Jump to content

"językowe odkrycia"


WszyscyZginiemy

Recommended Posts

WszyscyZginiemy
Posted

Z braku laku, a bardziej odpowiedniej kategorii, umieszczę ten temat w dziale Kultura -  w końcu język w jakimś stopniu wchodzi w skład kultury danego społeczeństwa, nie?

Przy okazji pojawienia się w jednej z moich rozmów japońskiego słowa tsundoku, będącego osobnym określeniem na zjawiska kupowania książek, których przeczytanie ostatecznie odkłada się w czasie i w efekcie zalegają na półkach czekając na swoją kolej, przypomniały mi się też inne takie słowa w językach obcych niemające swojego dokładnego odpowiednika w języku czy to polskim, czy ogólnie w wielu innych. Dajmy na to znowu, z japońskiego, inemuri ale też filmik, który wysłał mi niedawno znajomy z takimi językowymi niuansami lecz w niemieckim:

Temat ten ma dotyczyć właśnie takich interesujących językowych odkryć.

Zachęcam więc Was do dzielenia się swoimi znaleziskami i sama też będę pewnie co jakiś czas odświeżać ten wątek, korzystając z tego że będę miała tu miejsce gdzie będę mogła wrzucać takie słówka dzięki czemu nie przepadną(miałam jeszcze kilka innych przykładów, ale się właśnie "pogubiły"). ;)

 

Link to comment
Posted

Japończycy rzeczywiście mają dużo określeń nie tylko występujących jedynie w ich mowie, ale ogólnie cechujących się specyficznym klimatem =)

Jeśli chodzi o mnie znam wręcz całego bloga poświęconego właśnie różnego rodzaju ciekawym i istniejącym tylko w danym języku słówkom :D Ponieważ jednak wstawienie jego adresu najprawdopodobniej zabiłoby wątek, ograniczę się jedynie do podzielenia kilkoma przykładami tego typu perełek:

 

Querencia.png

 

Duende.png

Vorfreude.pngLalochezia.png

Mangata.png

I coś, co już wstawiałam na forum, słówko chyba mi najbliższe:

Hiraeth.png

 

19 godzin temu, WszyscyZginiemy napisał:

(miałam jeszcze kilka innych przykładów, ale się właśnie "pogubiły")

Możesz podać mi definicje tych słówek, być może je znam [a jeśli nie, spróbuję odszukać].

Link to comment
WszyscyZginiemy
Posted

Jeśli chodzi o ciąg dalszy japońskich słówek, może nie tak bogatych znaczeniowo ale interesujących przez wzgląd na aspekt kulturowy - wyrażenia, mniej lub bardziej obraźliwe, którymi mogą być potraktowane Japonki.

Kreatywność w przypadku określenia kurisumasu keeki, dosłownie będącym po prostu zaadaptowanym na potrzeby języka japońskiego christmas cake, bożonarodzeniowym ciastem. Jednak traktuje ono również o niezamężnych kobiet między dwudziestym, a dwudziestym szóstym rokiem życia odnosząc się do zjawiska gdzie w japońskich cukierniach bożonarodzeniowe przysmaki zamawia się już dwudziestego grudnia, do dwudziestego czwartego wciąż rozchodzą się one świetnie, następnego dnia czasem udaję się jeszcze coś dostać, czy sprzedać - za to na dwudziestego szóstego zostają najgorsze ochłapy. Stąd to nieprzyjemne dla kobiet porównanie, ale za to jak inteligentnie pomyślane!

Dalej.

szkockie tartle, czyli uczucie wstydu/zażenowania towarzyszące momentowi, w którym przedstawiamy sobie dwie osoby, a nagle zapomnimy imienia jednej z nich.

niemiecki torschlusspanik, inaczej "gate-closing panic", strach przed utraceniem szansy jednej na milion.

arabskie ya'aburnee, coś na kształt "you bury me", akurat bardzo częsty przykład wśród takich słówek bo uznawany za bardziej romantyczny(?). Jest to forma wyrażenia nadziei, że druga osoba umrze po Tobie ponieważ nie przeżyłbyś nawet dnia z świadomością, że jej już nie ma na tym świecie.

original-21284-1442389713-3.jpg?downsize

original-11230-1442389574-15.jpg?downsiz

...coś co powinnam zacząć robić, ugh.

6 godzin temu, Kerosine napisał:

Możesz podać mi definicje tych słówek, być może je znam [a jeśli nie, spróbuję odszukać].

