Jump to content

Dzieło, które zmieniło Twoje postrzeganie świata


eko

Recommended Posts

Chodzi o to, czy czytaliście jakąś książkę/opowiadanie, oglądaliście film, plakat, zdjecie   dosłownie wszystko, które zmieniły wasze  postrzeganie rzeczywistości ?  Coś co sprawiło, że jesteście inni niż do tej pory. 

Nie chodzi o to, że jak ktoś obejrzał "Piątek 13-tego" i zaczął z maczetą po ulicy latać :D

To może ja zacznę :

film pt. "Życie jest piękne "  Roberto Benigni-  Pokazuje, co tak naprawdę jest zrobić człowiek dla swojego dziecka. Z jednej strony przerażający, lecz przepełniony przezabawnymi scenami . 

 

Edited by Kerosine
Sprecyzowanie nazwy tematu (see edit history)
Link to comment

Idiota Dostojewskiego i Zmartwychwstanie Tołstoja to dwie książki, które miały wpływ na rozwój mojego światopoglądu. Oczywiście nie mam na myśli żadnych diametralnych zmian, które zaszły pod wpływem przeżytego wstrząsu - to był raczej powolny proces, który zaczął się od niezobowiązujących przemyśleń, nasuwających się w trakcie lektury. 

Link to comment
 • 1 year later...
Sibethesto

Rzucę dosyć specyficzną pozycją, mianowicie "Biblią Szatana". Może i nie zmieniła mojego życia jakoś bardzo, satanistką też nie zostałam, ale jest swoistym początkiem moich zainteresowań "inną" stroną rzeczywistości.

Link to comment
 • 5 weeks later...

Można tak powiedzieć, że trochę zmieniło moje spostrzeżenie na świat a mianowicie były to 2 istotne dzieła: 1. epizod anime pt: "Anemone" oraz 2. obraz Vincentego van Gogha pt: "Gwieździsta Noc".

Link to comment
 • 1 month later...
Shady-Lane90

Mój pamiętnik z 2002 roku.

Tak. Śmiejcie się. Ale to "dzieło" stworzone przez skrzywdzone dziecko, które z upływem lat uświadomiło mi bardzo wiele. 

Link to comment
 • 2 years later...
 • 10 months later...

Mogłoby to być np. czytane przeze mnie obecnie [po raz wtóry]...

sapiens-od-zwierzat-do-bogow-b-iext53527891.jpg

... aczkolwiek jego lektura nie stanowiła dla mnie rewolucji w ścisłym tego słowa znaczeniu - większość zawartych tu prawd tak czy siak bowiem przeczuwałam, a pewne fakty były mi już wcześniej znane. Mimo wszystko to pozycja, która genialnie wręcz całą tę intuicyjną i rozrzuconą w głowie wiedzę porządkuje; gdybym miała polecić komuś tylko jedną, jedyną książkę na temat zarówno człowieka jako jednostki, jak i tworzonych przezeń zbiorowości / całego gatunku ludzkiego [jego historii, kultury, znaczenia i kierunku przemian itp.] wybrałabym bez wahania ten właśnie tytuł.

obsesja-piekna-b-iext52936625.jpg

Ta książka z kolei bez wątpienia byłaby dla mnie przełomowa gdyby nie to, że z zawartymi w niej ideami zetknęłam się już wcześniej na ciałopozytywnych blogach oraz Instagramie. Mimo wszystko czuję, że zdecydowanie warto ją tu umieścić jako literacko-papierową reprezentację wyżej wymienionych.

40147e99-56ac-4724-b706-c992280ad0f8.jpg

Sytuacja podobna jak w pierwszym przypadku, czyli genialne uporządkowanie zawczasu już istniejących intuicyjnych przeczuć i refleksji. Podczas gdy cały świat dyskutując nad serialem "Westworld" koncentruje się na dość powierzchownym mimo wszystko aspekcie rozwoju sztucznej inteligencji i narodzin jej świadomości, ja dorzucam do tego najbardziej sugestywną, z jaką kiedykolwiek miałam styczność i niesłychanie dającą do myślenia wizję ludzi [tak, ludzi ;) ] jako zaledwie pionków na boskiej szachownicy.

Czy kiedykolwiek kwestionowałeś / aś swoją rzeczywistość?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Kerosine
  • yiliyane
  • Zielona.
 • Najnowsze posty

