Kerosine

Badania profilaktyczne

Recommended Posts

"Łatwiej zapobiegać niż leczyć" - o słuszności tego powiedzenia chyba nikogo nie trzeba przekonywać, podobnie zbędne wydaje się uświadamianie o kluczowej roli regularnie przeprowadzanych badań w profilaktyce wielu groźnych chorób. Jak jednak wygląda stosowanie się do zaleceń lekarskich w praktyce?

Wykonujecie skrupulatnie wszystkie badania wymienione w stosownym kalendarzu? Ograniczacie się jedynie do tych najprostszych i najbardziej podstawowych [morfologia / OB / pomiar stężenia glukozy we krwi, ogólne badanie moczu, cytologia w przypadku kobiet] lub tych, które z subiektywnego punktu widzenia uznajecie za najważniejsze? A może dopiero pojawienie się problemów zdrowotnych skłania Was do podjęcia konkretnych działań na tym polu? Co jest powodem takiego, a nie innego postępowania?

Jakie badania przeprowadzacie i które z nich mają dla Was szczególnie duże znaczenie [bo np. znajdujecie się w grupie ryzyka konkretnych chorób]? A może dotyka Was - bardzo niebezpieczny - syndrom "nie będę wiedział - nie zachoruję" lub uważacie, że jesteście jeszcze po prostu za młodzi na takie rzeczy?

Edukujecie i "pilnujecie" wykonywania badań w swojej rodzinie i najbliższym otoczeniu?

Panowie - jak wygląda to w Waszym przypadku? Płeć brzydsza od dawna uchodzi za szczególnie mocno zaniedbującą profilaktykę i omijającą gabinety lekarskie szerokim łukiem, jestem więc szczególnie ciekawa Waszej opinii =)

Czy zdarzyło się kiedyś, że badania profilaktyczne umożliwiły wykrycie u Was jakiejś choroby i tym samym być może uratowały Wam zdrowie / życie?

Zapraszam do wypowiadania się i dyskusji, a w ramach bonusu - kalendarz badań profilaktycznych [opracowany szczególnie pod kątem zapobiegania i wczesnego wykrywania nowotworów]:

KALENDARZ BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH  

WIEK 20-30 LAT

Wszyscy:

• Podstawowe badania profilaktyczne: morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu – raz do roku
  • Pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi oraz ogólne badanie u lekarza internisty – raz do roku
  • Pomiar poziomu elektrolitów we krwi (potas, sód, magnez, fosfor, wapń) – raz na 3 lata (ewentualne niedobory w organizmie powodujące np. przemęczenie, drżenie mięśniowe, nadciśnienie)
  • Lipidogram, czyli pomiar stężenia cholesterolu we krwi oraz jego frakcji HDL i LDL, a także trójglicerydów – raz na pięć lat
  • USG jamy brzusznej – co 3 do 5 lat
  • RTG klatki piersiowej – raz na pięć lat (w szczególności osoby palące)
  • Jeśli masz wiele znamion, zgłoś się do dermatologa w celu ich kontroli
  • Kontrola stomatologiczna – raz na pół roku

Kobiety:

• Badanie ginekologiczne i cytologia – raz do roku, najlepiej u tego samego i zaufanego lekarza, który zna Twój organizm. Co 2 lata warto rozważyć USG przezpochwowe
  • Samobadanie piersi – raz w miesiącu, między 6. a 9. dniem cyklu. W przypadku obciążenia rodzinnego chorobami nowotworowymi – od dwudziestego roku życia co pół roku USG sutków, a co rok mammografia. Raz do roku poproś lekarza o zbadanie palpacyjne Twoich piersi

Mężczyźni: 

• Samobadanie jąder (raz w miesiącu)
  • Badanie jąder przez lekarza (pod kątem raka jądra) – co 3 lata
  • Badanie proktologiczne (w przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty)

WIEK 30-40 LAT 

Wszyscy:

