Jump to content

Edukacja seksualna

Celt

Recommended Posts

Co uważacie na ten temat? Powinna być w szkołach? Powinna być obowiązkowa czy nieobowiązkowa? Jak powinny wyglądać takie zajęcia?

Ostatnio sukcesem stała się książka Anji Rubik "#SEXED.PL", sukcesem stał się też jej kanał internetowy na temat edukacji seksualnej, oraz istniejący już wcześniej kanał Pink Candy o podobnej tematyce. Ogólnie najczęściej dzieci i młodzież wyszukują informacje na interesujące ich tematy związane z seksualnością w internecie, który jest dla nich podstawowym źródłem wiedzy z wielu dziedzin. Z relacji edukatorek seksualnych wynika, że dzieciaki mimo to często nie mają nawet podstawowej wiedzy na temat seksualności i procesów zachodzących w ludzkim ciele w okresie dojrzewania i później. I że często nastolatki, zwłaszcza dziewczyny, są zaniepokojone wyglądem swojego ciała, nieregularnymi miesiączkami, nie wiedzą, czy czasem coś jest z nimi nie tak, czy nie są chore itd. Nie mają wiedzy na temat zdrowia seksualnego, fizjologii, antykoncepcji, relacji intymnych, zachowań seksualnych ani tego, które zachowania seksualne są ryzykowne, a które nie. Niektóre nie mają również wiedzy na temat, co jest molestowaniem/wykorzystywaniem seksualnym, a co nie. I gdy mają możliwość zadzwonienia na młodzieżowy telefon zaufania, to zawsze mają wiele pytań. Czyli że problem jest.

Często można usłyszeć opinię, że uświadamianie i wszystko, co z tym się wiąże, powinno być rolą rodziców. Jednak w odpowiedzi na to często eksperci stwierdzają, że rodzice nie są kompetentni w dziedzinie wiedzy o seksualności nie potrafią rozmawiać o seksualności z dziećmi, bo np. krępują się, sami nie są wyedukowani czy wychowali się w domach, w których był to temat tabu itd. Czyli że rodzice zrzucają na szkołę, a szkoła zrzuca na rodziców. Powstała książka "Seksolatki. Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie?" autorstwa psycholożki Izabeli Jąderek, tylko nie wiem, w jakim nakładzie została wydana ani jaki odsetek rodziców ją zna.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/aleksandra-dulas-o-edukacji-seksualnej-fakty-po-faktach,917462.html - tutaj jest rozmowa z jedną edukatorką seksualną, Aleksandrą Dulas. Polecam.

• 5 months later...

Prawdopodobnie w przeciwienstwie do 90% spoleczenstwa pofatygowalam sie i przeczytalam zalecenia WHO o ktore mialaby sie opierac edukacja. I nie wiem co jest w tym kontrowersyjnego, nauka o cielesnosci zaczynalaby sie w 4 klasie podstawowki, czyli tak samo jak dotychczasowe lekcje wdzwr. Bajki o nauce przedszkolakow masturbacji to typowa prawicowa propaganda. 

• 2 weeks later...

@Achaja: Najprawdopodobniej ci, którzy są największymi przeciwnikami, mylą obecne oficjalnie zalecenia WHO z sugestiami niemieckiego BZGA (czyli Federalnego Biura ds. Edukacji Zdrowotnej) z 2008.

Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris (ultrakatolickiej instytucji powiązanej z brazylijską organizacją TFP), odnosząc się do warszawskiej Karty LGBT z zeszłego roku, wspominał też coś o standardach WHO, stwierdzając, że według nich dzieci w wieku od 0 do 4 lat uczy się rzeczy takich jak "Radość i przyjemność z dotykania własnego ciała" i "Masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa". Jego wpis podał dalej wiceminister Patryk Jaki, później poszło przez innych pisowców, a także przez ultraprawicowy kanał YouTube wRealu24.pl, a potem dalej.

Sądzę, że edukacja seksualna w Polsce jest bardzo potrzebna, gdyż większość społeczeństwa nie ma tak naprawdę pojęcia o seksualności.

Myślę, że nie powinna być obowiązkowa, gdyż nie każdy może sobie życzyć na nią uczestniczyć, natomiast powinno się ją wprowadzić do szkół, bo sporo osób w młodym wieku miewa różne problemy i na owych zajęciach te problemy mogłyby być rozwiązane.

Powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych seksuologów, którzy jasno i rzetelnie przekażą młodym osobom wiedzę czym jest seksualność, jakie wyróżniamy orientacje seksualne, czym jest tożsamość płciowa itp.

• 7 months later...
O 12.03.2019 at 20:59, Celt napisał:

Co uważacie na ten temat? Powinna być w szkołach? Powinna być obowiązkowa czy nieobowiązkowa? Jak powinny wyglądać takie zajęcia?

