Hellena

Jak zaczac uprawiac sport

Recommended Posts

Hej.

Chciałabym zacząć uprawiać jakiś sport. Chcę poprawić swoją kondycję a także wspomóc leczenie depresji, w sensie wpłynąć na poziom endorfin. Aczkolwiek nie wiem jak, ani od czego zacząć. W szkole zawsze miałam zwolnienia z wf. Tylko w podstawówce uczeszczalam na wf. Jeśli chodzi o jakieś zespołowe zajęcia, gra w piłkę itp, zawsze byłam słaba, wątla, nie potrafiłam porządnie złapać piłki i bałam się ze oberwe mocnym uderzeniem piłki. Do dziś mam uraz. Nie przepadam za sportem bo źle mi się kojarzy. W późniejszym wieku usiadłam na rower i bardzo mi się to spodobało. Aczkolwiek teraz nie mam roweru i nie mam kasy na niego. Myślałam o zumbie, ale po pierwszym spotkaniu mi nie podeszła. Myślę by może zacząć biegać. Bądź co bądź mam obawy ze ja się do sportu nie nadaję. Jak zmienić to myślenie i jak zacząć przygodę ze sportem , tak żeby się nie zniechęcać? Jakieś propozycje?:)

A czy koniecznie musisz zacząć uprawiać sport? Czy Twoja aktywność fizyczna musi być oficjalnie nazwana i w jakikolwiek sposób zorganizowana/usystematyzowana? Czy nie można by jej sprowadzić [przynajmniej na początkowym etapie] po prostu do cokolwiek spontanicznej realizacji ogólnego założenia pt. "więcej ruchu"? ;)

Generalnie mam bardzo podobne podejście do Twojego - receptą na ogarnianie tematu jest w moim przypadku po prostu freestyle, "treningi" niewymuszone i wynikające w dużej mierze z naturalnej aktywności w ciągu dnia [związanej choćby z prowadzeniem domu] bądź potrzeby ruchu [nie wierzę, że takowej nie masz, choćby w minimalnym stopniu].  Na dobrą sprawę jedyną formą sportu (?), jaka kiedykolwiek naprawdę mi odpowiadała było spacerowanie/chodzenie/maszerowanie, które zresztą jest jednym z moich stimów - wykorzystuję więc swój naturalny, wewnętrzny przymus przebierania nogami i często urządzam sobie wielokilometrowe piesze wycieczki w ramach spacerów, co samo w sobie już zapewnia całkiem przyzwoitą dawkę ruchu. Jestem pewna, że i Ty masz swoją działkę w tej dziedzinie, być może nawet już ją odkryłaś:

O 5.05.2017 at 11:22, Hellena napisał:

W późniejszym wieku usiadłam na rower i bardzo mi się to spodobało. Aczkolwiek teraz nie mam roweru i nie mam kasy na niego.

Może jednak warto pomyśleć o skombinowaniu skądś owej kasy skoro miałby to być sportowy strzał w dziesiątkę?

Załóż wątek na którym będziesz nam mówić o swoich codziennych treningach, ja chętnie z Tobą potrenuję. to co biegniemy dzisiaj 5 kilometrów?

Ale Zumba też kosztuje. Najważniejsze, żeby Ci się podobał trening czy jak to nazwiemy. Skoro rower lubisz to stawiaj na to. Nie musisz mieć najlepszego sprzętu - zajrzyj na OLX i znajdziesz napewno coś w Twoich możliwościach finansowych :)

Wiesz, zacznij może od takich lekkich aktywności fizycznych jak częstsza jazda rowerem, bo problemem może być fakt, gdy nagle zaczniesz ćwiczyć a Twój organizm nie jest do tego jeszcze przyzwyczajony i możesz zrobić se krzywdę...

A, no i pamiętaj o rozgrzewce przed wysiłkiem fizycznym, nie bagatelizuj tego.

Najważniejsza jest motywacja. Zmotywuj się w taki sposób, że będziesz ćwiczyć z zadowoleniem, zachęć się czymś. Pamiętaj aby mieć dobre buty, najważniejsze, żeby twoje ciało było amortyzowane podczas wstrząsów. 

Weź rower i ruszaj :) Kocham sezon rowerowy bo łączę dwie wspaniałe aktywności - sport i zwiedzanie :) Niesamowite jak wiele cudownych miejsca można dostrzec podczas jazdy rowerem :)

Każdy preferuje inną formę sportu. Dla jednego będzie to bieganie, dla drugiego pływanie, a dla trzeciego chodzenie po górach. Zastanów się co takiego sprawi, że będziesz chciała to robić, a nie będziesz się zmuszać za każdym razem do zrobienia tego.

O 7.04.2018 at 12:57, Malicja napisał:

Weź rower i ruszaj :) Kocham sezon rowerowy bo łączę dwie wspaniałe aktywności - sport i zwiedzanie :) Niesamowite jak wiele cudownych miejsca można dostrzec podczas jazdy rowerem :)

Dokładnie. Ja uwielbiam przejażdżki po lesie. W moich stronach można spotkać dzikie zwierzęta, które są przyzwyczajone do obecności człowieka. Niezapomniane wrażenia :)

O 15.03.2018 at 14:34, Glosikx00 napisał:

Wiesz, zacznij może od takich lekkich aktywności fizycznych jak częstsza jazda rowerem, bo problemem może być fakt, gdy nagle zaczniesz ćwiczyć a Twój organizm nie jest do tego jeszcze przyzwyczajony i możesz zrobić se krzywdę...

A, no i pamiętaj o rozgrzewce przed wysiłkiem fizycznym, nie bagatelizuj tego.

Dobry sprzęt to podstawa. Każdemu się może odechcieć ćwiczyć kiedy oprócz swojej motywacji musi walczyć jeszcze ze słabej jakości produktami. Np rower ze sklepu sportowego jest o niebo lepszy i bardziej komfortowy, niż ten z marketu.

Po dłuższym czasie uzupełnie mój post. POLECAM BIEGANIE. Nienawidziłam go do tego lata, a teraz uwielbiam. Po początkowych trudnościach, bieganie gdy już jesteś w formie jest czystą przyjemnością!! :)

co prawda od roku sie nikt tu nie wypowiadał, ale chcialabym to skomentować ponieważ kiedys sama mialam nadwagę wynoszaca 10 kg i juz wtedy czulam ze jest mi znacznie ciezej poruszac sie, dlatego tak wazne jest aby na poczatku przygody z cwiczeniem uwazac na stawy. Już szczególnie w przypadku gdy robimy to po to, aby zrzucic zbedne kilogramy. ja zaczynałam od spacerów w szybszym tempie i czekalam na to az zaczne zrzucac wagi zanim przeszlam na wyzszy poziom. mysle ze dobrze jest zaczac od aktywnosci na swiezym powietrzu i to nie musza byc tylko spacery! inspiracje mozna znalezc tutaj SPAM