Jump to content

Polak czy nie Polak? Oto jest pytanie.


Melodia93

Recommended Posts

Melodia93

W obecnym świecie dużo ludzi powyjeżdżało za granicą, urodziło się i wychowało poza granicami Polski i z kolei założyli swoje rodziny, ale też się zdarza, że po iluś latach Polacy ze swoimi dziećmi wracają lub bez nich.

Wiele razy słyszałam, że ktoś jest Polakiem, pomimo że nimi byli dziadkowie czy pradziadkowie, a nawet że rodzice są Polakami tylko ich dziecko urodzone za granicą już nim nie jest, bardzo rzadko kiedy, że osoby, które wyjechały ileś lat temu już nie są Polakami. Wiadomo, ludzie zawsze szukają tego "swojego", bo ma się wtedy wspólne tematy do rozmowy, czy np. wspólnie kibicuje się drużynie piłkarskiej podczas meczu... Po prostu, jak to się mówi, jest "nasz", nie jest "obcym".

A teraz pytania: kiedy stwierdzacie, że jest "nasz", a kiedy nie? Macie jakieś, nazwijmy, standardy?

Chętnie poczytam Wasze zdania na ten temat :).

Link to post
filigranowa

My? To ty sam czujesz się polakiem, niemcem, czy austriakiem. Wychowanie na obczyznie może powodować, że człowiek ją uznaje za swoją ojczyznę. A innym nic do tego. Są tacy, którzy uważają, że czarny nie może być Polakiem, bo jest czarny. Czy to jest ok? To chyba nie nasza opinia powinna być tutaj wiążąca:)

Link to post
 • 8 months later...

A czy trzeba przyklejać łatkę? Bo ja uważam, że nie.

Nie wiem kim jestem i nie mam z tego tytułu kompleksów. Nie obchodzi mnie zupełnie jakiej narodowości są osoby wokół mnie, moi przyjaciele. Znam wiele osób, które gdzieś tam się urodziły a są związane z zupełnie innym miejscem/krajem. Co za różnica?

Link to post
 • 2 months later...

Dla mnie Polakiem jest każdy, kto buduje ten kraj, nieważne czy urodził się w Polsce, Francji, Arabowie czy Murzynowie Dolnym k. Adis Abeby.

Płacisz w Polsce podatki? Jesteś Polakiem.

Obchodzi cię ten kraj, idziesz do wyborów, protestujesz, uczysz się jego historii? Jesteś Polakiem.

Przelałbyś krew dla niego? Jesteś Polakiem.

Albo oczywiście Polką. Żeby nie było ;)

Link to post
 • 7 months later...

Niezłe bzdury, dla Ciebie ważne jest płacenie podatków... Co do przelewania krwi wystarczy wrócić do wojen światowych lub do tego co żydzi ukraińscy zroblili z tym krajem. Sami uciekają dziś na emigracje między innymi do Polski kiedy Ukraińcy walczą z Rosjanami. Mieć obywatelstwo to nie koniecznie urodzić sie w jakimś kraju. To samo urodzić się w danym kraju ale nie czuć z nim żadnego emocjonalnego związku. Sytuacja adekwatna na przykład do Romów lub Żydów. Nie oznacza to zaraz że ktoś będzie mentalnie umiejscowiony jest w regionalnych wartościach kulturowych. No chyba że ktoś jak żydzi chce żeby wszędzie było podobnie, ludzie wypłukani z wyjątkowej dla danego kraju, narodu specyfiki. Wieje nudą i prostactwem.

Link to post

Jest to chyba indywidualne podejście każdego z osobna. Dlatego mogę przedstawić tylko swoje stanowisko opierając się tylko i wyłącznie na swojej osobie. Jestem patriotką i kocham Polskę. Jestem dumna z Polski i z tego jaką mamy historię, kulturę i politykę, która budzi wiele kontrowersji ale nie tak wiele jak w innych krajach. Nie tęsknię za innymi krajami. Tu jest mój dom, tu jest moje miejsce. Chociaż korzenie mam nie tylko polskie ale to nie ma dla mnie większego znaczenia. 

