Kerosine

Pandemia COVID-19

Recommended Posts

Międzynarodowa epidemia zrodzona na targu spożywczym w mieście Wuhan [prowincja Hubei] od kilku tygodni stanowi jeden z najbardziej gorących tematów tak w zagranicznych, jak i polskich mediach - jej przekształcenie się w pierwszy etap pandemii to ponoć tylko kwestia czasu. Jaki jest Wasz stosunek do niej? Obawiacie się zagrożenia czy sądzicie, że ryzyko zakażenia jest minimalne nawet jeśli wirus 2019-nCov dotrze w końcu do Polski [on sam zaś mimo wszystko mniej zjadliwy niż ukazują go media]? Czy epidemia wpłynęła w jakiś sposób na Wasze plany? Jak oceniacie sposób informowania o niej przez środki masowego przekazu - na ile jest on adekwatny do zagrożenia i rzeczywiście stanowi cenne ostrzeżenie [choćby w myśl zasady "lepiej dmuchać na zimne"], a na ile kolejny przykład szukania sensacji i wyolbrzymiania niebezpieczeństwa [być może także... odwracania uwagi od innych, ważniejszych choć zarazem niewygodnych problemów]?

Zapraszam do dyskusji ;) 

Edited by Kerosine
Poprawa nazwy tematu

Share this post


Link to post

Jakiś czas temu na jednym z portali internetowych, którego nazwa kojarzy się z pracami ziemnymi pojawił się filmik rzekomo z targu w Wuhan, gdzie ów wirus miał się narodzić. Jak się później okazało, to był fejk a filmik tak na prawdę pochodzi z Indonezji z wyspy Celebes.

Na filmiku widać stoły z martwymi wężami, psami trzymanymi w klatkach i różnym innym paskudztwem, którego nie zjadłbym nawet w akcie desperacji. Wszystko okraszone było malowniczymi plamami krwi na stołach i pod nimi. Oczywiście zero zaplecza sanitarnego. Pamiętam w latach 90-tych jak rodzice zabierali mnie na targ i tam kupowało się mięso (wołówkę lub wieprzowinkę) z tzw. "budek". Tam panowie w białych uwalanych na czerwono fartuchach siekierą dziabali mięso na kawałki i tak sprzedawali. Każda budka miała dostęp do wody, sprzedawcy myli ręce, pieniądze przyjmowały i wydawały inne osoby. To było ćwierć wieku temu. Nigdy się tym mięsem nie zatruliśmy. A tu niby XXI wiek a tam jak w przysłowiowym "chlewie obsranym gównem". Cały obraz tego targu wydawał się bardzo wiarygodny i dopiero weryfikacja uświadomiła mnie, że to filmik z innego kraju.

Warto wspomnieć, że z tamtych okolic wziął się SARS, który -naście lat temu narobił sporo zamieszania.

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Jaki jest Wasz stosunek do niej?

Z jednej strony nie należy zbytnio panikować i nie dać się zwariować. Z drugiej strony jednak jakieś środki ostrożności powinny być zachowane. Powinniśmy być przygotowani w kwestii miejsc na oddziałach zakaźnych na potencjalnych pacjentów. Osobiście bardziej mnie obchodzi cała ta sprawa z koronawirusem niż bieżące kłótnie naszych rodzimych matołów dla niepoznaki nazywanych politykami.

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Obawiacie się zagrożenia

Żyjemy w dobie globalizacji. Wsiadasz w samolot w Warszawie, za kilka godzin jesteś w Pekinie i na odwrót. Sprzyja to rozprzestrzenianiu się wirusa. Przenosi się przez kontakt z człowiekiem, więc wydaje mi się, że szanse na jego "złapanie" są raczej nikłe.

