Jump to content

Perfekcyjna czy ch*jowa pani domu?

Kerosine

Recommended Posts

Kerosine

... do której Ci bliżej? :D

Jak wygląda Wasz styl prowadzenia gospodarstwa domowego? Wszystko musi nieodmiennie lśnić oraz być wzorowo uporządkowane czy wręcz przeciwnie, naczynia mogą piętrzyć się w zlewie, a Wy i tak chwycicie za płyn i zmywak dopiero gdy w szafce nie będzie już ani jednego czystego talerza? Ile czasu przeznaczacie zazwyczaj na zajmowanie się domem i czy w ogóle lubicie to robić? Które obowiązki są dla Was najbardziej uciążliwe, a które [jeśli w ogóle jakiekolwiek] autentycznie sprawiają Wam przyjemność? Co musi być zawsze wykonane na 100%, a co można sobie w mniejszym lub większym stopniu odpuścić? Jeśli mieszkacie z partnerem / partnerką - w jaki sposób dzielicie się z nim / nią zadaniami?

Temat wbrew pozorom skierowany również do osób, które jeszcze się nie usamodzielniły - opiszcie po prostu swój obecny wkład w prowadzenie gospodarstwa domowego i sposób zarządzania tą niewielką [prawdopodobnie] przestrzenią, jaką oddano Wam do wyłącznej dyspozycji, czyli własnym pokojem (;

Shady-Lane90

CHPD. Nie bez powodu jestem nawet członkinią grupy na facebooku ;D

Nienawidzę gotowania i absolutnie nie zabieram się za potrawy wymagające dłuższego czasu przygotowania niż 30 minut. Przy garach nie szczędzę sobie też rzucania "ku*wami" na prawo i lewo ;D Przyprawy dodaję jakie mi się chce i jakie akurat mam, w ilościach jak mi się podoba. Nikt się jeszcze nie otruł. Ba! Wszystkim o dziwo zawsze smakuje (pewnie boją się powiedzieć, że nie ;D).

Co do sprzątania - lubię sprzątać, ale nie mam też przysłowiowego "pierdolca" na tym punkcie. Mój dom nie musi lśnić. Z resztą jest to niemożliwe, kiedy mieszka w nim (poza istotami ludzkimi) czwórka sierściuchów. Ale co to za kawa, w której nie zdarzy się jakiś kłaczek? Trzeba się z tym po prostu pogodzić! Ze sprzątania najbardziej nienawidzę mycia podłóg. Kocham za to myć okna.  Na sprzątanie swoich dwóch pokoi przeznaczam przeważnie jakiś dzień w tygodniu. Resztą tegoż potężnego domu ogarniam wspólnie z mamą najczęściej w soboty. 200 metrów kwadratowych sprząta się niestety dość długo. Z czynności, które zawsze muszą być wykonane to na pewno mogę wymienić te:

- toaleta wyczyszczona domestosem,

- czysta ściółka u moich kawii domowych,

- starty kurz na regałach z książkami (na innych może sobie poleżeć kilka dni dłużej ;D),

- wyrzucone śmieci!,

- czyste lustro w łazience.

Reszta może poczekać na swój czas. Zdecydowanie.

W samochodzie natomiast mam taki "rozpiździel", że tylna kanapa nie jest odwiedzana przez pasażerów. Służy natomiast do wożenia psich dziewczyn. Nienawidzę sprzątać samochodu. Nieporządek mam też w torebce. Można w niej znaleźć właściwie wszystko. Brakuje chyba tylko kamieni, natomiast piasek znad morza jeszcze czuć na dnie ;D.

EDIT:

Rozgardiasz mam również na biurku - papiery, papierzyska, kodeksy, komentarze, podręczniki. To moje miejsce pracy. Nie umiem pracować inaczej... Wyznaję zasadę, że "geniusz odnajduje się w chaosie"  ;D.

WszyscyZginiemy

Perfekcyjna może nie... ale staram się.:blush:

Ogólnie zostałam wychowana przez dość surową, stanowczą i trochę pedantyczną mamę, więc już we wczesnym dzieciństwie zostałam nauczona utrzymywania porządku i szybko zaczęłyśmy pomagać z siostrą w domowych porządkach. 

U nas w domu podział obowiązków wygląda tak, że każdy ma swój tydzień mycia naczyń, więc raz w miesiącu każdy myje naczynka, co tydzień ja myję podłogę lub odkurzam lub oba cały dom, toaletę sprzątamy na zmianę z siostrą co tydzień, dwa, każdy utrzymuje u siebie porządek we własnym zakresie i 2-3 razy do roku myje u siebie okna, w sezonie na zmianę co 1-2 dni podlewamy warzywa w ogrodzie i co parę tygodni kosimy trawę, ja sprzątam kocią kuwetę, siostra po psach mama myje raz na jakiś czas lodówkę a ja kuchenkę, razem wywieszamy pranie, kto bądź wynosi śmieci, a kto akurat jest wolny z bab albo ma wizje gotuje obiad. 

