Jump to content

Madkizm.

Shady-Lane90

Recommended Posts

Shady-Lane90

Madkizm - czyli zjawisko, które jakiś czas temu opanowało głównie internet.

Wiele osób się śmieje, ale wiele matek praktykuje.

Na czym to polega? Przede wszystkim na wszędobylskim usprawiedliwianiu się dzieckiem, stawianiu jedynego słusznego argumentu "bo to tylko dziecko", wymuszaniu wszystkiego na dziecko, wychwalaniu swojego dziecka pod niebiosa.

Co o tym myślicie? Czy Waszym zdaniem nie poszło to nieco za daleko? Ja rozumiem, że dziecko to na pewno skarb dla każdego rodzica, ale czy naprawdę musi być ono koronnym argumentem w każdej rozmowie/kłótni/negocjacji? 

Najbardziej chyba jednak przeraża mnie zjawisko matek, którym wszystko się należy, bo przecież... mają dziecko! A określane przez nie "bezdzietne lambadziary" (swoją drogą śmieszy mnie to niesamowicie :D) nie mają prawa głosu. 

Czy naprawdę nasze społeczeństwo musiało się tak bardzo podzielić (prawdopodobnie przez wiadomy program, wprowadzony przez partię rządzącą w ubiegłej kadencji)? Czy tylko ja widzę, że madkizmem charakteryzują się głównie osoby niepracujące, utrzymujące się głównie z 500+?

Co myślicie o całym tym zjawisku? Śmieszy Was to? Żenuje? A może podchodzicie do tego całkowicie obojętnie?

Zapraszam do dyskusji :) 

Cwaniaczek
3 godziny temu, Shady-Lane90 napisał:

Internet kształci, jak przeczytałem nazwę tematu, byłem przekonany, że chodzi o jakieś szaleństwo i hejty  (w sensie od "mad"), a tu proszę!

Nie znam się, więc chętnie się wypowiem! Rodzić nie rodziłem, co oczywiście uznaję za ujmę i plamę na honorze ale czytałem na czym to polega. Fuj. Mam do czynienia na co dzień z przysłowiowymi "matkami-Polkami" i jestem nimi przerażony, znaczy częścią. Niektóre to zwykłe dziewczyny, potrafiące krytycznie patrzeć na dziecko, potrafiące pochwalić i zjebać dziecko i całkiem uczciwie o nim mówić. Niektórzy to mitomani ale zazwyczaj lecą po całości i to nie dotyczy tylko potomków.

Natomiast irytują mnie takie ... waleczne lwice xD  Co, to wiecie, ich leże jest najważniejsze, cały świat ma być podporządkowany, bo ona MA dzieci! MA! Rozłożyła nogi i ma! No kur*a wyższa filozofia i fizyka kwantowa, jakże ona tego dokonała?! Cud.

Roszczeniowość, że skoro ktoś ma dziecko, to ma być traktowany inaczej. Nie zrobi nadgodzin, bo ma dzieci, nie przyjdzie wcześniej bo ma dzieci, wyjdzie wcześniej bo ma dzieci, spóźni sie, bo ma dzieci. I bezdzietny to ma fajnie, nie ma problemów, ma łatwo, ma tyle wolnego czasu, no tak mu zazdroszczą. Ja sie pytam, skoro takie to macierzyństwo złe, to po ki ch*j sie w nie pchać? Jak można mieć pretensje do świata, że samemu zdecydowało się być rodzicem? Zdaję sobie sprawę, że 80% nie zdecydowało się , a po prostu zostało ale na potrzeby tych rozważań zakładam zdroworozsądkowość ludzi i iloraz inteligencji na poziomie przeciętnym, więc przyjmuję że jednak zdecydowało się. Irracjonalne.

EDIT. Mam dziwne wrażenie, że chyba nie do końca trafiłem w nurt tematu. Mi jednak wolno, bo mam chorom córke.

Shady-Lane90
17 minut temu, Cwaniaczek napisał:

EDIT. Mam dziwne wrażenie, że chyba nie do końca trafiłem w nurt tematu. Mi jednak wolno, bo mam chorom córke.

Bardzo dobrze trafiłeś w temat! Brawo Ty :D 

• 8 months later...
yiliyane
O 29.10.2019 at 15:40, Shady-Lane90 napisał:

Madkizm (...) Na czym to polega? Przede wszystkim na wszędobylskim usprawiedliwianiu się dzieckiem, stawianiu jedynego słusznego argumentu "bo to tylko dziecko" (...)

