Jump to content

W jakim stopniu wszechogarniający erotyzm i przemoc dzisiejszego świata wpływają na kształtowanie się młodych ludzi?


Maluv

Recommended Posts

Często mówi się, że gry, filmy, a nawet książki zawierające przemoc, seks, przedstawiające kontrowersyjne sceny są nieodpowiednie dla danych grup wiekowych. A jednak, poprzez doświadczenie własne podparte też wieloletnią obserwacją doświadczeń innych, nie potrafię wskazać tych wszystkich negatywnych efektów, wymienianych przez zwolenników tej kategoryzacji i mającej stanowić jej uzasadnienie. Będąc jeszcze bardzo młodym człowiekiem, grywałem w gry z których brutalność wylewała się na podłogę w moim pokoju, płynąc wraz z towarzyszącym jej często alkoholem szeroką rzeką aż do salonu. Mimo to, dziś jestem człowiekiem unikającym zarówno przemocy jak i alkoholu, doceniam piękno w każdej postaci. W czasach kiedy zapoznawałem się z niewskazanymi treściami moje zachowanie nie wybiegało poza granice wczesnego nastoletniego szaleństwa i podobnie, choć inaczej, sytuacja wyglądała u moich rówieśników. 

Nie jestem oczywiście zwolennikiem dawania pięciolatkom gier, w których możesz masakrować ludzi kijem do golfa, czytania do snu "Pięćdziesięciu Twarzy Greya" zamiast Kubusia Puchatka, jednak zastanawiam się, czy rzeczywiście podział kultury na tą dla dzieci, młodzieży, dla całej rodziny oraz dla dorosłych ma jakikolwiek sens. Tym bardziej, że podział ten istnieje tylko teoretycznie. 

Link to post

Wszystko ma (mniejszy lub większy) wpływ na człowieka, tylko że jedni z pewnych rzeczy wyrastają, chcą poszerzać horyzonty, potrząsają sobą, podczas gdy drudzy siedzą w swoim bagienku do końca; dużo zależy od samej jednostki. Wychowanie albo ułatwi obrać "słuszny kierunek" w życiu, albo go utrudni, czasem na tyle, że ktoś nie będzie w stanie o własnych siłach pozbyć się pewnych utartych ścieżek.

Nie wierzę w to, że regularne obserwowanie rzezi - również na ekranie - nie ma znaczącego wpływu na (zwłaszcza) młody umysł. Nie da się też ocenić twojej wrażliwości na podobne obrazy czy też podatności na alkoholizm, biorąc pod uwagę wyłącznie twoje własne, niczym niepotwierdzone wnioski. Może u ciebie na tyle została ta granica przesunięta, że nie dostrzegasz, czy w istocie trzeźwo patrzysz na rzeczywistość?

Człowiek instynktownie brnie ku złu, ale jest w stanie nad sobą panować pod warunkiem, że otacza się w możliwie jak największym stopniu pozytywnymi rzeczami. Takie to dla mnie proste, choć w praktyce cholernie trudne, bo sprowadza się do ciągłej walki ze sobą. A komu chce się postępować wbrew własnym pragnieniom?

Link to post
 • 1 month later...
Migotliwa
O 13.04.2016 at 13:31, Cyrin napisał:

 

Człowiek instynktownie brnie ku złu, ale jest w stanie nad sobą panować pod warunkiem, że otacza się w możliwie jak największym stopniu pozytywnymi rzeczami. Takie to dla mnie proste, choć w praktyce cholernie trudne, bo sprowadza się do ciągłej walki ze sobą. A komu chce się postępować wbrew własnym pragnieniom?

