Jump to content

Pastafarianizm

Sibethesto

Recommended Posts

Posted

Dałabym ten temat w dziale humor, ale nie chcę obrażać uczuć religijnych ewentualnych pastafarian. :D

Co sądzicie o tej, cóż, religii? Według mnie jest naprawdę ciekawym przytykiem dla... niemal każdego, jak sądzę. No i trzeba mieć w sobie sporo dystansu i odwagi, by powiedzmy uparcie kłócić się z władzą, że chce się mieć zdjęcie do prawa jazdy z durszlakiem na głowie. Albo by w telewizyjnym wywiadzie z iście pokerową twarzą powtarzać, że wierzy się w Latającego Potwora Spaghetti.

Sporo osób nazywa to po prostu głupotą - wiadomo, zdania zawsze są podzielone, szczególnie w tak specyficznych przypadkach. :)

Posted

Dla mnie to nie jest religia...tylko co najwyżej przerysowane pokazanie innym na czym niby polega "wiara"... Poza tym wątpię, aby fizyk, który wymyślił tą religię, wierzył, że istnieje potwór spaghetti, a co więcej, by dostał objawienia :D

Niemniej jednak ludzie to ludzie i jako osobne byty mają prawo do wierzenia, w co im się podoba, choć to jest tak śmieszne...że aż nieprawdopodobne, że niektórzy fanatycy robią sobie zdjęcia do dowodu czy prawa jazdy w durszlaku... Zastanawia mnie, czy oni rzeczywiście wierzą czy robią to dla zabawy (może mają urojenia?) - nie wnikam... W sumie to makaronu jeść nie mogą bo to tak jakby jedli swoje bóstwo... 

Koniec sarkazmu :D dopóki mi nic nie narzucają, niech i sobie wierzą w jakiegoś potwora :D

Kalafior_Grozy
Posted

Traktuję to raczej humorystycznie i odnoszę wrażenie że sami "wyznawcy" mają pewien dystans do tego w przeciwieństwie do powiedzmy muzułmanów, którzy potrafią urżnąć łeb za niewinny żarcik z ich religii.

Jestem wierzący, lecz mam zdrowy dystans do swojej religii, a raczej wyznaję jej dość przewrotną formę o czym pisałem gdzieś już na forum, więc wszelkie takie "neo-religie" raczej wzbudzają we mnie uśmiech i hmm... podziw nad ludzką kreatywnością.

Sami pastafarianie krzywdy nikomu nie robią. Nie zawłaszczają przestrzeni publicznej, nie każą się każdemu do nich dostosowywać, nie chcą nikogo na siłę "konwertować" na swoją wiarę, nie grożą śmiercią "innowiercom". Wychodzę z założenia że oni raczej robią to wszystko dla beki albo jako kontra do wszystkich innych wyznań, w których się zwyczajnie nie odnajdywali.

Ode mnie mają plusika za pomysł i za dystans do świata.

Posted
2 godziny temu, Kalafior_Grozy napisał:

Traktuję to raczej humorystycznie i odnoszę wrażenie że sami "wyznawcy" mają pewien dystans do tego w przeciwieństwie do powiedzmy muzułmanów, którzy potrafią urżnąć łeb za niewinny żarcik z ich religii.

Jestem wierzący, lecz mam zdrowy dystans do swojej religii, a raczej wyznaję jej dość przewrotną formę o czym pisałem gdzieś już na forum, więc wszelkie takie "neo-religie" raczej wzbudzają we mnie uśmiech i hmm... podziw nad ludzką kreatywnością.

Sami pastafarianie krzywdy nikomu nie robią. Nie zawłaszczają przestrzeni publicznej, nie każą się każdemu do nich dostosowywać, nie chcą nikogo na siłę "konwertować" na swoją wiarę, nie grożą śmiercią "innowiercom". Wychodzę z założenia że oni raczej robią to wszystko dla beki albo jako kontra do wszystkich innych wyznań, w których się zwyczajnie nie odnajdywali.

Ode mnie mają plusika za pomysł i za dystans do świata.