Nie ma potrzeby, miałam problem jedynie ze znalezieniem (pseudo)artykułu dot. określeń Japonek - ale jak widać znalazłam. Reszta słówek będzie mi się przypominać przy okazji jakiegoś kontekstu rozmowy, bo jestem pewna że coś jeszcze było chociaż temat zainteresował mnie stosunkowo niedawno. A propo tego bloga możesz się nim podzielić na PW bo zżera mnie ciekawość, a przy okazji kusi możliwość poszerzenia bezsensownej wiedzy? ;)

Link to comment
 • 3 years later...
WszyscyZginiemy
Posted

 

spacer.png

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • grzechu98
   @Gloria Ale sam w sobie już jestem alertem, jeśli wszystko zbierzemy do kupy. Jeśli nie widziałem do tej pory np spojrzeń.  Tylko nie mam gdzie poznawać młodszych, gdyż na studia nie chodzę, dzienne i zaoczne. Zauważyłem, że dużo właśnie młodszych dziewczyn mało coś od siebie daje; prowadzi tak rozmowę bym ją prowadził i ciągle dawał. Facet introwertyk ma o wiele gorzej w tych sprawach.
  • Gloria
   Moim zdaniem, mógłbyś troszeczkę popracować nad dowartościowaniem się. Na pewno posiadanie dziewczyny nie może być wyznacznikiem tego, jakim człowiekiem jesteś. Co do samego poznawania kobiet, to trzeba by po prostu udać się w miejsca, gdzie kobiety można spotkać (w zasadzie może być to jakiekolwiek miejsce). Piszesz o rówieśniczkach - być może warto zapoznać się z młodszymi dziewczynami? W końcu one także nie powinny mieć dużego doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Często zdarza się, że kobiety szukają starszych od siebie mężczyzn.
  • Gloria
   Słabo się znam, ale jak już mam coś wybierać to może przedział 14 - 17 lat?
  • grzechu98
   Nie wiem jaki sam jestem w skali 1-10. Nigdy nikogo nie pytałem o to, ale jeśli nigdy nie widziałem zaintesowania od drugiej strony, to znaczy że jestem odpadem genetycznym. Warsztów z moich ulubionych dziedzin brak w mojej okolicy. Przeglądam grupy na Facebooku z tym. Oswoilem się wokół kobiet dzięki tej pracy i poprzedniej, gdzie 90% kadry to kobiety w różnym wieku. Dwie tylko moje rówieśniczki. Nie biorę pod uwagę z pracy, bo romansowanie itp w pracy to się źle kończy.  Facet chodzący na prostytutki, pokazuje że nie jest pożądany przez kobiety. A kobiety z tego co widzę, wola tych, co kręci się wokół kobiety. Zresztą skreślamy jest facet, co ma 25 lat i "czystą kartkę" posiada.
  • yiliyane
   I to był błąd. Po pierwsze, skoro ich nie znałeś, nie mogłeś wiedzieć, czy były wolne. Po drugie, jeśli startowałeś do dziewczyn typu supermodelka, samemu będąc przeciętnym... to też nie mogło skończyć się dobrze. Nie zrozum mnie źle, to nie tak, że przeciętny mężczyzna nie może być z piękną kobietą. Tylko musi czymś to nadrobić. A trudno jest to nadrobić, jeśli kompletnie się wcześniej nie znaliście. Bo ona widzi tylko Twoją powierzchnię i wyłącznie na tej podstawie Cię ocenia. Aplikacje randkowe też bazują wyłącznie na wyglądzie. Niczym innym nie można się tam wykazać, więc przeciętni mają znacznie trudniej. I to dotyczy obu płci. Warto to zmienić. Nie po to, by podrywać wszystkie dziewczyny jak leci i a nuż się uda, a by nauczyć się czuć swobodnie w damskim towarzystwie. Gdy się nauczysz, będzie Ci dużo łatwiej poderwać jakąś dziewczynę. Może jakieś warsztaty, kursy, wykłady byłyby dobrym pomysłem? Jako rozwijanie swoich hobby i jako poznawanie nowych ludzi. Czy Twoi znajomi nie spotykają się czasem w szerszym gronie, tj. gronie mieszanym? Może warto byłoby na takie spotkanie pójść. Po to, żeby interakcje z płcią przeciwną były dla Ciebie równie proste jak interakcje z tą samą płcią. Żadna koleżanka z pracy Ci się nie podoba? Mielibyście wspólny punkt zaczepienia. Mógłbyś którąś zaprosić np. na lunch, jeśli macie lunchowe przerwy w pracy. To stereotyp. Chociaż też zależy w jakim środowisku się obracasz. Normalna, zdrowa psychicznie, dojrzała kobieta, szukająca stałego związku będzie chciała wspierającego partnera, który umie słuchać i chce pomagać. Trudno mi to oceniać z medycznego punktu widzenia, ale z punktu widzenia kobiety mężczyzna chodzący na prostytutki jest mało ciekawą partią. Jak rozwiązać ten problem, może by Ci seksuolog doradził. Ja niestety w kwestii medycznej nic Ci nie powiem.
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Kerosine
  Kerosine
  5 posts
  grzechu98
  grzechu98
  4 posts
  Celt
  Celt
  3 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  2 posts
  Gloria
  Gloria
  2 posts
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  13 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  480 posts
  yiliyane
  yiliyane
  440 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up