Jump to content

Depresja

Kerosine

Recommended Posts

Posted

Mamy już na forum co najmniej dwa "duże" tematy poświęcone depresji, jednak pierwszy z nich ma charakter czysto informacyjny i jest zamknięty dla dyskusji, drugi zaś koncentruje się przede wszystkim na epidemiologii tej choroby wśród młodzieży - ja natomiast chciałabym po prostu stworzyć przestrzeń dla nieograniczonego w żaden sposób wiekiem dzielenia się [niekoniecznie tylko] własnymi doświadczeniami i refleksjami odnośnie tej jednej z największych plag cywilizacyjnych naszych czasów.

Cierpicie [być może od dawna] na depresję bądź zdarzył Wam się w przeszłości co najmniej jeden jej epizod? Jeśli nie Wy, być może Wasi bliscy? Jak wygląda Wasza historia zmagań z nią i jakie ogólnie macie na jej temat przemyślenia?

Jeśli o mnie chodzi zaburzenia depresyjne [w mniej lub bardziej oczywistej / łagodnej formie] towarzyszą mi właściwie od zawsze - już bowiem w dzieciństwie, czyli okresie życia, który uważam za wolny od jakichkolwiek problemów i traum byłam w najlepszym przypadku podszyta melancholią [jeśli zaś prawdą jest przeczytana w pewnym wywiadzie z tzw. autorytetem informacja o możliwości zdiagnozowania depresji nawet u dwulatków, mam podstawy by uznać swą przynależność właśnie do tej nielicznej grupy wybrańców za całkiem prawdopodobną]. Depresja w moim przypadku nie jest również chorobą izolowaną, lecz współistnieje z wieloma innymi nabytymi na przestrzeni lat zaburzeniami, które modyfikują nieco [bardzo] jej typowy obraz dodając / intensyfikując pewne objawy oraz "zmieniając wektor" innych [zaburzenia snu owszem, ale bezsenność? nie wiem o czym mowa] - co niestety przekłada się również na efektywność leczenia.

Moje osobiste doświadczenie depresji odbieram jednak [pomimo tego, co można być może sądzić na podstawie ostatniego zdania poprzedniego akapitu] bardzo naturalnie. Fakt, że towarzyszy mi ona pod różną postacią odkąd pamiętam sprawia, że po prostu nie znam obrazu świata innego niż ten przesłonięty przynajmniej delikatną mgiełką melancholii i wzbogacony o filozoficzne przemyślenia, a już na pewno mam problem z uznaniem tej choroby za "intruza" w swoim organizmie - co dodatkowo potęguje fakt, że jej zaostrzona forma została wywołana w dzieciństwie autentyczną traumą i zdecydowanie nie jest czymś, co wzięło się [pozornie] znikąd. Spotykana często w mediach narracja ukazująca depresję jako przypadłość dotykającą ludzi uprzednio doskonale szczęśliwych i świetnie funkcjonujących na wszystkich płaszczyznach jest z mojej własnej perspektywy kompletnie obca i niezrozumiała. Depresja to po prostu część mnie; wynikająca bezpośrednio z uwarunkowań biologicznych [nie tylko melancholijnego usposobienia, ale także naturalnie znacznie większej wrażliwości na różnego rodzaju bodźce czy mało efektywnych mechanizmów kontroli emocji], konkretnych życiowych doświadczeń oraz - mimo wszystko nie umiem odmówić temu argumentowi racji bytu - racjonalnej oceny rzeczywistości [także jednak zdolności postrzegania jej w pewnym szczególnym i niedostępnym innym wymiarze].

A jak wygląda[ło] to u Was lub u osób z Waszego otoczenia?

Martusiaaaaaa92
Posted

Mój były przez 2 lata po rozstaniu leczył się na depresję wywołaną rozstaniem. Na początku kontaktował się ze mną, dzwonił, pisał, informował o swym stanie, wszystko po to, bym miała poczucie winy. Po jakichś 3 miesiącach chyba zrozumiał, że dla jego dobra lepiej będzie odciąć się. Leczenie pomogło mu, brał leki SSRI i po 2 latach się wyleczył, pomogła mu też w tym nowa miłość. Wiem, bo po latach odnowiliśmy koleżeński kontakt (na pewno nie doszłoby do tego, gdyby się nie wyleczył, bo nadal miałby żal do mnie za swą chorobę).

Posted

Ostatnio miałem dosyć mocne stany depresyjne, a mianowicie objawiało się to tym, że bardzo bolała mnie głowa i nic mi się nie chciało, nic mnie nie cieszyło itd... Próbowałem sobie wyobrazić coś, co mogłoby mnie uszczęśliwić, to nic takiego nie znalazłem. O tyle dobrze, że ostatnio po takim złym dniu, kolejny dzień był dobry. Nie wiem, skąd taka zmiana. Wygląda na to, jakby to było niezależne ode mnie - to znaczy nie mam wpływu na swój stan. Sam nie wiem. Raz jest dobrze, raz bardziej depresyjnie. Powoli nabieram pewnego dystansu. 

@Kerosine I ta depresja trwa przez cały czas czy są może wahania - raz jest lepiej, raz gorzej? 

Posted
8 godzin temu, Gloria napisał:

@Kerosine I ta depresja trwa przez cały czas czy są może wahania - raz jest lepiej, raz gorzej?

