Jump to content

Pandemia COVID-19


Kerosine

Recommended Posts

Międzynarodowa epidemia zrodzona na targu spożywczym w mieście Wuhan [prowincja Hubei] od kilku tygodni stanowi jeden z najbardziej gorących tematów tak w zagranicznych, jak i polskich mediach - jej przekształcenie się w pierwszy etap pandemii to ponoć tylko kwestia czasu. Jaki jest Wasz stosunek do niej? Obawiacie się zagrożenia czy sądzicie, że ryzyko zakażenia jest minimalne nawet jeśli wirus 2019-nCov dotrze w końcu do Polski [on sam zaś mimo wszystko mniej zjadliwy niż ukazują go media]? Czy epidemia wpłynęła w jakiś sposób na Wasze plany? Jak oceniacie sposób informowania o niej przez środki masowego przekazu - na ile jest on adekwatny do zagrożenia i rzeczywiście stanowi cenne ostrzeżenie [choćby w myśl zasady "lepiej dmuchać na zimne"], a na ile kolejny przykład szukania sensacji i wyolbrzymiania niebezpieczeństwa [być może także... odwracania uwagi od innych, ważniejszych choć zarazem niewygodnych problemów]?

Zapraszam do dyskusji ;) 

Edited by Kerosine
Poprawa nazwy tematu (see edit history)
Link to comment
Kalafior_Grozy

Jakiś czas temu na jednym z portali internetowych, którego nazwa kojarzy się z pracami ziemnymi pojawił się filmik rzekomo z targu w Wuhan, gdzie ów wirus miał się narodzić. Jak się później okazało, to był fejk a filmik tak na prawdę pochodzi z Indonezji z wyspy Celebes.

Na filmiku widać stoły z martwymi wężami, psami trzymanymi w klatkach i różnym innym paskudztwem, którego nie zjadłbym nawet w akcie desperacji. Wszystko okraszone było malowniczymi plamami krwi na stołach i pod nimi. Oczywiście zero zaplecza sanitarnego. Pamiętam w latach 90-tych jak rodzice zabierali mnie na targ i tam kupowało się mięso (wołówkę lub wieprzowinkę) z tzw. "budek". Tam panowie w białych uwalanych na czerwono fartuchach siekierą dziabali mięso na kawałki i tak sprzedawali. Każda budka miała dostęp do wody, sprzedawcy myli ręce, pieniądze przyjmowały i wydawały inne osoby. To było ćwierć wieku temu. Nigdy się tym mięsem nie zatruliśmy. A tu niby XXI wiek a tam jak w przysłowiowym "chlewie obsranym gównem". Cały obraz tego targu wydawał się bardzo wiarygodny i dopiero weryfikacja uświadomiła mnie, że to filmik z innego kraju.

Warto wspomnieć, że z tamtych okolic wziął się SARS, który -naście lat temu narobił sporo zamieszania.

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Jaki jest Wasz stosunek do niej?

Z jednej strony nie należy zbytnio panikować i nie dać się zwariować. Z drugiej strony jednak jakieś środki ostrożności powinny być zachowane. Powinniśmy być przygotowani w kwestii miejsc na oddziałach zakaźnych na potencjalnych pacjentów. Osobiście bardziej mnie obchodzi cała ta sprawa z koronawirusem niż bieżące kłótnie naszych rodzimych matołów dla niepoznaki nazywanych politykami.

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Obawiacie się zagrożenia

Żyjemy w dobie globalizacji. Wsiadasz w samolot w Warszawie, za kilka godzin jesteś w Pekinie i na odwrót. Sprzyja to rozprzestrzenianiu się wirusa. Przenosi się przez kontakt z człowiekiem, więc wydaje mi się, że szanse na jego "złapanie" są raczej nikłe.

