Jump to content

Edukacja seksualna


Celt

Recommended Posts

Co uważacie na ten temat? Powinna być w szkołach? Powinna być obowiązkowa czy nieobowiązkowa? Jak powinny wyglądać takie zajęcia?

Ostatnio sukcesem stała się książka Anji Rubik "#SEXED.PL", sukcesem stał się też jej kanał internetowy na temat edukacji seksualnej, oraz istniejący już wcześniej kanał Pink Candy o podobnej tematyce. Ogólnie najczęściej dzieci i młodzież wyszukują informacje na interesujące ich tematy związane z seksualnością w internecie, który jest dla nich podstawowym źródłem wiedzy z wielu dziedzin. Z relacji edukatorek seksualnych wynika, że dzieciaki mimo to często nie mają nawet podstawowej wiedzy na temat seksualności i procesów zachodzących w ludzkim ciele w okresie dojrzewania i później. I że często nastolatki, zwłaszcza dziewczyny, są zaniepokojone wyglądem swojego ciała, nieregularnymi miesiączkami, nie wiedzą, czy czasem coś jest z nimi nie tak, czy nie są chore itd. Nie mają wiedzy na temat zdrowia seksualnego, fizjologii, antykoncepcji, relacji intymnych, zachowań seksualnych ani tego, które zachowania seksualne są ryzykowne, a które nie. Niektóre nie mają również wiedzy na temat, co jest molestowaniem/wykorzystywaniem seksualnym, a co nie. I gdy mają możliwość zadzwonienia na młodzieżowy telefon zaufania, to zawsze mają wiele pytań. Czyli że problem jest.

Często można usłyszeć opinię, że uświadamianie i wszystko, co z tym się wiąże, powinno być rolą rodziców. Jednak w odpowiedzi na to często eksperci stwierdzają, że rodzice nie są kompetentni w dziedzinie wiedzy o seksualności nie potrafią rozmawiać o seksualności z dziećmi, bo np. krępują się, sami nie są wyedukowani czy wychowali się w domach, w których był to temat tabu itd. Czyli że rodzice zrzucają na szkołę, a szkoła zrzuca na rodziców. Powstała książka "Seksolatki. Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie?" autorstwa psycholożki Izabeli Jąderek, tylko nie wiem, w jakim nakładzie została wydana ani jaki odsetek rodziców ją zna.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/aleksandra-dulas-o-edukacji-seksualnej-fakty-po-faktach,917462.html - tutaj jest rozmowa z jedną edukatorką seksualną, Aleksandrą Dulas. Polecam.

Link to post
 • 5 months later...

Prawdopodobnie w przeciwienstwie do 90% spoleczenstwa pofatygowalam sie i przeczytalam zalecenia WHO o ktore mialaby sie opierac edukacja. I nie wiem co jest w tym kontrowersyjnego, nauka o cielesnosci zaczynalaby sie w 4 klasie podstawowki, czyli tak samo jak dotychczasowe lekcje wdzwr. Bajki o nauce przedszkolakow masturbacji to typowa prawicowa propaganda. 

Link to post
 • 2 weeks later...

@Achaja: Najprawdopodobniej ci, którzy są największymi przeciwnikami, mylą obecne oficjalnie zalecenia WHO z sugestiami niemieckiego BZGA (czyli Federalnego Biura ds. Edukacji Zdrowotnej) z 2008.

Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris (ultrakatolickiej instytucji powiązanej z brazylijską organizacją TFP), odnosząc się do warszawskiej Karty LGBT z zeszłego roku, wspominał też coś o standardach WHO, stwierdzając, że według nich dzieci w wieku od 0 do 4 lat uczy się rzeczy takich jak "Radość i przyjemność z dotykania własnego ciała" i "Masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa". Jego wpis podał dalej wiceminister Patryk Jaki, później poszło przez innych pisowców, a także przez ultraprawicowy kanał YouTube wRealu24.pl, a potem dalej.

Link to post

Sądzę, że edukacja seksualna w Polsce jest bardzo potrzebna, gdyż większość społeczeństwa nie ma tak naprawdę pojęcia o seksualności.

Myślę, że nie powinna być obowiązkowa, gdyż nie każdy może sobie życzyć na nią uczestniczyć, natomiast powinno się ją wprowadzić do szkół, bo sporo osób w młodym wieku miewa różne problemy i na owych zajęciach te problemy mogłyby być rozwiązane.

Powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych seksuologów, którzy jasno i rzetelnie przekażą młodym osobom wiedzę czym jest seksualność, jakie wyróżniamy orientacje seksualne, czym jest tożsamość płciowa itp.

Link to post
 • 7 months later...
Filip
O 12.03.2019 at 20:59, Celt napisał:

Co uważacie na ten temat? Powinna być w szkołach? Powinna być obowiązkowa czy nieobowiązkowa? Jak powinny wyglądać takie zajęcia?

Jestem zdania, że edukacja seksualna powinna być w szkołach, natomiast radykalnie należałoby zmienić program takich zajęć, ponieważ aktualny jest po prostu do dupy. Nawet chcąc się z niego czegoś dowiedzieć jesteśmy zalewani taką falą regułek, że ciężko to wszystko spamiętać. Takie lekcje powinny być prowadzone oczywiście z powagą, ale też z lekkim przynajmniej luzem, żeby młodzież nie bała się podejmować poszczególnych tematów. Niestety wiem, że obecnie te lekcje są prowadzone w tak sztywny sposób, że nie ma co się dziwić, iż tyle osób załatwia sobie zwolnienia. Tak naprawdę sam dowiedziałem się zdecydowanie więcej w internecie, niż na lekcjach. Samym SEXEDPL się nie interesowałem zbytnio, ale z tego co zerknąłem - ciekawa inicjatywa.

Link to post
 • 6 months later...
WszyscyZginiemy

Ogólnie to mogę się podpisać omalże pod całym postem @Anarchist, z wyjątkiem tego fragmentu:

O 15.09.2019 at 15:56, Anarchist napisał:

Myślę, że nie powinna być obowiązkowa, gdyż nie każdy może sobie życzyć na nią uczestniczyć

Edukacja seksualna powinna być obowiązkowa, przynajmniej dla dzieci 12+, chociaż na moje mogłaby być nawet dla tych 10-latków(bo jakoś tak, o ile się nie mylę, to by się zaczynało?). Ponieważ jeśli chodzi o dzieci w takim wieku nikt się nie pyta ich samych, czy sobie życzą czy nie życzą, tylko ich rodziców. I tak jak było i pewnie nadal jest w przypadku wdżwrów tymi rodzicami, którzy sobie nie życzą aby ich dzieci nie chodziły na te zajęcia, będą nie ci, którzy potrafią i sami im wytłumaczą, co i jak, a niestety tacy, co dziecka prawie jeśli w ogóle nie uświadomią. 

Jeśli zaś chodzi o to, że

O 12.03.2019 at 20:59, Celt napisał:

Niektóre nie mają również wiedzy na temat, co jest molestowaniem/wykorzystywaniem seksualnym, a co nie

Nie wiem jak to wygląda obecnie(bo za moich czasów zajęcia na temat "złego dotyku" były dopiero przeprowadzane w 2-3 klasie podstawówki), aczkolwiek ten temat powinien być poruszany delikatnie już w przedszkolu z grupą 4/5-latków. I to jest bezdyskusyjne.

Link to post
Markiz

Edukacja seksualna oczywiście powinna być obowiązkowa, to nie powinno budzić wątpliwości nikogo normalnego. W końcu temat wcześniej czy później będzie żywotnie dotyczyć każdego. A wyjaśnianie pewnych spraw wcześniej oszczędzi dzieciakom ewentualnych poważnych problemów, to też oczywiście.

Mnie natomiast zawsze intrygowało czemu skrajna prawica razem z kościołem tak bardzo protestują przeciwko tej edukacji? Posuwają się w tych protestach do jakichś absurdalnych kłamstw i straszenia wyimaginowanymi konsekwencjami. Choć z drugiej strony wychodzące na światło dzienne w ostatnich latach masowe przypadki pedofilii w kościele wiele wyjaśniają, skąd taka presja na unikanie seks edukacji u dzieciaków.

