Jump to content

Edukacja seksualna


Celt

Recommended Posts

Co uważacie na ten temat? Powinna być w szkołach? Powinna być obowiązkowa czy nieobowiązkowa? Jak powinny wyglądać takie zajęcia?

Ostatnio sukcesem stała się książka Anji Rubik "#SEXED.PL", sukcesem stał się też jej kanał internetowy na temat edukacji seksualnej, oraz istniejący już wcześniej kanał Pink Candy o podobnej tematyce. Ogólnie najczęściej dzieci i młodzież wyszukują informacje na interesujące ich tematy związane z seksualnością w internecie, który jest dla nich podstawowym źródłem wiedzy z wielu dziedzin. Z relacji edukatorek seksualnych wynika, że dzieciaki mimo to często nie mają nawet podstawowej wiedzy na temat seksualności i procesów zachodzących w ludzkim ciele w okresie dojrzewania i później. I że często nastolatki, zwłaszcza dziewczyny, są zaniepokojone wyglądem swojego ciała, nieregularnymi miesiączkami, nie wiedzą, czy czasem coś jest z nimi nie tak, czy nie są chore itd. Nie mają wiedzy na temat zdrowia seksualnego, fizjologii, antykoncepcji, relacji intymnych, zachowań seksualnych ani tego, które zachowania seksualne są ryzykowne, a które nie. Niektóre nie mają również wiedzy na temat, co jest molestowaniem/wykorzystywaniem seksualnym, a co nie. I gdy mają możliwość zadzwonienia na młodzieżowy telefon zaufania, to zawsze mają wiele pytań. Czyli że problem jest.

Często można usłyszeć opinię, że uświadamianie i wszystko, co z tym się wiąże, powinno być rolą rodziców. Jednak w odpowiedzi na to często eksperci stwierdzają, że rodzice nie są kompetentni w dziedzinie wiedzy o seksualności nie potrafią rozmawiać o seksualności z dziećmi, bo np. krępują się, sami nie są wyedukowani czy wychowali się w domach, w których był to temat tabu itd. Czyli że rodzice zrzucają na szkołę, a szkoła zrzuca na rodziców. Powstała książka "Seksolatki. Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie?" autorstwa psycholożki Izabeli Jąderek, tylko nie wiem, w jakim nakładzie została wydana ani jaki odsetek rodziców ją zna.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/aleksandra-dulas-o-edukacji-seksualnej-fakty-po-faktach,917462.html - tutaj jest rozmowa z jedną edukatorką seksualną, Aleksandrą Dulas. Polecam.

Link to post
 • 5 months later...

Prawdopodobnie w przeciwienstwie do 90% spoleczenstwa pofatygowalam sie i przeczytalam zalecenia WHO o ktore mialaby sie opierac edukacja. I nie wiem co jest w tym kontrowersyjnego, nauka o cielesnosci zaczynalaby sie w 4 klasie podstawowki, czyli tak samo jak dotychczasowe lekcje wdzwr. Bajki o nauce przedszkolakow masturbacji to typowa prawicowa propaganda. 

Link to post
 • 2 weeks later...

@Achaja: Najprawdopodobniej ci, którzy są największymi przeciwnikami, mylą obecne oficjalnie zalecenia WHO z sugestiami niemieckiego BZGA (czyli Federalnego Biura ds. Edukacji Zdrowotnej) z 2008.

Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris (ultrakatolickiej instytucji powiązanej z brazylijską organizacją TFP), odnosząc się do warszawskiej Karty LGBT z zeszłego roku, wspominał też coś o standardach WHO, stwierdzając, że według nich dzieci w wieku od 0 do 4 lat uczy się rzeczy takich jak "Radość i przyjemność z dotykania własnego ciała" i "Masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa". Jego wpis podał dalej wiceminister Patryk Jaki, później poszło przez innych pisowców, a także przez ultraprawicowy kanał YouTube wRealu24.pl, a potem dalej.

Link to post

Sądzę, że edukacja seksualna w Polsce jest bardzo potrzebna, gdyż większość społeczeństwa nie ma tak naprawdę pojęcia o seksualności.

Myślę, że nie powinna być obowiązkowa, gdyż nie każdy może sobie życzyć na nią uczestniczyć, natomiast powinno się ją wprowadzić do szkół, bo sporo osób w młodym wieku miewa różne problemy i na owych zajęciach te problemy mogłyby być rozwiązane.

Powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych seksuologów, którzy jasno i rzetelnie przekażą młodym osobom wiedzę czym jest seksualność, jakie wyróżniamy orientacje seksualne, czym jest tożsamość płciowa itp.

Link to post
 • 7 months later...
Filip
O 12.03.2019 at 20:59, Celt napisał:

Co uważacie na ten temat? Powinna być w szkołach? Powinna być obowiązkowa czy nieobowiązkowa? Jak powinny wyglądać takie zajęcia?

Jestem zdania, że edukacja seksualna powinna być w szkołach, natomiast radykalnie należałoby zmienić program takich zajęć, ponieważ aktualny jest po prostu do dupy. Nawet chcąc się z niego czegoś dowiedzieć jesteśmy zalewani taką falą regułek, że ciężko to wszystko spamiętać. Takie lekcje powinny być prowadzone oczywiście z powagą, ale też z lekkim przynajmniej luzem, żeby młodzież nie bała się podejmować poszczególnych tematów. Niestety wiem, że obecnie te lekcje są prowadzone w tak sztywny sposób, że nie ma co się dziwić, iż tyle osób załatwia sobie zwolnienia. Tak naprawdę sam dowiedziałem się zdecydowanie więcej w internecie, niż na lekcjach. Samym SEXEDPL się nie interesowałem zbytnio, ale z tego co zerknąłem - ciekawa inicjatywa.

Link to post
 • 6 months later...
WszyscyZginiemy

Ogólnie to mogę się podpisać omalże pod całym postem @Anarchist, z wyjątkiem tego fragmentu:

O 15.09.2019 at 15:56, Anarchist napisał:

Myślę, że nie powinna być obowiązkowa, gdyż nie każdy może sobie życzyć na nią uczestniczyć

Edukacja seksualna powinna być obowiązkowa, przynajmniej dla dzieci 12+, chociaż na moje mogłaby być nawet dla tych 10-latków(bo jakoś tak, o ile się nie mylę, to by się zaczynało?). Ponieważ jeśli chodzi o dzieci w takim wieku nikt się nie pyta ich samych, czy sobie życzą czy nie życzą, tylko ich rodziców. I tak jak było i pewnie nadal jest w przypadku wdżwrów tymi rodzicami, którzy sobie nie życzą aby ich dzieci nie chodziły na te zajęcia, będą nie ci, którzy potrafią i sami im wytłumaczą, co i jak, a niestety tacy, co dziecka prawie jeśli w ogóle nie uświadomią. 

Jeśli zaś chodzi o to, że

O 12.03.2019 at 20:59, Celt napisał:

Niektóre nie mają również wiedzy na temat, co jest molestowaniem/wykorzystywaniem seksualnym, a co nie

Nie wiem jak to wygląda obecnie(bo za moich czasów zajęcia na temat "złego dotyku" były dopiero przeprowadzane w 2-3 klasie podstawówki), aczkolwiek ten temat powinien być poruszany delikatnie już w przedszkolu z grupą 4/5-latków. I to jest bezdyskusyjne.

Link to post

Edukacja seksualna oczywiście powinna być obowiązkowa, to nie powinno budzić wątpliwości nikogo normalnego. W końcu temat wcześniej czy później będzie żywotnie dotyczyć każdego. A wyjaśnianie pewnych spraw wcześniej oszczędzi dzieciakom ewentualnych poważnych problemów, to też oczywiście.

Mnie natomiast zawsze intrygowało czemu skrajna prawica razem z kościołem tak bardzo protestują przeciwko tej edukacji? Posuwają się w tych protestach do jakichś absurdalnych kłamstw i straszenia wyimaginowanymi konsekwencjami. Choć z drugiej strony wychodzące na światło dzienne w ostatnich latach masowe przypadki pedofilii w kościele wiele wyjaśniają, skąd taka presja na unikanie seks edukacji u dzieciaków.