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Jak oceniacie sposób informowania o niej przez środki masowego przekazu

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Na stronie internetowej, której link macie powyżej podawane są statystyki zgonów oraz liczba ludzi wyleczonych. Na tą chwilę (14.02.2020) zgonów jest 1384 a ludzi wyleczonych 7171. Są jednak podstawy, by twierdzić, że dane mogą być zaniżane. Chiny to dość specyficzny kraj i można podejrzewać, że spory odsetek informacji może nie wydostawać się na zewnątrz (można tam nieźle beknąć za głupi VPN). Można wierzyć lub nie tym, którzy jakimś cudem stamtąd piszą, ale ktoś jakiś czas temu pisał, że do krematoriów (wszystkie ofiary poddawane są natychmiastowej kremacji) wciąż przyjeżdżają auta z ciałami. Gdzieś ktoś wspominał o zdjęciach satelitarnych, gdzie widać dym z krematoriów, ale akurat to drugie bym traktował z rezerwą.

Wydaje mi się, że informacje, które są nam podawane są umiarkowanie rzetelne. Mam tu na myśli polskie media, które informowały choćby o studentach z Rzeszowa. Co jakiś czas są konferencje i oświadczenia Ministerstwa Zdrowia.

Podsumowując: nie dajmy się zwariować, ale nie bagatelizujmy.

 

!!UWAGA!!

15.02.2020, g.15:27

Pierwszy śmiertelny przypadek w Europie. W Paryżu zmarł 80-letni turysta z Chin.

Edited by Kalafior_Grozy
Uzupełnienie.

Share this post


Link to post
O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Obawiacie się zagrożenia czy sądzicie, że ryzyko zakażenia jest minimalne nawet jeśli wirus 2019-nCov dotrze w końcu do Polski [on sam zaś mimo wszystko mniej zjadliwy niż ukazują go media]?

W Polsce na chwilę obecną ryzyko zakażenia koronawirusem jest niewielkie. Wyjątek stanowią spotkania biznesowe, targi i konferencje w gronie międzynarodowym, na których mogą pojawić się osoby przybywające z Azji lub osoby mające uprzednio kontakt z osobami przebywającymi w Azji, szpitale (szczególnie te duże z oddziałami zakaźnymi, na które mogą zgłaszać się osoby z podejrzeniem koronawirusa) oraz lotniska i samoloty obsługujące ruch azjatycki. Generalnie, na dzień dzisiejszy, jeżeli nie podróżowało się do Azji w ostatnich 14 dniach i nie miało się kontaktu z osobą, która w Azji przebywała lub miała kontakt z przebywającymi w Azji, to ryzyko, że złapie się koronowirusa w Polsce jest właściwie zerowe. Podkreślam, w Polsce, bo za granicą (np. w Europie Zachodniej, gdzie były już przypadki koronowirusa i/lub gdzie przyjeżdża dużo więcej ludzi z różnych stron świata niż do Polski) to ryzyko jest może nadal małe, ale jednak większe niż u nas.

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Czy epidemia wpłynęła w jakiś sposób na Wasze plany?

Niestety tak. Pech chciał, że wybierając w zeszłym roku bilety lotnicze na marzec 2020, najtańsze były te od Air China przez Pekin. Loty na początku lutego odwołano (zresztą i tak bym nie poleciała przy tej ilości zachorowań w Chinach) i zostałam bez najważniejszego biletu lotniczego :P Rezerwacje hoteli były, loty wewnętrzne były, tylko możliwości dolotu na miejsce brak. W końcu zarezerwowałam droższe bilety innymi liniami, no i jednak lecę. Tyle że już nie przez Chiny, a zupełnie w drugą stronę. Udowodnię tym samym, że Ziemia jest okrągła :cool:

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Jak oceniacie sposób informowania o niej przez środki masowego przekazu - na ile jest on adekwatny do zagrożenia i rzeczywiście stanowi cenne ostrzeżenie [choćby w myśl zasady "lepiej dmuchać na zimne"], a na ile kolejny przykład szukania sensacji i wyolbrzymiania niebezpieczeństwa [być może także... odwracania uwagi od innych, ważniejszych choć zarazem niewygodnych problemów]?

Za mało różnych źródeł przejrzałam, żeby móc to ocenić pod tym kątem. W mediach, z których korzystałam, wydaje mi się, że dość rzetelnie przedstawiono sytuację. Nie straszono, że zaraz wszyscy umrą, ale też nie wmawiano odbiorcom, że koronawirus jest zupełnie niegroźny.

