Jump to content

Co ma mieć dobre forum?


Cukierek

Recommended Posts

Posted

Pytanie: co Waszym zdaniem powinno posiadać dobre forum dyskusyjne?

Patrzycie bardziej na poziom dyskusji czy wygląd i dodatki?

Bez jakich elementów nie wyobrażacie sobie forum?

Link to comment
Posted

Myślę, że może być ciężko bez użytkowników. 

Link to comment
Posted

Koniec końców i tak wszystko sprowadza się do użytkowników. W przypadku forów tematycznych, liczy się też znajomość tematu.

Link to comment
Posted

Dobre forum powinno mieć dobrą szatę graficzną, użytkowników i po prostu coś co wyróżnia je na tle innych for.

Link to comment
Posted

A ja uważam, że dobre forum,oprócz w/w czynników, powinno mieć nie tylko użytkowników, bo bez nich forum nie będzie istniało,ale  ci użytkownicy muszą posiadać minimum kultury,ponieważ forum ma uczyć,bawić,ale z całą pewnością nie stresować. Bywa, że na niektórych forach użytkownikom brakuje opanowania, cechuje ich arogancja i niestety - chamstwo. :)

Link to comment
Kalafior_Grozy
Posted

Przede wszystkim dobrą atmosferę bo wtedy przyjemniej i chętniej się z forum korzysta. Czujesz się tu dobrze - podrzucasz link do forum znajomemu, mówisz że tu fajnie i w ogóle zajebiście, znajomy się rejestruje i podaje dalej - userów przybywa. W momencie gdy ktoś ni z gruchy ni z pietruchy zaczyna się dopieprzać, obrażać, zniechęcasz się do forum i prędzej czy później robisz "goodbye" - proste.

Konkluzja: choćby było 100.000 userów, bez dobrej atmosfery i z jakimiś chorymi jazdami typu obrażanie kogoś, mało kto sie będzie chciał udzielać.

Link to comment
Posted

Obiektywny admin, duża ilość osób, przejrzysty wygląd forum, ciekawe wątki (Czasem trzeba długo na takie poczekać) i odpowiednie działy adekwatne do tematyki forum.

Link to comment
 • 9 months later...
Posted

Przemyślane działy to najwazniejszy problem właścicieli for 

Link to comment
WszyscyZginiemy
Posted
11 godzin temu, Kuba231 napisał:

Przemyślane działy to najważniejszy problem właścicieli for 

...tu są chyba całkiem nieźle wprowadzone? Przynajmniej ja się odnajduję.

Atmosfera przede wszystkim! Chociaż ją tworzą ludzie, a to jacy trafią akurat na to forum zakrawa o loterie. Tak też ze wszystkimi wymienionymi cechami dobrych, przyjemnych użytkowników mogę się zgodzić, że pewnie zachęcają potencjalne osoby do rejestracji, a resztę do pozostania ale! Zaczynam znowu z tym ale...

zupełny brak spin byłby "dziwny". Jednak ludzie prowadzeni emocjami stają się szczersi i fakt, może to się skończyć nieprzyjemnościami, ale też może scementować społeczność, jeśli po jakiejś sprzeczce dojdzie do ponownego pogodzenia się. Poznajemy się lepiej z każdej strony, nie tylko z tej dobrej. Świadomość wad drugich osób, w rzeczywistym świecie czy w tym wirtualnym, sprawia że (chociażby dla mnie) są bardziej ludzcy.

Link to comment
Posted
O 10.08.2016 at 19:53, Kalafior_Grozy napisał:

Przede wszystkim dobrą atmosferę bo wtedy przyjemniej i chętniej się z forum korzysta.

