Jump to content

Psychologia - zbiór ciekawych artykułów

Kerosine

Recommended Posts

Posted

... czyli eksperymentalny temat mający stanowić w założeniu swoiste repozytorium nowatorskich idei, nieszablonowych teorii oraz wiedzy-wartościowej-a-niekoniecznie-oczywistej [dyskusja nad zamieszczanymi materiałami również jak najbardziej mile widziana] :) W trakcie surfowania po Internecie natrafiłeś / aś na artykuł bądź wpis blogowy z dziedziny psychologii i okolic, który wywarł na Tobie duże wrażenie i sprawił, że w Twojej głowie zapaliła się przysłowiowa żaróweczka? Tutaj możesz podzielić się nim z innymi =)

UWAGA: Udzielanie się w wątku podlega zapisom Regulaminu, dlatego osoby mające poniżej 50 postów na koncie mogą jedynie komentować linki wstawione przez innych - wrzucanie ich przez nie same będzie możliwe dopiero po przekroczeniu wyżej wymienionego progu.

Ode mnie na początek dwa artykuły:

https://michalpasterski.pl/2018/06/internal-family-systems-ifs/

Teoria Wewnętrznej Rodziny, czyli coś na temat rzeczywistej struktury ludzkiego umysłu, który wbrew popularnemu przekonaniu nie jest wcale monolitem [i nie ma to nic wspólnego z osobowością mnogą ani innymi zaburzeniami]. Podpisuję się wszystkimi kończynami pod takim jego rozumieniem, pełne potwierdzenie empiryczne.

https://www.facebook.com/AgnieszkaSteinDziecko/photos/a.166607560130916/1547382298720095/?type=3&theater

Legendarna strefa komfortu nareszcie zrozumiana i wyjaśniona poprawnie ♥

• 3 weeks later...
Posted (edited)

Kolejny skłaniający przede wszystkim do autorefleksji artykuł:

https://ohme.pl/psychologia/zawsze-mowiac-o-kims-innym-naprawde-opowiadamy-o-nas-nas-drazni-czego-boimy-sie-przyznac-chowamy-swiatem/

Co tak naprawdę drażni nas w innych ludziach i sprawia, że konkretne zachowania wzbudzają naszą irytację [oraz na odwrót: dlaczego podziwiamy u wybranych osób właśnie te cechy, a nie inne]?

Edited by Kerosine (see edit history)
  • 2 months later...
Posted

Nie jest to do końca taki artykuł, jaki by chciała autorka tematu, tj. 

O 24.05.2020 at 09:53, Kerosine napisał:

repozytorium nowatorskich idei, nieszablonowych teorii oraz wiedzy-wartościowej-a-niekoniecznie-oczywistej

nie jest to też artykuł naukowy, a wywiad przedstawiający drugą stronę medalu, czyli opiekuna osoby chorej, który jednakowoż spełnia jeden warunek postawiony w pierwszym poście - miał wywrzeć na mnie wrażenie. I wywarł, ponieważ... w zasadzie jest moją historią. Jedyna różnica jest taka, że, w przeciwieństwie do tej kobiety, osobą chorą nie był mój mąż, a przyjaciółka, a ja byłam wówczas nie dorosłym człowiekiem, tylko nastolatką.

https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,26246794,choroba-meza-byla-nasza-najwieksza-tajemnica-nawet-jego-dziadkowie.html

Jestem ciekawa co powiecie o tej historii.

Posted (edited)
20 godzin temu, yiliyane napisał:

Jestem ciekawa co powiecie o tej historii.

A jakie są Twoje refleksje i przekaz?

Dla mnie osobiście stanowi ona niemalże modelowy przykład tego, do czego prowadzi istnienie w społeczeństwie tematów tabu i stygmatyzacji. To nie jest jedynie zwykła-niezwykła historia związku ze schizofrenikiem / osobą chorą psychicznie / niepełnosprawną i jego realiów, obydwie strony - dziennikarka i bohaterka jej wywiadu - bardzo duży akcent kładą właśnie na ciężar tajemnicy związany z ukrywaniem choroby przed światem i jego ogromną [decydującą?] rolę w rozpadzie opisywanego małżeństwa. Gdyby owa kobieta nie musiała mierzyć się z problemami wynikającymi z choroby męża zupełnie sama oraz miała wsparcie zarówno otoczenia, jak i systemu opieki zdrowotnej [rozszerzone znacznie poza instytucję szpitala] związek być może dałoby się uratować. Druga ważna nauka płynąca z wywiadu [bezpośrednio związana zresztą z tym, co właśnie napisałam]: opieka nad ciężko chorą [nie tylko psychicznie] osobą nie powinna nigdy spoczywać na barkach tylko jednego człowieka.