Dystans?? Pewnie niektórzy, ale osoby, które zarejestrowały prawnie swoje kościoły i robią sobie zdjęcia do dokumentów w durszlaku to już chyba całkiem poważnie traktują swoje wyznanie? :D 

Osobiście uważam, że ta religia ma na celu prześmiewcze ukazanie innych wyznań. Kilka lat temu był to dla mnie także humorystyczny wymysł, ale teraz to raczej się bardzo rozwija i legalizuje.

Kalafior_Grozy
Posted
18 godzin temu, mw2 napisał:

teraz to raczej się bardzo rozwija i legalizuje.

Co nie zmienia faktu, że osobiście wątpię w "makaronowy dżihad".

Posted

Wierzyć można we wszystko, a robienie sobie jaj z delikatnej kwestii duchowej przez dorosłych ludzi nie podoba mi się. Nie wierzę, ale nie manifestuję tego. Szanuję wyznawców każdej niemal religii, oprócz tego tworu, który nijak ma się z duchowym rozwojem czy wpływem na kulturę społeczeństwa.

Posted
19 godzin temu, Nineku napisał:

Wierzyć można we wszystko, a robienie sobie jaj z delikatnej kwestii duchowej przez dorosłych ludzi nie podoba mi się. Nie wierzę, ale nie manifestuję tego. Szanuję wyznawców każdej niemal religii, oprócz tego tworu, który nijak ma się z duchowym rozwojem czy wpływem na kulturę społeczeństwa.

Zgadzam się. Trochę powagi bo temat wiary jest ważny dla osób wierzących i niezależnie od poziomu tolerancji wobec innych religii,to jednak od osób dorosłych wymaga się zachowania adekwatnego do wieku.

20 godzin temu, Kalafior_Grozy napisał:

Co nie zmienia faktu, że osobiście wątpię w "makaronowy dżihad".

Również wątpię, ale nie zdziwię się, jak pojawią się konflikty religijne, jeśli zaczną urządzać sobie "procesje" z durszlakami czy coś.

Kalafior_Grozy
Posted
1 godzinę temu, mw2 napisał:

nie zdziwię się, jak pojawią się konflikty religijne, jeśli zaczną urządzać sobie "procesje" z durszlakami czy coś.

Zawsze ktoś urażony się znajdzie, co do tego można być pewnym, lecz wydaje mi się, że na słownych utarczkach się skończy. Ta cała ich "wiara" pewnie nie jest równie inwazyjna co choćby Islam, który w swojej radykalnej odmianie jest wręcz ideologią totalitarną.

Pastafarianie mają swoją biblię, jest nawet dostępna na ich witrynie internetowej. Ale szczerze? Znam 1540 przyjemniejszych sposobów na zmarnowanie kilku godzin niż czytanie tych 159 stron dokumentu .pdf.

Tak na koniec podam cytat z w/w "biblii" dotyczący stworzenia świata:

"Ziemia została stworzona w około 0.062831853 sekundy i analogicznie została poddana kamuflażowi, by wyglądać na znacznie starszą. (...)

Następnie nasz Stwórca Makaronowy głęboko pod powierzchnią ziemi rozłożył skamieniałości, wiedząc że zostaną one później odnalezione – pozornie dowodząc w ten sposób istnienia tych istot jakiś czas temu."

Posted
Godzinę temu, Kalafior_Grozy napisał:

Zawsze ktoś urażony się znajdzie, co do tego można być pewnym, lecz wydaje mi się, że na słownych utarczkach się skończy. Ta cała ich "wiara" pewnie nie jest równie inwazyjna co choćby Islam, który w swojej radykalnej odmianie jest wręcz ideologią totalitarną.

Pastafarianie mają swoją biblię, jest nawet dostępna na ich witrynie internetowej. Ale szczerze? Znam 1540 przyjemniejszych sposobów na zmarnowanie kilku godzin niż czytanie tych 159 stron dokumentu .pdf.

Tak na koniec podam cytat z w/w "biblii" dotyczący stworzenia świata:

"Ziemia została stworzona w około 0.062831853 sekundy i analogicznie została poddana kamuflażowi, by wyglądać na znacznie starszą. (...)

