Jump to content

Slow life

Kerosine

Recommended Posts

Posted

Wielu z Was zapewne zetknęło się przynajmniej raz z tytułowym pojęciem, oznaczającym - jak sugeruje nazwa - filozofię stawiającą na życie w zwolnionym tempie, z dala od szumu i nieustannej gonitwy współczesnego świata [za to w zdecydowanie większej łączności z naturą], bycie "tu i teraz", świadome, uważne wybory oraz koncentrację jedynie na sprawach i rzeczach naprawdę ważnych. 

Zrodzona w 1986 roku w Rzymie jako wyraz buntu włoskiego krytyka kulinarnego Carlo Petriniego przeciwko dominacji słynnej fast foodowej sieci McDonald's i jakości serwowanych przez nią potraw, pierwotnie ograniczona była jedynie do jedzenia [slow food / slow cooking] - przygotowywanego w domu z możliwie jak najbardziej naturalnych składników i możliwie jak najmniej przetworzonego oraz z wykorzystaniem jedynie tradycyjnych metod.

W miarę upływu czasu idea powolnego, uważnego życia rozszerzyła się także na sferę zawodową [slow business - równowaga między życiem prywatnym a czasem spędzanym na zarabianiu pieniędzy, warunki pracy zapewniające pracownikom odpowiednią ilość wypoczynku i komfort wykonywania swoich obowiązków oraz zajęcie stanowiące przede wszystkim pasję, a nie przykry obowiązek], modę [slow fashion - ubrania wysokiej jakości, w ograniczonej liczbie, wykonane z naturalnych (najlepiej ekologicznych) materiałów oraz z troską o warunki pracy osób zatrudnionych przy ich produkcji], urodę [slow cosmetics - naturalne preparaty do pielęgnacji wykonywane często rzemieślniczymi metodami w domach], a nawet turystykę [slow travel - zwiedzanie świata na własnych zasadach i w swoim tempie bez pośrednictwa biur podróży].

Co sądzicie? Identyfikujecie się, staracie praktykować w miarę swoich możliwości [pełne wdrożenie w życie zasad filozofii zdaje się niestety wymagać posiadania odpowiedniego zaplecza finansowego - i to właśnie główny zarzut kierowany pod jej adresem]? A może idea powolnego życia jest niezgodna z Waszą naturą i intensywne tempo obecnego świata oraz dostarczanie przezeń wciąż nowych doznań po prostu Wam odpowiadają?

Zapraszam do dyskusji :) 

Posted
17 minut temu, Kerosine napisał:

Co sądzicie? Identyfikujecie się, staracie praktykować w miarę swoich możliwości [pełne wdrożenie w życie zasad filozofii zdaje się niestety wymagać posiadania odpowiedniego zaplecza finansowego - i to właśnie główny zarzut kierowany pod jej adresem]? A może idea powolnego życia jest niezgodna z Waszą naturą i intensywne tempo obecnego świata oraz dostarczanie przezeń wciąż nowych doznań po prostu Wam odpowiadają?

Prawdą jest, że współczesne tempo życia jest bardzo intensywne, łatwo można zatracić się w nim i stracić z oczu to, co powinno być najważniejsze - szczęście (które będzie miało różne definicje, w zależności od tego, kogo zapytamy o to, czym jest jego własne szczęście).

Jednak czy naprawdę, żeby zacząć odczuwać i skupiać się na tym, co dla nas najważniejsze, potrzebujemy slow life?

Osobiście w tej kwestii skłaniam się ku szukaniu Horacjańskiego "złotego środka". Na obecną chwilę odpowiada mi fast life jeśli chodzi o tempo życia zawodowego, a odpowiada slow life w kosmetologii, jedzeniu.

Jeśli chodzi o podróże czy modę, tutaj potrzeba dobrej organizacji - można przecież podróżować autostopem i mieszkać w namiocie, co niekoniecznie wiązać się będzie z dużymi kosztami oraz szyć ubrania, co jest trochę kapitałochłonne i wymaga nabycia odpowiednich umiejętności. 

• 4 months later...
Posted

W sumie nigdy się nad tym zbytnio nie zastanawiałam i przyznać się muszę, że pierwszy raz spotkałam się z takim określeniem. Ale nadrobiłam zaległości i jak tak się zastanowiłam, to w dużym stopniu staram się tak postępować, czyli żyć ,,tu i teraz".

Nie jest to jednak proste, bo życie w ciągłym biegu zabiera nam te cenne chwile. Jakiś czas temu pełniłam funkcję lidera w pewnym projekcie i 3 miesiące były dla mnie bardzo intensywne - musiałam zarządzać zespołem, szukać odpowiednich rozwiązań pod presją czasu, itp., a z kolei zajmować się innymi sprawiami, jak studia, znajomi i rodzina. Było mi z tym źle, że zaniedbuję niektóre relacje, zwłaszcza z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Postanowiłam wtedy, że od poniedziałku do piątku działam na pełnych obrotach, ale w weekendy jestem nieosiągalna dla ludzi z projektu czy ze studiów. Potrzebowałam odpocząć psychicznie. I to naprawde pomagało. 