Część odpowiedzialności za taki, a nie inny rozwój wydarzeń widzę jednak także w samej Karolinie - uwzględnieniu w planach na przyszłość jedynie optymistycznego scenariusza wydarzeń oraz posiadaniu wobec Piotra zbyt wysokich / nieadekwatnych oczekiwań [i to pomimo "czytania dużo" na temat choroby]. Jako osoba, która ostatecznie wybiera jednak własne życie i która przyznaje wprost, że chciałaby "chodzić choć raz w miesiącu na randkę, mieć towarzysza równego sobie, wyjeżdżać, spędzać sobotnie wieczory gdzieś na mieście ze znajomymi" [w gruncie rzeczy właśnie tego typu pragnienia uznając pod koniec wywiadu za decydujący czynnik] mimochodem skłania także do rozważań, na ile istotną rolę w porażce jej małżeństwa odegrały specyfika samej schizofrenii / chorób psychicznych wraz z otaczającymi je tabu i stygmatyzacją społeczną oraz czy tak naprawdę nie odeszłaby również od każdego innego partnera, który w trakcie związku trwale i w znacznym stopniu utraciłby zdrowie. Decyzja o dziecku także była z jej strony delikatnie mówiąc nierozsądna.

Edited by Kerosine (see edit history)
  • 2 months later...
Posted

https://wilczoglodna.pl/jak-polubic-siebie/

Tym razem link do wpisu zawierającego zdecydowanie wiedzę wartościową, a bynajmniej nie oczywistą chyba nawet dla wielu osób interesujących się psychologią. Kto bowiem [zwłaszcza spośród tych, którzy mają problem z omawianą kwestią] wpadłby na to, że akceptacja siebie tak naprawdę... już w nas jest?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Who's Online (See full list)