Tak. To absolutna podstawa. Dobra atmosfera jest w stanie sprawić, że wiele wad forum [takich jak nie najpiękniejsza szata graficzna, przestarzały/popsuty skrypt czy nawet niewielka liczba poważniejszych dyskusji i przeniesienie się większości aktywności userów do działu z off-topikiem] przestaje mieć większe znaczenie. Choć pewnie dokładne określenie tego, czym powinna się ona charakteryzować będzie różniło się w zależności od osoby - dla mnie to przede wszystkim kultura dyskusji i brak tolerancji wobec obrażania innych użytkowników, otwartość na nowych userów [ale także ogólnie wyczuwalne "pozytywne fluidy" i przyjazne nastawienie grona stałych bywalców do samych siebie] oraz swoboda prowadzenia rozmów bez obawy o upomnienie/warna za pierwsze z brzegu odbiegnięcie od tematu. Właściwie można by tę dobrą atmosferę określić inaczej - to warunki, które umożliwiają wykształcenie się/utrzymanie na forum społeczności. Bo fora potrzebują osób, które łączy coś więcej niż tylko przyjemność wspólnego dyskutowania, a społeczność to coś więcej niż baza zarejestrowanych użytkowników. Nawet tych udzielających się.

Poza tym forum obowiązkowo musi mieć dobrą ekipę, której rola nie ogranicza się tak naprawdę jedynie do spraw związanych z utrzymywaniem porządku i organizacją oraz możliwie obszerny zbiór ciekawych i wartościowych tematów. A układ działów... to tak naprawdę błahostka.

11 godzin temu, WszyscyZginiemy napisał:

to jacy trafią akurat na to forum zakrawa o loterie

Jacy trafią być może i tak, ale jacy pozostaną już nie do końca =) Zresztą, nawet i z tą pierwszą tezą mogłabym polemizować. W każdym razie - atmosferą na forum można w całkiem sporym stopniu sterować.

11 godzin temu, WszyscyZginiemy napisał:

Tak też ze wszystkimi wymienionymi cechami dobrych, przyjemnych użytkowników mogę się zgodzić, że pewnie zachęcają potencjalne osoby do rejestracji, a resztę do pozostania ale! Zaczynam znowu z tym ale...

zupełny brak spin byłby "dziwny".

Rozumiem o co Ci chodzi, forum, na którym wszyscy by się ze sobą zgadzali i kochali mogłoby być odbierane jako nudne i mdłe, pewnie też w jakimś sensie sztuczne. Trzeba jednak uważać, flame to przyprawa, którą bardzo łatwo przedawkować i stracić nad nią kontrolę. Poza tym konflikt konfliktowi nierówny, gorące dyskusje w tematach jak najbardziej mogą ożywić forum, ale prywatne wojny potrafią być bardzo wyniszczające. A już szczególnie niebezpieczne są wszelkie starcia na linii zwykły user - członek ekipy.

11 godzin temu, WszyscyZginiemy napisał:

Jednak ludzie prowadzeni emocjami stają się szczersi i fakt, może to się skończyć nieprzyjemnościami, ale też może scementować społeczność, jeśli po jakiejś sprzeczce dojdzie do ponownego pogodzenia się.

Czy ja wiem... zależy rzecz jasna od konkretnego przypadku, ale moim zdaniem zawsze zostaje jakaś rysa.

Przede wszystkim jednak większość konfliktów na forach generują osoby, które nastawione są zaczepnie do wszystkich i od samego początku - tak zwane trolle. Przypadki, o jakich mówisz to tak naprawdę rzadkość, przynajmniej na tyle na ile ja się z nimi spotkałam.

Link to comment
WszyscyZginiemy
Posted
17 godzin temu, Kerosine napisał:
O 31.05.2017 at 10:24, WszyscyZginiemy napisał:

to jacy trafią akurat na to forum zakrawa o loterie

Jacy trafią być może i tak, ale jacy pozostaną już nie do końca

Z forami moje doświadczenie ogranicza się do tego tutaj, gdzie się udzielam, i kilku innych, które podczytuję tylko. Jednak właśnie zaczynam zauważać pewne zależności czy to w przypadku osób, które nie wychodzą poza temat powitalny(zresztą jest to dla mnie trochę niezrozumiałe bo wydawało mi się, że to taki temat dodatek. Nie musisz nawet go zakładać, ewentualnie miło by było), tych którym brakuję chyba dystansu(?) i po pierwszej intensywniejszej dyskusji uciekają, albo takich co szukają atencji ale jej nie znajdują. A jacy zostają? Wszyscy inni, czy jakiś szczególny sort?