Mam też duże marzenia, staram się nie przejmować ,,pierdołami" i opinią innych ludzi, chociaż to ostatnie przez kilka dobrych lat dość dobitnie dało mi w kość. W końcu zrozumiałam, że inni ludzie nie są ideałami, a ich zdanie powinnam mieć po prostu gdzieś. O wiele łatwiej się z tym żyje.

Staram się stawiać rodzinę zawsze na pierwszym miejscu i cieszyć się każdą chwilą w życiu. Uwielbiam wyjść z domu w samotności (mam to szczęście, że mieszkam w małej miejscowości i otaczają mnie lasy oraz pola) i oderwać się od wszystkich problemów, które mnie otaczają.

Dużo sama gotuję, wolę takie domowe jedzenie, ale nie zaprzeczę, że z McDonalda też lubię czasami skorzystać, gdy jestem poza domem. Z kosmetykami jest u mnie tak, że praktycznie się nie maluję, więc nie zwracam na to zbytniej uwagi.

W kwestii podróżowania, to zawsze staram się wszystko dopiąć na ostatni guzik, aby później nie znaleźć się w trudnej sytuacji.

Nie wiem czy o to chodziło, ale chociaż sobie popisałam :D 

• 2 months later...
Posted

Chętnie pożyłabym sobie na spokojnie, gdybym była bajecznie bogata ;) 

O 8.12.2019 at 10:33, Kerosine napisał:

(...) pierwotnie ograniczona była jedynie do jedzenia [slow food / slow cooking] - przygotowywanego w domu z możliwie jak najbardziej naturalnych składników i możliwie jak najmniej przetworzonego oraz z wykorzystaniem jedynie tradycyjnych metod.

Nie wiem czy teraz jakiekolwiek jedzenie jest nieprzetworzone. Chyba że prowadzi się działalność rolniczą albo ma się zaprzyjaźnionego rolnika, więc kupuje się u źródła. Produkty, które można kupić w sklepach w większości są przetworzone, a im mniej mają różnych świństw, tym są droższe. Nie miałabym nic przeciwko slow food, bo lubię domowe jedzenie, a nie chemię i fast-foody, i gdybym miała zasobniejszy portfel i prywatnego kucharza, to pewnie bym pokaprysiła i kupowała najlepsze jakościowo jedzenie, po czym zlecałabym kucharzowi odpowiednie przygotowanie. Ale że niestety nie jestem bogata, to zdaję się na to, co przygotuje mama :P 

slow business - równowaga między życiem prywatnym a czasem spędzanym na zarabianiu pieniędzy, warunki pracy zapewniające pracownikom odpowiednią ilość wypoczynku i komfort wykonywania swoich obowiązków oraz zajęcie stanowiące przede wszystkim pasję, a nie przykry obowiązek

Trochę zbyt piękne, żeby było prawdziwe. To znaczy, w miarę możliwości należy zachowywać wspomnianą równowagę i łączyć przyjemne z pożytecznym, ale kiedy głód zagląda człowiekowi w oczy, to człowiek nie ma wyboru i musi poświęcić swój komfort.

(slow fashion - ubrania wysokiej jakości, w ograniczonej liczbie, wykonane z naturalnych (najlepiej ekologicznych) materiałów oraz z troską o warunki pracy osób zatrudnionych przy ich produkcji

I znów mamy problem pieniędzy. Ubrania przyzwoitej jakości i z naturalnych materiałów da radę kupić w rozsądnej cenie, ale naprawdę wysoka jakość i do tego troska o warunki pracy zatrudnionych osób windują cenę pod niebiosa. Jeżeli nie jesteś bogaty/-a, to nie dasz rady w ten sposób żyć, nawet ograniczając liczbę ubrań do minimum. Przykładowo, głupia zimowa kurtka z sieciówki kosztuje 300-350 złotych. Ile w takim razie kosztowałaby, gdyby kierować się slow fashion? 3000 zł? Dla niejednego człowieka to cała miesięczna wypłata.

slow cosmetics - naturalne preparaty do pielęgnacji wykonywane często rzemieślniczymi metodami w domach

Przy slow cosmetics większości ludzi nie byłoby stać nawet na mydło, co szczególnie latem w pracy czy komunikacji miejskiej miałoby tragiczny wpływ na nosy osób z otoczenia :P Jak już pisałam przy slow fashion, rozbijamy się o pieniądze. Znów. Gdyby nie to, to oczywiście że taki styl życia byłby dobry i dla nas, i dla naszego otoczenia. Ale to dla większości z nas kompletnie nierealne.

slow travel - zwiedzanie świata na własnych zasadach i w swoim tempie bez pośrednictwa biur podróży

To jest akurat fajne, sama często podróżuję na własną rękę (ale za to w szaleńczym tempie, by zobaczyć jak najwięcej :P). Z usług biur podróży korzystam, gdy bardziej się to opłaca ze względów bezpieczeństwa. Nie wyobrażam sobie pojechać sama do Afryki czy sporej części Azji.