Moi sąsiedzi z osiedla obok wyznają właśnie taki madkizm. A nawet nie tylko madkizm, ale też tatkizm, bo tatuś jest równie pobłażliwy dla swoich pociech co ich mamusia. Co że ich dzieci (w wieku przedszkolno-wczesnoszkolnym) klną, wyzywają, śmiecą nam do ogródka czy walą piłkami w nasz płot dzień w dzień. "To przecież tylko dzieci" - odpowiada mamusia czy tatuś, uśmiechając się fałszywie. A dzieci mają aż sześcioro; dodajmy do tego dzieci ich sąsiadów, którzy też bezpłodni nie byli i dorobili się swoich bombelków... i takiego samego nastawienia - i wychodzi nam z tego uporczywe sąsiedztwo.

Co o tym myślicie? Czy Waszym zdaniem nie poszło to nieco za daleko? Ja rozumiem, że dziecko to na pewno skarb dla każdego rodzica, ale czy naprawdę musi być ono koronnym argumentem w każdej rozmowie/kłótni/negocjacji? 

To poszło zdecydowanie za daleko. Dzieci trzeba wychowywać, a nie je hodować. W dodatku posiadanie dziecka nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla postawy roszczeniowej i uważam, że państwo nie powinno tego wspierać... A wspiera, chociażby w postaci 500+.

Czy naprawdę nasze społeczeństwo musiało się tak bardzo podzielić (prawdopodobnie przez wiadomy program, wprowadzony przez partię rządzącą w ubiegłej kadencji)? Czy tylko ja widzę, że madkizmem charakteryzują się głównie osoby niepracujące, utrzymujące się głównie z 500+?

Nasze społeczeństwo już było podzielone, ale pewne zmiany, które zaszły w polityce, tylko te podziały powiększyły, a roszczeniowym ludziom dały wiatru w żagle. Więcej madek widuję w internecie niż na żywo, więc nie powiem z własnego doświadczenia czy rzeczywiście madkizm jest domeną niepracujących ludzi, czy też nie, ale niezależnie od tego 500+ potwierdziło ich przekonanie we własną wyższość. Znów podam przykład moich niesławnych sąsiadów. Rodzice pracują i nie podejrzewam, żeby zarabiali najniższą krajową, bo żyją na zbyt wysokim (choć jeszcze nie luksusowym) poziomie, ale co miesiąc wpada im 3 tys. złotych, do tego 1,8 tys. złotych na wyprawkę szkolną we wrześniu i dostaną też 3 tys. złotych w ramach bonu turystycznego. Fajnie, nie? Z samego socjalu w roku 2020 otrzymają... 40,8 tys. złotych.

Co myślicie o całym tym zjawisku? Śmieszy Was to? Żenuje? A może podchodzicie do tego całkowicie obojętnie?

Momentami śmieszy, zazwyczaj żenuje, a patrząc na przykłady takich ludzi w prawdziwym świecie (ach, ci somsiedzi), doprowadza mnie do białej gorączki.

• 3 months later...

Szalona matka, czyli po angielsku mad mother - madder albo madther. :)

Zasłanianie się dzieckiem przy wysuwaniu jakichś roszczeń i domagania się specjalnego traktowania jest strasznie słabe. Sam fakt bycia rodzicem nie oznacza, że jest się najważniejszym na świecie ani że powinno się mieć pierwsze miejsce w kolejce w każdej kwestii. Sam akurat bardzo rzadko stykam się z takim zjawiskiem - i dobrze.

michaelowax3

Fakt, widoczne gołym okiem zjawisko. Niektóre panny to w ogóle zachowują się jakby bycie w ciąży albo posiadanie dzieciaka było chorobą - zatrzymać ziemię :biggrin:

Biorąc pod uwagę, że X lat temu kobiety (nie wszystkie rzecz jasna) miały koło 10 potomstwa a jeszcze prócz zajmowania się nimi pracowały. A teraz jedno jak ma to taka biedna z niczym się nie wyrabia. No niestety za wygodne czasy, no i poniekąd próżność. 

WszyscyZginiemy

...ale istniało długo przed, bo zawsze znalazła się jakaś matka mająca hopla na punkcie swojego potomka i generalnie.

Czy Waszym zdaniem nie poszło to nieco za daleko?

Zdarza się tak. Dziecko i jego dobro jest najważniejsze dla matki i większość matek gdyby mogła to by dała tą "gwiazdkę z nieba" gdyby tylko mogła swojemu maleństwu, a u niektóre niestety są tak zaślepione, że jeśli one uważają, że się mu (i czasem też im jako matkom) wszystko należy, to wszyscy też powinni nie tylko tak uważać ale i postępować.