Share this post


Link to post

Stwierdzenie wystąpienia w Polsce koronawirusa z Wuhan to tylko kwestia czasu. Obstawiam, że już teraz są tutaj osoby zakażone tym wirusem, tylko jeszcze niezdiagnozowane. W Niemczech, W. Brytanii, Włoszech i Francji mieszka wielu Polaków, i wielu odwiedza te kraje, więc najpewniej ktoś zdążył się zarazić tym wirusem, nawet jeśli nie ma jeszcze objawów. Część infekcji przebiega bezobjawowo. Ok. 80% zakażeń ma łagodny przebieg. Poważne przypadki stanowią kilkanaście procent. Jednocześnie, nie jest tajemnicą, że oficjalne dane dotyczące zgonów na pewno są zaniżone, bo w grudniu 2019 i w styczniu 2020 wielu chorych zmarło przed zdiagnozowaniem, na co chorowali, i nie wliczono ich do statystyk - i część z nich na pewno zmarła z powodu tego koronawirusa.

Osobiście nie mam planów, które mogłaby pokrzyżować ta epidemia. Niedługo moja siostra i szwagier wybierają się do północnych Włoch na narty, ale nie wiem, czy z uwagi na sytuację, nie zrezygnują z tej wycieczki. Obecnie w północnych Włoszech jest ciągle rosnące ognisko tej choroby.

Niesłuszny jest zarówno strach przed tym wirusem, jak i bagatelizowanie sprawy.

Share this post


Link to post
23 godzin temu, Celt napisał:

Obstawiam, że już teraz są tutaj osoby zakażone tym wirusem, tylko jeszcze niezdiagnozowane.

Praktycznie każdego dnia do szpitali zgłaszają się osoby z objawami podobnymi do koronawirusa. Dziś Kołobrzeg i Bielsko-Biała. Pozostaje liczyć na to, że nie są nosicielami tego wirusa oraz, że jesteśmy rzetelnie na ten temat informowani.

Wirus zaatakował Włochy. Na tą chwilę (24.02.2020, 21:06) jest 7 potwierdzonych zgonów. Trochę mnie to przeraziło, bo gdy rano jechałem do pracy w faktach na RMF-FM podawali, że ofiar jest 3.

A teraz coś do obejrzenia. Mam ciarki na plecach gdy to oglądam.

 

Share this post


Link to post

Na razie ten wirus nie jest jakoś szczególnie niebezpieczny (choć jest groźniejszy od zwykłej grypy), jednak wiadomo, że jest to wirus podatny na mutacje. Jeśli zmutuje, to wtedy może stać się groźniejszy i bardziej zabójczy niż obecnie.

Share this post


Link to post

Taki mały news update:

Potwierdzone przypadki na Chorwacji (1) oraz w Austrii (2).

Share this post


Link to post
Godzinę temu, Kalafior_Grozy napisał:

Taki mały news update:

Potwierdzone przypadki na Chorwacji (1) oraz w Austrii (2).

Nieźle, będę w Austrii w weekend, więc może przywiozę do Polski :D :D :D 

Share this post


Link to post
19 godzin temu, mw2 napisał:

Nieźle, będę w Austrii w weekend, więc może przywiozę do Polski :D :D :D 

Uważaj na siebie. A jeśli masz coś przywieźć to tylko fajne wspomnienia ;)

 

Co do wirusa, wzrosła liczba zgonów we Włoszech z 7 do 13. Odnotowano przypadki w Grecji oraz Hiszpanii.

Z takiego domowego podwórka w moim województwie to u dwóch osób u których wystąpiły objawy stwierdzono zwykłą grypę. Lokalne portale informacyjne bardzo tym tematem grzeją i nabijają sobie wyświetlenia 'clickbaitowymi' tytułami. 

Ale najbardziej gardzę podludźmi, którzy w komentarzach przy newsach o wirusie wypisują swoje polityczne wysrywy. Haa-tfuu flegmę na ryj takim genetycznym zjebom.

Ogólnie sytuacja jest dynamiczna.

Stay tuned.

