Jump to content

Święta zwyczajowe


yiliyane

Recommended Posts

Posted

Co sądzicie o świętach zwyczajowych? Obchodzicie je? W jaki sposób? A jeśli obchodzicie nie wszystkie, to które i dlaczego?

Święta zwyczajowe, czyli...

 • dzień babci
 • dzień dziadka
 • walentynki
 • tłusty czwartek
 • dzień kobiet
 • dzień mężczyzn
 • prima aprilis
 • dzień matki
 • dzień dziecka
 • dzień ojca
 • dzień chłopaka
 • dzień nauczyciela
 • halloween
 • andrzejki
 • mikołajki
 • sylwester


Osobiście obchodzę dzień matki, ojca i babci - każda z tych osób dostaje ode mnie życzenia i prezenty z okazji swojego święta, dzień dziecka i mikołajki - wtedy ja dostaję prezenty :D, i sylwester. Do tłustego czwartku i prima aprilis mam luźne podejście, tłusty czwartek to jedynie okazja do zjedzenia pączka i nic więcej, a na prima aprilis czasem robię jakiś żart, a czasem nie. Halloween zdarzało mi się obchodzić jako nastolatka, ale teraz nie mam już z kim chodzić po cukierki. Walentynek i dnia kobiet jako singielka nie mam jak celebrować, dzień nauczyciela obchodziłam z przymusu, kiedy chodziłam do szkoły, a andrzejek i dnia chłopaka/mężczyzny nigdy się w moim domu nie obchodziło. Dnia dziadka też nigdy nie świętowałam, dziadkowie mieli mnie całe życie gdzieś, a teraz obaj nie żyją, więc to święto zawsze było dla mnie "martwe".

Link to comment
 • yiliyane pinned this topic
Sibethesto
Posted

Chociaż nie przywiązuję zbytniej wagi do żadnych świąt, to te wymienione uważam za dobry pretekst do zrobienia czegoś ciekawego lub sprawienia radości bliskim, czyli generalnie na plus. Staram się zawsze poskładać życzenia grupie, która akurat ma swój dzień, czasem też daję prezenty, chociaż zwykle nie mam do tego głowy i zapominam je wcześniej ogarnąć. :unsure:

Kiedyś trochę intensywniej obchodziłam Halloween, łażąc z koleżankami po domach po słodycze. Teraz już za bardzo nie mam z kim, no i jednak to nie do końca to samo, co za dzieciaka. Andrzejek i mikołajek nie obchodzę z przyzwyczajenia, prima aprilis też nie, bo zwyczajnie za nim nie przepadam. A walentynki są po prostu nieco niezręczne, kojarzą mi się głównie ze szkolną pocztą walentynkową i wysypem serduszkowych rzeczy. Oraz memami o samotnych, sfustrowanych singlach. :D

Generalnie tłusty czwartek to chyba mój faworyt, bo całą rodziną się zapychamy tłustymi słodkościami bez specjalnych wyrzutów sumienia. Miły dzień. 

Link to comment
Posted (edited)

A Dzień Zwierząt? Gdzie jest Dzień Zwierząt, albo przynajmniej Dzień Kota [tak pół żartem, pół serio]? :D

Generalnie święta zwyczajowe - podobnie zresztą jak te oficjalne - obchodzę lub nie w zależności od tego, komu lub czemu są poświęcone. Dzień Chłopaka czy Nauczyciela [także Ojca] z oczywistych względów ignoruję, natomiast Dzień Babci i Dziadka [również... Sylwester] są dla mnie jednymi z najważniejszych.

O 19.05.2020 at 18:47, yiliyane napisał:

halloween

Nie lubię tej tradycji, uważam za potwornie skomercjalizowaną i całkowicie odartą z elementu duchowej refleksji nad przemijaniem [a wręcz stanowiącą próbę ucieczki od tego tematu w świat mniej lub bardziej wymyślnych przebrań, kolorowych cukierków i dyniowych lampionów]. Ubolewam, że to właśnie Halloween tak bardzo rozlało / rozlewa się na świat i nasz kraj zamiast o wiele bardziej moim zdaniem wartościowego Día de Muertos, który także przecież stanowi okazję do dobrej zabawy [oraz jedzenia].