Link to post
 • 2 years later...
WszyscyZginiemy

Podróżując Polska-UK i mieszkając za granicą spotkałam wielu takich Polaków, niezbyt-Polaków. Rodzice ich byli Polakami, a Ci urodzili się za granicą lub przyjechali tam bardzo wczesnym dzieciństwie. Umieją polskiego bardzo niewiele, często mniej niż mój narzeczony nie będący z Polski. Niektórzy Polskę odwiedzają bardzo często, bo można tu tanio spędzić wakacje, inni w naszym kraju nie byli w ogóle lub zaledwie raz czy dwa przy okazji np. pogrzebu członka rodziny czy innych zmuszających ich ku temu okoliczności. O realiach życia w Polsce wiedzą niewiele, nic lub ich informacje o życiu tutaj są bardzo stereotypowe. Nie wspominając o historii i dorobku kulturalnym kraju. 

Jeśli czują się mimo to Polakami - nic mi do tego, nie będę ich przekonywała, że nie są. Bo w takim przypadku gdy rodzice ich są z genetycznego(?) bądź biologicznego(?) punktu widzenia są nimi. Dla mnie są niezbyt Polscy przez to jak bardzo zostali zangliszczeni, zamerykanizowani, zniemczeni czy z-cokolwiek, co jednak nie stoi na przeszkodzie temu, ani ja nie mam nic przeciwko żeby oni sami siebie Polakami nazywali.

Link to post
 • 2 weeks later...
Martusiaaaaaa92

Polakiem jest ten, kto czuje się Polakiem. Z własnego emigracyjnego doświadczenia wiem, że różnie się ludzie asymilują. Poznałam takich Polaków, którzy tak się zasymilowali, że po kilku latach już nie czuli się Polakami i nie mieli innych związków z Polską jak tylko pozostała tam rodzina. Ale znam też takie rodziny, które nie poddały się asymilacji i nawet w dzieciach pielęgnują polskość.

Myślę też, że można poczuwać się do więcej niż jednej narodowości. Można kochać i nowy, i stary kraj. Pięknym przykładem tego jest USA, gdzie prawie każdy poza byciem Amerykaninem pielęgnuje tożsamość związaną ze swym pochodzeniem.

Są też dzieci urodzone w mieszanych związkach, które też mają prawo kochać ojczyzny obu rodziców. Zupełnie nie mnie oceniać to, czy ktoś jest Polakiem i jakim jest Polakiem.

Link to post
Markiz

A mnie najbardziej śmieszą osoby, które są poza Polską trzy miesiące, a mówiąc co chwile walą "yyyyyyy jak to jest po polsku..."

Link to post
yiliyane

Jak dla mnie Polakiem jest osoba, która:

 • posiada polskie obywatelstwo i/lub ma polskie korzenie (tj. przynajmniej jedno z rodziców jest Polakiem)
 • została wychowana w polskiej tradycji i kulturze i przynajmniej w dzieciństwie porozumiewała się z najbliższymi w języku polskim
 • czuje silną więź z Ojczyzną
 • myśli na co dzień w języku polskim (mówić może głównie w obcym języku, mieszkając za granicą, ale w myślach myśli po polsku)

Oprócz tego istnieją również osoby, które nazwałabym:

 • obywatelami Polski - tj. posiadają polskie obywatelstwo i na stałe mieszkają na terenie Polski, ale mają inne pochodzenie i nie zostali wychowani w polskości
 • obywatelami Polski na obczyźnie - tj. posiadają polskie obywatelstwo razem z obywatelstwem innego państwa, ale nie zostali wychowani w polskości i mieszkają na stałe poza granicami kraju
 • osobami o polskich korzeniach - tj. nie posiadają polskiego obywatelstwa, nie czują więzi z Ojczyzną, nie byli wychowywani w polskości i nie znają lub znają słabo język polski, ale mają w wykazie przodków jakiegoś Polaka
Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  There are no registered users currently online