Miałam szczęście podczas pracy w żłobku być odsuwana od dyskusji z takimi roszczeniowymi matkami (ale i ojcami, bo ci też się zdarzali), przez mój młody wiek i wygląd, który mógłby jedynie wzmocnić poczucie wyższości takowych. :unsure: Jednak to czego się miałam okazję nasłuchać, zza drzwi, to miałam. :sweatdrop:

Przeraża.

Offtopic. :oops:

19 godzin temu, michaelowax3 napisał:

Biorąc pod uwagę, że X lat temu kobiety (nie wszystkie rzecz jasna) miały koło 10 potomstwa a jeszcze prócz zajmowania się nimi pracowały. A teraz jedno jak ma to taka biedna z niczym się nie wyrabia. No niestety za wygodne czasy, no i poniekąd próżność. 

Kiedyś kobiety nie miały takiej wiedzy na temat wychowania i tego jaki wpływ ma ono na dziecko i często one opiekowały się dziećmi(chodź i do tej opieki podchodziły znacznie mnie "opiekuńczo" niż obecnie, odsyłam np. do metody wychowania z lat 50-tych opracowanej przez Truby Kinga :wink:), trochę zasad tam wpajały ale generalnie dzieci często "wychowywały się same". Obecnie gdy różnego typu publikacje naukowe i dostęp do badań z zakresu pedagogiki i psychologii rozwojowej jest ogólnodostępny do wychowania podchodzi się znacznie inaczej niż wówczas, więc nie ma co porównywać.

Shady-Lane90
2 minuty temu, WszyscyZginiemy napisał:

...ale istniało długo przed, bo zawsze znalazła się jakaś matka mająca hopla na punkcie swojego potomka i generalnie.

Owszem, istniało. Nie do końca jednak chodzi mi o hopla na punkcie własnego dziecka, a prezentowaniu postawy wręcz roszczeniowej, opierającej się tylko na tym, że dana kobieta posiada dziecko. "Spuść pan z ceny, bo jak nie, to dziecko będzie smutne.", "Bilet kosztuje x zł i nawet frytek dla dziecka nie ma za darmo." <- o taki madkizm mi chodzi :mysli:

WszyscyZginiemy
1 minutę temu, Shady-Lane90 napisał:

a prezentowaniu postawy wręcz roszczeniowej, opierającej się tylko na tym, że dana kobieta posiada dziecko. "Spuść pan z ceny, bo jak nie, to dziecko będzie smutne.", "Bilet kosztuje x zł i nawet frytek dla dziecka nie ma za darmo." <- o taki madkizm mi chodzi :mysli:

Mhmm, potem odniosłam się moja droga, że ten hopl(to słowo nie jest przystosowane do odmiany :lol:) na punkcie dziecka i ogólnie moim zdaniem właśnie prowadzi do tej roszczeniowej postawy. 

O tu mi o to chodziło:

8 minut temu, WszyscyZginiemy napisał:

Dziecko i jego dobro jest najważniejsze dla matki i większość matek gdyby mogła to by dała tą "gwiazdkę z nieba" gdyby tylko mogła swojemu maleństwu, a niektóre niestety są tak zaślepione, że jeśli one uważają, że się mu (i czasem też im jako matkom) wszystko należy, to wszyscy też powinni nie tylko tak uważać ale i postępować.

:unsure:

Shady-Lane90
2 minuty temu, WszyscyZginiemy napisał:

Mhmm, potem odniosłam się moja droga, że ten hopl(to słowo nie jest przystosowane do odmiany :lol:) na punkcie dziecka i ogólnie moim zdaniem właśnie prowadzi do tej roszczeniowej postawy. 

Ok, myślałam po prostu, że być może nieprecyzyjnie wyraziłam się w pierwszym poście, co mogło spowodować odbiór w innym kontekście, niźli miałam na myśli ;D 

WszyscyZginiemy
1 minutę temu, Shady-Lane90 napisał:

Ok, myślałam po prostu, że być może nieprecyzyjnie wyraziłam się w pierwszym poście, co mogło spowodować odbiór w innym kontekście, niźli miałam na myśli ;D

Nie w poście jest wszystko jasno i przejrzyście. :hypocrite: Nawet zajrzałam do Internetu z ciekawości czy to, co kiedyś mignęło mi to mogłoby się zaliczać jako to, a tak to spotkałam się głównie z sytuacjami irl, które wpisywałyby się w tego typu zjawisko.

To:

18 minut temu, WszyscyZginiemy napisał:

faktycznie mogłoby być wyjaśnione lepiej "co autor miał na myśli" albo chociaż lepiej napisane. :sweatdrop: Ale już nie ma co edytować too late i w ogóle po co. :rolleyes: