziło się podczas pracy wolontaryjnej(jakkolwiek to się piszę) z dzieciaczkami, a pogłębiło się przy okazji zawodowej.

Powstrzymam się od dzielenia się genezą ostatniej(i jedynej wymagającej aktywności fizycznej) z moich wielu pasji/hobby, bo to byłoby 18+ a w końcu to forum młodzieżowe, więc zachowam post child friendly:lol:

Link to comment
Posted

W moim przypadku zwykle nie było jakiegoś momentu przełomowego, od którego zaczynałam interesować się daną rzeczą. To po prostu samoistnie, powoli się rozwijało i, nim się obejrzałam, miałam już hobby. Co do niektórych hobby mogę też nie wszystko dokładnie pamiętać, ponieważ większość moich zainteresowań zaczęła się w dzieciństwie (nie później niż ok. 13 roku życia). Jedynie zainteresowanie Gwiezdnymi wojnami przyszło później, już jak byłam dorosła, ponieważ dopiero wtedy po raz pierwszy zobaczyłam te filmy.

Link to comment
 • 1 month later...
Posted

Moją jedną z pasji jest kolarstwo. Zaczęło się to tak, że w sumie od zawsze lubiłam śmigać na rowerze. Pewnego razu postanowiłam wziąć udział w amatorskim maratonie gdzie jeździł i mój ojciec. Od razu złapałam na to zajawkę i tak o to się to ciągnęło. Aktualnie na maratony nie jeżdżę ale pasja wciąż jest niezmienna i pokonywać kilometry na rowerze to jest to. Niesamowite poczucie wolności jak dla mnie. 

Pasją jest również gotowanie. Po prostu we krwi miałam do tego smykałkę i umiem przyrządzić coś nawet z niczego. 

Inną z pasji jest robienie zdjęć. Po prostu łapanie chwil od zawsze wydawało mi się być czymś niesamowitym. Najczęściej skupiam się na fotografowaniu natury/zwierzaków/potraw czy krajobrazów. 

Mam jeszcze oczywiście inne zainteresowania jak oglądanie filmów/seriali, słuchanie muzyki i odkrywanie nowych kawałków, psychologia. Ale nie widzę sensu na ten temat rozpisywać się szerzej.

Link to comment
Posted

Nie da się ukryć, że to, czym najbardziej się interesuję jest to, czym zajmuję się na co dzień. Właściwie całe moje życie kręci się wokół prawa i kryminologii odkąd pamiętam. Stąd też wybór studiów prawniczych nie stanowił dla mnie problemu. A kiedy otwarto i kierunek kryminologiczny w moich okolicach - wiedziałam, że i tenże muszę skończyć. 

Skąd jednak wzięło się to umiłowanie? Domyślam się, że wpływ na to miały zdarzenia z wczesnego okresu dzieciństwa, a konkretniej z roku 1996. Tak bardzo zaszczepiła się we mnie chęć niesienia pomocy osobom w podobnej do mojej sytuacji, że ostatecznie robię to, co robię.

Od dziecka lubowałam się we wszelkiego rodzaju programach kryminalnych. Oglądałam dokumenty o zabójcach, osobach zaginionych, zbrodniach niewyjaśnionych. Od dziecka wręcz zmuszałam rodziców, aby kupowali mi magazyny takie jak "Detektyw", "Śledztwo" itp. Kodeks karny zaczęłam sobie kupować już w czasach gimnazjalnych, a książki naukowe z dziedziny prawa i kryminologii zaczęły gościć na moich półkach na początku technikum. Ścieżkę naukową miałam więc bardzo szybko obraną.

Z innych zainteresowań mogę wymienić przede wszystkim muzykę. Kto mnie zna, ten wie, że jestem fanką głównie polskiego rapu. Ale kocham także muzykę rockową. Rapem zaraziłam się także w 1996 r., przez tę samą osobę, która sprawiła, że jestem prawnikiem i kryminologiem. Rock pojawił się nieco później, głównie dzięki spotkaniu z Jarkiem Wajkiem, który urzekł mnie historią OZ i Dżemu ♥ Tak też zaczęłam odkrywać polską, a następnie amerykańską scenę rocka.