Share this post


Link to post

Polityczne wysrywy to nie wszystko - oprócz tego zdarzają się także religijne wysrywy. Niedawno taki pojawił się na popularnej stronie katolickich zwolenników teorii spiskowych pch24.pl - sugestia, że koronawirus jest karą za grzechy zesłaną przez Boga.

Teraz koronawirus stwierdzono również w Macedonii. To tylko kwestia czasu, aż stwierdzą go w Polsce. Obstawiam, że stanie się to w ciągu najbliższego tygodnia. Wygląda na to, że jesteśmy na progu pandemii.

Share this post


Link to post
45 minut temu, Celt napisał:

oprócz tego zdarzają się także religijne wysrywy.

Które są takim samym "rakiem" jak te polityczne.

46 minut temu, Celt napisał:

Niedawno taki pojawił się na popularnej stronie katolickich zwolenników teorii spiskowych pch24.pl - sugestia, że koronawirus jest karą za grzechy zesłaną przez Boga

No to faktycznie kogoś ładnie poniosło. Pocieszam się tym, że tylko malutki odsetek traktuje takie rzeczy poważnie. Odsetek na miarę błędu statystycznego. Religię także można przedawkować. Tu był tego przykład.

 

Tymczasem mamy przypadek w Szwajcarii i Brazylii.

Share this post


Link to post

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.

Właściwie to była kwestia czasu. Zakażony pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Jego stan określany jest jako dobry.

Myślę, że najgorsze co może teraz być to panika.

Share this post


Link to post
4 godziny temu, Kalafior_Grozy napisał:

Myślę, że najgorsze co może teraz być to panika

Aż dziw, że Polacy nie wykupili jeszcze wszystkiego z marketów.

Generalnie nie ma co trzeba robić to:

 • nie poddawać się ów panice
 • trzymać się zaleceń WHO
 • przejrzeć kilka memów dla rozluźnienia

Share this post


Link to post
18 godzin temu, Vertigos napisał:

Aż dziw, że Polacy nie wykupili jeszcze wszystkiego z marketów.

Jak widać nie każdy Polak jest foliarzem :)

Na tą chwilę (5.03.2020, 18:05) z Naszych sąsiadów stwierdzonych przypadków nie ma Słowacja. Rosji nie liczę, bo o ile w obwodzie Kaliningradzkim nie ma żadnego przypadku o tyle w samym kraju są potwierdzone 4 przypadki z czego 2 pacjentów na szczęście jest wyleczonych.

Z informacji, jakie przekazano pacjent z Zielonej Góry za kilka dni powinien opuścić szpital.

Niestety nawet w obliczu tak poważnej sytuacji (bo przy całym zdrowym rozsądku, jaki winniśmy zachować pojawienie się wirusa jest sytuacją poważną) trafiają się takie oto kwiatki:

Czyżby pierwszy przypadek "Grażynowirusa2020"?

 

Share this post


Link to post

BREAKING NEWS

Kolejne 4 przypadki koronawirusa w Polsce.

Jak poinformował Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w Polsce potwierdzono kolejne 4 przypadki koronawirusa.

Dwóch pacjentów ze Szczecina niedawno powróciło z Włoch. Kobieta z Ostródy prawdopodobnie podróżowała tym samym autokarem co niedawno zdiagnozowany pacjent z Zielonej Góry. Nieznane są okoliczności zakażenia pacjenta z Wrocławia. Pacjenci są ludźmi w średnim wieku, co daje nadzieję na to, że wyzdrowieją i wkrótce opuszczą szpitale.

Łączna liczna zakażonych na całym świecie przekroczyła 100 tysięcy osób. Ofiar śmiertelnych jest 3460.

---------------------------------------------------------------

Tymczasem w Chinach w Yulin odbywa się festiwal psiego mięsa.

---------------------------------------------------------------

Szef Irańskiej obrony cywilnej Generał Gholam Reza Jalali twierdzi, że "wirus to atak biologiczny na Chiny i Iran".

żródło: https://www.timesofisrael.com/virus-is-biological-attack-on-china-and-iran-iranian-civil-defense-chief-claims

 

Share this post


Link to post

21 przypadków koronawirusa w Polsce.

