Jump to content

Edukacja seksualna


Celt

Recommended Posts

Posted

Co uważacie na ten temat? Powinna być w szkołach? Powinna być obowiązkowa czy nieobowiązkowa? Jak powinny wyglądać takie zajęcia?

Ostatnio sukcesem stała się książka Anji Rubik "#SEXED.PL", sukcesem stał się też jej kanał internetowy na temat edukacji seksualnej, oraz istniejący już wcześniej kanał Pink Candy o podobnej tematyce. Ogólnie najczęściej dzieci i młodzież wyszukują informacje na interesujące ich tematy związane z seksualnością w internecie, który jest dla nich podstawowym źródłem wiedzy z wielu dziedzin. Z relacji edukatorek seksualnych wynika, że dzieciaki mimo to często nie mają nawet podstawowej wiedzy na temat seksualności i procesów zachodzących w ludzkim ciele w okresie dojrzewania i później. I że często nastolatki, zwłaszcza dziewczyny, są zaniepokojone wyglądem swojego ciała, nieregularnymi miesiączkami, nie wiedzą, czy czasem coś jest z nimi nie tak, czy nie są chore itd. Nie mają wiedzy na temat zdrowia seksualnego, fizjologii, antykoncepcji, relacji intymnych, zachowań seksualnych ani tego, które zachowania seksualne są ryzykowne, a które nie. Niektóre nie mają również wiedzy na temat, co jest molestowaniem/wykorzystywaniem seksualnym, a co nie. I gdy mają możliwość zadzwonienia na młodzieżowy telefon zaufania, to zawsze mają wiele pytań. Czyli że problem jest.

Często można usłyszeć opinię, że uświadamianie i wszystko, co z tym się wiąże, powinno być rolą rodziców. Jednak w odpowiedzi na to często eksperci stwierdzają, że rodzice nie są kompetentni w dziedzinie wiedzy o seksualności nie potrafią rozmawiać o seksualności z dziećmi, bo np. krępują się, sami nie są wyedukowani czy wychowali się w domach, w których był to temat tabu itd. Czyli że rodzice zrzucają na szkołę, a szkoła zrzuca na rodziców. Powstała książka "Seksolatki. Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie?" autorstwa psycholożki Izabeli Jąderek, tylko nie wiem, w jakim nakładzie została wydana ani jaki odsetek rodziców ją zna.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/aleksandra-dulas-o-edukacji-seksualnej-fakty-po-faktach,917462.html - tutaj jest rozmowa z jedną edukatorką seksualną, Aleksandrą Dulas. Polecam.

Link to comment
 • 5 months later...
Posted

Prawdopodobnie w przeciwienstwie do 90% spoleczenstwa pofatygowalam sie i przeczytalam zalecenia WHO o ktore mialaby sie opierac edukacja. I nie wiem co jest w tym kontrowersyjnego, nauka o cielesnosci zaczynalaby sie w 4 klasie podstawowki, czyli tak samo jak dotychczasowe lekcje wdzwr. Bajki o nauce przedszkolakow masturbacji to typowa prawicowa propaganda. 

Link to comment
 • 2 weeks later...
Posted

@Achaja: Najprawdopodobniej ci, którzy są największymi przeciwnikami, mylą obecne oficjalnie zalecenia WHO z sugestiami niemieckiego BZGA (czyli Federalnego Biura ds. Edukacji Zdrowotnej) z 2008.

Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris (ultrakatolickiej instytucji powiązanej z brazylijską organizacją TFP), odnosząc się do warszawskiej Karty LGBT z zeszłego roku, wspominał też coś o standardach WHO, stwierdzając, że według nich dzieci w wieku od 0 do 4 lat uczy się rzeczy takich jak "Radość i przyjemność z dotykania własnego ciała" i "Masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa". Jego wpis podał dalej wiceminister Patryk Jaki, później poszło przez innych pisowców, a także przez ultraprawicowy kanał YouTube wRealu24.pl, a potem dalej.

Link to comment
Posted

Sądzę, że edukacja seksualna w Polsce jest bardzo potrzebna, gdyż większość społeczeństwa nie ma tak naprawdę pojęcia o seksualności.

Myślę, że nie powinna być obowiązkowa, gdyż nie każdy może sobie życzyć na nią uczestniczyć, natomiast powinno się ją wprowadzić do szkół, bo sporo osób w młodym wieku miewa różne problemy i na owych zajęciach te problemy mogłyby być rozwiązane.

Powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych seksuologów, którzy jasno i rzetelnie przekażą młodym osobom wiedzę czym jest seksualność, jakie wyróżniamy orientacje seksualne, czym jest tożsamość płciowa itp.

Link to comment
 • 7 months later...
Posted
O 12.03.2019 at 20:59, Celt napisał:

Co uważacie na ten temat? Powinna być w szkołach? Powinna być obowiązkowa czy nieobowiązkowa? Jak powinny wyglądać takie zajęcia?

