Jump to content

"Psiarze" i "kociarze" - odrębne typy osobowości?


Kerosine

Recommended Posts

Posted

Jak wiadomo, pies i kot to stworzenia różniące się od siebie niemal biegunowo - czy jednak [jeśli zaś odpowiedź jest twierdząca, w jakim stopniu] to samo można powiedzieć również o ludziach, którzy zdecydowali się na ich adopcję? Dostrzegacie pewne wspólne cechy łączące większość "panów" psów i przeważającą część kocich sług? :D Jak odmalowalibyście portret typowego "psiarza" oraz typowego "kociarza" [a może... "kociary"]? Czy opiekunowie psów i kotów bardziej przejmują pewne cechy swoich zwierząt, czy może jednak w większej mierze dobierają pod siebie swoich pupili?

No i wreszcie... co z osobami, które goszczą pod swoim dachem i uwielbiają zarówno psa [psy], jak i kota [koty]?

Link to comment
Posted

Jak powszechnie się przyjęło - psa biorą osoby, które chcą być kochane, kota - osoby, które chcą kochać i służyć.

Coś w tym jest. Moja pewna siebie przyjaciółka, posiadaczka dwóch kotów, w domu zamienia się w służącą. Karmienie kotów z łyżeczki, bo inaczej nie zjedzą. Podawanie spienionego mleczka, bo przecież miałczą pod ekspresem do kawy. Nawet lizanie masła wystawionego na blacie kuchennym to "nic takiego", bo książęta mogą wszystko. Kiedy u niej jestem, mam wrażenie, że to kociaki rządzą domem, a nie ona i jej mąż :D Mimo wszystko uwielbiam wszystkie byty zamieszkujące ich dom - z kotami na czele.

Psiarze cechują się większą asertywnością. Nie ulegają tak szybko! Oczywiście są wyjątki - i chyba każdy posiadacz psa jest takim, gdy gości w domu szczeniaka. Szczenięcy wiek kończy się jednak dość szybko i wówczas wkracza dyscyplina.

W domu psiarza właściciel jest panem - tylko osoby, które nie radzą sobie z wychowaniem psa pozwalają, by było inaczej.

Znam też osoby, które posiadają zarówno koty jak i psy. W przypadku moich znajomych - zwierzęta traktowane są w podobny sposób. Bardziej przypominający wychów stosowany przez stereotypowych psiarzy, aniżeli kociarzy. 

Link to comment
Posted

No, ogólnie mówi się, że pies ma pana/panią, a kot ma obsługę - i coś w tym jest. Co oczywiście nie oznacza, że miłość do psów wyklucza miłość do kotów lub odwrotnie. Wiele osób ma w domu i psy, i koty, i wszystkie kocha tak samo. Poza tym, poszczególne rasy psów też się od siebie bardzo różnią charakterem - np. o pekińczykach nieraz słyszy się, że to "kocia" rasa psa, bo zachowanie pekińczyka i jego stosunek do tego, co dzieje się w domu, często bardzo przypomina koci charakter.

Link to comment
Posted
O 11.11.2019 at 21:40, Shady-Lane90 napisał:

Jak powszechnie się przyjęło - psa biorą osoby, które chcą być kochane, kota - osoby, które chcą kochać i służyć.

Coś w tym jest. Moja pewna siebie przyjaciółka, posiadaczka dwóch kotów, w domu zamienia się w służącą. Karmienie kotów z łyżeczki, bo inaczej nie zjedzą. Podawanie spienionego mleczka, bo przecież miałczą pod ekspresem do kawy. Nawet lizanie masła wystawionego na blacie kuchennym to "nic takiego", bo książęta mogą wszystko. Kiedy u niej jestem, mam wrażenie, że to kociaki rządzą domem, a nie ona i jej mąż :D

Oj, to ja się mimo wszystko do tej grupy kociarzy nie zaliczam... lubię rozpieszczać swoje futra różnymi smakołykami, ale karmienie łyżeczką  byłoby już dla mnie gruuubą przesadą i oznaką najwyższego rozpuszczenia :D Podobnie gdy któreś kocisko rozwali mi się na łóżku [kanapie, fotelu], a ja pragnę udać się już w objęcia Morfeusza bynajmniej nie zwijam się w samotną kulkę tuż obok - po dłuższym lub krótszym miąchaniu i szeptaniu czułych słówek ściągam zwierza bez pardonu =) Nie wspominając już o tego typu rzeczach, jak oduczenie kotów pewnych naprawdę uciążliwych zachowań w rodzaju polowania na kostki nóg właściciela i podgryzania ich - tu już reakcja musi być zawsze jak najbardziej stanowcza. Wyznaję pogląd, że niezależnie od przyjętego pod swój dach gatunku zwierzęcia to człowiek powinien znajdować się niezmiennie na najwyższej pozycji w stadzie.

