Jump to content

Liceum dzienne czy zaoczne - które wybrać?


Insyable

Recommended Posts

Może nie na temat ale jest tu dużo ludzi w rożnym wieku i mam nadzieję na pomoc. Mam dylemat. Mam 18 lat i jestem w 1 klasie LO (przez sytuacje rodzinna zawaliła mi się szkoła ale to inny temat).
Zastanawiam się czy nie lepiej iść jednak na zaoczną. Mogłabym jednocześnie i pracować i się uczyć, a na dziennych mi tak no nie idzie. Bardzo wysoki poziom, większości i tak się uczę sama bo jestem indywidualistką. Masa niepotrzebnych przedmiotów. Są ludzie tu po zaocznych którzy by doradzili co wybrać i jak ta szkoła wyglada ? Bo mam duży dylemat bardzo...

Edited by Kerosine
Sprecyzowanie nazwy tematu (see edit history)
Link to comment
7 minut temu, Insyable napisał:

Mogłabym jednocześnie i pracować i się uczyć

Czy musisz już pracować i zacząć na siebie zarabiać [bo np. zmusza Cię do tego wspomniana sytuacja rodzinna]? Czy jedynie chcesz być bardziej samodzielna? Planujesz studia?

To czy warto w Twoim przypadku zdecydować się na szkołę zaoczną zależy w dużej mierze od odpowiedzi na te pytania.

Link to comment

@Insyable, zatem jeśli praca i zarobek są i będą w najbliższym czasie absolutnym priorytetem wybierz liceum zaoczne. Kończyłam takie, jeśli chodzi o komfort edukacji i szeroko rozumianą swobodę nieskończenie przewyższa jakąkolwiek szkołę dzienną =)

Swoją drogą, istnieje jeszcze opcja wieczorówki.

Link to comment

Ja również na Twoim miejscu wybrałabym liceum zaoczne w tej sytuacji, chociaż musisz mieć na uwadze dwie rzeczy:
1) jeżeli w przyszłości planujesz studia, to bardziej wymagająca szkoła dzienna ma większą szansę na przymuszenie Cię do nauki tak, abyś (dobrze) zdała maturę;
2) Twoje problemy z nauką (cyt. "(...) na dziennych mi tak no nie idzie. Bardzo wysoki poziom (...)") mogą nie tyle wynikać z naprawdę wysokiego poziomu nauczania, ile z Twojego zaangażowania w naukę - a kiedy rozdrobnisz się jeszcze pomiędzy pracę i edukację, i zostanie obniżony nacisk kładziony na Ciebie przez szkołę, może okazać się, że Twoje wyniki w nauce jeszcze się pogorszą, co może skutkować nawet nieukończeniem przez Ciebie liceum. 

Tak naprawdę nie ma dobrego rozwiązania. Ciężko jest pogodzić pracę z nauką (będziesz naprawdę wykończona), ale z drugiej strony niepodjęcie pracy poskutkuje ostrym zaciśnięciem pasa. Najgorszą opcją byłoby pozostanie z wykształceniem podstawowym, bo to zamknęłoby Ci drogę do wielu możliwości i, co najważniejsze, do wyższych pensji. Jeżeli jesteś osobą silną fizycznie i psychicznie, nie potrzebujesz zbyt wiele snu i jesteś zdeterminowana - przepisz się do liceum zaocznego, choć nie do takiego o najniższym poziomie. Jeżeli natomiast wiesz, że nie dałabyś rady pogodzić nauki z pracą w takiej postaci, pozostaje Ci liceum dzienne i jakaś praca dorywcza w weekendy ewentualnie. Najważniejsze jest to, żebyś nie przeszarżowała, bo jeżeli przecenisz swoje możliwości, to nie ukończysz szkoły, a to, w ogólnym rozrachunku, powinno być dla Ciebie najważniejsze.

Link to comment

Podpisuję się pod wszystkim, co napisała @yiliyane, od siebie dodając jeszcze tylko to:

26 minut temu, yiliyane napisał:

Najgorszą opcją byłoby pozostanie z wykształceniem podstawowym, bo to zamknęłoby Ci drogę do wielu możliwości i, co najważniejsze, do wyższych pensji.

De facto może być to problematyczne już w tym momencie, pracodawcy nierzadko wymagają w obecnych czasach wykształcenia minimum zawodowego nawet od przysłowiowego robola zasuwającego w fabryce. Warto mieć to na uwadze.