Jestem zdania, że edukacja seksualna powinna być w szkołach, natomiast radykalnie należałoby zmienić program takich zajęć, ponieważ aktualny jest po prostu do dupy. Nawet chcąc się z niego czegoś dowiedzieć jesteśmy zalewani taką falą regułek, że ciężko to wszystko spamiętać. Takie lekcje powinny być prowadzone oczywiście z powagą, ale też z lekkim przynajmniej luzem, żeby młodzież nie bała się podejmować poszczególnych tematów. Niestety wiem, że obecnie te lekcje są prowadzone w tak sztywny sposób, że nie ma co się dziwić, iż tyle osób załatwia sobie zwolnienia. Tak naprawdę sam dowiedziałem się zdecydowanie więcej w internecie, niż na lekcjach. Samym SEXEDPL się nie interesowałem zbytnio, ale z tego co zerknąłem - ciekawa inicjatywa.

Link to comment
 • 6 months later...
WszyscyZginiemy
Posted

Ogólnie to mogę się podpisać omalże pod całym postem @Anarchist, z wyjątkiem tego fragmentu:

O 15.09.2019 at 15:56, Anarchist napisał:

Myślę, że nie powinna być obowiązkowa, gdyż nie każdy może sobie życzyć na nią uczestniczyć

Edukacja seksualna powinna być obowiązkowa, przynajmniej dla dzieci 12+, chociaż na moje mogłaby być nawet dla tych 10-latków(bo jakoś tak, o ile się nie mylę, to by się zaczynało?). Ponieważ jeśli chodzi o dzieci w takim wieku nikt się nie pyta ich samych, czy sobie życzą czy nie życzą, tylko ich rodziców. I tak jak było i pewnie nadal jest w przypadku wdżwrów tymi rodzicami, którzy sobie nie życzą aby ich dzieci nie chodziły na te zajęcia, będą nie ci, którzy potrafią i sami im wytłumaczą, co i jak, a niestety tacy, co dziecka prawie jeśli w ogóle nie uświadomią. 

Jeśli zaś chodzi o to, że

O 12.03.2019 at 20:59, Celt napisał:

Niektóre nie mają również wiedzy na temat, co jest molestowaniem/wykorzystywaniem seksualnym, a co nie

Nie wiem jak to wygląda obecnie(bo za moich czasów zajęcia na temat "złego dotyku" były dopiero przeprowadzane w 2-3 klasie podstawówki), aczkolwiek ten temat powinien być poruszany delikatnie już w przedszkolu z grupą 4/5-latków. I to jest bezdyskusyjne.

Link to comment
Posted

Edukacja seksualna oczywiście powinna być obowiązkowa, to nie powinno budzić wątpliwości nikogo normalnego. W końcu temat wcześniej czy później będzie żywotnie dotyczyć każdego. A wyjaśnianie pewnych spraw wcześniej oszczędzi dzieciakom ewentualnych poważnych problemów, to też oczywiście.

Mnie natomiast zawsze intrygowało czemu skrajna prawica razem z kościołem tak bardzo protestują przeciwko tej edukacji? Posuwają się w tych protestach do jakichś absurdalnych kłamstw i straszenia wyimaginowanymi konsekwencjami. Choć z drugiej strony wychodzące na światło dzienne w ostatnich latach masowe przypadki pedofilii w kościele wiele wyjaśniają, skąd taka presja na unikanie seks edukacji u dzieciaków.

Link to comment
Posted

Edukacja seksualna potrzebna jest w szkole jak każdy inny przedmiot. Ale jak na razie wciąż to temat tabu i użyć słowa sex to jak zakazany owoc. Chociaż u mnie na lekcjach były tylko śmiechy facetów na różne tematy także to też osobna kwestia. A później wszyscy zdziwieni że dzieci mają dzieci :D

A o podejściu polityków do tematu nie wypowiem się bo nie można tu przeklinać :D

Link to comment
 • 4 weeks later...
Posted

Myślę, że edukacja seksualna powinna być obowiązkowa. Zajęcia podzieliłabym na kilka etapów:

 • 1 klasa podstawówki (7 lat) - ogólnikowe wytłumaczenie skąd się biorą dzieci (że nie bocian, nie kapusta, ale też i nie pocałunek), jak rozpoznać i reagować na tzw. zły dotyk
 • 4 klasa podstawówki (10 lat) - omówienie dojrzewania*, wytłumaczenie skąd biorą się dzieci (na poziomie czysto biologicznym, czyli plemnik i komórka jajowa), ponownie jak rozpoznać i reagować na tzw. zły dotyk
 • 7 klasa podstawówki (13 lat) - z grubsza o istnieniu antykoncepcji, konsekwencje uprawiania seksu (biologiczne - ciąża, choroby weneryczne omówione z grubsza; psychiczne, prawne), rozpoznawanie toksycznych relacji i asertywność wobec partnera
 • 1 klasa szkoły średniej (15 lat) - rodzaje antykoncepcji, konsekwencje uprawiania seksu (z naciskiem na psychiczne przy przedwczesnym podjęciu życia seksualnego; dokładne omówienie chorób wenerycznych), ponownie rozpoznawanie toksycznych relacji i asertywność wobec partnera, orientacje seksualne (rodzaje i proces odkrywania własnej orientacji)