• Gloria
    • grzechu98
  • Popular Now

• Najnowsze posty

• grzechu98
      Nie wiem jaki sam jestem w skali 1-10. Nigdy nikogo nie pytałem o to, ale jeśli nigdy nie widziałem zaintesowania od drugiej strony, to znaczy że jestem odpadem genetycznym. Warsztów z moich ulubionych dziedzin brak w mojej okolicy. Przeglądam grupy na Facebooku z tym. Oswoilem się wokół kobiet dzięki tej pracy i poprzedniej, gdzie 90% kadry to kobiety w różnym wieku. Dwie tylko moje rówieśniczki. Nie biorę pod uwagę z pracy, bo romansowanie itp w pracy to się źle kończy.  Facet chodzący na prostytutki, pokazuje że nie jest pożądany przez kobiety. A kobiety z tego co widzę, wola tych, co kręci się wokół kobiety. Zresztą skreślamy jest facet, co ma 25 lat i "czystą kartkę" posiada.
    • yiliyane
      I to był błąd. Po pierwsze, skoro ich nie znałeś, nie mogłeś wiedzieć, czy były wolne. Po drugie, jeśli startowałeś do dziewczyn typu supermodelka, samemu będąc przeciętnym... to też nie mogło skończyć się dobrze. Nie zrozum mnie źle, to nie tak, że przeciętny mężczyzna nie może być z piękną kobietą. Tylko musi czymś to nadrobić. A trudno jest to nadrobić, jeśli kompletnie się wcześniej nie znaliście. Bo ona widzi tylko Twoją powierzchnię i wyłącznie na tej podstawie Cię ocenia. Aplikacje randkowe też bazują wyłącznie na wyglądzie. Niczym innym nie można się tam wykazać, więc przeciętni mają znacznie trudniej. I to dotyczy obu płci. Warto to zmienić. Nie po to, by podrywać wszystkie dziewczyny jak leci i a nuż się uda, a by nauczyć się czuć swobodnie w damskim towarzystwie. Gdy się nauczysz, będzie Ci dużo łatwiej poderwać jakąś dziewczynę. Może jakieś warsztaty, kursy, wykłady byłyby dobrym pomysłem? Jako rozwijanie swoich hobby i jako poznawanie nowych ludzi. Czy Twoi znajomi nie spotykają się czasem w szerszym gronie, tj. gronie mieszanym? Może warto byłoby na takie spotkanie pójść. Po to, żeby interakcje z płcią przeciwną były dla Ciebie równie proste jak interakcje z tą samą płcią. Żadna koleżanka z pracy Ci się nie podoba? Mielibyście wspólny punkt zaczepienia. Mógłbyś którąś zaprosić np. na lunch, jeśli macie lunchowe przerwy w pracy. To stereotyp. Chociaż też zależy w jakim środowisku się obracasz. Normalna, zdrowa psychicznie, dojrzała kobieta, szukająca stałego związku będzie chciała wspierającego partnera, który umie słuchać i chce pomagać. Trudno mi to oceniać z medycznego punktu widzenia, ale z punktu widzenia kobiety mężczyzna chodzący na prostytutki jest mało ciekawą partią. Jak rozwiązać ten problem, może by Ci seksuolog doradził. Ja niestety w kwestii medycznej nic Ci nie powiem.
    • grzechu98
      Startowałem do różnych dziewczyn, tych co mi podobały się. Realnie, oraz na aplikacjach typu Tinder. Nie, nie byłem znajomym żadnych z tych poznanych; od czasów gimnazjum nie mam koleżanek żadnych, o ile tamte można nazwać koleżankami, bardziej pseudo. Mam parę zaintesowań, lecz rozwijam je sam - biologia, historia, piłka nożna, trochę robię zdjęć amatorskich. Mam znajomych paru, wszyscy płci męskiej. Oni mnie akceptują, gdyż jestem osobą nie paląca, nie pijącą. Przez co w wieku 24 lat byłem pierwszy raz na domówce, wcześniej nikt mnie z tych powodów nie zapraszał. Rozmawiać umiem, wydaje mi się że na wszystko. Jak trafi się temat, to nie umiem się zamknąć. Kontakt z kobietami (dziwnie brzmi wyrażenie, wiem) mam w pracy, gdzie jedynym facetem jestem obecnie na dziale. Z niektórymi mam lepszy, niektórymi gorszy.  Jestem typem słuchacza, lubię słuchać drugiej osoby, wysłuchiwać. Lubię doradza, pomagać. Paru znajomych powiedziało, że to zła cecha u faceta, gdyż łatwo wejdę w friendzone tzw. Szufladka aseksualnegi przyjaciela, nie szufladka partner. Co do prostytutek, to szedłem tam na sam seks, nie szukałem szczęścia tam. Aseksualny nie jestem. Patrzeby mam, jak każdy człowiek. Nie mam "normalnie" seksu, to namiastkę mam jego. Każdy urolog powie Ci, że "wstrzymywanie" źle wpływa na organizm.  
    • Kerosine
      ... swojej własnej mocy. I prawdziwej natury.
    • yiliyane
      Do jakich dziewczyn do tej pory startowałeś? W jaki sposób to robiłeś? Czy byłeś obecny w życiu tych dziewczyn, choćby jako znajomy z cześć-cześć, zanim gdzieś je zaprosiłeś?  Myślę, że Twoim głównym problemem jest: a) nieumiejętność nawiązywania relacji, b) poddawanie się w przedbiegach, c) problemy z samooceną i pewnością siebie, d) wartościowanie siebie na podstawie posiadania - lub nie - dziewczyny, e) desperacja. Ale to już jest robota dla psychologa. Jeśli tego nie naprostujesz, trudno będzie Ci nawiązać i podtrzymać jakiekolwiek relacje, nie tylko damsko-męskie. Ciekawa jestem też jak jest u Ciebie z zainteresowaniami. Czy jesteś ciekawą osobą? Masz pasje, coś robisz w życiu? Jesteś w stanie rozmawiać na różne tematy i wiesz w jaki sposób prowadzić kulturalną rozmowę? I wreszcie wisienka na torcie: dlaczego szukasz "szczęścia" u prostytutek? Wiesz jaki to daje sygnał kobietom? Po pierwsze, że seks dla Ciebie nie idzie w parze z miłością, a po drugie, że kobieta służy do zaspokajania Twoich potrzeb (seksualnych, potrzeby bliskości itd.) - że w relacji z kobietami jesteś nastawiony na "ja", a nie na "my". Strzelasz sobie w stopę, chadzając do prostytutek.
  • Recent Status Updates

• Lina_Evi

Lina_Evi

Witam ponownie.
      · 2 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 4 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane
      yiliyane
      3
    2. 2
      wolnaczeczenia