Link to comment
 • yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 • Who's Online (See full list)

  • Cwaniaczek
  • Zielona.
 • Najnowsze posty

  • yiliyane
   Odpowiedziałam w pierwszym   Wyznaczam teraz @Vertigos i @Anarchist, a tematy to:  
  • yiliyane
   Już dawno nie byłam u lekarza państwowego. Nie chodzę za często do lekarzy, ale jak już idę, to raczej prywatnie. Prędzej człowiek umrze niż doczeka się wizyty na NFZ. Pół roku czekania na wizytę u lekarza rodzinnego, potem co najmniej półtora roku na wizytę u specjalisty. NFZ "opłaca się" tylko przy bardzo drogim leczeniu i takim, które może być odwleczone w czasie. Jeżeli jest pilna potrzeba wizyty u lekarza, zrobienia badań i postawienia diagnozy, to w naszym pięknym kraju takie są realia, że się człowiek tej wizyty państwowo nie doczeka. Powinien być państwowy, plus oczywiście możliwość otwarcia i prowadzenia prywatnych klinik i gabinetów. Całkowicie płatna służba zdrowia prowadziłaby do tego co jest w Stanach - że za byle wizytę z katarem dostajesz rachunek na tysiąc dolarów, w efekcie czego na leczenie stać tylko najbogatszych. Nie. Jak już wspomniałam, całkowicie wolny rynek w przypadku służby zdrowia spowodowałby, że większość ludzi de facto straciłaby możliwość leczenia się, bo nie byłoby ich na to stać. Teraz za wizytę u specjalisty płacisz, powiedzmy, 200 zł. To i tak dużo i wiele osób na to nie stać. Ale wyobraźmy sobie byle wizytę za 2 tysiące. Nie chcielibyśmy takiej sytuacji.
  • Kerosine
   @Gloria i @yiliyane, zapraszam  
  • yiliyane
   Nie. Nie mam takiej potrzeby. Stosuję filtry tylko na intensywne letnie słońce, a i też nie zawsze. Słońce rzadko mnie parzy. Ratują mnie włoskie geny Nie. Właściwie tylko na początku lata, kiedy skóra jest jeszcze zupełnie nieopalona po zimie, muszę uważać. W ten sposób trochę mnie przypiekło w czerwcu, kiedy byłam w termach (w Polsce) na świeżym powietrzu. Z kolei jak byłam teraz we wrześniu na Teneryfie, to w ogóle się nie smarowałam i nic mi nie było - bo skóra już się przyzwyczaiła do słońca. Opalanie się nie jest niczym złym, o ile robi się to z umiarem. Spiekanie się na raka, leżąc od rana do wieczora plackiem na plaży to zdecydowanie zły pomysł. Podobnie jak chodzenie na solarium. Ale lekka, naturalna opalenizna, która tworzy się latem, nie jest niezdrowa. Zupełnie nie wystawiając skóry na światło słoneczne blokuje się dopływ witamy D3. Kiedyś więcej się smarowałam kremami z filtrem i unikałam słońca i efektem było stężenie witaminy D3 na poziomie 7 ng/ml (gdzie norma to 31-50 ng/ml, a mój wynik uznawany jest za ciężki niedobór). Więc, jak we wszystkim, trzeba umieć znaleźć złoty środek. Może nie nazwałabym tego obawą, ale nie przepadam za efektami długiego siedzenia przed urządzeniami elektronicznymi. Najczęściej skutkuje to u mnie bólem głowy, silniejszym niż zazwyczaj.
  • yiliyane
   Nie mogłabym oddawać krwi, nawet gdybym bardzo chciała. Ze względu na problemy zdrowotne moja krew nie zostałaby przyjęta. Poza tym nie sądzę, żeby mój organizm zniósłby taki ubytek krwi. Przy krwiodawstwie pobiera się aż 450 ml krwi, co trwa 5-8 minut. Do morfologii pobiera się podobno do 5 ml krwi, a mnie już zdarzyło się raz zemdleć (spadek cukru najprawdopodobniej, spowodowany utratą krwi i byciem wiele godzin na czczo), wielokrotnie też robiło mi się słabo lub też mdliło mnie, ale poza tym obyło się bez większych konsekwencji. Tak więc w moim przypadku bycie dawcą krwi odpada.
 • Recent Status Updates

  • Anarchist

   Anarchist

   Och, te remonty w mieście, nie widać końca :C 
   · 2 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   Więcej czasu potrzebne od zaraz! :/
   · 2 replies
  • NYC

   NYC  »  Martusiaaaaaa92

   Odpisałam;)
   · 0 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Z okazji dzisiejszego święta - ku przypomnieniu, że pokochanie drugiego człowieka [przynajmniej tym zdrowym rodzajem miłości] jest niemożliwe bez uprzedniego przynajmniej zaakceptowania i uszanowania samego siebie, a każdy z nas już na starcie jest kompletną całością, nie zaś czyjąkolwiek połówką 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Dziś tak bardziej...
   Zimowo. O.
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Kerosine
   Kerosine
   2
  2. 2
   Anarchist
   Anarchist
   1
  3. 3
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  9 posts
  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Anarchist
  Anarchist
  2 posts
  trombalski300
  trombalski300
  1 post
  Celt
  Celt
  1 post
  Gloria
  Gloria
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  40 posts
  Anarchist
  Anarchist
  38 posts
  yiliyane
  yiliyane
  19 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  816 posts
  yiliyane
  yiliyane
  705 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  637 posts
×
×
 • Create New...