17 godzin temu, Kerosine napisał:

Rozumiem o co Ci chodzi, forum, na którym wszyscy by się ze sobą zgadzali i kochali mogłoby być odbierane jako nudne i mdłe, pewnie też w jakimś sensie sztuczne. Trzeba jednak uważać, flame to przyprawa, którą bardzo łatwo przedawkować i stracić nad nią kontrolę. Poza tym konflikt konfliktowi nierówny, gorące dyskusje w tematach jak najbardziej mogą ożywić forum, ale prywatne wojny potrafią być bardzo wyniszczające.

Dlatego najlepiej zachować umiar gdzieś pomiędzy, albo balansować nie przeginając w żadną stronę.

Link to comment
Posted
4 godziny temu, WszyscyZginiemy napisał:

A jacy zostają? Wszyscy inni, czy jakiś szczególny sort?

Prawdę mówiąc chodziło mi bardziej o użytkowników, jakich przyciąga np. pewne forum na "e-" i tych, którzy bywają przykładowo na NM [być może jesteś w stanie rozszyfrować skróty, jeśli tak jak piszesz podglądasz kilka for]. Różnica w klimacie panującym w obu tych miejscach jest dosyć znaczna, pierwsze skupia* osoby - jakby to ująć - bardziej "ostre" i nie stroniące od [nad]używania w dyskusji dosadnych argumentów, drugie jest zdecydowanie bardziej spokojne i przywiązuje większą wagę do kultury rozmów i przyjaznej atmosfery. Ale to już zależy od ekipy, jakie zachowania dopuszcza i tym samym jakiemu rodzajowi osób pozwala się zadomowić.

* a przynajmniej skupiało kiedy jeszcze zdarzało mi się tam częściej bywać

Link to comment
WszyscyZginiemy
Posted
24 minut temu, Kerosine napisał:

być może jesteś w stanie rozszyfrować skróty, jeśli tak jak piszesz podglądasz kilka for

Nope, przesiaduję na forach dotyczących mangi&anime raczej, na jakimś podróżniczym i śledzę jeden temat na większej platformie, forum-nie-forum. Dlatego też pisałam, że moje doświadczenie ogranicza się głównie do tego, co zdążyłam tutaj zaobserwować.

Link to comment
Posted

Dobre forum powinno posiadać przede wszystkim zasady niżeli "kwasy".

Mianowicie administratorzy nie powinni być skorumpowani ani faworyzujący daną "grupkę" na forum, co niestety miałem w przeszłości do czynienia i ubolewam, że nadal tamto forum istnieje.Osobiście uważam, że forum też nie powinno być bardzo rygorystyczne, że za małe wykroczenie można dostać bana na zawsze.Powinna być zachowana homeostaza na forum, ponieważ dzięki niej można funkcjonować.

Dodam jeszcze, iż estetyka i animacja przyciąga ludzi do danego forum.

Link to comment
 • 1 year later...
Posted

Według Nas dobre forum internetowe to takie, w które tworzenie ktoś włożył swoje serce oraz pasję. W internecie istnieje ogromna liczba for internetowych, które pojawia się i znika. Przeważnie aby forum było poprawne to wystarczy trochę się wysilić oraz nie tworzyć kopii poprzedników lub nastawiać się na zarobek i łatwą pracę, która polega tylko na pisaniu i banowaniu złych użytkowników.

Do tego wszystkiego dochodzi marketing i obiektywna administracja..  