* zajęcia osobne dla chłopców i dziewczynek, ale materiał ten sam; dla dziewczynek dodatkowo pokazanie jak prawidłowo zakładać podpaski i co ile je zmieniać

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • grzechu98
  • Gloria
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • grzechu98
   @Gloria Ale sam w sobie już jestem alertem, jeśli wszystko zbierzemy do kupy. Jeśli nie widziałem do tej pory np spojrzeń.  Tylko nie mam gdzie poznawać młodszych, gdyż na studia nie chodzę, dzienne i zaoczne. Zauważyłem, że dużo właśnie młodszych dziewczyn mało coś od siebie daje; prowadzi tak rozmowę bym ją prowadził i ciągle dawał. Facet introwertyk ma o wiele gorzej w tych sprawach.
  • Gloria
   Moim zdaniem, mógłbyś troszeczkę popracować nad dowartościowaniem się. Na pewno posiadanie dziewczyny nie może być wyznacznikiem tego, jakim człowiekiem jesteś. Co do samego poznawania kobiet, to trzeba by po prostu udać się w miejsca, gdzie kobiety można spotkać (w zasadzie może być to jakiekolwiek miejsce). Piszesz o rówieśniczkach - być może warto zapoznać się z młodszymi dziewczynami? W końcu one także nie powinny mieć dużego doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Często zdarza się, że kobiety szukają starszych od siebie mężczyzn.
  • Gloria
   Słabo się znam, ale jak już mam coś wybierać to może przedział 14 - 17 lat?
  • grzechu98
   Nie wiem jaki sam jestem w skali 1-10. Nigdy nikogo nie pytałem o to, ale jeśli nigdy nie widziałem zaintesowania od drugiej strony, to znaczy że jestem odpadem genetycznym. Warsztów z moich ulubionych dziedzin brak w mojej okolicy. Przeglądam grupy na Facebooku z tym. Oswoilem się wokół kobiet dzięki tej pracy i poprzedniej, gdzie 90% kadry to kobiety w różnym wieku. Dwie tylko moje rówieśniczki. Nie biorę pod uwagę z pracy, bo romansowanie itp w pracy to się źle kończy.  Facet chodzący na prostytutki, pokazuje że nie jest pożądany przez kobiety. A kobiety z tego co widzę, wola tych, co kręci się wokół kobiety. Zresztą skreślamy jest facet, co ma 25 lat i "czystą kartkę" posiada.
  • yiliyane
   I to był błąd. Po pierwsze, skoro ich nie znałeś, nie mogłeś wiedzieć, czy były wolne. Po drugie, jeśli startowałeś do dziewczyn typu supermodelka, samemu będąc przeciętnym... to też nie mogło skończyć się dobrze. Nie zrozum mnie źle, to nie tak, że przeciętny mężczyzna nie może być z piękną kobietą. Tylko musi czymś to nadrobić. A trudno jest to nadrobić, jeśli kompletnie się wcześniej nie znaliście. Bo ona widzi tylko Twoją powierzchnię i wyłącznie na tej podstawie Cię ocenia. Aplikacje randkowe też bazują wyłącznie na wyglądzie. Niczym innym nie można się tam wykazać, więc przeciętni mają znacznie trudniej. I to dotyczy obu płci. Warto to zmienić. Nie po to, by podrywać wszystkie dziewczyny jak leci i a nuż się uda, a by nauczyć się czuć swobodnie w damskim towarzystwie. Gdy się nauczysz, będzie Ci dużo łatwiej poderwać jakąś dziewczynę. Może jakieś warsztaty, kursy, wykłady byłyby dobrym pomysłem? Jako rozwijanie swoich hobby i jako poznawanie nowych ludzi. Czy Twoi znajomi nie spotykają się czasem w szerszym gronie, tj. gronie mieszanym? Może warto byłoby na takie spotkanie pójść. Po to, żeby interakcje z płcią przeciwną były dla Ciebie równie proste jak interakcje z tą samą płcią. Żadna koleżanka z pracy Ci się nie podoba? Mielibyście wspólny punkt zaczepienia. Mógłbyś którąś zaprosić np. na lunch, jeśli macie lunchowe przerwy w pracy. To stereotyp. Chociaż też zależy w jakim środowisku się obracasz. Normalna, zdrowa psychicznie, dojrzała kobieta, szukająca stałego związku będzie chciała wspierającego partnera, który umie słuchać i chce pomagać. Trudno mi to oceniać z medycznego punktu widzenia, ale z punktu widzenia kobiety mężczyzna chodzący na prostytutki jest mało ciekawą partią. Jak rozwiązać ten problem, może by Ci seksuolog doradził. Ja niestety w kwestii medycznej nic Ci nie powiem.
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Kerosine
  Kerosine
  5 posts
  grzechu98
  grzechu98
  4 posts
  Celt
  Celt
  3 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  2 posts
  Gloria
  Gloria
  2 posts
  Kreciolek16
  Kreciolek16
  1 post
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  13 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  480 posts
  yiliyane
  yiliyane
  440 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up