Trwa przez cały czas, jest swego rodzaju "tłem mojego życia" [jak również pozostałych zaburzeń] - aczkolwiek mniejsze lub większe fluktuacje tego stanu oczywiście się zdarzają i ogromny wpływ na ich występowanie ma chociażby pogoda za oknem, aktualna konfiguracja rozmaitych wydarzeń i okoliczności w moim najbliższym otoczeniu oraz stan reszty psychiki. Całkowita utrata zdolności odczuwania radości i przyjemności na szczęście jednak mnie nie dotyczy, co nawiasem mówiąc jest / może przynajmniej w pewnym stopniu stanowić kolejny przejaw wpływu zwłaszcza jednej z kilku towarzyszących mi dodatkowo psychicznych aberracji [bądź pewnego szczególnego rodzaju samej depresji].

8 godzin temu, Gloria napisał:

Ostatnio miałem dosyć mocne stany depresyjne, a mianowicie objawiało się to tym, że bardzo bolała mnie głowa i nic mi się nie chciało, nic mnie nie cieszyło itd... Próbowałem sobie wyobrazić coś, co mogłoby mnie uszczęśliwić, to nic takiego nie znalazłem. O tyle dobrze, że ostatnio po takim złym dniu, kolejny dzień był dobry. Nie wiem, skąd taka zmiana. Wygląda na to, jakby to było niezależne ode mnie - to znaczy nie mam wpływu na swój stan. Sam nie wiem. Raz jest dobrze, raz bardziej depresyjnie. Powoli nabieram pewnego dystansu.

Od dawna to trwa? Być może zbliżający się / trwający przełom pór roku ma na to wpływ... organizm wyczuwa pewne zmiany zanim jeszcze świadomość je [w pełni] zarejestruje.

Z drugiej strony, jeśli wspomniane okresy ograniczają się zaledwie do jednego-dwóch bądź maksymalnie kilku dni być może bardziej adekwatnym terminem na ich określenie byłaby mimo wszystko "chandra".

Shady-Lane90
Posted
O 23.08.2020 at 12:05, Kerosine napisał:

Cierpicie [być może od dawna] na depresję bądź zdarzył Wam się w przeszłości co najmniej jeden jej epizod? Jeśli nie Wy, być może Wasi bliscy? Jak wygląda Wasza historia zmagań z nią i jakie ogólnie macie na jej temat przemyślenia?

Cierpię na dystymię, którą zdiagnozowano u mnie dokładnie 8 lat temu. Od tego też momentu przyjmuję leki psychotropowe. Jak zaznaczył lekarz diagnozujący - nie da się dokładnie określić momentu, w którym zachorowałam, z racji przeżyć w dzieciństwie, które były podłożem mojej przewlekłej depresji. 

Moje zmagania z tą chorobą przyrównać można do sinusoidy. Bywa, że depresja usuwa się w cień, jednak nie znam dnia, ani godziny, kiedy z impetem wkroczy do mojego życia. Niestety spotykam się z opiniami (jakże krzywdzącymi), że tak naprawdę nie mam depresji, bo przecież "ciągle się śmieję". To błędne myślenie ludzi, niemających pojęcia czymże jest ta jakże paskudna choroba. 

Najbardziej właśnie boli mnie to, że społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy jak postępować z osobami cierpiącymi na depresję. Wielokrotnie słyszy się, ze osoby zmagające się z tym schorzeniem mają "wyjść do ludzi", "przestać się przejmować, bo inni mają gorzej" czy też "przestać wyolbrzymiać". To tak jednak nie działa.

Kluczowym aspektem w walce z depresją jest zdecydowanie terapia u terapeuty, który to nam będzie odpowiadał, a także wsparcie farmakologiczne. Mojej depresji towarzyszą niestety także stany lękowe i ataki paniki, które potrafią bardzo namieszać w życiu.

Życzyłabym sobie oraz innym chorym, abyśmy spotykali na swojej drodze osoby wyrozumiałe, które nie będą krytykować i oceniać, a czasem - jeśli mają powiedzieć coś, czego nie powinny - zamkną mordę i wytrzymają w milczeniu dla swojego i naszego dobra. 

• 2 weeks later...
WszyscyZginiemy
Posted

Ciężko stwierdzić kiedy miał u mnie miejsce pierwszy epizod depresyjny. W przedszkolu? Podstawówce? Gimnazjum? Na pewno już w przedszkolu trafiłam pierwszy raz do psychologa przy okazji rozwodu rodziców, który bardzo źle znosiłam i wyznania o molestowaniu, w które mi nie uwierzono(psycholog powiedział, że to mój dziecięcy wymysł) więc mój koszmar kontynuował się jeszcze w klasach 1-3. I chyba wtedy jakoś się zaczęło. Dużo kolejnych mniej lub bardziej nieprzyjemnych rzeczy się działo. Trafiałam co do innych psychologów i psychiatrów, ale u żadnego nie zostawałam na dłużej niż parę wizyt. A odkąd skończyłam 16/17 lat do epizodów depresji doszły stany lękowe, ataki paniki w nocy i mój tik nerwowy.

Niedawno mój stan psychiczny znacznie się pogorszył ale szczęście w nieszczęściu trafiłam na dobrego psychologa, który tym razem uwierzył mojej historii. Wyznałam najbliższej rodzinie, że byłam molestowana i przez kogo, więc już nie muszę regularnie widywać mojego oprawcy, a co najważniejsze moi bliscy uwierzyli mi. Czego bardzo potrzebowałam przez te wszystkie lata.