Przynajmniej według moich informacji. Chwilę temu przeczytałem, że jest pierwszy przypadek w województwie lubelskim. Pacjent między 50 a 60 rokiem życie jest w ciężkim stanie i ma zostać przewieziony do szpitala w Lublinie.

Na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że odwołane zostaną wszelkie imprezy masowe. Mecze będą rozgrywane bez udziału publiczności. Nie wiem jak to się ma do piłkarskich rozgrywek w niższych ligach, gdzie nie wszystkie spotkania są rozgrywane w charakterze imprezy masowej (czyli +1000 osób). Przyjdzie nam czekać na informacje od wojewodów poszczególnych województw oraz na stanowiska klubów sportowych.

---------------------------------------------------------------------

Egipski kierowca porzuca chińskiego turystę:

https://www.liveleak.com/view?t=kHRjY_1583763455

---------------------------------------------------------------------

100-letni pacjent z Chin wyzdrowiał z koronawirusa:

https://nypost.com/2020/03/08/100-year-old-chinese-man-recovers-from-coronavirus-the-oldest-patient-to-beat-illness/

---------------------------------------------------------------------

Całkowita liczba zakażonych: 117 723

Całkowita liczba zgonów: 4 258

Procentowy współczynnik śmiertelności: 3,61%

Share this post


Link to post

11 marca 2020, godz. 19:50. Na chwilę obecną mamy 31 odnotowanych przypadków koronawirusa w Polsce.

A WHO oficjalnie ogłosiła dziś pandemię.

Widać panikę, masowe wykupywanie towarów w sklepach. Władze postanowiły zamknąć wszystkie szkoły i uczelnie - zatem Polska będzie trzecim krajem UE (po Włoszech i Czechach), który wprowadza takie właśnie regulacje.

Moim zdaniem to reakcja niewspółmierna do skali problemu - nie ma potrzeby zamykania wszystkich szkół i uczelni. To przesada. Przesadna jest też oczywiście ta cała panika.

Na świecie na chwilę obecną mamy 125 060 potwierdzonych zachorowań i 4585 zmarłych na koronawirusa. W 118 państwach i terytoriach.

Jedynymi krajami Europy, w których na razie oficjalnie nie potwierdzono zakażeń, są w tej chwili Czarnogóra i Kosowo - choć to i tak na pewno tylko kwestia czasu. Podobnie w Kazachstanie i pozostałych krajach Azji Środkowej. Oraz w Wenezueli i pozostałych krajach latynoskich, w których na razie nie potwierdzono zakażeń. Obstawiam, że w ciągu najbliższego miesiąca-dwóch, koronawirus będzie już potwierdzony we wszystkich krajach świata. I że już z nami zostanie. I będzie przybierał różne formy po mutacjach, tak jak grypa. I będzie musiało powstać wiele różnych szczepionek.

Share this post


Link to post

Jak dla mnie trochę to żart, że pozamykane są szkoły, przedszkola i uczelnie na 2 tygodnie ale z drugiej strony ja się nie znam 

Share this post


Link to post

Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce.

Ofiarą jest 57-letnia pacjentka, która przebywała na oddziale zakaźnym w Poznaniu. Oprócz samego wirusa cierpiała na "szereg innych schorzeń".

Na obecną chwilę mamy ponad 50 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Jedynie w trzech województwach nie ma żadnego potwierdzonego przypadku (świętokrzyskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie).

------------------------------------------------------------------

Zabawa studentów z UWM po zamknięciu ich uczelni:

-----------------------------------------------------------------

Allegro mimo zakazu nadal sprzedaje maski oraz żele.

https://allegro.pl/listing?string=maska ffp2&bmatch=baseline-eyesa2-engag-dict43-com-1-3-0306

-----------------------------------------------------------------

Przedwcześnie zakończono sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Spotkania III oraz niższych lig piłkarskich w Polsce zawieszone do 29.03.