Następnie nasz Stwórca Makaronowy głęboko pod powierzchnią ziemi rozłożył skamieniałości, wiedząc że zostaną one później odnalezione – pozornie dowodząc w ten sposób istnienia tych istot jakiś czas temu."

Tak, masz racę, chociaż islam to już oddzielny temat i raczej nie chodzi tu o religię samą w sobie, a o fanatyzm dość dużej liczby ludzi, którzy są sterowani przez osoby chcące "przejąć cały świat" i rozprzestrzenienie religii wszędzie. W zasadzie.. jakby nie patrzeć, chrześcijaństwo także zostało wprowadzone siłą i poprzez agresywne najazdy. A ze względu na postęp technologiczny, oni korzystają z "lepszych" środków.. Więc może u pastafarian także coś takiego nastąpi? :D

Ich biblię pozostawię bez komentarza, nawet nie wiedziałam, że istnieje, ale ten cytat mi wystarczy :P

Kalafior_Grozy
Posted
1 godzinę temu, mw2 napisał:

Więc może u pastafarian także coś takiego nastąpi? :D

W sumie to "para-wyznanie" powstaje w momencie gdy technologia otacza nas ze wszystkich stron. Wiemy więcej o otaczającym nas świecie niż 2000 lat temu właśnie dzięki technologii oraz temu, że historia tych 2000 lat została gdzieś spisana. Możemy wyciągać z historii wnioski, choć mam nieodparte wrażenie że pewne kraje wniosków nie wyciągają, no ale to temat na inną rozmowę.

Ich "najazdy" najpewniej ograniczą się do propagandy w Internecie, którą można zwyczajnie olać :)

Posted

@Kalafior_Grozy w zasadzie masz rację, co do wiedzy o otaczającym świecie, dlatego tym bardziej nie rozumiem, jak coś takiego mogło powstać... 

No nie pozostaje nic innego, jak czekać, czy to się jakoś rozwinie :P

Kalafior_Grozy
Posted
6 minut temu, mw2 napisał:

tym bardziej nie rozumiem, jak coś takiego mogło powstać... 

Ktoś po prostu wpadł na pomysł :) Wiem, że to banalne co napisałem, ale najpewniej tak właśnie było.

Nie chcę się doszukiwać w tym drugiego dna. Nie chcę rozkminiać tego zjawiska w kategorii sekty lub piramidy finansowej, bo jak dla mnie jest to zjawisko zbyt świeże, by móc wyciągać tak daleko idące wnioski.

Fakt, trzeba by poobserwować, jak się to rozwija. Jeśli ktoś będzie na tegorocznym Woodstock'u, to pastafarianie też będą (ogłaszali się),. więc można podbić i popytać. Gdybym był na Woodstocku, pewnie z ciekawości bym się u nich na chwilę zatrzymał, lecz wyprawy tam nie planuję.

Posted
6 minut temu, Kalafior_Grozy napisał:

Ktoś po prostu wpadł na pomysł :) Wiem, że to banalne co napisałem, ale najpewniej tak właśnie było.

Nie chcę się doszukiwać w tym drugiego dna. Nie chcę rozkminiać tego zjawiska w kategorii sekty lub piramidy finansowej, bo jak dla mnie jest to zjawisko zbyt świeże, by móc wyciągać tak daleko idące wnioski.

Fakt, trzeba by poobserwować, jak się to rozwija. Jeśli ktoś będzie na tegorocznym Woodstock'u, to pastafarianie też będą (ogłaszali się),. więc można podbić i popytać. Gdybym był na Woodstocku, pewnie z ciekawości bym się u nich na chwilę zatrzymał, lecz wyprawy tam nie planuję.

Pewnie masz rację :D 

No ja niestety też się nie wybieram, ale może ktoś na forum planuje tam pojechać i mógłby zrobić mały wywiad :P 

Kalafior_Grozy
Posted

Mogliby wiele wnieść do tego tematu gdyby z nimi pogadali.