O 19.05.2020 at 18:47, yiliyane napisał:

Walentynek i dnia kobiet jako singielka nie mam jak celebrować

U nas w rodzinie Walentynki to swoiste "święto kochanych [bliskich] osób". Dzień Kobiet nie jest natomiast w żaden szczególny sposób powiązany z relacjami romantycznymi, stanowi za to przyjemnie feministyczne święto :happy:

O 19.05.2020 at 21:46, Sibethesto napisał:

Generalnie tłusty czwartek to chyba mój faworyt, bo całą rodziną się zapychamy tłustymi słodkościami bez specjalnych wyrzutów sumienia. Miły dzień.

W moim przypadku ED niestety przez kilka ostatnich lat uniemożliwiało [częściowo lub całkowicie] czerpanie przyjemności z tego dnia. Ogólnie jestem chyba również raczej na nie wobec jego idei - słodycze, owszem, powinny być czymś odświętnym, ale opychanie się nimi na wyścigi całą tę odświętność niszczy. Tak często zdarzającego się niestety zmuszania do tego innych nawet nie skomentuję.

O 19.05.2020 at 21:46, Sibethesto napisał:

prima aprilis też nie, bo zwyczajnie za nim nie przepadam

Ja również, to chyba jedno z najbardziej irytujących zwyczajowych świąt.

Edited by Kerosine (see edit history)
Link to comment
 • 1 month later...
WszyscyZginiemy
Posted

W Dzień Matki, Babci, Dziadka i Rodzeństwa zawsze składam życzenia tym bliskim, daję mały upominek i w miarę możliwości i własnych chęci w danym momencie staram się zorganizować coś nietypowego. Np: w przypadku mamy od 5-6? lat mamy taką tradycję, że przygotowuję jakiś obiad, a z kolei dziadka wyciągam "na randkę" albo spacer albo do kina.

Tłusty Czwartek - pączki!

Dzień Kobiet - życzenia dla wszystkich ważnych przedstawicielek płci pięknej w moim życiu.

Mikołajki - ja z siostrą dostaję słodycze.

Halloween pierwszy raz obchodziłam w zeszłym roku za granicą, jako "dorosły" rozdający cukierki. Było bardzo miło oglądać uśmiechy na wymalowanych buziach, a że przy okazji większość dzieciaków była z sąsiedztwa i chodziło do szkoły gdzie robiłam praktyki to jeszcze było to tematem dnia przez następny tydzień. :lol:

Sylwestra obchodzę raczej sporadycznie. Andrzejek, Dnia Ojca i Prima Aprillis nigdy. W Walentynki też nie było jeszcze okazji zrobić nic specjalnego, mimo że jestem w związku to dotychczasowo jak wypadało święto zakochanych to akurat z powodu innych problemów nie było nastroju do celebrowania.