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Jak oceniacie sposób informowania o niej przez środki masowego przekazu

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Na stronie internetowej, której link macie powyżej podawane są statystyki zgonów oraz liczba ludzi wyleczonych. Na tą chwilę (14.02.2020) zgonów jest 1384 a ludzi wyleczonych 7171. Są jednak podstawy, by twierdzić, że dane mogą być zaniżane. Chiny to dość specyficzny kraj i można podejrzewać, że spory odsetek informacji może nie wydostawać się na zewnątrz (można tam nieźle beknąć za głupi VPN). Można wierzyć lub nie tym, którzy jakimś cudem stamtąd piszą, ale ktoś jakiś czas temu pisał, że do krematoriów (wszystkie ofiary poddawane są natychmiastowej kremacji) wciąż przyjeżdżają auta z ciałami. Gdzieś ktoś wspominał o zdjęciach satelitarnych, gdzie widać dym z krematoriów, ale akurat to drugie bym traktował z rezerwą.

Wydaje mi się, że informacje, które są nam podawane są umiarkowanie rzetelne. Mam tu na myśli polskie media, które informowały choćby o studentach z Rzeszowa. Co jakiś czas są konferencje i oświadczenia Ministerstwa Zdrowia.

Podsumowując: nie dajmy się zwariować, ale nie bagatelizujmy.

 

!!UWAGA!!

15.02.2020, g.15:27

Pierwszy śmiertelny przypadek w Europie. W Paryżu zmarł 80-letni turysta z Chin.

Edited by Kalafior_Grozy
Uzupełnienie. (see edit history)
Link to comment
O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Obawiacie się zagrożenia czy sądzicie, że ryzyko zakażenia jest minimalne nawet jeśli wirus 2019-nCov dotrze w końcu do Polski [on sam zaś mimo wszystko mniej zjadliwy niż ukazują go media]?

W Polsce na chwilę obecną ryzyko zakażenia koronawirusem jest niewielkie. Wyjątek stanowią spotkania biznesowe, targi i konferencje w gronie międzynarodowym, na których mogą pojawić się osoby przybywające z Azji lub osoby mające uprzednio kontakt z osobami przebywającymi w Azji, szpitale (szczególnie te duże z oddziałami zakaźnymi, na które mogą zgłaszać się osoby z podejrzeniem koronawirusa) oraz lotniska i samoloty obsługujące ruch azjatycki. Generalnie, na dzień dzisiejszy, jeżeli nie podróżowało się do Azji w ostatnich 14 dniach i nie miało się kontaktu z osobą, która w Azji przebywała lub miała kontakt z przebywającymi w Azji, to ryzyko, że złapie się koronowirusa w Polsce jest właściwie zerowe. Podkreślam, w Polsce, bo za granicą (np. w Europie Zachodniej, gdzie były już przypadki koronowirusa i/lub gdzie przyjeżdża dużo więcej ludzi z różnych stron świata niż do Polski) to ryzyko jest może nadal małe, ale jednak większe niż u nas.

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Czy epidemia wpłynęła w jakiś sposób na Wasze plany?

Niestety tak. Pech chciał, że wybierając w zeszłym roku bilety lotnicze na marzec 2020, najtańsze były te od Air China przez Pekin. Loty na początku lutego odwołano (zresztą i tak bym nie poleciała przy tej ilości zachorowań w Chinach) i zostałam bez najważniejszego biletu lotniczego :P Rezerwacje hoteli były, loty wewnętrzne były, tylko możliwości dolotu na miejsce brak. W końcu zarezerwowałam droższe bilety innymi liniami, no i jednak lecę. Tyle że już nie przez Chiny, a zupełnie w drugą stronę. Udowodnię tym samym, że Ziemia jest okrągła :cool:

O 14.02.2020 at 14:15, Kerosine napisał:

Jak oceniacie sposób informowania o niej przez środki masowego przekazu - na ile jest on adekwatny do zagrożenia i rzeczywiście stanowi cenne ostrzeżenie [choćby w myśl zasady "lepiej dmuchać na zimne"], a na ile kolejny przykład szukania sensacji i wyolbrzymiania niebezpieczeństwa [być może także... odwracania uwagi od innych, ważniejszych choć zarazem niewygodnych problemów]?