23 godzin temu, Kerosine napisał:

Ile czasu przeznaczacie zazwyczaj na zajmowanie się domem i czy w ogóle lubicie to robić?

Zwykle z półtorej, dwie godzinki w sobotę tych cotygodniowych czynności, plus trochę więcej na co dzień gdy akurat myję naczynia lub gotuję w danym tygodniu. I zwykle parę minut na ogarnięcie pokoju, gdy chcę się zrelaksować albo uczyć wolę mieć w miarę porządek.

Które obowiązki są dla Was najbardziej uciążliwe, a które [jeśli w ogóle jakiekolwiek] autentycznie sprawiają Wam przyjemność?

Nie lubię sprzątać w szafie z ubraniami, tam najszybciej robi mi się bałagan i to jedyna rzecz, którą potrafię odkładać tygodniami posprzątanie. Nie przepadam też za myciem naczyń, szczególnie gdy nie ja gotuję, tylko ktoś inny i wrzuci mi do zlewu takie naczynia z pozasychanym jedzeniem i nawet ich nie pozostawi do zamoczenia i muszę skrobać... ugh.

Uwielbiam gotować! Lubię też odkurzać, znaczy bo gdy ktokolwiek inny to robi(oprócz narzeczonego, on potrafi odkurzać porządnie) nie odkurzają dokładnie rogów i zostają tam kłaki i kurz. Z prac ogrodowych najbardziej lubię podlewać kwiaty, owoce, warzywa i  zrywać te owoce i warzywa.

Co musi być zawsze wykonane na 100%, a co można sobie w mniejszym lub większym stopniu odpuścić?

Tak jak wcześniej wspominałam... wnętrze szafy z ubraniami, je sobie stanowczo w pewnym stopniu odpuszczam. Reszta musi być wykonana tak na 80-100%.

yiliyane
O 17.09.2020 at 10:03, Kerosine napisał:

Jak wygląda Wasz styl prowadzenia gospodarstwa domowego?

Nie prowadzę jeszcze gospodarstwa domowego, panią domu jest moja mama :P 

Wszystko musi nieodmiennie lśnić oraz być wzorowo uporządkowane czy wręcz przeciwnie, naczynia mogą piętrzyć się w zlewie, a Wy i tak chwycicie za płyn i zmywak dopiero gdy w szafce nie będzie już ani jednego czystego talerza?

Na szczęście u mnie w domu jest zmywarka :cool: A odkładając żarty na bok, to niestety nie jestem pedantyczna. Przy czym zdarza mi się, że nieporządek zaczyna mi przeszkadzać, ale zwykle musi minąć nieco czasu zanim tak będzie :P

Ile czasu przeznaczacie zazwyczaj na zajmowanie się domem i czy w ogóle lubicie to robić?

Nie zajmuję się domem regularnie. Mam swoją część roboty, którą muszę wykonywać, ale nie jest to coś, co robię np. w cyklu tygodniowym, dwutygodniowym itp. Ograniania zwierzaka nie wliczam w zajmowanie się domem, bo zwierzak to moje prywatne dobro, a nie wspólne :P Nie lubię zajmowania się domem, bo w ogóle nie lubię obowiązków (a kto lubi? :rolleyes:), jedyne co lubię, to przygotowywać święta. I gotowanie/pieczenie może być, pod warunkiem, że nie za często i na moich zasadach. Codziennie by mi się nie chciało :P 

Które obowiązki są dla Was najbardziej uciążliwe, a które [jeśli w ogóle jakiekolwiek] autentycznie sprawiają Wam przyjemność?

Nie cierpię prasowania. Nie dam się w to wrobić, choćby nie wiem co. Nie lubię też zmywania naczyń, tj. zeskrobywania resztek jedzenia. Brzydzi mnie to. Odkurzanie to też nie moje hobby, ale z tego wszystkiego najlepiej je znoszę. Przyjemność, jak już pisałam, sprawia mi przygotowywanie świąt i gotowanie/pieczenie, o ile sporadyczne i tylko te potrawy, na które mam ochotę.

Co musi być zawsze wykonane na 100%, a co można sobie w mniejszym lub większym stopniu odpuścić?

Na 100% zawsze ma być gotowy dom na święta. Wtedy nawet ja ruszam swój leniwy tyłek i zaczynam dokładnie wszystko przygotowywać :P Odpuszczamy sobie w domu jakieś bardziej szczegółowe sprzątania, typu mycie okien, luster itp. - co robimy kilka razy w roku, no i generalnie to wszystko, czego mamie się nie chce zrobić, a mnie się nie da do tego zmusić (o ojcu to już nawet nie wspominam) :P 

Jeśli mieszkacie z partnerem / partnerką - w jaki sposób dzielicie się z nim / nią zadaniami?