-----------------------------------------------------------------

Indie zakazują wszystkim turystom wjazdu na teren swojego kraju

http://300gospodarka.pl/live/2020/03/12/indie-zakazuja-wjazdu-wszystkim-turystom-na-teren-swojego-kraju/

-----------------------------------------------------------------

Odwołany został wyścig F1 o GP Australii z powodu koronawirusa.

https://www.sport.pl/F1/7,96296,25784820,formula-1-gp-australii-oficjalnie-odwolane-poczatek-sezonu.html

-----------------------------------------------------------------

 

Share this post


Link to post
Posted (edited)

Interaktywna mapa jakby ktoś chciał zobaczyć gdzie jest źle a gdzie jeszcze gorzej.

 

Swoją drogą tylko 73 przypadki w Indiach? 

Edited by Vertigos

Share this post


Link to post
48 minut temu, Vertigos napisał:

Swoją drogą tylko 73 przypadki w Indiach? 

Tam jest taki syf, że nawet wirus się poddał. Ewentualnie brak diagnostyki.

Share this post


Link to post

Jeszcze w woj. podlaskim póki co nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia.

Choć na pewno to tylko kwestia czasu, aż ten wirus będzie we wszystkich województwach. A liczba zakażeń na pewno jest niedoszacowana z powodu zbyt małej liczby wykonywanych testów.

Pewnie do końca tego tygodnia będzie już sto potwierdzonych zakażeń. A przez następne 10 dni ta liczba pewnie dojdzie do tysiąca, albo prawie.

Share this post


Link to post

!! UWAGA !!

Wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego.

-> na co najmniej 10 dni wracają kontrole na granicach

-> zakaz wjazdu dla cudzoziemców

-> od niedzieli wstrzymany jest międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy

-> od soboty ograniczenia w działaniu galerii handlowych, czynne będą punkty spożywcze oraz apteki

-> restauracje, bary, puby z obsługą tylko na wynos

-> dozwolone zgromadzenia do 50 osób

-> sklepy oraz banki pozostają otwarte

------------------------------------------------------------------------------

Druga śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce - Wrocław.

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-najnowsze-informacje-na-zy,nId,4379639#iwa_source=special

------------------------------------------------------------------------------

Hiszpania wprowadza stan wyjątkowy

https://www.lasexta.com/noticias/internacional/crisis-coronavirus-que-que-implica-estado-alarma-espana_202003135e6b81cf62aea30001a9325a.html

-----------------------------------------------------------------------------

Nie wpuszczono do Polski autokaru z niemieckimi turystami, wykryto u nich gorączkę

https://zyciestolicy.com.pl/sluzby-nie-wpuscily-autokaru-z-niemiec-do-polski-powodem-byla-goraczka-u-pasazerow/?fbclid=IwAR3cJO0jIJgI-VECjRwDU4l4iX5g9O9C7VqXhxd3OTfTTPuWOtOQZCmQl-o

-----------------------------------------------------------------------------

 

Share this post


Link to post

Czas na garstkę "niusów".

------------------------------------------------------

Handel w niedzielę będzie częściowo przywrócony.

https://www.money.pl/gospodarka/handel-w-niedziele-bedzie-czasowo-przywrocony-minister-emilewicz-mowi-tylko-o-towarowaniu-6490211936114305a.html

------------------------------------------------------

Możliwe zamknięcie Nowego Jorku. Decyzja wkrótce.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/koronawirus-usa-nowy-jork-moze-byc-zamkniety/1yq6yxf

------------------------------------------------------

Wolontariusze drukują na drukarkach 3D zawory do respiratorów

https://www.techdirt.com/articles/20200317/04381644114/volunteers-3d-print-unobtainable-11000-valve-1-to-keep-covid-19-patients-alive-original-manufacturer-threatens-to-sue.shtml

-----------------------------------------------------

Głos rozsądku Krzysztofa Skiby

https://plejada.pl/newsy/krzysztof-skiba-o-gwiazdach-ktore-narzekaja-na-straty-po-koronawirusie-stekaja-jak/cn3g2l2

-----------------------------------------------------

Chiny przekażą Polsce testy na koronawirusa oraz środki ochronne

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-chiny-przekaza-polsce-testy-na-koronawirusa-i-srodki-ochronn,nId,4388480