• Podstawowe badania profilaktyczne: morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu – raz do roku
  • Pomiar poziomu elektrolitów we krwi (potas, sód, magnez, fosfor, wapń) – raz na 3 lata (ewentualne niedobory w organizmie powodujące np. przemęczenie, drżenie mięśniowe, nadciśnienie)
  • Lipidogram, czyli pomiar stężenia cholesterolu we krwi oraz jego frakcji HDL i LDL, a także trójglicerydów – raz na pięć lat. W przypadku chorób krążenia w rodzinie – co roku
  • Pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi oraz ogólne badanie u lekarza internisty – raz do roku
  • Badanie USG jamy brzusznej – co 3 do 5 lat
  • RTG klatki piersiowej – raz na pięć lat (w szczególności osoby palące)
  • Jeśli masz wiele znamion, zgłoś się do dermatologa w celu ich kontroli
  • Kontrola dentystyczna, którą wykona doświadczony stomatolog – raz na pół roku
  • Kontrola wzroku u okulisty i badanie dna oka – raz na pięć lat. W przypadku wady wzroku zgodnie z zaleceniami lekarza

Kobiety:

• Po 30-tce kobiety nadal muszą pamiętać o comiesięcznym samobadaniu piersi, regularnym wykonywaniu badań ginekologicznych oraz cytologii (raz w roku). Do swojego kalendarza warto dodać USG piersi i poddawać się mu raz do roku
  • USG przezpochwowe narządów rodnych – jednorazowo

Mężczyźni:

• Panowie po ukończeniu 30. roku życia powinni nadal regularnie, minimum co sześć miesięcy, wykonywać samobadanie jąder
  • Badanie jąder przez lekarza (pod kątem raka jądra) – co 3 lata
  • Badanie proktologiczne (w przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty) 

WIEK 40-50 LAT 

Wszyscy:

• Podstawowe badania profilaktyczne (morfologia, OB, poziom glukozy we krwi i ogólne badanie moczu)
  • Lipidogram (cholesterol, frakcje, trójglicerydy) – raz na dwa lata (jeśli osoba jest obarczona rodzinnie ryzykiem miażdżycy i chorób krążenia, ma nadwagę lub pali papierosy, to lipidogram trzeba robić co roku)
  • Kontrola wzroku u okulisty i badanie dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego – raz na dwa lata
  • EKG czyli elektrokardiogram – raz na trzy lata
  • RTG klatki piersiowej raz na pięć lat (osoby palące papierosy RTG klatki piersiowej co roku)
  • USG jamy brzusznej – co 3 do 5 lat
  • Gastroskopia – raz na 5 lat
  • W ramach profilaktyki nowotworów jelita grubego warto również raz do roku wykonywać test na obecność krwi utajonej w kale
  • Badanie densytometryczne (gęstości kości) – raz w ciągu dziesięciolecia
  • Badanie stomatologiczne i czyszczenie zębów z osadu – raz na pół roku
  • Kontrolowanie stanu znamion i pieprzyków

Kobiety:

• Badanie ginekologiczne i cytologia – raz do roku, najlepiej u tego samego i zaufanego lekarza, który zna Twój organizm
  • USG przezpochwowe narządów rodnych – raz na dwa lata
  • Samobadanie piersi – raz w miesiącu
  • USG piersi i mammografia – raz na dwa lata
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy – jednokrotnie

Mężczyźni:

• Kontrola prostaty za pomocą badania per rectum – raz do roku
  • Prześwietlenie płuc – co 2 lata (palacze według wskazań lekarza)
  • Samobadanie jąder – raz w miesiącu 

WIEK 50+ 

Wszyscy:

• Podstawowe badania profilaktyczne (morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz ogólne badanie moczu), a także lipidogram – raz w roku
  • USG jamy brzusznej – raz do roku
  • RTG klatki piersiowej raz na pięć lat (osoby palące papierosy RTG klatki piersiowej co roku – diagnostyka raka płuca)
  • Badanie densytometryczne (gęstości kości) – raz w ciągu dziesięciolecia
  • Po ukończeniu 50. roku życia należy przynajmniej raz na 5 lat poddawać się kolonoskopii
  • W ramach profilaktyki nowotworów jelita grubego warto również raz do roku wykonywać test na obecność krwi utajonej w kale
  • Elektrokardiogram – raz do roku
  • Badanie okulistyczne (badanie dna oka, pomiar ciśnienia śródgałkowego) – raz w roku
  • Badanie stomatologiczne i czyszczenie zębów z osadu – raz na pół roku
  • Kontrolowanie stanu znamion i pieprzyków

Kobiety:

• Badanie ginekologiczne i cytologia oraz USG narządów rodnych – raz do roku
  • Mammografia – raz na dwa lata
  • Samobadanie piersi – co miesiąc
  • Oznaczenie poziomu hormonów płciowych we krwi – raz na kilka lat
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy – co roku