Posted
O 27.06.2017 at 22:49, mw2 napisał:

Dystans?? Pewnie niektórzy, ale osoby, które zarejestrowały prawnie swoje kościoły i robią sobie zdjęcia do dokumentów w durszlaku to już chyba całkiem poważnie traktują swoje wyznanie? :D

Z pewnością traktują poważnie swoją misję ukazywania w krzywym zwierciadle wiary/religii oraz sprzeciwu wobec nich. Samego Latającego Potwora Spaghetti niekoniecznie - jednostki określone przez Ciebie wcześniej mianem fanatyków to moim zdaniem po prostu ludzie, dla których mówiąc kolokwialnie "robienie sobie jaj"/kontestowanie otaczającej rzeczywistości [zwłaszcza jej religijnego wymiaru] stanowi styl i sens życia. Ich istnienie nawet w zaskakująco sporej liczbie wcale nie wydaje mi się mało prawdopodobne, zwłaszcza stanowiąca kolebkę pastafarianizmu Ameryka słynie z różnej maści oryginałów i tolerancji/aprobaty dla wygłaszania nawet bardzo niecodziennych poglądów oraz zachowywania się w mocno niestandardowy sposób =)

Owszem, być może istnieją osobniki biorące - jeśli chodzi o doktrynę - tę ewidentną parodię religii na serio, ale zdecydowanie nie zaliczyłabym ich do osób przy zdrowych zmysłach. Już prędzej dopatrywałabym się w pastafarianizmie drugiego dna w postaci zakamuflowanej sekty czy chęci zarobienia/wyłudzenia od "wiernych" pieniędzy, o których wspomniał @Kalafior_Grozy, choć tak naprawdę jasne dla mnie jest, że to przede wszystkim ruch antyreligijny i dziwi mnie, że ktoś w ogóle może interpretować sprawę inaczej :D 

Co innego Zakon Jed - głoszoną przez niego wiarę [filozofię w zasadzie] już jak najbardziej jestem w stanie sobie wyobrazić, że wiele osób traktuje pod względem doktryny poważnie, zwłaszcza, że po zgłębieniu jej zasad okazuje się, iż brzmią całkiem racjonalnie i wcale nie są czymś mocno [w ogóle?] odbitym od rzeczywistości. Jeden z przykładów: wiecie, że wyznawcy dżedaizmu wcale nie wierzą w realność świata i postaci Gwiezdnych Wojen jak można by się tego spodziewać? (;

O 29.06.2017 at 20:51, Kalafior_Grozy napisał:
O 29.06.2017 at 20:42, mw2 napisał:

tym bardziej nie rozumiem, jak coś takiego mogło powstać... 

Ktoś po prostu wpadł na pomysł :)

I był do tego stopnia zniesmaczony ekspansją uznawanej przez siebie za absurdalną i szkodliwą teorii kreacjonizmu, która to - jak mówi ciocia Wiki - przyjęła postać projektu poświęcenia w pewnym stanie takiej samej liczby godzin w szkole na naukę o teorii ewolucji, co inteligentnego projektu. Jak dla mnie właśnie sprzeciw wobec religii i wywierania przez nią wpływu na nie zawsze życzących sobie tego obywateli stanowi nadrzędną i czytelną na pierwszy rzut oka ideę pastafarianizmu, o czym już wspominałam.

O 29.06.2017 at 20:59, mw2 napisał:

No ja niestety też się nie wybieram, ale może ktoś na forum planuje tam pojechać i mógłby zrobić mały wywiad :P

@Borowy, słyszysz? Masz zadanie :D 

Posted
O 1.07.2017 at 12:14, Kerosine napisał:

@Borowy, słyszysz? Masz zadanie :D 

Bym wolał jechać z mistrzynią wody. :(

Posted
11 minut temu, Borowy napisał:

Bym wolał jechać z mistrzynią wody. :(

Ano chętnie bym Ci potowarzyszyła, ale tam nie ma wody tylko błoto, więc pomimo fajnych klimatów muzycznych, nie pasuję tam :D

Żeby nie było off top'u:

@Kerosine naprawę uważasz, że ta zachowują się dorośli ludzie? Ta "filozofia" nigdy nie spotka się z moim uznaniem, jednakże dla jasności - przedstawiam swoje prywatne zdanie i nie mam zamiaru narzucać go komukolwiek, więc jak dla mnie każdy może sobie wierzyć,w co chce i nawet zakładać kolejne religie. 