Resztę z wymienionych świąt obchodziłam w szkole, w jaki akurat sposób były zorganizowane.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Gloria
  • grzechu98
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Gloria
   Słabo się znam, ale jak już mam coś wybierać to może przedział 14 - 17 lat?
  • grzechu98
   Nie wiem jaki sam jestem w skali 1-10. Nigdy nikogo nie pytałem o to, ale jeśli nigdy nie widziałem zaintesowania od drugiej strony, to znaczy że jestem odpadem genetycznym. Warsztów z moich ulubionych dziedzin brak w mojej okolicy. Przeglądam grupy na Facebooku z tym. Oswoilem się wokół kobiet dzięki tej pracy i poprzedniej, gdzie 90% kadry to kobiety w różnym wieku. Dwie tylko moje rówieśniczki. Nie biorę pod uwagę z pracy, bo romansowanie itp w pracy to się źle kończy.  Facet chodzący na prostytutki, pokazuje że nie jest pożądany przez kobiety. A kobiety z tego co widzę, wola tych, co kręci się wokół kobiety. Zresztą skreślamy jest facet, co ma 25 lat i "czystą kartkę" posiada.
  • yiliyane
   I to był błąd. Po pierwsze, skoro ich nie znałeś, nie mogłeś wiedzieć, czy były wolne. Po drugie, jeśli startowałeś do dziewczyn typu supermodelka, samemu będąc przeciętnym... to też nie mogło skończyć się dobrze. Nie zrozum mnie źle, to nie tak, że przeciętny mężczyzna nie może być z piękną kobietą. Tylko musi czymś to nadrobić. A trudno jest to nadrobić, jeśli kompletnie się wcześniej nie znaliście. Bo ona widzi tylko Twoją powierzchnię i wyłącznie na tej podstawie Cię ocenia. Aplikacje randkowe też bazują wyłącznie na wyglądzie. Niczym innym nie można się tam wykazać, więc przeciętni mają znacznie trudniej. I to dotyczy obu płci. Warto to zmienić. Nie po to, by podrywać wszystkie dziewczyny jak leci i a nuż się uda, a by nauczyć się czuć swobodnie w damskim towarzystwie. Gdy się nauczysz, będzie Ci dużo łatwiej poderwać jakąś dziewczynę. Może jakieś warsztaty, kursy, wykłady byłyby dobrym pomysłem? Jako rozwijanie swoich hobby i jako poznawanie nowych ludzi. Czy Twoi znajomi nie spotykają się czasem w szerszym gronie, tj. gronie mieszanym? Może warto byłoby na takie spotkanie pójść. Po to, żeby interakcje z płcią przeciwną były dla Ciebie równie proste jak interakcje z tą samą płcią. Żadna koleżanka z pracy Ci się nie podoba? Mielibyście wspólny punkt zaczepienia. Mógłbyś którąś zaprosić np. na lunch, jeśli macie lunchowe przerwy w pracy. To stereotyp. Chociaż też zależy w jakim środowisku się obracasz. Normalna, zdrowa psychicznie, dojrzała kobieta, szukająca stałego związku będzie chciała wspierającego partnera, który umie słuchać i chce pomagać. Trudno mi to oceniać z medycznego punktu widzenia, ale z punktu widzenia kobiety mężczyzna chodzący na prostytutki jest mało ciekawą partią. Jak rozwiązać ten problem, może by Ci seksuolog doradził. Ja niestety w kwestii medycznej nic Ci nie powiem.
  • grzechu98
   Startowałem do różnych dziewczyn, tych co mi podobały się. Realnie, oraz na aplikacjach typu Tinder. Nie, nie byłem znajomym żadnych z tych poznanych; od czasów gimnazjum nie mam koleżanek żadnych, o ile tamte można nazwać koleżankami, bardziej pseudo. Mam parę zaintesowań, lecz rozwijam je sam - biologia, historia, piłka nożna, trochę robię zdjęć amatorskich. Mam znajomych paru, wszyscy płci męskiej. Oni mnie akceptują, gdyż jestem osobą nie paląca, nie pijącą. Przez co w wieku 24 lat byłem pierwszy raz na domówce, wcześniej nikt mnie z tych powodów nie zapraszał. Rozmawiać umiem, wydaje mi się że na wszystko. Jak trafi się temat, to nie umiem się zamknąć. Kontakt z kobietami (dziwnie brzmi wyrażenie, wiem) mam w pracy, gdzie jedynym facetem jestem obecnie na dziale. Z niektórymi mam lepszy, niektórymi gorszy.  Jestem typem słuchacza, lubię słuchać drugiej osoby, wysłuchiwać. Lubię doradza, pomagać. Paru znajomych powiedziało, że to zła cecha u faceta, gdyż łatwo wejdę w friendzone tzw. Szufladka aseksualnegi przyjaciela, nie szufladka partner. Co do prostytutek, to szedłem tam na sam seks, nie szukałem szczęścia tam. Aseksualny nie jestem. Patrzeby mam, jak każdy człowiek. Nie mam "normalnie" seksu, to namiastkę mam jego. Każdy urolog powie Ci, że "wstrzymywanie" źle wpływa na organizm.  
  • Kerosine
   ... swojej własnej mocy. I prawdziwej natury.
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   3
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Kerosine
  Kerosine
  5 posts
  Celt
  Celt
  3 posts
  grzechu98
  grzechu98
  3 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  2 posts
  Kreciolek16
  Kreciolek16
  1 post
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
  Gloria
  Gloria
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  25 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  13 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  480 posts
  yiliyane
  yiliyane
  440 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up