-----------------------------------------------------

Nadzwyczajne środki ws. koronawirusa w Belgii

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-belgia-zamyka-sie-w-zwiazku-z-koronawirusem-cala-populacja-m,nId,4387082

-----------------------------------------------------

WOŚP pomoże w walce z koronawirusem

https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/w-polsce/10305226/owsiak-jezeli-zajdzie-taka-potrzeba-wosp-pomoze-w-walce-z-koronawirusem.html

-----------------------------------------------------

Odwołano konkurs Eurowizji

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/music/news/coronavirus-eurovision-song-contest-2020-cancelled-rotterdam-netherlands-a9409081.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR11wDCmaqwZwKVVHGyPPEq31qJxL2WkCLGNrK8Bsp4ZAlFLXSZyWjve

----------------------------------------------------

Share this post


Link to post

@Kalafior_Grozy, jak oceniasz prawdopodobieństwo przymusowej kwarantanny całego narodu?

Share this post


Link to post
5 minut temu, Kerosine napisał:

jak oceniasz szanse na przymusową kwarantannę całego narodu?

Póki co, według mnie szanse są małe.

Musimy poczekać mniej więcej do końca przyszłego tygodnia. Minister szacował, że wtedy może być szczyt zachorowań.

Moim zdaniem jeśli liczba potwierdzonych przypadków będzie znacznie mniejsza od tej szacowanej przez Ministerstwo, kwarantanny nie będzie. Będą stosowane takie środki jak teraz, czyli zamknięte galerie handlowe (oprócz aptek i punktów spożywczych), odwołane imprezy masowe, przykaz aby w miarę możliwości pozostać w domu.

Jeśli liczba zachorowań nie będzie rosła szybko, będzie większa liczba "ozdrowieńców" i nie będzie dużej liczny zgonów to władze będą powoli planowały stopniowe wycofywanie się ze stosowanych obecnie środków ostrożności.

To co napisałem to tylko moje pobożne życzenia.

Share this post


Link to post

Co to się za kryzys szukuje, że nawet w ojczyźnie kapitalizmu jaką są USA, konserwatywny i wolnorynkowy prezydent wnioskuje do Kongresu o pieniądze na państwową interwencję na rynku, obiecuje po 1000 dolarów na miesiąc i masowo dodrukowuje dolary...

Share this post


Link to post

News update.

-----------------------------------------------------------

Przyrost chorych w Turcji jest większy niż we Włoszech

https://twitter.com/michaeltanchum/status/1241114971326558208

-----------------------------------------------------------

Polacy bardziej zdyscyplinowani niż Włosi i Brytyjczycy

https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1462483,koronawirus-geolokalizacja-mapy-polacy-zostali-w-domach-wlosi-i-brytyjczycy-niekoniecznie.html

-----------------------------------------------------------

Brytyjski rząd prosi emerytowanych lekarzy oraz pielęgniarki o powrót do pracy.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-brytyjski-rzad-prosi-emerytowanych-lekarzy-i-pielegniarki-o-,nId,4393398

-----------------------------------------------------------

Największy dzienny przyrost śmiertelnych ofiar odnotowano w W. Brytanii.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8135465/UKs-coronavirus-death-toll-rises-40-177-biggest-daily-spike.html

-----------------------------------------------------------

Niemiecka lewica nawołuje do łamania kwarantanny i wywoływania zamieszek.

https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/corona-und-linksextreme-pluenderungen-und-unruhen-16689356.html#click=https://t.co/w310gjsyPb

-----------------------------------------------------------

Testy na małpach nie potwierdzają reinfekcji koronawirusem.

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.13.990226v1

-----------------------------------------------------------

Tymczasem w Koszalinie...

https://streamable.com/94f8g

----------------------------------------------------------

Na Słowacji wprowadzono płatne testy na żądanie.

http://24tp.pl/n/66586

----------------------------------------------------------

Austria: pracownicy elektrociepłowni zamieszkają w niej bez kontaktu z zewnętrznym światem.

https://blog.wienenergie.at/2020/03/20/corona-52-mitarbeiter-gehen-fuer-euch-in-isolation/

---------------------------------------------------------

 

Share this post


Link to post

News update.