Mężczyźni:

• Po 50-tce wzrasta ryzyko zmian w gruczole krokowym, dlatego każdy mężczyzna w tym wieku powinien odwiedzić urologa, poddać się badaniu prostaty per rectum i powtarzać je od tego momentu raz na dwa lata
  • Oznaczenie antygenu PSA – raz w roku
  • Badanie jąder przez lekarza – raz na 3 lata
  • Samobadanie jąder – raz w miesiącu

Źródło

Edited by Kerosine

O 19.02.2020 at 14:59, Kerosine napisał:

Wykonujecie skrupulatnie wszystkie badania wymienione w stosownym kalendarzu?

Nervous Laugh GIF by memecandy

No więc: niezbyt. Prawdę mówiąc, wykonuję tylko te badania, które muszę, tj. które lekarz bezpośrednio mi zleci albo które muszę zrobić, żeby można było mi przepisać leki na receptę.

Ograniczacie się jedynie do tych najprostszych i najbardziej podstawowych [morfologia / OB / pomiar stężenia glukozy we krwi, ogólne badanie moczu, cytologia w przypadku kobiet] lub tych, które z subiektywnego punktu widzenia uznajecie za najważniejsze? A może dopiero pojawienie się problemów zdrowotnych skłania Was do podjęcia konkretnych działań na tym polu? 

Z badań, które wymieniłaś dla mojej grupy wiekowej (20-30 lat; ekhm, ja nawet nie czuję, że do tej grupy należę... i to już od paru lat :mellow:), to robię tylko badania krwi (wszystkie naraz, z tych, co są na liście). Badania moczu nie miałam robionego już od wieków, nie było takiej potrzeby. Ciśnienia nie mierzę, bo nie czuję, że mam z nim problem, zresztą mam ciśnieniomierz w domu, to po co chodzić do lekarza :P Ważyć się nie ważę - domowa waga zepsuta - może to i lepiej. Ogólnie to u internisty byłam ostatnio dwa lata temu, jak potrzebowałam zwolnienie z wf na uczelnię :laugh: USG robię jak mam powód, RTG tak samo. Nie palę ani nie przebywam w towarzystwie osób palących, więc rak płuc raczej mi nie grozi. Na kontrolę stomatologiczną powinnam pójść... ostatnio u dentysty byłam kilkanaście lat temu. Ale że dentysta-sadysta, a mama jeszcze nie naciska aż tak, że nie mam wyboru, to grzecznie myję ząbki i udaję, że nic im nie będzie :D O badaniach ginekologicznych to się nie wypowiadam, bo ginekolog to nawet nie wie jeszcze o moim istnieniu :]

Co jest powodem takiego, a nie innego postępowania?

Jest kilka powodów. Numer jeden - tchórzostwo (szczególnie w przypadku ginekologa i dentysty). Numer dwa - lenistwo. Poza tym badania kosztują, a na NFZ czeka się wieki, więc jak nie muszę robić badań, to nie robię. Generalnie jak mnie mama nie przyciśnie albo poważna choroba nie rozłoży to gabinety lekarskie omijam szerokim łukiem. Wiem, że nie powinnam, ale dotrzeć do mojego wewnętrznego tchórza i lenia - to chyba niemożliwe.

Jakie badania przeprowadzacie i które z nich mają dla Was szczególnie duże znaczenie [bo np. znajdujecie się w grupie ryzyka konkretnych chorób]?

Z tego co wiem, to nie jestem w żadnej grupie ryzyka. Może poza demencją/problemami neurologicznymi podeszłego wieku, ale to jeszcze nie ten etap. 

A może dotyka Was - bardzo niebezpieczny - syndrom "nie będę wiedział - nie zachoruję" lub uważacie, że jesteście jeszcze po prostu za młodzi na takie rzeczy?

Mnie raczej dotyka syndrom "jakoś się prześlizgnę".

Edukujecie i "pilnujecie" wykonywania badań w swojej rodzinie i najbliższym otoczeniu?

Na razie nie, ale wiem, że z czasem będę musiała rodziców przycisnąć - z racji tego, że wkraczają już powoli w wiek seniorski.

Czy zdarzyło się kiedyś, że badania profilaktyczne umożliwiły wykrycie u Was jakiejś choroby i tym samym być może uratowały Wam zdrowie / życie?

