yiliyane

Wychowanie chłopców a dziewczynek

Recommended Posts

Jak sądzicie, czy wychowanie dziecka powinno być uzależnione od jego płci? Czy gdybyście mieli syna i córkę, wychowalibyście ich tak samo czy może jednak byłyby pewne różnice? Jeżeli macie rodzeństwo przeciwnej płci, czy widzicie różnicę w sposobie w jaki rodzice wychowali Ciebie, a w jaki Twoje rodzeństwo? 

Aby doprecyzować nieco temat, zadam Wam kilka pytań nakierowujących:

Czy będąc rodzicem chłopca i dziewczynki...

1. uczył(a)byś innych umiejętności syna, a innych córkę, czy oboje pobieraliby u Ciebie dokładnie takie same lekcje? Czy uważasz, że nie warto chłopca uczyć gotowania, a dziewczynki majsterkowania, czy oboje powinni posiadać obydwie te umiejętności?
2. nakładał(a)byś inne obowiązki domowe na syna, a inne na córkę? Czy uważasz, że w sprzątaniu po obiedzie powinna pomagać jedynie dziewczynka, a przy pracy w garażu jedynie chłopiec, czy może w obowiązkach domowych powinni pomagać oboje, niezależnie od rodzaju obowiązków?
3. pielęgnował(a)byś inne cechy charakteru u syna, a inne u córki? Czy strofował(a)byś córkę za zbyt śmiałe spojrzenia, a syna za zbytnią wrażliwość, czy nagradzał(a)byś córkę za przebojowość, a synowi tłumaczył(a), że nawet najwięksi twardziele mają prawo płakać?
4. nakładał(a)byś inne restrykcje na syna, a inne na córkę? (przykładowo - ograniczenia co do godzin powrotu do domu, grona towarzyskiego, spotkań sam na sam z płcią przeciwną czy próbowania używek)

Jeżeli jesteście z rodziny, w której dzieci są obojga płci, odpowiedzcie również jak pod kątem powyższych pytań jest/było u Was w rodzinie.

Zapraszam do dyskusji :) 

12 godzin temu, yiliyane napisał:

Jak sądzicie, czy wychowanie dziecka powinno być uzależnione od jego płci?

Nie.

Wychowanie dziecka będzie uzależnione od dziecka. Wszystkie dzieci się choć trochę od siebie różnią, więc nie można, a przynajmniej ja uważam że się nie powinno, do wszystkich podchodzić tak samo. Zależnie od dziecka inne techniki wychowawcze będą się lepiej sprawdzały, inne gorzej, trzeba wyczuć bądź wyuczyć się, co jest dla niego najlepsze.

Czy gdybyście mieli syna i córkę, wychowalibyście ich tak samo czy może jednak byłyby pewne różnice?

Z powyżej przytoczonego powodu, tak wychowałabym pewnie ich odrobinę inaczej. Jednak podstawowe wartości i lekcje przekazywałabym im te same, jedynie forma w której bym to robiła mogłaby się różnić. Zasady również obowiązywałyby ich jednakowe - nie chciałabym aby którekolwiek z dzieci czuło, że drugie jest faworyzowane.

1. uczył(a)byś innych umiejętności syna, a innych córkę, czy oboje pobieraliby u Ciebie dokładnie takie same lekcje? Czy uważasz, że nie warto chłopca uczyć gotowania, a dziewczynki majsterkowania, czy oboje powinni posiadać obydwie te umiejętności?

Jeśli chodzi o podstawowe umiejętności życiowe (?) jak przygotowanie samodzielnie prostych potraw, wymiana żarówki, czy powieszenie półki lub inne proste "majsterkowanie" nauczyłabym obojga. Gdyby jedno z nich wykazało zainteresowanie w gotowaniu, niezależnie od płci, nauczyłabym wszystkiego co umiem, jeśli w majsterkowaniu odesłałabym na nauki do mojego ojczyma, jeśli zaś chciał(a)by nauczyć się szyć do partnera. Bo ja baba ledwo potrafię szyć, a mój facet jest w tym świetny, z kolei mój facet pewnie by nie miał zbyt dużego pojęcia o pracach remontowych, ja za to tak - więc dziecko miałoby przykład w nas, że ich płeć nie ma najmniejszego wpływu na to w czym mogą być dobrzy.

2. nakładał(a)byś inne obowiązki domowe na syna, a inne na córkę? Czy uważasz, że w sprzątaniu po obiedzie powinna pomagać jedynie dziewczynka, a przy pracy w garażu jedynie chłopiec, czy może w obowiązkach domowych powinni pomagać oboje, niezależnie od rodzaju obowiązków?

Obowiązki domowe są dzielone sprawiedliwie. Sprawiedliwie nie znaczy równo. Jeśli syn jak będzie starszy i silniejszy od córki, będzie robił więcej prac fizycznych i noszenia, jeśli córka będzie lepiej kroiła warzywa i radziła sobie tam, to będzie więcej tam pomagać - jeśli będzie na odwrót to na odwrót. Sprzątanie będzie dzielone po równo, inne prace w miarę możliwości, umiejętności.

3. pielęgnował(a)byś inne cechy charakteru u syna, a inne u córki? Czy strofował(a)byś córkę za zbyt śmiałe spojrzenia, a syna za zbytnią wrażliwość, czy nagradzał(a)byś córkę za przebojowość, a synowi tłumaczył(a), że nawet najwięksi twardziele mają prawo płakać?

i

4. nakładał(a)byś inne restrykcje na syna, a inne na córkę? (przykładowo - ograniczenia co do godzin powrotu do domu, grona towarzyskiego, spotkań sam na sam z płcią przeciwną czy próbowania używek)

Tak jak wspominałam podstawowe zasady, wartości i lekcje przekazywałabym im te same.

Inne restrykcje mogą być nałożone jedynie np. chodzi o godziny powrotów do domu, czy czas o którym mają być w łóżku będą zależne od wieku, bo nie można pozwalać na to samo dajmy na to 12 i 17-latkowi. Tymczasowo inne restrykcje mogą być też przydzielone jako kara lub nawet permanentne (a przynajmniej do póki żyją ze mną pod jednym dachem i na moim utrzymaniu) jako późniejsza konsekwencja nagminnego złego zachowania jednego z nich.