---------------------------------------------------------

Czechy przejęły chińską pomoc humanitarną dla Włoch.

https://www.repubblica.it/esteri/2020/03/21/news/coronavirus_cosi_la_repubblica_ceca_ha_sequestrato_680_mila_mascherine_inviate_dalla_cina_all_italia-251883320/

--------------------------------------------------------

Efekt uboczny zakupowej biegunki sprzed tygodnia.

https://kielce.naszemiasto.pl/jedzenie-laduje-na-kieleckich-smietnikach-zapasy-byly-zlym/ar/c1-7611977

-------------------------------------------------------

Tarczyński przekaże 6 ton swoich produktów dla szpitali zakaźnych

https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/tarczynski-nasze-zaklady-dzialaja-nieprzerwanie-przekazemy-6-ton-produktow-do-szpitali-zakaznych,182475.html

-------------------------------------------------------

Rekordowy przyrost zachorowań w ciągu doby w USA.

https://www.forbes.com/sites/trevornace/2020/03/20/coronavirus-is-growing-faster-in-the-united-states-than-any-other-country-in-the-world/#5012ee6a7e72

-------------------------------------------------------

Węgierskim naukowcom udało się określić pełen kod genetyczny koronawirusa.

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/wegry-naukowcy-okreslili-pelny-kod-genetyczny-koronawirusa,381084.html

------------------------------------------------------

Chiny wysłały 18 ton sprzętu medycznego do Grecji

https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-eftasan-1-ekat-maskes-kina-nosokomeia

------------------------------------------------------

Kolejka przed supermarketem w USA

https://www.liveleak.com/view?t=uzqg5_1584718670

-----------------------------------------------------

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now

 • Who's Online (See full list)

  • Shady-Lane90
  • michaelowax3
  • Filip
  • keeoth
  • Markiz
  • dannonka
  • pastelki
  • Martusiaaaaaa92
  • teo611
  • yiliyane
  • WszyscyZginiemy
  • Cwaniaczek
  • Kalafior_Grozy
  • Kasia_kohlrabi
  • bolek12
 • Chatbox

  Load More
  You don't have permission to chat.
 • Recent Status Updates

 • Posts

  • michaelowax3
   Wasze osiągnięcia w sporcie ?
   Mam trochę pucharów za pierwsze miejsca w amatorskich maratonach rowerowych. Najwięcej 90 km podczas maratonu przejechane w trzy godziny mniej więcej.
  • Shady-Lane90
   Prawda czy fałsz?
   Prawda. Jestem zimnolubna, toteż w moim pokoju przez cały rok są otwarte oba okna. Problem jest, kiedy na dachu zalega śnieg (mam okna dachowe) - wówczas ciężko je otworzyć. Temperatura, w jakiej czuję się najlepiej, to 16 stopni. Staram się więc właśnie taką utrzymywać we własnym pokoju. Obgryzasz paznokcie.
  • Shady-Lane90
   Gry karciane
   Jestem debilem, jeśli chodzi o gry karciane. Za dzieciaka dużo grałam z wujkiem w "wojnę". I przez wiele lat była to jedyna gra karciana, w jaką potrafiłam grać (poza układaniem pasjansa oczywiście) ;D   Z biegiem lat nauczyłam się także grać w makao. I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o moje zdolności w gry karciane. Chętnie nauczyłabym się jeszcze czegoś, ale myślę, że mogłabym mieć problem z tym, że przegrywam, więc wolę nie ryzykować ;D 
  • Shady-Lane90
   Jaka muzyka teraz u Ciebie leci?
   Nostalgicznie. Kochałam ten numer, kiedy byłam gówniarą. 
  • Shady-Lane90
   Ile macie najbliższych osób?
   Nie prowadzę listy, na którą wpisuję bliskie mi osoby. Jest ich kilka. Oczywiście przede wszystkim są to rodzice. Jeżeli chodzi o bliskich, niespokrewnionych, to myślę, że do grupy takich naprawdę bliskich mi osób zaliczyć mogę około 5.