13 godzin temu, Celt napisał:

No, ogólnie mówi się, że pies ma pana/panią, a kot ma obsługę - i coś w tym jest.

A co z innymi cechami osobowości / charakteru? Moje osobiste refleksje odnośnie tematu dryfują raczej w kierunku stwierdzenia, że właściciele psów są bardziej ekstrawertyczni, towarzyscy, otwarci, nastawieni na drugiego człowieka itp. - podczas gdy opiekunowie kotów podobnie jak one lubią chodzić własnymi ścieżkami i są większymi indywidualistami, ich uwaga skierowana jest zaś bardziej na swoje wnętrze niż zewnętrzny świat.

Link to comment
 • 11 months later...
Posted

Osobiście mam w domu kota i psa. Kot chodzi własnymi ścieżkami i jedyne co potrzebuje do szczęścia to pełnej miski i łóżeczka. Jest już staruszką także potrzebuje zwyczajnie spokoju. Czy jakąś szczególną sympatią darze koty? Nie. Dla mnie są zwyczajnie próżne. Ale swoją Kotkę kocham :) jest bardzo mądra. Jak idę rano do pracy to odprowadza mnie na busa. Urocze. 

Za to psinkę traktuje jak swoje dziecko :D chociaż staram się jej nie rozpieszczać ale wystarczy jej słodki wyraz twarzy i mięknę. Czasami nawet karmie ją z widelca bo się jej nie brzydzę. Pewnie to nieodpowiedzialne i dlatego jest taka niedobra no ale....nigdy nie miałam ręki do wychowywania czworonoga. Mój piesek ma ze mną jak w raju :)

Ale czy szukałabym jakiś wspólnych cech między sobą a zwierzętami? Mogę się porównać do kota bo chodzę własnymi ścieżkami i staram się dbać aby to mi było najlepiej. Natomiast jestem przeciwieństwem mojej psinki bo ona jest przyjacielska i uwielbia kontakt z ludźmi - ja nie. To jedyne spostrzeżenia jakie zauważam. 

 

Link to comment
 • 1 year later...
Dżuliaaa
Posted

nie wiem, ja kocham psy i koty xD

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • yiliyane
 • Najnowsze posty

  • Gloria
   Jeszcze szybko odpowiem, że tak - warto się zapytać, dlaczego Cię unika. Przynajmniej będziesz wiedziała, na czym stoisz
  • Gloria
   Nie wydaje mi się, żeby miała w 100% cały tydzień zaplanowany @yiliyane dała dobrą radę. Co do innego wyjścia z tej sytuacji, to możesz po prostu przestać się do niej odzywać i czekać, aż sama się do Ciebie odezwie. Jeżeli minie dużo czasu lub w ogóle się nie odezwie, to oznacza, że niezbyt jest zainteresowana spotkaniem...
  • wardrum
   Jak dla mnie petarda.Zakk wymiata.  
  • wardrum
   Niedawno zacząłem wglebiac się w twórczość zespołu z Hoghartem, jest ciekawie. Z Fishem ulubiona Fugazi.
  • wardrum
   Murmur świetna płyta. 
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 3 replies
  • _Balladyna_

   _Balladyna_

   idę pogadać z siostrą

   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   9
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   3
  3. 3
   Xantos
   Xantos
   1
  4. 4
   Gloria
   Gloria
   1
  5. 5
   kasia_demańska
   kasia_demańska
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  37 posts
  wardrum
  wardrum
  25 posts
  Kerosine
  Kerosine
  15 posts
  Gloria
  Gloria
  12 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  7 posts
  Adam3344
  Adam3344
  4 posts
  Xantos
  Xantos
  2 posts
  nunca
  nunca
  2 posts
  supermati2009
  supermati2009
  2 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  yiliyane
  yiliyane
  56 posts
  wardrum
  wardrum
  52 posts
  Kerosine
  Kerosine
  52 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  459 posts
  yiliyane
  yiliyane
  406 posts
  wardrum
  wardrum
  135 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up