Za mało różnych źródeł przejrzałam, żeby móc to ocenić pod tym kątem. W mediach, z których korzystałam, wydaje mi się, że dość rzetelnie przedstawiono sytuację. Nie straszono, że zaraz wszyscy umrą, ale też nie wmawiano odbiorcom, że koronawirus jest zupełnie niegroźny.

Link to comment

Stwierdzenie wystąpienia w Polsce koronawirusa z Wuhan to tylko kwestia czasu. Obstawiam, że już teraz są tutaj osoby zakażone tym wirusem, tylko jeszcze niezdiagnozowane. W Niemczech, W. Brytanii, Włoszech i Francji mieszka wielu Polaków, i wielu odwiedza te kraje, więc najpewniej ktoś zdążył się zarazić tym wirusem, nawet jeśli nie ma jeszcze objawów. Część infekcji przebiega bezobjawowo. Ok. 80% zakażeń ma łagodny przebieg. Poważne przypadki stanowią kilkanaście procent. Jednocześnie, nie jest tajemnicą, że oficjalne dane dotyczące zgonów na pewno są zaniżone, bo w grudniu 2019 i w styczniu 2020 wielu chorych zmarło przed zdiagnozowaniem, na co chorowali, i nie wliczono ich do statystyk - i część z nich na pewno zmarła z powodu tego koronawirusa.

Osobiście nie mam planów, które mogłaby pokrzyżować ta epidemia. Niedługo moja siostra i szwagier wybierają się do północnych Włoch na narty, ale nie wiem, czy z uwagi na sytuację, nie zrezygnują z tej wycieczki. Obecnie w północnych Włoszech jest ciągle rosnące ognisko tej choroby.

Niesłuszny jest zarówno strach przed tym wirusem, jak i bagatelizowanie sprawy.

Link to comment
Kalafior_Grozy
23 godzin temu, Celt napisał:

Obstawiam, że już teraz są tutaj osoby zakażone tym wirusem, tylko jeszcze niezdiagnozowane.

Praktycznie każdego dnia do szpitali zgłaszają się osoby z objawami podobnymi do koronawirusa. Dziś Kołobrzeg i Bielsko-Biała. Pozostaje liczyć na to, że nie są nosicielami tego wirusa oraz, że jesteśmy rzetelnie na ten temat informowani.

Wirus zaatakował Włochy. Na tą chwilę (24.02.2020, 21:06) jest 7 potwierdzonych zgonów. Trochę mnie to przeraziło, bo gdy rano jechałem do pracy w faktach na RMF-FM podawali, że ofiar jest 3.

A teraz coś do obejrzenia. Mam ciarki na plecach gdy to oglądam.

 

Link to comment

Na razie ten wirus nie jest jakoś szczególnie niebezpieczny (choć jest groźniejszy od zwykłej grypy), jednak wiadomo, że jest to wirus podatny na mutacje. Jeśli zmutuje, to wtedy może stać się groźniejszy i bardziej zabójczy niż obecnie.

Link to comment
Godzinę temu, Kalafior_Grozy napisał:

Taki mały news update:

Potwierdzone przypadki na Chorwacji (1) oraz w Austrii (2).

Nieźle, będę w Austrii w weekend, więc może przywiozę do Polski :D :D :D 

Link to comment
Kalafior_Grozy
19 godzin temu, mw2 napisał:

Nieźle, będę w Austrii w weekend, więc może przywiozę do Polski :D :D :D 

Uważaj na siebie. A jeśli masz coś przywieźć to tylko fajne wspomnienia ;)

 

Co do wirusa, wzrosła liczba zgonów we Włoszech z 7 do 13. Odnotowano przypadki w Grecji oraz Hiszpanii.

Z takiego domowego podwórka w moim województwie to u dwóch osób u których wystąpiły objawy stwierdzono zwykłą grypę. Lokalne portale informacyjne bardzo tym tematem grzeją i nabijają sobie wyświetlenia 'clickbaitowymi' tytułami. 

Ale najbardziej gardzę podludźmi, którzy w komentarzach przy newsach o wirusie wypisują swoje polityczne wysrywy. Haa-tfuu flegmę na ryj takim genetycznym zjebom.

Ogólnie sytuacja jest dynamiczna.

