Lilia122

Samotność

Recommended Posts

Mam 16 lat, w Sierpniu 2018 przeprowadziłam się do Polski po mieszkaniu w Anglii przez 9/10 lat. Wiedziałam że to nie będzie łatwe ponieważ zaczynam swoje życie na nowo ale mój problem nie jestem związany ze szkołą lecz ze znajomymi. Wszystkie moje kontakty z Anglii się urwały oprócz jednego, dalej piszę ze swoją najlepszą przyjaciółką. A tu w Polsce chodziłam rok do gimnazjum i byłam z takimi dziewczynami które były spoko ale już nie piszemy ze sobą, i teraz jestem w szkole średniej, mam tu super przyjaciółkę, razem się smiejemy i jest fajnie ale ona ma swoje kolezańki z gimnazjum i ja za bardzo nie mam z kim wychodzić. Jestem bardzo nie śmiała ale kiedy kogoś poznaje to mega się otwieram. Gdzie mogę poznać nowych ludzi? Tylko proszę nie mówćie: Podejć do kogoś z klasy i pogadaj bo tak to nie działa, już każdy ma swoją mini grupkę itd.

Pierwsze co mi przychodzi do głowy, to zapisanie się na jakieś zajęcia dodatkowe. Mogą to być pozalekcyjne zajęcia w szkole (może w innej klasie jest ktoś fajny, z kim mogłabyś się zaprzyjaźnić?), a mogą być to zajęcia poza szkołą. Znajdź coś, co Cię zainteresuje i co jednocześnie nie będzie zajęciami indywidualnymi - nie tylko zredukujesz nadmiar czasu wolnego i nudy, ale też będziesz miała szansę poznać kogoś nowego. Możesz próbować też nawiązać jakiś kontakt ze swoim kuzynostwem, jeśli masz kuzynów w swoim wieku - skoro wróciłaś do kraju, to pewnie masz tu i ówdzie członków swojej rodziny. Możesz próbować odświeżyć kontakt z koleżankami z gimnazjum - napisz do nich, spytaj co słychać, zaproponuj spotkanie. Możliwości trochę jest, szczególnie teraz, kiedy jesteś nastolatką - później będzie już ciężko np. o zajęcia dodatkowe dedykowane dla Twojej grupy wiekowej.

• + 1

Wyjazd do innego kraju to ciężka sprawa. Człowiek staje się wyrwany z korzeniami i przesadzony gdzie indziej. Zwłaszcza, że Ty od 6 roku życia, od dziecka mieszkałaś w Anglii i zdążyłaś się przyzwyczaić. I to Polska była Ci bardziej obcym krajem. Sama przeżywałam wyjazd z kraju i na początku było ciężko. Przetrwałam dzięki temu, że wyjechałam razem z chłopakiem i synkiem, potem też, już w Anglii, urodziła nam się córeczka.

Szkoła średnia się niedawno zaczęła, wtedy kontakty się nawiązuje na nowo. Może więc spróbuj się trzymać tej nowo poznanej przyjaciółki? A jeśli chcesz nawiązać kontakty z większą liczbą osób - proponuję to, co wyżej napisała @yiliyane. A jeśli jesteś wierząca, możesz ponadto nawiązać znajomości w jakimś duszpasterstwie dla młodzieży czy na pielgrzymce.

12 minut temu, yiliyane napisał:

Pierwsze co mi przychodzi do głowy, to zapisanie się na jakieś zajęcia dodatkowe. Mogą to być pozalekcyjne zajęcia w szkole (może w innej klasie jest ktoś fajny, z kim mogłabyś się zaprzyjaźnić?), a mogą być to zajęcia poza szkołą. Znajdź coś, co Cię zainteresuje i co jednocześnie nie będzie zajęciami indywidualnymi - nie tylko zredukujesz nadmiar czasu wolnego i nudy, ale też będziesz miała szansę poznać kogoś nowego.

+1

Wykorzystywanie swoich zainteresowań [tak już istniejących, jak i aktywności, które dopiero mają szansę stać się nimi w przyszłości gdy już przekonamy się, czy to nasza bajka] zdecydowanie stanowi jedną z lepszych metod na poznawanie nowych osób - warto z niej skorzystać.

14 minut temu, yiliyane napisał:

Możesz próbować odświeżyć kontakt z koleżankami z gimnazjum - napisz do nich, spytaj co słychać, zaproponuj spotkanie.

+1

Odniosę się jeszcze tylko do tego:

Godzinę temu, Lilia122 napisał:

teraz jestem w szkole średniej, mam tu super przyjaciółkę, razem się smiejemy i jest fajnie ale ona ma swoje kolezańki z gimnazjum i ja za bardzo nie mam z kim wychodzić

Godzinę temu, Lilia122 napisał:

Tylko proszę nie mówćie: Podejć do kogoś z klasy i pogadaj bo tak to nie działa, już każdy ma swoją mini grupkę itd.

Czy te grupki aby na pewno są tworami uformowanymi ostatecznie i całkowicie zamkniętymi na osoby z zewnątrz? Być może - zasugerowana stopniem ich wzajemnego zgrania oraz faktem, że zawiązały się jeszcze przed rozpoczęciem nauki w Twojej obecnej szkole - popełniasz błąd zakładając, że tak właśnie jest, podczas gdy w rzeczywistości przynajmniej jedna z paczek nie miałaby nic przeciwko poszerzeniu swojego składu o dodatkową członkinię.

Próbowałaś poznać gimnazjalne koleżanki Twojej przyjaciółki [albo ona próbowała poznać Was ze sobą]?