  • yiliyane
   Odpowiedziałam w pierwszym   Wyznaczam teraz @Vertigos i @Anarchist, a tematy to:  
  • yiliyane
   Już dawno nie byłam u lekarza państwowego. Nie chodzę za często do lekarzy, ale jak już idę, to raczej prywatnie. Prędzej człowiek umrze niż doczeka się wizyty na NFZ. Pół roku czekania na wizytę u lekarza rodzinnego, potem co najmniej półtora roku na wizytę u specjalisty. NFZ "opłaca się" tylko przy bardzo drogim leczeniu i takim, które może być odwleczone w czasie. Jeżeli jest pilna potrzeba wizyty u lekarza, zrobienia badań i postawienia diagnozy, to w naszym pięknym kraju takie są realia, że się człowiek tej wizyty państwowo nie doczeka. Powinien być państwowy, plus oczywiście możliwość otwarcia i prowadzenia prywatnych klinik i gabinetów. Całkowicie płatna służba zdrowia prowadziłaby do tego co jest w Stanach - że za byle wizytę z katarem dostajesz rachunek na tysiąc dolarów, w efekcie czego na leczenie stać tylko najbogatszych. Nie. Jak już wspomniałam, całkowicie wolny rynek w przypadku służby zdrowia spowodowałby, że większość ludzi de facto straciłaby możliwość leczenia się, bo nie byłoby ich na to stać. Teraz za wizytę u specjalisty płacisz, powiedzmy, 200 zł. To i tak dużo i wiele osób na to nie stać. Ale wyobraźmy sobie byle wizytę za 2 tysiące. Nie chcielibyśmy takiej sytuacji.
  • Kerosine
   @Gloria i @yiliyane, zapraszam  
  • yiliyane
   Nie. Nie mam takiej potrzeby. Stosuję filtry tylko na intensywne letnie słońce, a i też nie zawsze. Słońce rzadko mnie parzy. Ratują mnie włoskie geny Nie. Właściwie tylko na początku lata, kiedy skóra jest jeszcze zupełnie nieopalona po zimie, muszę uważać. W ten sposób trochę mnie przypiekło w czerwcu, kiedy byłam w termach (w Polsce) na świeżym powietrzu. Z kolei jak byłam teraz we wrześniu na Teneryfie, to w ogóle się nie smarowałam i nic mi nie było - bo skóra już się przyzwyczaiła do słońca. Opalanie się nie jest niczym złym, o ile robi się to z umiarem. Spiekanie się na raka, leżąc od rana do wieczora plackiem na plaży to zdecydowanie zły pomysł. Podobnie jak chodzenie na solarium. Ale lekka, naturalna opalenizna, która tworzy się latem, nie jest niezdrowa. Zupełnie nie wystawiając skóry na światło słoneczne blokuje się dopływ witamy D3. Kiedyś więcej się smarowałam kremami z filtrem i unikałam słońca i efektem było stężenie witaminy D3 na poziomie 7 ng/ml (gdzie norma to 31-50 ng/ml, a mój wynik uznawany jest za ciężki niedobór). Więc, jak we wszystkim, trzeba umieć znaleźć złoty środek. Może nie nazwałabym tego obawą, ale nie przepadam za efektami długiego siedzenia przed urządzeniami elektronicznymi. Najczęściej skutkuje to u mnie bólem głowy, silniejszym niż zazwyczaj.
  • yiliyane
   Nie mogłabym oddawać krwi, nawet gdybym bardzo chciała. Ze względu na problemy zdrowotne moja krew nie zostałaby przyjęta. Poza tym nie sądzę, żeby mój organizm zniósłby taki ubytek krwi. Przy krwiodawstwie pobiera się aż 450 ml krwi, co trwa 5-8 minut. Do morfologii pobiera się podobno do 5 ml krwi, a mnie już zdarzyło się raz zemdleć (spadek cukru najprawdopodobniej, spowodowany utratą krwi i byciem wiele godzin na czczo), wielokrotnie też robiło mi się słabo lub też mdliło mnie, ale poza tym obyło się bez większych konsekwencji. Tak więc w moim przypadku bycie dawcą krwi odpada.
 • Recent Status Updates

  • Anarchist

   Anarchist

   Och, te remonty w mieście, nie widać końca :C 
   · 2 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   Więcej czasu potrzebne od zaraz! :/
   · 2 replies
  • NYC

   NYC  »  Martusiaaaaaa92

   Odpisałam;)
   · 0 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Z okazji dzisiejszego święta - ku przypomnieniu, że pokochanie drugiego człowieka [przynajmniej tym zdrowym rodzajem miłości] jest niemożliwe bez uprzedniego przynajmniej zaakceptowania i uszanowania samego siebie, a każdy z nas już na starcie jest kompletną całością, nie zaś czyjąkolwiek połówką 
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Dziś tak bardziej...
   Zimowo. O.
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Anarchist
   Anarchist
   2
  2. 2
   Kerosine
   Kerosine
   2
  3. 3
   yiliyane
   yiliyane
   1
  4. 4
   mw2
   mw2
   1
  5. 5
   Gloria
   Gloria
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Kerosine
  Kerosine
  9 posts
  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Anarchist
  Anarchist
  2 posts
  mw2
  mw2
  1 post
  Celt
  Celt
  1 post
  Gloria
  Gloria
  1 post
  trombalski300
  trombalski300
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  40 posts
  Anarchist
  Anarchist
  38 posts
  yiliyane
  yiliyane
  19 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  817 posts
  yiliyane
  yiliyane
  705 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  637 posts
×
×
 • Create New...