Identyfikujecie się, staracie praktykować w miarę swoich możliwości [pełne wdrożenie w życie zasad filozofii zdaje się niestety wymagać posiadania odpowiedniego zaplecza finansowego - i to właśnie główny zarzut kierowany pod jej adresem]?

Ja się nawet mogę identyfikować, ale mój portfel się nie identyfikuje. A właściwie portfel mojego ojca, bo to on ma pieniążki, nie ja.

A może idea powolnego życia jest niezgodna z Waszą naturą i intensywne tempo obecnego świata oraz dostarczanie przezeń wciąż nowych doznań po prostu Wam odpowiadają? 

Nie jestem miłośniczką wrażeń, a już na pewno nie stresu, i gdybym mogła, żyłabym sobie na spokojnie w luksusie, otoczona ekologicznymi przedmiotami wysokiej jakości. Niestety rzeczywistość na to nie pozwala i wątpię, by kiedykolwiek miała pozwolić.

• 1 month later...
WszyscyZginiemy
Posted

Przyznam się, że po raz pierwszy spotkałam się z tym terminem, ale jeśli slow life oznacza

filozofię stawiającą na życie w zwolnionym tempie, z dala od szumu i nieustannej gonitwy współczesnego świata [za to w zdecydowanie większej łączności z naturą], bycie "tu i teraz", świadome, uważne wybory oraz koncentrację jedynie na sprawach i rzeczach naprawdę ważnych 

to nijak wpisuje się on w moje życie. Zazwyczaj z "tu i teraz" wybiegam myślami gdzieś w przyszłość, moje decyzje (zbyt) często są raczej impulsywne a i z tą koncentracją miewam problemy.

Co sądzicie?

może idea powolnego życia jest niezgodna z Waszą naturą i intensywne tempo obecnego świata oraz dostarczanie przezeń wciąż nowych doznań po prostu Wam odpowiadają?

Ani nie staram się dotrzymać tempa obecnemu światu, ani nie zwalniam ani nie planuje zwalniać, idę przez życie swoim tempem. 

Gotuję sama, stawiając na w miarę możliwości naturalne i zdrowe składniki ale i chętnie korzystam z wszelkiego rodzaju fixów i innych przyspieszaczy.

Jeśli o pracę chodzi, w miarę możliwości człowiek stara się zachować równowagę ale już wiem, że z tej swojej wymarzonej będę zabierać pracę do domu jeszcze częściej niż z obecnej. 

Ubrania kupuję rzadko, więc na ilość nie idę, ale i zwykle w różnego second handach, więc już na wstępie mają obniżoną jakość przez fakt, że już były używane.

Kosmetyki muszą nie drażnić mojej skóry ale też portfela. Gdybym potrafiła tanio zrobić je rzemieślniczymi sposobami w domu, czemu nie? Na razie nie potrafię, no i niezbyt chce mi się nauczyć. Bo wątpię, żeby to było tak tanio i wiele z nich w odróżnieniu od kupnych pewnie miałoby znacznie krótszy termin ważności, co jest nieekonomiczne.

Podróże raczej dotychczas planowaliśmy sami z rodziną, z drugą połową również. W swoim tempie z możliwością uzgodnienia atrakcji, które odpowiadałyby każdemu i z możliwością na zmianę planów na ostatnią chwilę i spontaniczność.

• 1 year later...
Posted

Slow life rozumiem jako życie według własnych reguł (albo chociażby dążenie do tego, abyśmy to My decydowali o wielu rzeczach, a nie ktoś to robił - pośrednio lub bezpośrednio za nas). Wydaje mi się, że to jest o tyle trudne w dzisiejszych czasach, że mimo wszystko każdy z nas musi w jakiś sposób w chodzić w interakcję z innymi osobami oraz otaczającym światem i nie da się w łatwy sposób oddzielić naszego życia od życia innych. Owszem, niektórym się to udaje, ale z reguły takie osoby są zabezpieczone finansowo albo znalazły sposób na funkcjonowanie w taki sposób w obecnej rzeczywistości.

Myślę, że slow life można rozumieć też jako filozofię życia, czyli po prostu akceptujemy to, w jakiej sytuacji się znajdujemy, ale podejmujemy decyzje bazując na własnych przekonaniach, a nie na odgórnie narzuconych regułach czy wartościach.

Odpowiadając jeszcze na pytanie:

czy obecne realia, kiedy wiele osób pracuje zdalnie i bezpośrednie kontakty międzyludzkie są ograniczone, sprzyjają idei slow life czy wręcz przeciwnie? Wasze życie zwolniło w warunkach epidemii czy - przeciwnie - przyśpieszyło? 

Myślę, że to nie miało wielkiego wpływu na slow life, a jeżeli już to można być wyobrazić sobie więcej barier (np. utrudnione wyjazdy zagraniczne, wzrost kosztów życia).