Link to post
michaelowax3

Edukacja seksualna potrzebna jest w szkole jak każdy inny przedmiot. Ale jak na razie wciąż to temat tabu i użyć słowa sex to jak zakazany owoc. Chociaż u mnie na lekcjach były tylko śmiechy facetów na różne tematy także to też osobna kwestia. A później wszyscy zdziwieni że dzieci mają dzieci :D

A o podejściu polityków do tematu nie wypowiem się bo nie można tu przeklinać :D

Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • hidalgo
  • wotovoyo
  • Celt
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • Celt
   @WszyscyZginiemy, nie wiem, jednak z pewnością nie spowodowałoby to wzrostu poziomu rozsądku u społeczeństwa ani nie uczyniłoby ludzi mniej podatnymi na demagogię, populizm, przyjmowanie fake newsów jako faktów ani nie zmieniłoby rozpowszechnionej w masach pańszczyźnianej, niewolniczej mentalności. Czyli nie doprowadziłoby do tego, że ludzie podejmowaliby bardziej świadome i przemyślane decyzje. Budowa społeczeństwa obywatelskiego to proces trwający wiele lat. Nie da się tego zadekretować. Obecnie mamy sytuację, gdy rządzi nami partia faktycznie łącząca oligarchię z ciągotami ochlokratycznymi. Ochlokracja jest zaprzeczeniem realiów społeczeństwa obywatelskiego. Żeby mieć model ustrojowy zbliżony do szwajcarskiego, to i społeczeństwo musielibyśmy mieć zbliżone do szwajcarskiego. A nie mamy. W Szwajcarii, o ile wiem, nie było poddaństwa, a już na pewno nie tak długotrwałego i nie podobnego do tego, jakie panowało na terytorium Polski. W krajach skandynawskich ani w Holandii też nie było poddaństwa.
  • Kerosine
   ISC - jeden z nielicznych zespołów, które przetrwały dość drastyczną zmianę mojego zapotrzebowania na konkretne klimaty w muzyce. Piosenka tak naprawdę nosi tytuł Diamond [w liczbie pojedynczej], a youtube'owy "teledysk" do niej jest wyraźnie... amatorski [jakość audio również pozostawia wiele do życzenia], niestety tylko w takiej wersji udało mi się ją znaleźć w tym serwisie.
  • Kalafior_Grozy
   Są też na tyle duże, że pomieszczą się i znicze i świąteczne piedółki. Najwyżej się dostawi jakiś mini regał, "wyspę" zrobi. Grunt by kupowali i zostawiali dukaty
  • Gloria
   @Kalafior_Grozy Dzień po Dniu Wszystkich Świętych  Hmm... szybko. Mogli chociaż odczekać kilka dodatkowych dni. Hipermarkety mają chyba inną politykę, bo jeszcze przez tydzień sprzedają znicze i świece w obniżonych cena, a później przy świątecznych produktach pojawiają się świąteczne znicze np. w kształcie choinek (ale już bez dużej promocji).
  • Martusiaaaaaa92
   @WszyscyZginiemy
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Sis, dziś na Discovery Chanell o 21 będzie film dokumentalny o wypadku PKSu pod Gdańskiem w 1994 roku. Jedną z ocalałych osób z tego wypadku i uczestniczką tego programu będzie sąsiadka mojej ciotki, pani Sabina. W 2008 roku ją poznałem osobiście.
   Polecam ten odcinek jak i całą serię "Największe polskie katastrofy".
   · 4 replies
  • Kerosine
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Zapewne znasz sprawę zbiorowego samobójstwa w Jonestown (chociaż ja nazwałabym to zaplanowanym masowym zabójstwem). Nie wiem czy miałeś okazję słuchać taśmy z ostatnich minut sprzed całej tej katastrofy, więc podsyłam. Mrozi krew w żyłach, ale wiem, że jako fan spraw kryminalnych, powinieneś to przesłuchać. 
    
   · 13 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Pacz co dla Ciebie mam  
   https://www.youtube.com/channel/UCynFZm_tin-9SgtaupR6TIA
   https://www.youtube.com/channel/UC3FBrY3U9fQslzrGxq1jqhQ
   · 2 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   ...
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Shady-Lane90
   Shady-Lane90
   24
  2. 2
   Aśika
   Aśika
   16
  3. 3
   WszyscyZginiemy
   WszyscyZginiemy
   15
  4. 4
   NYC
   NYC
   9
  5. 5
   Markiz
   Markiz
   9
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  72 posts
  holdem
  holdem
  59 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  50 posts
  NYC
  NYC
  44 posts
  Kerosine
  Kerosine
  38 posts
  Markiz
  Markiz
  36 posts
  michaelowax3
  michaelowax3
  28 posts
  Aśika
  Aśika
  24 posts
  Vertigos
  Vertigos
  19 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  229 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  226 posts
  Kerosine
  Kerosine
  136 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  1014 posts
  yiliyane
  yiliyane
  849 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  780 posts
×
×
 • Create New...