doris288

mieszkanie

Recommended Posts

Cześć, skończyłam już ponad 19 lat. Doszłam do wniosku, że powinnam się wyprowadzić z domu rodzinnego. Chciałabym zamieszkać wtenczas już sama. Chcę zapytać was o wasze doświadczenia :) Kiedy wy się wyprowadzacie lub zamierzacie to zrobić? Czy macie już ten problem za sobą? I z czym on jest związany? A także kto wam przy tym wszystkim pomagał? :) Dziękuję za wasze podpowiedzi :) 

Share this post


Link to post

Kiedy byłam nastolatką, myślałam, że jak tylko skończę 18 lat wyprowadzę się z domu, zacznę wieść dorosłe, odpowiedzialne życie. To myślenie szybko mi przeszło, gdy tylko zaczęłam być coraz bliżej tej magicznej granicy wieku dorosłego, bo okazało się, że to nie takie proste, jak to początkowo mój młody umysł wymyślił. Pytanie jest jedno, proste i podstawowe - czy masz stałą pracę i zarabiasz wystarczająco, żeby wynająć mieszkanie i się samodzielnie utrzymać? Jeżeli nie, to, o ile w Twoim domu nie ma sytuacji patologicznej, siedź na razie grzecznie u rodziców i najpierw idź do pracy. Dopiero jak zarobisz, będziesz mogła w ogóle pomyśleć o wyprowadzce. Są młodzi ludzie w Twoim wieku, którzy bardzo szybko się usamodzielniają, lecz to ma pewne znaczące minusy - pieniądze, które jesteś w stanie zarobić jako osoba z wykształceniem średnim i bez doświadczenia zawodowego, są na tyle niewielkie, że po dokonaniu opłat za mieszkanie może się okazać, że pod koniec miesiąca nie będziesz miała co do garnka włożyć. Tak, znam taki przypadek. Na Twoim miejscu najpierw popracowałabym kilka lat i odłożyłabym konkretną sumę, a dopiero potem myślała o wyprowadzce. Chyba, że w Twoim domu stosowana jest przemoc, wtedy rzeczywiście powinnaś wyprowadzić się tak szybko jak to możliwe, nawet jeśli początkowo pojawi się ryzyko, że będziesz nie dojadać.

Jeżeli natomiast chodzi o mnie, już tak kończąc tę historię, którą rozpoczęłam na początku posta, to jestem ładnych parę lat od Ciebie starsza i na razie nigdzie się nie ruszam :D Dorosłe życie szybko weryfikuje młodzieńcze plany, nie ma co się spieszyć, o ile sytuacja nie jest nagląca. Wierz mi, że gorzej wyjdziesz, jeżeli dumnie powiesz "mamo, tato, odchodzę", a po jakimś czasie wrócisz z podkulonym ogonem. Jeżeli Twoi rodzice są typem rodziców ograniczających swobodę (dopóki-z-nami-mieszkasz-robisz-co-każę), to po takim powrocie jeszcze bardziej skrócą Twoją smycz - bo będą wiedzieli, że jesteś całkowicie zależna od nich, że Twoje groźby "bo się wyprowadzę z domu" nie mają pokrycia w rzeczywistości - wtedy pozwolą sobie na jeszcze więcej niż pozwalają sobie teraz.

Share this post


Link to post

Miałam 22 lata, kiedy wyprowadziłam się od rodziców. To było niedługo po urodzeniu drugiego dziecka. Wcześniej mieszkałam u rodziców. Ale wtedy pogorszyły mi się relacje z nimi. Na szczęście poznałam wtedy mojego obecnego chłopaka i razem zamieszkaliśmy.

Share this post


Link to post

Hej! Ja mając tyle lat co Ty wyprowadziłem się na stancję - w zasadzie teoretycznie wynajmowałem tylko pokój w bardzo nowocześnie urządzonym, ładnym mieszkaniu. Ale współlokatora większość czasu nie było, bo pracował w transporcie międzynarodowym. Płaciłem pięć stówek miesięcznie i dawałem radę - z tym, że ja miałem sporego farta i już jako 18-latek (uczyłem się zaocznie) znalazłem całkiem dobrze płatną pracę. 