Jestem zdania, że edukacja seksualna powinna być w szkołach, natomiast radykalnie należałoby zmienić program takich zajęć, ponieważ aktualny jest po prostu do dupy. Nawet chcąc się z niego czegoś dowiedzieć jesteśmy zalewani taką falą regułek, że ciężko to wszystko spamiętać. Takie lekcje powinny być prowadzone oczywiście z powagą, ale też z lekkim przynajmniej luzem, żeby młodzież nie bała się podejmować poszczególnych tematów. Niestety wiem, że obecnie te lekcje są prowadzone w tak sztywny sposób, że nie ma co się dziwić, iż tyle osób załatwia sobie zwolnienia. Tak naprawdę sam dowiedziałem się zdecydowanie więcej w internecie, niż na lekcjach. Samym SEXEDPL się nie interesowałem zbytnio, ale z tego co zerknąłem - ciekawa inicjatywa.

• 6 months later...
WszyscyZginiemy

Ogólnie to mogę się podpisać omalże pod całym postem @Anarchist, z wyjątkiem tego fragmentu:

O 15.09.2019 at 15:56, Anarchist napisał:

Myślę, że nie powinna być obowiązkowa, gdyż nie każdy może sobie życzyć na nią uczestniczyć

Edukacja seksualna powinna być obowiązkowa, przynajmniej dla dzieci 12+, chociaż na moje mogłaby być nawet dla tych 10-latków(bo jakoś tak, o ile się nie mylę, to by się zaczynało?). Ponieważ jeśli chodzi o dzieci w takim wieku nikt się nie pyta ich samych, czy sobie życzą czy nie życzą, tylko ich rodziców. I tak jak było i pewnie nadal jest w przypadku wdżwrów tymi rodzicami, którzy sobie nie życzą aby ich dzieci nie chodziły na te zajęcia, będą nie ci, którzy potrafią i sami im wytłumaczą, co i jak, a niestety tacy, co dziecka prawie jeśli w ogóle nie uświadomią. 

Jeśli zaś chodzi o to, że

O 12.03.2019 at 20:59, Celt napisał:

Niektóre nie mają również wiedzy na temat, co jest molestowaniem/wykorzystywaniem seksualnym, a co nie

Nie wiem jak to wygląda obecnie(bo za moich czasów zajęcia na temat "złego dotyku" były dopiero przeprowadzane w 2-3 klasie podstawówki), aczkolwiek ten temat powinien być poruszany delikatnie już w przedszkolu z grupą 4/5-latków. I to jest bezdyskusyjne.

Edukacja seksualna oczywiście powinna być obowiązkowa, to nie powinno budzić wątpliwości nikogo normalnego. W końcu temat wcześniej czy później będzie żywotnie dotyczyć każdego. A wyjaśnianie pewnych spraw wcześniej oszczędzi dzieciakom ewentualnych poważnych problemów, to też oczywiście.

Mnie natomiast zawsze intrygowało czemu skrajna prawica razem z kościołem tak bardzo protestują przeciwko tej edukacji? Posuwają się w tych protestach do jakichś absurdalnych kłamstw i straszenia wyimaginowanymi konsekwencjami. Choć z drugiej strony wychodzące na światło dzienne w ostatnich latach masowe przypadki pedofilii w kościele wiele wyjaśniają, skąd taka presja na unikanie seks edukacji u dzieciaków.

michaelowax3

Edukacja seksualna potrzebna jest w szkole jak każdy inny przedmiot. Ale jak na razie wciąż to temat tabu i użyć słowa sex to jak zakazany owoc. Chociaż u mnie na lekcjach były tylko śmiechy facetów na różne tematy także to też osobna kwestia. A później wszyscy zdziwieni że dzieci mają dzieci :D

A o podejściu polityków do tematu nie wypowiem się bo nie można tu przeklinać :D

• 4 weeks later...

Myślę, że edukacja seksualna powinna być obowiązkowa. Zajęcia podzieliłabym na kilka etapów:

• 1 klasa podstawówki (7 lat) - ogólnikowe wytłumaczenie skąd się biorą dzieci (że nie bocian, nie kapusta, ale też i nie pocałunek), jak rozpoznać i reagować na tzw. zły dotyk
  • 4 klasa podstawówki (10 lat) - omówienie dojrzewania*, wytłumaczenie skąd biorą się dzieci (na poziomie czysto biologicznym, czyli plemnik i komórka jajowa), ponownie jak rozpoznać i reagować na tzw. zły dotyk
  • 7 klasa podstawówki (13 lat) - z grubsza o istnieniu antykoncepcji, konsekwencje uprawiania seksu (biologiczne - ciąża, choroby weneryczne omówione z grubsza; psychiczne, prawne), rozpoznawanie toksycznych relacji i asertywność wobec partnera
  • 1 klasa szkoły średniej (15 lat) - rodzaje antykoncepcji, konsekwencje uprawiania seksu (z naciskiem na psychiczne przy przedwczesnym podjęciu życia seksualnego; dokładne omówienie chorób wenerycznych), ponownie rozpoznawanie toksycznych relacji i asertywność wobec partnera, orientacje seksualne (rodzaje i proces odkrywania własnej orientacji)

* zajęcia osobne dla chłopców i dziewczynek, ale materiał ten sam; dla dziewczynek dodatkowo pokazanie jak prawidłowo zakładać podpaski i co ile je zmieniać