Jump to content

Wyprowadzka od rodziców w wieku 18 lat

Jakubowski

Recommended Posts

Jakubowski
Posted

Mam 16 lat, więc jeszcze jest dużo czasu przed mną, ale chcę się wyprowadzić od rodziców w wieku 18 lat. Wiem że wyprowadzka nie wygląda jakoś cudownie i że to duża odpowiedzialność. Nie mogę znieść krytyki ze strony rodziców w moją stronę. Mam wyższe ambicję (chcę zrobić maturę i iść na studia oraz chcę zostać informatykiem). Moi rodzice ciągle mówią że bym sobie znalazł normalne zajęcie i żebym się nauczył normalnego zawodu (wedłuch nich np. Spawacz, mechanik itp.). Również ciągle muszę pilnować brata, chyba nie ma dnia że go nie pilnuję mniej jak godzinę (dość często potrafię go pilnować po kilka godzin). W szkole mam dobre oceny, a moim rodzicom jest to obojętne i nawet tego nie zauważają. A wracając to również rozmawiałem z nauczycielem o moich planach zawodowych na przyszłość i powiedział że są dobre. Kolejnym problemem jest to że moi rodzice nie zauważają dobrych rzeczy które robię i czepiają się mnie chociaż o najmniejsze błędy. 

Wiem że wyprowadzka w wieku 18 lat jest trudna. Nie wiem co robić więc chciałem się doradzić. Czy w takim wieku idzie się utrzymać? Czy to jest wogóle możliwe?

Posted
5 godzin temu, Jakubowski napisał:

Czy w takim wieku idzie się utrzymać? Czy to jest wogóle możliwe?

Powinno być jeśli nie masz - lub nauczysz się nie mieć - zbyt wysokich wymagań oraz będziesz potrafił zacisnąć zęby [i pasa]. Jak oceniasz swoją obecną wiedzę na temat funkcjonowania gospodarstwa domowego i umiejętności gospodarowania finansami? Ile wynosi kwota, jaką masz na ten moment miesięcznie do dyspozycji i w jaki sposób ją wydajesz? Co z obowiązkami domowymi, jak duży jest Twój wkład w rzeczy typu pranie, zmywanie, prasowanie? Pracowałeś już? Jaki poziom życia jesteś w stanie zaakceptować, rezygnacji z czego absolutnie sobie nie wyobrażasz?

Technicznie jest to jak najbardziej wykonalne, zastanawiam się natomiast czy aby na pewno warto ponosić taki trud dla czegoś, co na dobrą sprawę można spróbować nauczyć się... puszczać mimo uszu [skądinąd ważna życiowa umiejętność] lub rozwiązać na drodze dialogu. Stopniowe odseparowywanie się od wpływu rodziny można uskuteczniać również mieszkając z nią pod jednym dachem, a dorosłości nie ma IMO co przyspieszać [choć niezdrowe jest także jej opóźnianie].

Posted

Na Twoim miejscu wstrzymałabym się z wyprowadzką do ukończenia szkoły. Nie utrzymasz się pracując jedynie dorywczo, a tylko taką pracę mógłbyś podjąć, uczęszczając jeszcze na lekcje. Znam osobę, której po ukończeniu liceum rodzina odcięła wszelkie finanse i mimo pracy po kilkanaście godzin dziennie zdarzało się tej osobie, że pod koniec miesiąca nie miała za co kupić podstawowych produktów spożywczych. Niestety, ale bez wykształcenia i/lub fachu w ręku, ciężko o pracę z której człowiek mógłby się utrzymać. Nie wiem czy jesteś w liceum czy w technikum, ale jeżeli w tym drugim, to po skończeniu szkoły będziesz miał szanse na lepszą pracę niż po skończeniu ogólniaka.

Jakubowski
Posted
4 godziny temu, yiliyane napisał:

Nie wiem czy jesteś w liceum czy w technikum.

Zapomniałem dodać mieszkam w Niemczech.

Nie długo mam zamiar podjąć pracę bo w Niemczech można w wieku 16 lat pracować do 450 euro i mam zamiar część tych pieniędzy oszczędzać

6 godzin temu, Kerosine napisał:

Powinno być jeśli nie masz - lub nauczysz się nie mieć - zbyt wysokich wymagań oraz będziesz potrafił zacisnąć zęby [i pasa]. Jak oceniasz swoją obecną wiedzę na temat funkcjonowania gospodarstwa domowego i umiejętności gospodarowania finansami? Ile wynosi kwota, jaką masz na ten moment miesięcznie do dyspozycji i w jaki sposób ją wydajesz? Co z obowiązkami domowymi, jak duży jest Twój wkład w rzeczy typu pranie, zmywanie, prasowanie? Pracowałeś już? Jaki poziom życia jesteś w stanie zaakceptować, rezygnacji z czego absolutnie sobie nie wyobrażasz?

Umiem prasować, gotować, prać i sprzątać. Umiem również posługiwać się trochę narzędziami typu piły, wiertarki i szlifierki. Umiem także budować komputery, trochę informatykę i trochę grafikę komputerową.

Dostaję kieszonkowe od rodziców, nie są to duże sumy ale umiem je wygospodarować żeby mi starczały na  miesiąc(czasem potrafi trochę zostać).

Miałem również 3 tygodnie praktyk w supermarkecie ( w Niemczech wymaga tego szkoła w której się uczę)

Nie wiem czy to ma jakiś wpływ. Jeżeli coś chcę to potrafię na to uparcie zbierać pieniądze.

Trochę trudno wyobrazić mi sobię rezygnację z zainteresowań. Lubię się czegoś nauczyć z dziedziny informatyki lub czasem poprostu pograć sobie.

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• There are no registered users currently online
  • Najnowsze posty

• Olcia15273
      Zastanawiam się na ile lat brzmi mój głos dlatego proszę o pomoc. 7 sie, 19.50​.aac
    • yiliyane
      Przytulenie powinieneś zostawić na koniec. Jeżeli znacie się tylko z cześć-cześć, to byłoby trochę dziwne, gdybyś nagle ją przytulił, mogłaby się speszyć i straciłbyś wszystko co osiągnąłeś do tej pory. Skupiłabym się na zaproszeniu jej gdzieś. Próbuj ją upolować jak będzie sama, a jeżeli zawsze porusza się z koleżankami, podejdź do nich, przywitaj się ze wszystkimi i poproś Twoją wybrankę na stronę i wtedy zapytaj ją czy nie chciałaby gdzieś z Tobą wyskoczyć.
    • Kerosine
      ... ciekawe czy żyłam tym życiem już kiedyś. I czy będę żyć jeszcze. Dopóki wreszcie nie dokonam właściwych wyborów...
    • Kerosine
      Założyłeś już taki temat:
    • MightyWozz
      Witam mam 11 lat chodzę do 6 klasy od 1 chodzi do szkoły taka pewna dziewczyna, no tam anime lubi, jest wesoła, no ogólnie bomba. Dałem jej już różę ale teraz mam w planach ją objąć no ale wszystko tkwi w tym że ona cały czas łazi z dwoma koleżankami więc jakby to ująć nie mam jak jej "przytulić" zaprosić na jakieś pogadanko też raczej jest trudno bo albo ona wraca z tymi koleżankami do domu albo... No no poprostu się nie da.. Plis dajcie radę co zrobić w takiej sytuacji bo jeszcze ta klasa i następne dwie to niedługo a później jej raczej nie spotkam. 
  • Recent Status Updates

• Lina_Evi

Lina_Evi

Witam ponownie.
      · 2 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 4 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane
      yiliyane
      3
    2. 2
      wolnaczeczenia