Link to comment
Posted

W czasach hegemonii Facebooka i jego żałośnie niefunkcjonalnych, choć trzeba przyznać, że zdecydowanie górujących nad forami pod względem dawania użytkownikom poczucia bliskości między sobą i autentycznej interakcji grup dyskusyjnych wydaje się, iż po prostu - wystarczy, że jest i cechuje się jako-taką aktywnością :rolleyes:

Chociaż wiadomo, że tak naprawdę potrzebne jest o wiele więcej - tzw. poziom dyskusji / wypowiedzi [zdecydowane nie dla wynurzeń o chęci lizania pupy nastolatce], przyjazna atmosfera, obiektywna i zaangażowana ekipa, estetyczna i "ciepła" szata graficzna, brak usterek technicznych itd., itp.

O 1.06.2017 at 22:20, Anarchist napisał:

Osobiście uważam, że forum też nie powinno być bardzo rygorystyczne

Częściowo się z tym zgadzam [przede wszystkim jeśli chodzi o podejście do offtopicu], jednak bezwzględne tępienie reklamiarzy - w tym tych ukrytych i nieoczywistych, tzw. szeptaczy - i ewidentnych trolli nie wnoszących zbyt wiele na forum swoimi wypowiedziami zawsze uważałam za ze wszech miar właściwe :D 

O 31.05.2017 at 10:24, WszyscyZginiemy napisał:

może scementować społeczność, jeśli po jakiejś sprzeczce dojdzie do ponownego pogodzenia się

Takie sytuacje rzadko mają miejsce, niestety.

Link to comment
 • Kerosine pinned this topic
 • Kerosine unpinned this topic
 • 3 months later...
Posted

Najważniejsi są użytkownicy. Jeżeli nie ma aktywnych użytkowników bądź użytkownicy tworzą złą atmosferę, nawet najlepiej technicznie zrobione forum nie będzie miejscem, do którego warto zaglądać. Oprócz tego istotna jest przejrzystość forum, estetyczna szata graficzna, sprawnie i obiektywnie działająca ekipa moderacyjna, jasny i nieprzesadnie surowy regulamin oraz duża liczba tematów, w których można się wypowiadać.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Najnowsze posty

  • Olcia15273
   Zastanawiam się na ile lat brzmi mój głos dlatego proszę o pomoc. 7 sie, 19.50​.aac
  • yiliyane
   Przytulenie powinieneś zostawić na koniec. Jeżeli znacie się tylko z cześć-cześć, to byłoby trochę dziwne, gdybyś nagle ją przytulił, mogłaby się speszyć i straciłbyś wszystko co osiągnąłeś do tej pory. Skupiłabym się na zaproszeniu jej gdzieś. Próbuj ją upolować jak będzie sama, a jeżeli zawsze porusza się z koleżankami, podejdź do nich, przywitaj się ze wszystkimi i poproś Twoją wybrankę na stronę i wtedy zapytaj ją czy nie chciałaby gdzieś z Tobą wyskoczyć.
  • Kerosine
   ... ciekawe czy żyłam tym życiem już kiedyś. I czy będę żyć jeszcze. Dopóki wreszcie nie dokonam właściwych wyborów...
  • Kerosine
   Założyłeś już taki temat:
  • MightyWozz
   Witam mam 11 lat chodzę do 6 klasy od 1 chodzi do szkoły taka pewna dziewczyna, no tam anime lubi, jest wesoła, no ogólnie bomba. Dałem jej już różę ale teraz mam w planach ją objąć no ale wszystko tkwi w tym że ona cały czas łazi z dwoma koleżankami więc jakby to ująć nie mam jak jej "przytulić" zaprosić na jakieś pogadanko też raczej jest trudno bo albo ona wraca z tymi koleżankami do domu albo... No no poprostu się nie da.. Plis dajcie radę co zrobić w takiej sytuacji bo jeszcze ta klasa i następne dwie to niedługo a później jej raczej nie spotkam. 
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   3
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Celt
  Celt
  4 posts
  Kerosine
  Kerosine
  4 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  3 posts
  Nieprzenikniona
  Nieprzenikniona
  2 posts
  supermati2009
  supermati2009
  1 post
  nadia13_modelowa
  nadia13_modelowa
  1 post
  Kreciolek16
  Kreciolek16
  1 post
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  16 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  478 posts
  yiliyane
  yiliyane
  438 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up