Kolejną moją pasją - jeżeli można to tak nazwać - są zwierzęta. Kocham te stworzenia miłością bezgraniczną, odkąd sięgam pamięcią. Odkąd żyję na tym świecie, zawsze towarzyszy mi jakiś czworonożny przyjaciel.

Co do innych zainteresowań i pasji - uwielbiam podróże i zwiedzanie. Aktualnie nie ma zbyt dużej możliwości, aby to robić, gdyż każdy wie, jaka jest sytuacja. Ale jeszcze nieco ponad 2 lata temu, podróżowałam naprawdę sporo. Zwiedziłam właściwie cały Dolny Śląsk, a Kotlina Kłodzka urzekła mnie swoim krajobrazem. Podróże cieszą mnie jednak najbardziej, kiedy wybieram się w nie własnym środkiem transportu, gdyż kocham być kierowcą. Prowadzenie samochodu to także jedna z moich pasji ♥

Link to comment
 • 1 year later...
Posted

Mam wiele pasji, jednak może skupię się na jednej, bez której nie wyobrażam sobie życia.

Taekwondo - jedno słowo, a wyraża więcej niż tysiąc słów.

Moja przygoda z tą koreańską sztuką walki rozpoczęła się jakieś 14 lat temu :O Wow, sama jestem w szoku, że jestem taka stara :D Od zawsze czułam jakieś przyciąganie do sztuk walki, szczególnie uwielbiałam pewnego aktora (w sumie nadal jestem nim zauroczona), którego pewnie większość ludzi zna, a mianowicie chodzi o Jean-Claude Van Damme :heart: 

Jednak samą przygodę z pójściem na pierwszy trening zawdzięczam mojemu koledze z klasy. Oj, pamiętam te zakwasy :D Ale też i radość, bo znalazłam coś, w czym od razu poczułam się dobrze. 

Pewnie myślicie, że do tej pory, to już mam jakiś czarny pas, jednak niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Miałam długie i dość częste przerwy spowodowane problemami ze zdrowiem lub kontuzjami kolana. Aktualnie nie trenuję od 5 miesięcy, ale mam zamiar niedługo wrócić. 

I tak jeszcze wspomnę, że z taekwondo wiąże się jedno z moich największych marzeń - zdobycie czarnego pasa (zostanie instruktorką tej sztuki walki też jest w planach).

Dodatkowo, napisałam pracę magisterską o taekwondo. Niesamowite uczucie, gdy można pisać o czymś, co człowieka na maxa interesuje ;) Tytuł pracy brzmiał: Kształtowanie bezpieczeństwa personalnego w ramach trenowania sztuki walki taekwondo :D 