Stay tuned.

Link to comment

Polityczne wysrywy to nie wszystko - oprócz tego zdarzają się także religijne wysrywy. Niedawno taki pojawił się na popularnej stronie katolickich zwolenników teorii spiskowych pch24.pl - sugestia, że koronawirus jest karą za grzechy zesłaną przez Boga.

Teraz koronawirus stwierdzono również w Macedonii. To tylko kwestia czasu, aż stwierdzą go w Polsce. Obstawiam, że stanie się to w ciągu najbliższego tygodnia. Wygląda na to, że jesteśmy na progu pandemii.

Link to comment
Kalafior_Grozy
45 minut temu, Celt napisał:

oprócz tego zdarzają się także religijne wysrywy.

Które są takim samym "rakiem" jak te polityczne.

46 minut temu, Celt napisał:

Niedawno taki pojawił się na popularnej stronie katolickich zwolenników teorii spiskowych pch24.pl - sugestia, że koronawirus jest karą za grzechy zesłaną przez Boga

No to faktycznie kogoś ładnie poniosło. Pocieszam się tym, że tylko malutki odsetek traktuje takie rzeczy poważnie. Odsetek na miarę błędu statystycznego. Religię także można przedawkować. Tu był tego przykład.

 

Tymczasem mamy przypadek w Szwajcarii i Brazylii.

Link to comment
Kalafior_Grozy

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.

Właściwie to była kwestia czasu. Zakażony pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Jego stan określany jest jako dobry.

Myślę, że najgorsze co może teraz być to panika.

Link to comment
4 godziny temu, Kalafior_Grozy napisał:

Myślę, że najgorsze co może teraz być to panika

Aż dziw, że Polacy nie wykupili jeszcze wszystkiego z marketów.

Generalnie nie ma co trzeba robić to:

 • nie poddawać się ów panice
 • trzymać się zaleceń WHO
 • przejrzeć kilka memów dla rozluźnienia
Link to comment
Kalafior_Grozy
18 godzin temu, Vertigos napisał:

Aż dziw, że Polacy nie wykupili jeszcze wszystkiego z marketów.

Jak widać nie każdy Polak jest foliarzem :)

Na tą chwilę (5.03.2020, 18:05) z Naszych sąsiadów stwierdzonych przypadków nie ma Słowacja. Rosji nie liczę, bo o ile w obwodzie Kaliningradzkim nie ma żadnego przypadku o tyle w samym kraju są potwierdzone 4 przypadki z czego 2 pacjentów na szczęście jest wyleczonych.

Z informacji, jakie przekazano pacjent z Zielonej Góry za kilka dni powinien opuścić szpital.

Niestety nawet w obliczu tak poważnej sytuacji (bo przy całym zdrowym rozsądku, jaki winniśmy zachować pojawienie się wirusa jest sytuacją poważną) trafiają się takie oto kwiatki:

Czyżby pierwszy przypadek "Grażynowirusa2020"?

 

Link to comment
Kalafior_Grozy

BREAKING NEWS

Kolejne 4 przypadki koronawirusa w Polsce.

Jak poinformował Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w Polsce potwierdzono kolejne 4 przypadki koronawirusa.

Dwóch pacjentów ze Szczecina niedawno powróciło z Włoch. Kobieta z Ostródy prawdopodobnie podróżowała tym samym autokarem co niedawno zdiagnozowany pacjent z Zielonej Góry. Nieznane są okoliczności zakażenia pacjenta z Wrocławia. Pacjenci są ludźmi w średnim wieku, co daje nadzieję na to, że wyzdrowieją i wkrótce opuszczą szpitale.

Łączna liczna zakażonych na całym świecie przekroczyła 100 tysięcy osób. Ofiar śmiertelnych jest 3460.

---------------------------------------------------------------

Tymczasem w Chinach w Yulin odbywa się festiwal psiego mięsa.

---------------------------------------------------------------

Szef Irańskiej obrony cywilnej Generał Gholam Reza Jalali twierdzi, że "wirus to atak biologiczny na Chiny i Iran".

