Jump to content

Regresja hipnotyczna


Kerosine

Recommended Posts

Posted

Temat skierowany przede wszystkim do osób wierzących w reinkarnację lub przynajmniej dopuszczających możliwość jej istnienia. Na początek odrobina teorii dla tych, którym tytułowy termin być może niewiele mówi:

Regresja hipnotyczna - jedna z technik psychoterapeutycznych polegająca na wprowadzeniu danej osoby [przez terapeutę lub nią samą] w stan hipnozy i powolnym cofaniu się przez nią pamięcią do momentu, w którym nastąpiło wydarzenie skutkujące w późniejszym okresie życia traumą, co w swej najbardziej rozwiniętej postaci może nawet przybrać postać rewifikacji [ponownego przeżycia konkretnej sytuacji tak, jakby doświadczało się jej po raz pierwszy, z poczuciem pełnej realności tego co się dzieje oraz obecnością stosownych doznań wzrokowych, słuchowych, dotykowych i innych włącznie]. Najwcześniejsze przywoływane za pomocą regresji hipnotycznej zdarzenia mają zwykle miejsce we wczesnym dzieciństwie, możliwe jest jednak ponoć także przypomnienie sobie dzięki niej chwili swoich narodzin, okresu życia płodowego i minionych wcieleń.

(na podstawie Wikipedii i niniejszego artykułu)

Jakie jest Wasze zdanie na temat tej metody? Wierzycie, że wykorzystując ją naprawdę można poznać swoje dawne życia czy mimo wszystko to całkowita/w większej części bzdura i szarlataneria?

Zakładając, że regresja hipnotyczna jest w przytaczanym kontekście skuteczna, a zjawisko reinkarnacji rzeczywiście istnieje - czy chcielibyście poznać swoje przeszłe wcielenia? Co z ryzykiem [regresja hipnotyczna uchodzi za metodę potencjalnie niebezpieczną dla umysłu i powinna być przeprowadzana ostrożnie oraz poprzedzona stosownymi doń przygotowaniami, ponadto sama treść wspomnień mogłaby okazać się szokująca i wywołać traumę]?

Co sądzicie o zachodzącym ponoć w przypadku niektórych ludzi [zwłaszcza dzieci] zjawisku zachowania części wspomnień z minionego życia/pojawiania się ich przebłysków, doświadczania dziwnych stanów emocjonalnych/reagowania w nietypowy sposób w kontakcie z pewnymi przedmiotami bądź przy odwiedzaniu niektórych miejsc [możliwe, że istotnych dla danej osoby w jej dawnym wcieleniu], posiadania od najwcześniejszych lat pewnej wiedzy i umiejętności [jak np. gra na fortepianie]? A może sami możecie o sobie powiedzieć, że któreś z powyższych Was dotyczy?

Link to comment
Posted

Że też wcześniej nie natknęłam się na taką ciekawą rzecz! :D

Hmmm. Nie mam pojęcia, czy to działa. A zakładając, że reinkarnacja, w swoim najbardziej powszechnym sensie, bo są różne, jest prawdą... Powiedziałabym, że nie da się przypomnieć sobie poprzednich wcieleń, bo jak dusza ma pamiętać obrazy czy dźwięki? Może tylko jakieś głębokie przyzwyczajenia... Jednak z drugiej strony nie mogę tego stwierdzić, nie jestem cholernym mistrzem miscytyzmu, ezoteryki czy czegokolwiek w tym rodzaju. Na razie chyba pozostanę przy stanowisku, że ta hipnoza najwyżej "wyciąga" wizje z głębokiej podświadomości, która to jest na tyle wielką niewiadomą, że można sporo na nią zrzucić.

I osobiście nie chciałabym, żeby ktoś obcy coś mi robił coś takiego. Dziwne eksperymenty i badania nieświadomości mi nie przeszkadzają, ale mam swoje granice. Takie odsłanianie się przy kimś, bezradność przy hipnozie... Nie, po prostu nie.

Link to comment
WszyscyZginiemy
Posted

Ja z kolei natknęłam się już wcześniej na tą ciekawą(?) "rzecz". Nie mogę sobie jednak przypomnieć dokładnie gdzie. Czy w jakiejś książce, czy w jedynie obszerniejszym artykule dotyczącym samej hipnozy, jej wykorzystania, technik itp itd. Na pewno traktował on o hipnozie w sposób dość sceptyczny.