Posted
6 minut temu, mw2 napisał:

Ano chętnie bym Ci potowarzyszyła, ale tam nie ma wody tylko błoto, więc pomimo fajnych klimatów muzycznych, nie pasuję tam :D

Oj Miszczu, Miszczu rok temu było tyle wody, że mój namiot zamienił się w prywatny basen. :D

Żeby nie było off top`u

Uważam, że jeśli nie religia to jednak bardzo dobra "ideologia" i o dużo lepiej by było na świecie, gdyby każdy przestrzegał ich przykazań "Naprawdę wolałbym byś nie...".

Posted (edited)
O 4.07.2017 at 16:51, Borowy napisał:

Oj Miszczu, Miszczu rok temu było tyle wody, że mój namiot zamienił się w prywatny basen. :D

To brzmi kusząco :P

Rozumiem, że jedziesz? ;) pytanie czy chcesz przeprowadzić z nimi mały wywiad? :P

STOP OFFTOPOWI !!! PRECZ Z ANARCHIĄ I GOTOWANĄ MARCHEWKĄ Z GROSZKIEM>//NIN

Edited by Nineku
OFF TOP (see edit history)
Posted (edited)
O 4.07.2017 at 16:56, mw2 napisał:

Rozumiem, że jedziesz? ;) pytanie czy chcesz przeprowadzić z nimi mały wywiad? :P

Jasne, że jadę. I ja zawsze chętnie z każdym na festiwalu rozmawiam, a makaroniarze mają uwielbienie do piw więc czemu nie? :D

STOP OFFTOPOWI !!! PRECZ Z ANARCHIĄ I GOTOWANĄ MARCHEWKĄ Z GROSZKIEM>//NIN

Edited by Nineku (see edit history)
Posted
O 4.07.2017 at 16:39, mw2 napisał:

Kerosine naprawę uważasz, że ta zachowują się dorośli ludzie?

Jeśli ktoś jest święcie przekonany, że religia - bądź jakakolwiek inna rzecz - stanowi ZUO, pranie mózgu i jest pod każdym względem szkodliwa walka z nią nawet przy wykorzystaniu kontrowersyjnych metod prawdopodobnie jest dla niego rzeczą jak najbardziej słuszną [ba, może stanowić wręcz obowiązek] i jako taka wcale nie koliduje z jego poczuciem dojrzałości, moralności itd. Swoją drogą...

O 29.06.2017 at 14:32, mw2 napisał:

od osób dorosłych wymaga się zachowania adekwatnego do wieku

O 4.07.2017 at 16:39, mw2 napisał:

dorośli ludzie

... czy Ty aby nie nadużywasz tego argumentu? ^_-

Posted
43 minut temu, Kerosine napisał:

Jeśli ktoś jest święcie przekonany, że religia - bądź jakakolwiek inna rzecz - stanowi ZUO, pranie mózgu i jest pod każdym względem szkodliwa walka z nią nawet przy wykorzystaniu kontrowersyjnych metod prawdopodobnie jest dla niego rzeczą jak najbardziej słuszną [ba, może stanowić wręcz obowiązek] i jako taka wcale nie koliduje z jego poczuciem dojrzałości, moralności itd. Swoją drogą...

... czy Ty aby nie nadużywasz tego argumentu? ^_-

Powinnaś wiedzieć, że to nie argument, tylko określenie ;)

I to daje mu prawo, by kpić z uczuć religijnych innych ludzi? Mogą sobie mieć obojętnie jaki cel w życiu. Skoro ich sensem  życia jest przejaskrawianie religii to why not. Tylko to naprawdę jest dojrzałe zachowanie? Nawet pokusiłabym się o hipotezę, że w ten sposób ośmieszają ateizm, który przecież jak najbardziej opiera się przede wszystkim na logice. 

• 9 months later...
Posted

Kiedyś spotkałem pastafariana w koszulce z napisem "Ugotowany za nasze grzechy". Prawie się ze śmiechu popłakałem. Po prostu zbieranina ludzi robiąca sobie dobrą zabawę z religii. Nic niebezpiecznego i zdrożnego, dopóki nie zakłócają jakiś obrzędów innych religii.