 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • michaelowax3
   Dla mnie żaden tam status społeczny czy różowe albo zielone włosy nie świadczą o wartości. Myślę, że dla każdego z osobna co innego będzie definiować kogoś jako tego wartościowego. Dla mnie najważniejsze jest być sobą, nie udawać. Charakter, postępowanie, czyny, słowa - to może wpływać na to co o kimś będziemy myśleć i czy uznamy tę osobę wartościową. Choć to pojęcie jest chyba używane nad wyraz bo jednak wartościowy według słownika oznacza jakieś bogactwo. Podpisać pod to kogoś kto ma wiele zalet. Ale wartość określana raczej jako całokształt mówiąca o człowieku.
  • Shady-Lane90
   Pieniądze same w sobie nie dają szczęścia, ale bardzo mogą w szczęściu pomóc. To dzięki nim możemy się leczyć (gdyż na państwową służbę zdrowia w tym kraju nie ma co liczyć), możemy spełniać marzenia (oczywiście te, które da się spełnić za pomocą odpowiednich funduszy). Z drugiej jednak strony zbyt duża ilość gotówki potrafi uprzykrzyć życie. W naszym otoczeniu zaczynają się pojawiać fałszywe jednostki, które udają przyjaciół, chociaż tak naprawdę zależy im tylko na naszych pieniądzach. No i wiadomym jest, że nie wszystko da się kupić za pieniądze. 
  • holdem
   Moi pamiętają, i ja też pamiętam o ich. Za każdym  razem kupujemy sobie "sarkastyczne" prezenty np.: pluszowy jednorożec, ogromna rama do rozbitego lustra albo nunchako (nw jak to się pisze) z kiełbasy... Jest ciekawie,
  • Shady-Lane90
   Ale właśnie szanowna Pani całuśna postawiła sprawę jasno, że partner i dziecko mają być dla niej na równi. To tak nie działa. Kochający rodzic stawia swoje potomstwo ponad partnera. Choćby ten partner był drugim po Bogu.  Reszta argumentów - choćby trafnych - mało nas interesuje, gdyż takie rażące podejście do sprawy przyćmiło wszystko. Poza tym - autor postu pisał, że chadza razem z partnerką na zakupy itp. Nie jest więc tak, że to on sponsoruje zupełnie wszystko w tym związku. Co do wychowania dziecka i wtrącania się przez dziadków. Wybaczcie, ale ten związek trwa 8 miesięcy. Dziadkowie są dziadkami od urodzenia dziecka. To logiczne, że chcą dla wnuka jak najlepiej. Oczywiście zgadzam się, że autor postu powinien porozmawiać z partnerką o tym, co mu się nie podoba. Ale ABSOLUTNIE NIE MA PRAWA WYMAGAĆ, ABY KOBIETA STAWIAŁA GO NA RÓWNI Z DZIECKIEM, albo co gorsza ponad nim. 
  • holdem
   Witaj, co rozumiesz przez samorozwój? możesz to rozwinąć?
 • Recent Status Updates

  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Sis, dziś na Discovery Chanell o 21 będzie film dokumentalny o wypadku PKSu pod Gdańskiem w 1994 roku. Jedną z ocalałych osób z tego wypadku i uczestniczką tego programu będzie sąsiadka mojej ciotki, pani Sabina. W 2008 roku ją poznałem osobiście.
   Polecam ten odcinek jak i całą serię "Największe polskie katastrofy".
   · 4 replies
  • Kerosine
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Kalafior_Grozy

   Zapewne znasz sprawę zbiorowego samobójstwa w Jonestown (chociaż ja nazwałabym to zaplanowanym masowym zabójstwem). Nie wiem czy miałeś okazję słuchać taśmy z ostatnich minut sprzed całej tej katastrofy, więc podsyłam. Mrozi krew w żyłach, ale wiem, że jako fan spraw kryminalnych, powinieneś to przesłuchać. 
    
   · 13 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy  »  Shady-Lane90

   Pacz co dla Ciebie mam  
   https://www.youtube.com/channel/UCynFZm_tin-9SgtaupR6TIA
   https://www.youtube.com/channel/UC3FBrY3U9fQslzrGxq1jqhQ
   · 2 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   ...
   · 0 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   Shady-Lane90
   Shady-Lane90
   22
  2. 2
   Aśika
   Aśika
   15
  3. 3
   WszyscyZginiemy
   WszyscyZginiemy
   13
  4. 4
   Markiz
   Markiz
   8
  5. 5
   NYC
   NYC
   8
 • Top użytkownicy (7 dni)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  76 posts
  holdem
  holdem
  54 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  45 posts
  NYC
  NYC
  37 posts
  Kerosine
  Kerosine
  37 posts
  Markiz
  Markiz
  36 posts
  michaelowax3
  michaelowax3
  26 posts
  Aśika
  Aśika
  24 posts
  Vertigos
  Vertigos
  18 posts
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  233 posts
  WszyscyZginiemy
  WszyscyZginiemy
  217 posts
  Kerosine
  Kerosine
  136 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  1013 posts
  yiliyane
  yiliyane
  845 posts
  Shady-Lane90
  Shady-Lane90
  785 posts
×
×
 • Create New...