Ja też bym odniosła się do tego wszystkiego "dość sceptycznie". Może nie tyle do samej techniki, która faktycznie mogłaby pomóc w otworzeniu jakiś drzwi(do wspomnień?) w naszym umyśle, które uprzednio zostały mniej lub bardziej świadomie przez nas zamknięte ale do produktów, rezultatów otrzymanych dzięki temu wydobyciu. Do prawdziwości tych wspomnień. Wspomnień, które mogły ulec znacznej deformacji w czasie albo które mogły być spreparowane i zmodyfikowane na wyraźną potrzebe, impuls do tego aby koniecznie znaleźć jakieś źródło traumy czy czegoś takiego, dany przez hipnotyzera. Koniecznie jakieś, niekoniecznie prawdziwe. No i jeśli o rezultaty chodzi - nie każde raz zamknięte drzwi chcielibyśmy z powrotem otwierać. Innych może nawet nie powinniśmy.

Czy coś. Może to tylko moje, podyktowane moim wzdryganiem się przed hipnozą, strachy? Ponieważ z drugiej strony od zawsze zwracam się w stronę tej myśli, że może jednak reinkarnacja to nie tylko suchy termin a rzeczywisty stan rzeczy, z pewną sympatią.

Podobno sama w czasach dzieciństwa miałam niejasne wspomnienie wydarzenia, którego mieć nie powinnam. Ale nie uważam, że było to coś w rodzaju jakiejś cząstki pamięci z mojego poprzedniego wcielenia. To niemożliwe. Raczej ta scena wrosła w tamto miejsce i żyła w nim mimo upływu czasu, ja jedynie (jak to dziecko) okazałam się bardziej wyczulona na te niewytłumaczalne zjawisko.

Link to comment
Posted
O 15.09.2017 at 20:04, Sibethesto napisał:

Powiedziałabym, że nie da się przypomnieć sobie poprzednich wcieleń, bo jak dusza ma pamiętać obrazy czy dźwięki?

Tego nie wiem. Nie wykluczałabym jednak całkowicie takiej możliwości - sfera tego, co tworzy nas jako ludzi pod względem psychicznym i [potencjalnie] duchowym wciąż pozostaje nie do końca zbadana i kryje wiele tajemnic. Umysł, jaźń ("ja"), owa hipotetyczna dusza - czym tak naprawdę są i gdzie przebiegają między nimi granice [a raczej, w jakim stopniu są uwspólnione]? Osobiście nie podejmuję się odpowiedzi na to pytanie.

Ciekawe artykuły w ramach tematu:

O 15.09.2017 at 22:34, WszyscyZginiemy napisał:

Ja też bym odniosła się do tego wszystkiego "dość sceptycznie". Może nie tyle do samej techniki, która faktycznie mogłaby pomóc w otworzeniu jakiś drzwi(do wspomnień?) w naszym umyśle, które uprzednio zostały mniej lub bardziej świadomie przez nas zamknięte ale do produktów, rezultatów otrzymanych dzięki temu wydobyciu. Do prawdziwości tych wspomnień. Wspomnień, które mogły ulec znacznej deformacji w czasie albo które mogły być spreparowane i zmodyfikowane na wyraźną potrzebe, impuls do tego aby koniecznie znaleźć jakieś źródło traumy czy czegoś takiego, dany przez hipnotyzera. Koniecznie jakieś, niekoniecznie prawdziwe.

Niestety muszę się z tym zgodzić. Poddając się regresji hipnotycznej bardzo trudno byłoby uzyskać niezbity dowód na prawdziwość wizji [choć teoretycznie powinno być to możliwe poprzez podanie informacji, które mogło znać jedynie nasze poprzednie wcielenie - weryfikacja tego, czy aby nie nabyliśmy rzeczonej wiedzy w obecnym życiu musiałaby jednak być ekstremalnie ścisła]. Mimo wszystko myślę, że i tak bym się jej poddała. Po prostu musiałabym wiedzieć.

O 15.09.2017 at 22:34, WszyscyZginiemy napisał:

Podobno sama w czasach dzieciństwa miałam niejasne wspomnienie wydarzenia, którego mieć nie powinnam. Ale nie uważam, że było to coś w rodzaju jakiejś cząstki pamięci z mojego poprzedniego wcielenia. To niemożliwe. Raczej ta scena wrosła w tamto miejsce i żyła w nim mimo upływu czasu, ja jedynie (jak to dziecko) okazałam się bardziej wyczulona na te niewytłumaczalne zjawisko.