Moja mama mieszka z mężem (tj. moim ojcem) i podział wygląda tak wspaniale, że ojciec syfi, a matka sprząta. Jak samiec nie jest wychowany przez matkę, żeby pomagał w obowiązkach domowych, to go potem żona nijak nie zmusi. Najpierw były wymówki, że on przecież ciężko pracuje, ale teraz przez koronawirusa pracy nie ma i nadal tylko syfi :D Po awanturze czasem wyniesie śmieci. Czasem.

opiszcie po prostu swój obecny wkład w prowadzenie gospodarstwa domowego i sposób zarządzania tą niewielką [prawdopodobnie] przestrzenią, jaką oddano Wam do wyłącznej dyspozycji, czyli własnym pokojem (;

Moje obowiązki w domu to:

• zbieranie kurzu w całym domu (średnio raz w miesiącu)
  • odkurzanie górnego piętra, sporadycznie też parteru (średnio raz na dwa-trzy tygodnie)
  • mycie okien w swoim pokoju i wszystkich okien dachowych (dwa-trzy razy w roku)
  • ścielenie własnego łóżka (średnio raz na dwa tygodnie)
  • mycie własnych kubków (codziennie :rolleyes:)
  • wyniesienie śmieci (czasami, jak ojca nie ma w domu)

Oprócz tego, jak już mówiłam, zajmuję się kotem, ale kota nie wliczam w obowiązki domowe, bo to mój zwierzak i tylko mój, zdarza mi się pójść na zakupy bądź pomóc z zakupami, jeśli zostanę o to poproszona. Robię też czasem coś od siebie, tj. pomagam mamie z własnej woli, nie z przymusu, i w ramach tego przygotowuję święta (dekorowanie domu, przygotowanie potraw), a także czasem gotuję (np. jutro to ja robię obiad) czy piekę ciasta. Generalnie jak mam wolne, np. teraz, to więcej pomagam w domu, a jak jest rok akademicki, to często nosa nie wyściubiam znad zeszytów. Taki to już studencki los ¯\_(ツ)_/¯

• 2 weeks later...
alegoria

Sercem ChPD, ale tak naprawdę to nie lubię brudu. Tak bym to rozgraniczyła - na brud i nieporządek. O ile nieporządek znoszę równie dobrze, jak i go generuję, to brud mnie nie cieszy. Lubię czyste podłogi i dlatego lubię odkurzać (duży efekt na dużych powierzchniach :D); lubię też myć okna, wykonywać prace ogrodowe, czyli najwyraźniej prace naprawdę wielkopowierzchniowe. Nie cierpię sprzątania w kuchni, za myciem łazienki też jakoś nie szaleję, no ale nie ma to jak kąpiel w świeżo umytej wannie.

Sprzątanie często mnie odpręża - najbardziej lubię to robić, gdy jestem sama w domu i mogę odpalić sobie głośno swoją energy playlistę i lecimy! Ogarnianie chaty prawie w całości spada na mnie, choć w ostatnim czasie udało mi się wyegzekwować od partnera nieco większe zaangażowanie. Nadal jednak ubolewam nad tym, że od wielu chłopców mamy nie wymagają udziału w sprawach domowych i potem taki problem idzie dalej w świat i spada komuś na głowę.

Dla mnie takie obowiązkowe sprzątanie to kuchnia, łazienka, odkurzanie, mycie podłóg + ścieranie kurzu - raz w tygodniu. Pozostałe rzeczy rzadziej, w zależności od zapotrzebowania i pory roku. Należę do ludzi, którzy lepiej funkcjonują we względnej czystości, więc nie jest to dla mnie problemem robienie pewnych rzeczy regularnie, żeby ten komfort sobie zapewnić (:

michaelowax3

Perfekcyjna to nie wiem ale staram się. Lubię zajmować się domem - gdyby chociaż za to płacili nie pogardziłabym :P

Lubię gotować i zawsze eksperymentuje w kuchni. Ze zmywaniem też nie mam większego problemu bo jestem do tego przyzwyczajona. Choć zaczynam myśleć o zmywarce, takie udogodnienie wcale nie byłoby głupim pomysłem.

Może po części mam to po mamie - ona była perfekcyjną panią domu bezapelacyjnie :) Ja lubię odkurzać, wycierać kurze, robić pranie, myć okna, podłogi. Jedynie czego nie znoszę to wieszać prania....wtedy zawsze dłuży mi się czas. Tak więc już zrobiłam sobie reklamę - czekam na zgłoszenia :D

Mogę uznać, że mnie ogarnianie domu odstresowuje. Nie jestem oczywiście kimś kto codziennie poleruje każdy możliwy kąt ale sobotnie porządki to obowiązek a w ciągu tygodnia to co konieczne. :) Z siostrą dzielimy się obowiązkami domowymi. Także źle nie jest. Zaznaczę, że mając labradorkę z blond sierścią - odkurzanie jest konieczne minimum dwa razy w tygodniu :D

Aktualnie to mogę uznać, że we własnym pokoju częściej miewam syf niż w części wspólnej. Ale staram się nad tym panować. W każdym razie pająki nie chadzają mi po domu (jeszcze) :D