Ten ludzki popęd w stronę zła jest równie przerażający, co inr=trygujący nie sądzicie? Weźmy taką postać Franka Underwoowa - fenomen kulturowy! Pycha, chciwość, dwulicowość, brak skrupułów - nie lubimy takich luzi w życiu, ale w serialu. w jakiś sposób mu kubicujemy. Zło kusi, czesto bywa drogą na skróty , młodemu człowiekowi łatwo przez to imponuje i łatwo mu się pogubić. Jak masz solidne podstawy w domu to grnaie w gta w wieku 10 lat nie zorbi pewnie z ciebie przestępcy, ale jeśli relacje z rodzicami są słabe, brakuje młodemu wzorców , to może się to mocno odbić na jego psychice, osobowości. 

Link to post
O 6.06.2016 at 21:04, Migotliwa napisał:

Weźmy taką postać Franka Underwoowa - fenomen kulturowy! Pycha, chciwość, dwulicowość, brak skrupułów - nie lubimy takich luzi w życiu, ale w serialu. w jakiś sposób mu kubicujemy.

Dlatego że takie postaci są przedstawiane w sposób romantyczny, nakreślane wielowarstwowo, a jej czyny nigdy wprost potępiane, często też posługując się eufemizmami twórcy zacierają granice dobra i zła. Byle odpowiedzi na złe czyny nigdy nie były jednoznaczne. W rzeczywistości jest przecież podobnie, wszystko ma swój kontekst, ale wtedy skupiamy się zwykle na negatywnych stronach, które często przekreślają dla nas dalszą wnikliwość.

Link to post
 • 4 years later...
michaelowax3
O 13.04.2016 at 13:31, Cyrin napisał:

Człowiek instynktownie brnie ku złu

Nie ma zła. Jest nieumiejętność wyboru tego co odpowiednie. Tak samo jak nie ma złych ani dobrych ludzi choć tak się potocznie mówi - zdarzenia, doświadczenia, status życia wpływa na człowieka i to kieruję jego działaniami. Niestety to co nam walą w twarz mass media itp., na pewno dobrze nie wpływa na młodych ludzi ale jak najbardziej brnie to za daleko by mogło jakoś przystopować. Nie chcę też wrzucać wszystkich do jednego worka rzecz jasna. No ale trzeba zauważyć również to, że kluczową rolę w tym aspekcie odgrywają również rodzice - to co ludzie znajdą sami w internecie to jedno a to jak młodym zajmą się rodzice albo co będą podrzucać to drugie. 

Link to post
WszyscyZginiemy
O 13.04.2016 at 12:56, Maluv napisał:

zastanawiam się, czy rzeczywiście podział kultury na tą dla dzieci, młodzieży, dla całej rodziny oraz dla dorosłych ma jakikolwiek sens. Tym bardziej, że podział ten istnieje tylko teoretycznie. 

Podział ten jest zastosowany ze względu na treści, które mogą być nie tylko nieodpowiednie na zasadzie, że małe dzieci nie powinny oglądać przemocy ale dlatego, że małym dzieciom brakuje dojrzałości na poprawne zinterpretowanie niektórych treści.

Widziałam efekty 3-latka oglądającego Avengersów i Incredible Hulka z rodzicami i ten chłopiec miał nikłe pojęcie, że wpadanie w złość, zachowanie i niszczenie rzeczy wokół jest nieodpowiednie, bo przecież Hulk tak robił i to było ok, był bohaterem, nie?

Nie trzeba się ograniczeń się trzymać sztywno, rodzice wiedzą czy ich dziecko łatwo ulega wpływom takich treści czy nie i mimo że np. ma lat 9 my pozwolimy mu na grę bądź obejrzenie filmu PG-13. Trzeba być ostrożnym ale nie ma co dziecko oddzielać od wszystkich treści, które mogłyby być ponad jego wiek. Lepiej żebyśmy wiedzieli do czego ma dostęp, niż żeby próbowało pokątnie w ukryciu, co jest bardzo proste w obecnych czasach, bo wtedy możemy zawsze skuteczniej "zainterweniować" jakby coś.

Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Shady-Lane90
  • IlikeGaming
  • holdem
  • Wulf
  • NYC
  • Markiz
  • Celt
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • holdem
   Moi pamiętają, i ja też pamiętam o ich. Za każdym  razem kupujemy sobie "sarkastyczne" prezenty np.: pluszowy jednorożec, ogromna rama do rozbitego lustra albo nunchako (nw jak to się pisze) z kiełbasy... Jest ciekawie,
  • Shady-Lane90
   Ale właśnie szanowna Pani całuśna postawiła sprawę jasno, że partner i dziecko mają być dla niej na równi. To tak nie działa. Kochający rodzic stawia swoje potomstwo ponad partnera. Choćby ten partner był drugim po Bogu.  Reszta argumentów - choćby trafnych - mało nas interesuje, gdyż takie rażące podejście do sprawy przyćmiło wszystko. Poza tym - autor postu pisał, że chadza razem z partnerką na zakupy itp. Nie jest więc tak, że to on sponsoruje zupełnie wszystko w tym związku. Co do wychowania dziecka i wtrącania się przez dziadków. Wybaczcie, ale ten związek trwa 8 miesięcy. Dziadkowie są dziadkami od urodzenia dziecka. To logiczne, że chcą dla wnuka jak najlepiej. Oczywiście zgadzam się, że autor postu powinien porozmawiać z partnerką o tym, co mu się nie podoba. Ale ABSOLUTNIE NIE MA PRAWA WYMAGAĆ, ABY KOBIETA STAWIAŁA GO NA RÓWNI Z DZIECKIEM, albo co gorsza ponad nim. 
  • holdem
   Witaj, co rozumiesz przez samorozwój? możesz to rozwinąć?
  • holdem
   Emm, nie jest powiedziane, że gra internetowa, więc; poker
  • holdem
   Na pewno jakieś duże miasto, jeśli nauczę się lepiej języka to pewnie coś w Anglii lub USA, jeszcze nie wiem.
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Sis, dziś na Discovery Chanell o 21 będzie film dokumentalny o wypadku PKSu pod Gdańskiem w 1994 roku. Jedną z ocalałych osób z tego wypadku i uczestniczką tego programu będzie sąsiadka mojej ciotki, pani Sabina. W 2008 roku ją poznałem osobiście.
   Polecam ten odcinek jak i całą serię "Największe polskie katastrofy".
   · 4 replies
  • Kerosine
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Zapewne znasz sprawę zbiorowego samobójstwa w Jonestown (chociaż ja nazwałabym to zaplanowanym masowym zabójstwem). Nie wiem czy miałeś okazję słuchać taśmy z ostatnich minut sprzed całej tej katastrofy, więc podsyłam. Mrozi krew w żyłach, ale wiem, że jako fan spraw kryminalnych, powinieneś to przesłuchać. 
    
   · 13 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Pacz co dla Ciebie mam  
   https://www.youtube.com/channel/UCynFZm_tin-9SgtaupR6TIA
   https://www.youtube.com/channel/UC3FBrY3U9fQslzrGxq1jqhQ
   · 2 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   ...
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Shady-Lane90
   Shady-Lane90
   22
  2. 2
   Aśika
   Aśika
   15
  3. 3
   WszyscyZginiemy
   WszyscyZginiemy
   13
  4. 4
   Markiz
   Markiz
   8
  5. 5
   NYC
   NYC
   8
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  75 posts
  holdem
  holdem
  54 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  45 posts
  Kerosine
  Kerosine
  37 posts
  NYC
  NYC
  37 posts
  Markiz
  Markiz
  36 posts
  michaelowax3
  michaelowax3
  25 posts
  Aśika
  Aśika
  24 posts
  Vertigos
  Vertigos
  18 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  232 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  217 posts
  Kerosine
  Kerosine
  136 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  1013 posts
  yiliyane
  yiliyane
  845 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  784 posts
×
×
 • Create New...