żródło: https://www.timesofisrael.com/virus-is-biological-attack-on-china-and-iran-iranian-civil-defense-chief-claims

 

Link to comment
Kalafior_Grozy

21 przypadków koronawirusa w Polsce.

Przynajmniej według moich informacji. Chwilę temu przeczytałem, że jest pierwszy przypadek w województwie lubelskim. Pacjent między 50 a 60 rokiem życie jest w ciężkim stanie i ma zostać przewieziony do szpitala w Lublinie.

Na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że odwołane zostaną wszelkie imprezy masowe. Mecze będą rozgrywane bez udziału publiczności. Nie wiem jak to się ma do piłkarskich rozgrywek w niższych ligach, gdzie nie wszystkie spotkania są rozgrywane w charakterze imprezy masowej (czyli +1000 osób). Przyjdzie nam czekać na informacje od wojewodów poszczególnych województw oraz na stanowiska klubów sportowych.

---------------------------------------------------------------------

Egipski kierowca porzuca chińskiego turystę:

https://www.liveleak.com/view?t=kHRjY_1583763455

---------------------------------------------------------------------

100-letni pacjent z Chin wyzdrowiał z koronawirusa:

https://nypost.com/2020/03/08/100-year-old-chinese-man-recovers-from-coronavirus-the-oldest-patient-to-beat-illness/

---------------------------------------------------------------------

Całkowita liczba zakażonych: 117 723

Całkowita liczba zgonów: 4 258

Procentowy współczynnik śmiertelności: 3,61%

Link to comment

11 marca 2020, godz. 19:50. Na chwilę obecną mamy 31 odnotowanych przypadków koronawirusa w Polsce.

A WHO oficjalnie ogłosiła dziś pandemię.

Widać panikę, masowe wykupywanie towarów w sklepach. Władze postanowiły zamknąć wszystkie szkoły i uczelnie - zatem Polska będzie trzecim krajem UE (po Włoszech i Czechach), który wprowadza takie właśnie regulacje.

Moim zdaniem to reakcja niewspółmierna do skali problemu - nie ma potrzeby zamykania wszystkich szkół i uczelni. To przesada. Przesadna jest też oczywiście ta cała panika.

Na świecie na chwilę obecną mamy 125 060 potwierdzonych zachorowań i 4585 zmarłych na koronawirusa. W 118 państwach i terytoriach.

Jedynymi krajami Europy, w których na razie oficjalnie nie potwierdzono zakażeń, są w tej chwili Czarnogóra i Kosowo - choć to i tak na pewno tylko kwestia czasu. Podobnie w Kazachstanie i pozostałych krajach Azji Środkowej. Oraz w Wenezueli i pozostałych krajach latynoskich, w których na razie nie potwierdzono zakażeń. Obstawiam, że w ciągu najbliższego miesiąca-dwóch, koronawirus będzie już potwierdzony we wszystkich krajach świata. I że już z nami zostanie. I będzie przybierał różne formy po mutacjach, tak jak grypa. I będzie musiało powstać wiele różnych szczepionek.

Link to comment
Kalafior_Grozy

Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce.

Ofiarą jest 57-letnia pacjentka, która przebywała na oddziale zakaźnym w Poznaniu. Oprócz samego wirusa cierpiała na "szereg innych schorzeń".

Na obecną chwilę mamy ponad 50 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Jedynie w trzech województwach nie ma żadnego potwierdzonego przypadku (świętokrzyskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie).

------------------------------------------------------------------

Zabawa studentów z UWM po zamknięciu ich uczelni:

-----------------------------------------------------------------

Allegro mimo zakazu nadal sprzedaje maski oraz żele.

https://allegro.pl/listing?string=maska ffp2&bmatch=baseline-eyesa2-engag-dict43-com-1-3-0306

-----------------------------------------------------------------

Przedwcześnie zakończono sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Spotkania III oraz niższych lig piłkarskich w Polsce zawieszone do 29.03.