Z całego serca zachęcam do trenowania taekwondo - być może stanie się czyjąś pasją ;) 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • grzechu98
   @Gloria Ale sam w sobie już jestem alertem, jeśli wszystko zbierzemy do kupy. Jeśli nie widziałem do tej pory np spojrzeń.  Tylko nie mam gdzie poznawać młodszych, gdyż na studia nie chodzę, dzienne i zaoczne. Zauważyłem, że dużo właśnie młodszych dziewczyn mało coś od siebie daje; prowadzi tak rozmowę bym ją prowadził i ciągle dawał. Facet introwertyk ma o wiele gorzej w tych sprawach.
  • Gloria
   Moim zdaniem, mógłbyś troszeczkę popracować nad dowartościowaniem się. Na pewno posiadanie dziewczyny nie może być wyznacznikiem tego, jakim człowiekiem jesteś. Co do samego poznawania kobiet, to trzeba by po prostu udać się w miejsca, gdzie kobiety można spotkać (w zasadzie może być to jakiekolwiek miejsce). Piszesz o rówieśniczkach - być może warto zapoznać się z młodszymi dziewczynami? W końcu one także nie powinny mieć dużego doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Często zdarza się, że kobiety szukają starszych od siebie mężczyzn.
  • Gloria
   Słabo się znam, ale jak już mam coś wybierać to może przedział 14 - 17 lat?
  • grzechu98
   Nie wiem jaki sam jestem w skali 1-10. Nigdy nikogo nie pytałem o to, ale jeśli nigdy nie widziałem zaintesowania od drugiej strony, to znaczy że jestem odpadem genetycznym. Warsztów z moich ulubionych dziedzin brak w mojej okolicy. Przeglądam grupy na Facebooku z tym. Oswoilem się wokół kobiet dzięki tej pracy i poprzedniej, gdzie 90% kadry to kobiety w różnym wieku. Dwie tylko moje rówieśniczki. Nie biorę pod uwagę z pracy, bo romansowanie itp w pracy to się źle kończy.  Facet chodzący na prostytutki, pokazuje że nie jest pożądany przez kobiety. A kobiety z tego co widzę, wola tych, co kręci się wokół kobiety. Zresztą skreślamy jest facet, co ma 25 lat i "czystą kartkę" posiada.
  • yiliyane
   I to był błąd. Po pierwsze, skoro ich nie znałeś, nie mogłeś wiedzieć, czy były wolne. Po drugie, jeśli startowałeś do dziewczyn typu supermodelka, samemu będąc przeciętnym... to też nie mogło skończyć się dobrze. Nie zrozum mnie źle, to nie tak, że przeciętny mężczyzna nie może być z piękną kobietą. Tylko musi czymś to nadrobić. A trudno jest to nadrobić, jeśli kompletnie się wcześniej nie znaliście. Bo ona widzi tylko Twoją powierzchnię i wyłącznie na tej podstawie Cię ocenia. Aplikacje randkowe też bazują wyłącznie na wyglądzie. Niczym innym nie można się tam wykazać, więc przeciętni mają znacznie trudniej. I to dotyczy obu płci. Warto to zmienić. Nie po to, by podrywać wszystkie dziewczyny jak leci i a nuż się uda, a by nauczyć się czuć swobodnie w damskim towarzystwie. Gdy się nauczysz, będzie Ci dużo łatwiej poderwać jakąś dziewczynę. Może jakieś warsztaty, kursy, wykłady byłyby dobrym pomysłem? Jako rozwijanie swoich hobby i jako poznawanie nowych ludzi. Czy Twoi znajomi nie spotykają się czasem w szerszym gronie, tj. gronie mieszanym? Może warto byłoby na takie spotkanie pójść. Po to, żeby interakcje z płcią przeciwną były dla Ciebie równie proste jak interakcje z tą samą płcią. Żadna koleżanka z pracy Ci się nie podoba? Mielibyście wspólny punkt zaczepienia. Mógłbyś którąś zaprosić np. na lunch, jeśli macie lunchowe przerwy w pracy. To stereotyp. Chociaż też zależy w jakim środowisku się obracasz. Normalna, zdrowa psychicznie, dojrzała kobieta, szukająca stałego związku będzie chciała wspierającego partnera, który umie słuchać i chce pomagać. Trudno mi to oceniać z medycznego punktu widzenia, ale z punktu widzenia kobiety mężczyzna chodzący na prostytutki jest mało ciekawą partią. Jak rozwiązać ten problem, może by Ci seksuolog doradził. Ja niestety w kwestii medycznej nic Ci nie powiem.
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Kerosine
  Kerosine
  5 posts
  grzechu98
  grzechu98
  4 posts
  Celt
  Celt
  3 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  2 posts
  Gloria
  Gloria
  2 posts
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  13 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  480 posts
  yiliyane
  yiliyane
  440 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up