Na stancji mieszkałem 1,5 roku - wróciłem do domu rodzinnego. I nie dlatego, że było mi źle - duuużo lepiej mi się mieszkało samemu i mam nadzieję w ciągu kilku lat pójść na swoje, po prostu taki ze mnie typ człowieka, że bardziej samotnik nawet pod względem rodzinnym. Tutaj na wsi lub w bliskiej okolicy, jakiś zwykły dom a nie mieszkanie w bloku. Właśnie dlatego wróciłem, bo na wsi się wychowałem i miasto jakoś mi nie pasuje mimo wielu wygód. Jak to mawiają: "ze wsi jesteś, na wieś wrócisz". No i działam tutaj w ochotniczej straży pożarnej, z którą chyba nie potrafiłbym się rozstać na długi okres... 

Jeśli jeszcze jej nie masz, poszukaj jakiejś pracy. Najlepiej uderzaj w coś stałego a nie sezonowego. Powodzenia - dasz radę jeśli tylko chcesz. 

Nikt mi nie pomagał. Do wszystkiego, co mam, dochodziłem samodzielnie. Jako 20-latek wielkiego majątku nie mam, ale prawko, samochód czy takie pierdoły jak dwa laptopy itd. finansowałem sobie sam.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now

 • Who's Online (See full list)

  There are no registered users currently online

 • Recent Status Updates

  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Jak się nazywa ten większy dzyndzel, co się go zakłada na mniejszy dzyndzel przy słuchawkach? Takie to samo, ale większe braciszku.  
   · 1 reply
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Nie ma to jak świętować 30. rocznicę odzyskania wolności, która jeszcze nie przyszła.
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   · 0 replies
  • Borowy

   Borowy

   Witajcie, mam do Was ogromną prośbę... potrzebuje wypełnionych ankiet do badań naukowych... na koniec maja mam termin oddania. Temat Tabu - SEKSUALNOŚĆ, dlatego rodzice do których kierowałem tą ankietę nie chcą mi jej wypełniać, choć uważam, że nie ingeruję w ich życie intymne. 2 miesiące temu ankieta już istniała online, a dostałem tylko 4 odpowiedzi :c Zajmie od 5 do 10 minut. Prawie wszystkie zadania zamknięte.
   Musielibyście wcielić się w rodzica, który ma dziecko z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Ankieta jest oczywiście anonimowa.

   https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc35FjqvALX9OYdkmC8p4LFMjfvp9sEyGFAuHiG6MCFurqWBQ/viewform?fbclid=IwAR0BBy3Clovc9HZH-pMkOzC8sUF6UJ-LuOPcDC2HSLdZsHL_dVYN5zb9mzE
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Czy posiadanie "judasza" w drzwiach to już antysemityzm?
   · 3 replies
 • Posts

  • Crusoe
  • Kerosine
   Książka, którą aktualnie czytasz
   Pozycja z rodzaju "fraszki-igraszki", ale skoro już zgłębiać jakąś dziedzinę to kompleksowo - nawet takie tytuły znajdują swoje miejsce na jednej z moich ulubionych [ostatnimi czasy zdecydowanie najulubieńszej] półek tematycznych.
  • Martusiaaaaaa92
   Witam
   Cześć, Sandra Oby Twoja przygoda z tym forum była długa i udana
  • Kalafior_Grozy
   O czym teraz myślisz?
   Miałem ze znajomym niezły ubaw ostatnio gdy jego Hyundaiem i20 powolutku jeździliśmy około godziny 21-22 po osiedlowych dróżkach
  • obrona1
   oficjalny program UE
   Zaznaczam, tutaj jest mowa nie o jakichś tekstach, których przywoływanie stoi w sprzeczności z prawem, ale o oficjalnie zatwierdzonych i obowiązujących deklaracjach Unii Europejskiej. W marcu 2017 została opublikowana Biała księga w sprawie przyszłości Europy, która następnie została zatwierdzona przez głowy państw UE (Polskę reprezentowała Beata Szydło) w Deklaracji Rzymskiej. Jedynym wskazanym w Białej księdze dokumentem programowym jest "Manifest z Ventotene" napisany w 1941 roku przez w