-----------------------------------------------------------------

Indie zakazują wszystkim turystom wjazdu na teren swojego kraju

http://300gospodarka.pl/live/2020/03/12/indie-zakazuja-wjazdu-wszystkim-turystom-na-teren-swojego-kraju/

-----------------------------------------------------------------

Odwołany został wyścig F1 o GP Australii z powodu koronawirusa.

https://www.sport.pl/F1/7,96296,25784820,formula-1-gp-australii-oficjalnie-odwolane-poczatek-sezonu.html

-----------------------------------------------------------------

 

Link to comment
Kalafior_Grozy
48 minut temu, Vertigos napisał:

Swoją drogą tylko 73 przypadki w Indiach? 

Tam jest taki syf, że nawet wirus się poddał. Ewentualnie brak diagnostyki.

Link to comment

Jeszcze w woj. podlaskim póki co nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia.

Choć na pewno to tylko kwestia czasu, aż ten wirus będzie we wszystkich województwach. A liczba zakażeń na pewno jest niedoszacowana z powodu zbyt małej liczby wykonywanych testów.

Pewnie do końca tego tygodnia będzie już sto potwierdzonych zakażeń. A przez następne 10 dni ta liczba pewnie dojdzie do tysiąca, albo prawie.

Link to comment
Kalafior_Grozy

!! UWAGA !!

Wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego.

-> na co najmniej 10 dni wracają kontrole na granicach

-> zakaz wjazdu dla cudzoziemców

-> od niedzieli wstrzymany jest międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy

-> od soboty ograniczenia w działaniu galerii handlowych, czynne będą punkty spożywcze oraz apteki

-> restauracje, bary, puby z obsługą tylko na wynos

-> dozwolone zgromadzenia do 50 osób

-> sklepy oraz banki pozostają otwarte

------------------------------------------------------------------------------

Druga śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce - Wrocław.

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-najnowsze-informacje-na-zy,nId,4379639#iwa_source=special

------------------------------------------------------------------------------

Hiszpania wprowadza stan wyjątkowy

https://www.lasexta.com/noticias/internacional/crisis-coronavirus-que-que-implica-estado-alarma-espana_202003135e6b81cf62aea30001a9325a.html

-----------------------------------------------------------------------------

Nie wpuszczono do Polski autokaru z niemieckimi turystami, wykryto u nich gorączkę

https://zyciestolicy.com.pl/sluzby-nie-wpuscily-autokaru-z-niemiec-do-polski-powodem-byla-goraczka-u-pasazerow/?fbclid=IwAR3cJO0jIJgI-VECjRwDU4l4iX5g9O9C7VqXhxd3OTfTTPuWOtOQZCmQl-o

-----------------------------------------------------------------------------

 

Link to comment
Kalafior_Grozy

Czas na garstkę "niusów".

------------------------------------------------------

Handel w niedzielę będzie częściowo przywrócony.

https://www.money.pl/gospodarka/handel-w-niedziele-bedzie-czasowo-przywrocony-minister-emilewicz-mowi-tylko-o-towarowaniu-6490211936114305a.html

------------------------------------------------------

Możliwe zamknięcie Nowego Jorku. Decyzja wkrótce.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/koronawirus-usa-nowy-jork-moze-byc-zamkniety/1yq6yxf

------------------------------------------------------

Wolontariusze drukują na drukarkach 3D zawory do respiratorów

https://www.techdirt.com/articles/20200317/04381644114/volunteers-3d-print-unobtainable-11000-valve-1-to-keep-covid-19-patients-alive-original-manufacturer-threatens-to-sue.shtml

-----------------------------------------------------

Głos rozsądku Krzysztofa Skiby

https://plejada.pl/newsy/krzysztof-skiba-o-gwiazdach-ktore-narzekaja-na-straty-po-koronawirusie-stekaja-jak/cn3g2l2

-----------------------------------------------------

Chiny przekażą Polsce testy na koronawirusa oraz środki ochronne

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-chiny-przekaza-polsce-testy-na-koronawirusa-i-srodki-ochronn,nId,4388480

-----------------------------------------------------

Nadzwyczajne środki ws. koronawirusa w Belgii

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-belgia-zamyka-sie-w-zwiazku-z-koronawirusem-cala-populacja-m,nId,4387082