Link to post
michaelowax3

Edukacja seksualna potrzebna jest w szkole jak każdy inny przedmiot. Ale jak na razie wciąż to temat tabu i użyć słowa sex to jak zakazany owoc. Chociaż u mnie na lekcjach były tylko śmiechy facetów na różne tematy także to też osobna kwestia. A później wszyscy zdziwieni że dzieci mają dzieci :D

A o podejściu polityków do tematu nie wypowiem się bo nie można tu przeklinać :D

Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Aśika
 • Popular Now

  • Shady-Lane90
   13
 • Najnowsze posty

  • Shady-Lane90
   To mnie nawet nie wkurzyło, ale wręcz wkurwiło! Kolejne 2 mld na propagandową tv pis... Brak mi słów. 
  • Shady-Lane90
   Rok 2020 ma się ku końcowi (na szczęście). Rok ten już od samego początku usłany był masą negatywnych zdarzeń. Właściwie z miesiąca na miesiąc wydawać się mogło, że gorzej być już chyba nie może, po czym okazywało się, że jak najbardziej może. Pożary w Australii, eksplozja w Bejrucie, strzelanina w Wiedniu, pandemia koronawirusa na całym świecie, ale także wydarzenia takie jak wybory na Białorusi, w Polsce, trwające nadal strajki w Polsce oraz inne z reguły negatywne wydarzenia na całym świecie. Czy tylko ja mam wrażenie, że ten rok to jakieś apogeum negatywnych zdarzeń? Jak myślicie, czy możemy liczyć, że kolejny rok przyniesie zmiany na lepsze, czy wręcz przeciwnie - będzie tylko gorzej? Jakie wg Was wydarzenia w bieżącym roku zaliczyć można do zdecydowanie najgorszych? Osobiście obawiam się, że 2020 r. zrobi nam psikusa i wszystko zakończy się tak:
  • NYC
   Nigdy nie brałam udziału w trójkącie i nie zamierzam. Czułabym, że zdradzam partnera i on mnie także. Uważam, że seks jest tak intymna sprawa, że nikt inny poza partnerem nie powinien tego oglądać ani dodatkowo w stosunku uczestniczyć. Poza tym taki stosunek byłby trochę homoseksualny, bo gdyby w seksie oprócz partnera uczestniczyłby kobieta, to także uprawiała bym stosunek z nią, a gdyby był tam facet, to mój partner odbyłby coś na kształt stosunku homoseksualnego. Pomijając to, że czułabym się w trójkącie źle, nie mam też pociągu do osób tej samej płci. Podejrzewam też, że gdybym miała faceta heteroseksualnego (bo mógłby by też być bi), to on też nie chciałby przespać się dodatkowo z facetem. 
  • NYC
  • Kerosine
   Tradycyjnie 7 dni na zadanie mx. 10 pytań od osoby tym razem @NYC 
 • Recent Status Updates

  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Aston Wilydź mnie zmiażdżyło xD 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Sis, dziś na Discovery Chanell o 21 będzie film dokumentalny o wypadku PKSu pod Gdańskiem w 1994 roku. Jedną z ocalałych osób z tego wypadku i uczestniczką tego programu będzie sąsiadka mojej ciotki, pani Sabina. W 2008 roku ją poznałem osobiście.
   Polecam ten odcinek jak i całą serię "Największe polskie katastrofy".
   · 4 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   · 0 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Zapewne znasz sprawę zbiorowego samobójstwa w Jonestown (chociaż ja nazwałabym to zaplanowanym masowym zabójstwem). Nie wiem czy miałeś okazję słuchać taśmy z ostatnich minut sprzed całej tej katastrofy, więc podsyłam. Mrozi krew w żyłach, ale wiem, że jako fan spraw kryminalnych, powinieneś to przesłuchać. 
    
   · 13 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Pacz co dla Ciebie mam  
   https://www.youtube.com/channel/UCynFZm_tin-9SgtaupR6TIA
   https://www.youtube.com/channel/UC3FBrY3U9fQslzrGxq1jqhQ
   · 2 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Shady-Lane90
   Shady-Lane90
   17
  2. 2
   Aśika
   Aśika
   9
  3. 3
   Kerosine
   Kerosine
   7
  4. 4
   WszyscyZginiemy
   WszyscyZginiemy
   7
  5. 5
   NYC
   NYC
   6
 • Top użytkownicy (7 dni)

  holdem
  holdem
  67 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  44 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  39 posts
  Kerosine
  Kerosine
  39 posts
  NYC
  NYC
  27 posts
  michaelowax3
  michaelowax3
  21 posts
  Vertigos
  Vertigos
  19 posts
  Markiz
  Markiz
  19 posts
  Martusiaaaaaa92
  Martusiaaaaaa92
  15 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  240 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  226 posts
  Kerosine
  Kerosine
  148 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  1021 posts
  yiliyane
  yiliyane
  822 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  786 posts
×
×
 • Create New...