Nie, nie miałam takiej sytuacji. Ale miałam w dalszej rodzinie przypadki, że jakby ktoś poszedł do lekarza i się zbadał, to by wykryto chorobę i uratowano życie. Ale to już byli ludzie 50+, nie w moim wieku. Tak, tak, wiem, że się tłumaczę :mellow:

• + 1

Wykonujecie skrupulatnie wszystkie badania wymienione w stosownym kalendarzu? Ograniczacie się jedynie do tych najprostszych i najbardziej podstawowych [morfologia / OB / pomiar stężenia glukozy we krwi, ogólne badanie moczu, cytologia w przypadku kobiet] lub tych, które z subiektywnego punktu widzenia uznajecie za najważniejsze? A może dopiero pojawienie się problemów zdrowotnych skłania Was do podjęcia konkretnych działań na tym polu? Co jest powodem takiego, a nie innego postępowania?

Tak, wykonuję systematycznie podstawowe badania, szczególnie morfologię z moczem + OB raz na pół roku.   Zapisuję się co roku do okulisty, alergologa, dermatologa oraz kardiologa. Powodem wizyty u okulisty jest oczywiście profilaktyka mojej wady wzroku, u alergologa uczęszczam na badania alergenów oraz prowadzeniu terapii w czasie wiosny, gdy pyli. Do dermatologa uczęszczałem, gdy miałem problemy skórne, natomiast wybieram się w najbliższym terminie na dermatoskopię zmian skórnych, wbrew pozorom mój fototyp skórny, który jest północnoeuropejski jest bardzo narażony na nowotwory skóry. U kardiologa byłem rok temu, gdy miałem problemy z sercem, przez co udało mi się wykonać badanie Holtera oraz USG serca, oczywiście wszystkie wizyty są na NFZ, nie wyobrażam sobie nie skorzystać z usług publicznych, skoro mam taką możliwość i wcale kolejki duże nie są jak umie się dobrze szukać i kombinować.

Jedynie do dentysty uczęszczam prywatnie, gdyż moje zęby wymagają leczenia bardziej profesjonalnego niż publiczny dentysta, który nie może spełnić tych usług, przez brak finansowania przez NFZ

Jakie badania przeprowadzacie i które z nich mają dla Was szczególnie duże znaczenie [bo np. znajdujecie się w grupie ryzyka konkretnych chorób]? A może dotyka Was - bardzo niebezpieczny - syndrom "nie będę wiedział - nie zachoruję" lub uważacie, że jesteście jeszcze po prostu za młodzi na takie rzeczy?

Najczęściej morfologię z OB oraz moczem + pomiar żelaza oraz raz w roku B12. Najbardziej badam żelazo, gdyż na mojej diecie jest to wręcz wskazane, gdyż żelazo niehemowe jest trudniej przyswajalne bez dodatku witaminy C 

Pilnuję tylko swoich badań, natomiast osoby w najbliższym otoczeniu nie lubią, gdy ich namawiam na badania

Panowie - jak wygląda to w Waszym przypadku? Płeć brzydsza od dawna uchodzi za szczególnie mocno zaniedbującą profilaktykę i omijającą gabinety lekarskie szerokim łukiem, jestem więc szczególnie ciekawa Waszej opinii =)

U mnie dość radykalnie, co roku zapisuje sobie daty, w których byłem u danego lekarze oraz jakie badanie wykonałem. W przedziale, który napisałaś, prawie wszystkie badania wykonałem oprócz usg jamy brzusznej, które wykonam w przyszłym miesiącu 

W dodatku udało mi się zaszczepić przeciwko KZM oraz rozważam WZW typu A 

Jedynym badaniem potwierdzającym daną chorobą u mnie było rtg płuc, gdy zachorowałem na pneumonie 

• + 1

Skoro zostałem wywołany do tablicy, więc oto jestem!

Aktualnie jestem tak przeglądnięty, że się czuje bezwstydny!

Zasadniczo to byłem człowiekiem, któremu musiałaby odpaść jakaś część ciała, żeby zmotywować do pójścia do lekarza. Troszkę mi sie odmieniło, jak sie zepsułem na tyle, że zaczęło to być nieznośne. Aktualnie robię okresowo te, które muszę kontrolować, więc raczej nie można tego nazwać profilaktyką.