-----------------------------------------------------

WOŚP pomoże w walce z koronawirusem

https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/w-polsce/10305226/owsiak-jezeli-zajdzie-taka-potrzeba-wosp-pomoze-w-walce-z-koronawirusem.html

-----------------------------------------------------

Odwołano konkurs Eurowizji

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/music/news/coronavirus-eurovision-song-contest-2020-cancelled-rotterdam-netherlands-a9409081.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR11wDCmaqwZwKVVHGyPPEq31qJxL2WkCLGNrK8Bsp4ZAlFLXSZyWjve

----------------------------------------------------

Link to comment
 • Kerosine featured and unfeatured this topic
 • Kerosine pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • kasia_demańska
   Na sałatkę grecką 
  • kasia_demańska
   To ja dzisiaj   Ale na szczęście...
  • acoo123
   @kasia_demańska @Gloria
  • acoo123
   Nie bo nieważne jak mocny jesteś zniszczy Cię to psychicznie. Dlatego nie można mówić na prawo i lewo swoich trosk zmartwień problemów (poważnych) osobom niesprawdzonym czyli nie zaufanym. Tylko tym zaufanym. Jak nie masz takiej to z czasem przyjdzie tylko musisz mieć oczy otwarte bo może to być osoba która z pozoru na 1 rzut oka CI się nie spodoba a to może być jedyna osoba która będzie w stanie Ci pomóc duchowo czy dobrym słowem. Odcięcie się emocjonalne od ludzi nie ma żadnego znaczenia w kontekście marzeń. No chyba że chodzi Ci o rangę w korpo i pod kimś kopiesz dołki no to jednak nie możesz mieć tak emocji. Znaczy możesz ale to nie robot dla ciebie w takim razie. Ale tak jak koleżanka napisała wyżej o jakie marzenia niematerialne Ci chodzi. Bo jeśli o założenie rodziny posiadanie przyjaciela czy coś w tym stylu w trybie on daje Ci całego siebie a ty go trzymasz bo chcesz tzn popularnie "związek z rozsądku" albo "znajomość" bo przynosi korzyści. To z góry mówię zrób przysługę dla tej osoby i po prostu zerwij kontakt. Zaufanie w życiu to jak powietrze woda słońce i noc. Wszystkiego tego potrzebujesz. A jak chcesz iść tą drogą to z czasem zrozumiesz dlaczego to była zła decyzja 
  • acoo123
   Jedno miałbym. Czy by mnie wzięli na wyprawę a potem odwieźli bo na piechotę trochę daleko mimo wszystko 
 • Recent Status Updates

  • Anarchist

   Anarchist

   Och, te remonty w mieście, nie widać końca :C 
   · 2 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   Więcej czasu potrzebne od zaraz! :/
   · 2 replies
  • NYC

   NYC  »  Martusiaaaaaa92

   Odpisałam;)
   · 0 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Z okazji dzisiejszego święta - ku przypomnieniu, że pokochanie drugiego człowieka [przynajmniej tym zdrowym rodzajem miłości] jest niemożliwe bez uprzedniego przynajmniej zaakceptowania i uszanowania samego siebie, a każdy z nas już na starcie jest kompletną całością, nie zaś czyjąkolwiek połówką 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Dziś tak bardziej...
   Zimowo. O.
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   acoo123
   acoo123
   2
  2. 2
   Ballantin3s
   Ballantin3s
   1
  3. 3
   kasia_demańska
   kasia_demańska
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Reniak
  Reniak
  23 posts
  Uszanka
  Uszanka
  22 posts
  Kerosine
  Kerosine
  5 posts
  acoo123
  acoo123
  5 posts
  Ballantin3s
  Ballantin3s
  3 posts
  kasia_demańska
  kasia_demańska
  2 posts
  LE0N
  LE0N
  2 posts
  Gengar
  Gengar
  1 post
  Baby_
  Baby_
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  49 posts
  yiliyane
  yiliyane
  26 posts
  Reniak
  Reniak
  23 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  645 posts
  yiliyane
  yiliyane
  561 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  254 posts
×
×
 • Create New...