Mogę spytać, co to było za wydarzenie? Brzmi bardzo ciekawie. 

Link to comment
WszyscyZginiemy
Posted
4 godziny temu, Kerosine napisał:

Mogę spytać, co to było za wydarzenie? Brzmi bardzo ciekawie. 

To nic szczególnego - szczególnie ciekawego.

Jako chorowity dzieciak raczej nie za często wychodziłam na dwór, więc pierwsza okazja do odwiedzenia babcinego ogródka po przeprowadzce trafiła się dopiero na koniec wiosny/początek lata. Kwitła wtedy stara czereśnia pod którą "od zawsze" stała duża, metalowa huśtawka. Mała ja, po zobaczeniu w tej scenerii huśtawki, potrafiła ze szczegółami opowiedzieć jak ona powstała i znalazła się tu, gdzie się znajduje. Pamiętałam dokładnie jak jakiś mężczyzna montował tą metalową konstrukcje a potem z dwójką roześmianych dzieci wypróbywowali swoje dzieło. 

Dwie krótkie sceny.

Nikt mi o tym nie opowiedział, co do tego jest pewność bo te historie opowiedziałam przy całej rodzince co się zebrała akurat na podwórku. Tak się dowiedziałam, że mężczyzną, który zmontował tę huśtawkę był mój dziadek a dziećmi z wspomnienia musiała być moja mama i wujek.

Oczywiście rodzinka uznała, że to sobie zmyśliłam jak zwykle ale tym razem udało mi się przypadkiem wpaść na coś co rzeczywiście miało miejsce. Racjonalne wyjaśnienie. Szkoda tylko, że nie był to wymysł mój. Te zwylkle były niewiarygodne i niedokładne, te sceny były ich zupełnym przeciwieństwem. Ale no cóż...

Link to comment
onlyimagination
Posted

Co do wspomnień z dzieciństwa, to wszystkie zapisywane są w podświadomości i na pewno możliwe jest ich odzyskanie np. niby nie pamiętamy niektórych rzeczy, ale pod wpływem jakiś rzeczy czy zdjęć przypominamy sobie je. Czasem też ma się urazy tworzące się pod wpływem jakiś zdarzeń z dzieciństwa, których potem się nie pamięta. Co do poprzednich wcieleń to niewykluczone że tak jest jednak nie ma na to mocnych dowodów.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • Olcia15273
   Zastanawiam się na ile lat brzmi mój głos dlatego proszę o pomoc. 7 sie, 19.50​.aac
  • yiliyane
   Przytulenie powinieneś zostawić na koniec. Jeżeli znacie się tylko z cześć-cześć, to byłoby trochę dziwne, gdybyś nagle ją przytulił, mogłaby się speszyć i straciłbyś wszystko co osiągnąłeś do tej pory. Skupiłabym się na zaproszeniu jej gdzieś. Próbuj ją upolować jak będzie sama, a jeżeli zawsze porusza się z koleżankami, podejdź do nich, przywitaj się ze wszystkimi i poproś Twoją wybrankę na stronę i wtedy zapytaj ją czy nie chciałaby gdzieś z Tobą wyskoczyć.
  • Kerosine
   ... ciekawe czy żyłam tym życiem już kiedyś. I czy będę żyć jeszcze. Dopóki wreszcie nie dokonam właściwych wyborów...
  • Kerosine
   Założyłeś już taki temat:
  • MightyWozz
   Witam mam 11 lat chodzę do 6 klasy od 1 chodzi do szkoły taka pewna dziewczyna, no tam anime lubi, jest wesoła, no ogólnie bomba. Dałem jej już różę ale teraz mam w planach ją objąć no ale wszystko tkwi w tym że ona cały czas łazi z dwoma koleżankami więc jakby to ująć nie mam jak jej "przytulić" zaprosić na jakieś pogadanko też raczej jest trudno bo albo ona wraca z tymi koleżankami do domu albo... No no poprostu się nie da.. Plis dajcie radę co zrobić w takiej sytuacji bo jeszcze ta klasa i następne dwie to niedługo a później jej raczej nie spotkam. 
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   3
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Celt
  Celt
  4 posts
  Kerosine
  Kerosine
  4 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  3 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  2 posts
  supermati2009
  supermati2009
  1 post
  nadia13_modelowa
  nadia13_modelowa
  1 post
  Kreciolek16
  Kreciolek16
  1 post
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  16 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  478 posts
  yiliyane
  yiliyane
  438 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up