Problemy w rodzinie zastępczej

Recommended Posts

Posted

Mam 17 lat i od dłuższego czasu jestem w rodzinie zastępczej. Rodzice traktują mnie z dystansem, mają do mnie żal o wszystko i obwiniają o każdy swój zły humor. Cały czas podkreślają, że sprawiam problemy wychowawcze, mimo tego, że dość dobrze się uczę, wykonuję obowiązki domowe i odnoszę się do każdego z szacunkiem. Po każdej kłótni szantażują, że jeśli nie będę przestrzegała wymyślonych przez nich zasad, bardzo dziwnych i trudnych do przestrzegania (np wybierają mi znajomych, co chwilę zabierają telefon, nie zezwalają na dostęp do internetu domowego, telefon, porządne ubrania muszę kupić sama oraz doładowania i kosmetyki do makijażu, nawet głupi fluid) po 18. urodzinach będę się musiała wyprowadzić. Mam 40 zł kieszonkowego na miesiąc z czego 30 przeznaczam na doładowanie, bo jest to niezbędne do funkcjonowania w szkole i wśród rówieśników. Mam duże problemy zdrowotne i każda wizyta u lekarza jest mi bardzo wypominana, że zabieram czas, pieniądze, jestem niewdzięczna itd. Mam rodzeństwo, które ma podobnie. Mamy też brata zastępczego, który jest traktowany jak król i traktuje nas jak śmieci, w dzieciństwie znęcał się nad nami, a rodzice przymykali na to oko. Nie wiem, co robić, jak wytrzymać, bardzo proszę o radę!

Posted

Twoja sytuacja jest niepokojąca... Muszę jednak wpierw zadać Ci kilka pytań, bo bez pewnych szczegółów ciężko będzie cokolwiek doradzić.

4 godziny temu, Anciak napisał:

(...) mają do mnie żal o wszystko (...)

Tj. o co? Wymień kilka przykładów z ostatniego czasu.

Cały czas podkreślają, że sprawiam problemy wychowawcze (...)

Jakie problemy wychowawcze sprawiasz według nich? Co Ci zarzucają?

(...) np wybierają mi znajomych, co chwilę zabierają telefon, nie zezwalają na dostęp do internetu domowego (...)

A nie jest to czasem dlatego, że wpadłaś w nieodpowiednie towarzystwo? Czy Twoi znajomi piją, palą, biorą narkotyki, sypiają z przypadkowymi ludźmi, dużo imprezują, wagarują, są wulgarni, mają konflikt z prawem? Jeżeli tak, a mimo próśb rodziców o zmianę towarzystwa nic z tym nie robiłaś, to nie dziwię im się, że sięgnęli po ostrzejsze środki.

(...) porządne ubrania muszę kupić sama oraz doładowania i kosmetyki do makijażu, nawet głupi fluid (...)

Co rozumiesz przez sformułowanie "porządne ubrania"? Do jakiej kwoty zwykle rodzice pozwalają Ci robić zakupy ubraniowe za ich pieniądze? W jakich sklepach Cię ubierają, a w jakich Ty byś chciała się ubierać? Czy znasz sytuację finansową (tak na oko) swojej rodziny? Może Twoich rodziców nie stać na droższe rzeczy.

(...) po 18. urodzinach będę się musiała wyprowadzić. 

Nie jestem do końca pewna na jakiej zasadzie działają rodziny zastępcze, ale czy to czasem nie jest tak, że w wieku 18 lat obowiązkowa opieka rodziców zastępczych nad dzieckiem się kończy? Albo w wieku 18 lat, albo jak skończą szkołę. Czy planujesz się uczyć po ukończeniu 18 lat? Czy rodzice mówili Ci coś na ten temat, co dokładnie będzie się z Tobą działo, kiedy będziesz już pełnoletnia? Czy dostaniesz jakąś odprawę, mieszkanie, czy pomogą załatwić Ci pracę itp.? Nie wyobrażam sobie, żeby z dnia na dzień mieli wyrzucić Cię na bruk.

Mam duże problemy zdrowotne i każda wizyta u lekarza jest mi bardzo wypominana, że zabieram czas, pieniądze, jestem niewdzięczna itd.

Tego, niestety, choćbym nie wiem jak chciała, nie mogę zrozumieć. Problemy zdrowotne nie są Twoją winą.

Mamy też brata zastępczego, który jest traktowany jak król i traktuje nas jak śmieci, w dzieciństwie znęcał się nad nami, a rodzice przymykali na to oko. 

Ten brat to jest ich dziecko biologiczne? No cóż... wygląda na to, że Twoi rodzice nie powinni być rodzicami zastępczymi, skoro traktują swoje przybrane dzieci jak ludzi drugiej kategorii.

Jeszcze jedno pytanie na koniec. Ile dzieci (policz wszystkie, zarówno przygarnięte jak i biologiczne) jest w domu Twoich rodziców? 

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online

• There are no registered users currently online
  • Tematy

• Recent Status Updates

• Borowy

Borowy  »  mw2

Ej, robimy coś?
      · 1 reply
    • Gerda

Gerda  »  Martusiaaaaaa92

Masz rangę "cichy pierdobójca" hahahaha sikam
      · 2 replies
    • Martusiaaaaaa92

Martusiaaaaaa92  »  Gerda

O, nowy nick!
      · 1 reply
    • Lina_Evi

Lina_Evi

Witam ponownie.
      · 2 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      sgt.manson
      sgt.manson
      1
  • Create New...
Please Sign In or Sign Up