Jump to content

Wicca


Cukierek

Recommended Posts

Posted

Widziałam, że w kilku tematach wątek się przewinął, ale są to posty sprzed 9 lat, także postanowiłam odświeżyć wątek jako oddzielny temat. Ale najpierw trochę definicji.

Cytuj

Wicca, neopogańska inicjacyjna religia misteryjna (inicjacyjna - czyli przekazywana w kowenach przez obrzęd inicjacji z osoby na osobę; misteryjna - czyli oparta na doświadczaniu tajemnic dzięki obrzędom) nawiązująca do - historycznego czy mitycznego - kultu czarownic, i wywodząca się z praktyk z New Forest w Anglii; oraz neopogaństwo.

wicca.pl

Cytuj

W liście do jednego ze swoich uczniów A. Crowley napisał 'Nadszedł czas gdy świat dojrzał do religii natury. Ludzie lubią rytuały i ceremonie, a zmęczeni są hipotetycznymi bogami. Domagaj się prawdziwych dobrodziejstw Słonca i Księżyca, siły - Matki i siły - Ojca i udowodnij że poprzez odpowiednie świętownie tych dobrodziejstw, wyznawcy jednoczą się pełniej z prądem życia. Niech religia będzie radością z odrobiną stosownego i pełnego godności smutku w obliczu samej śmierci; a śmierć traktuj jako próbę i inicjację. Nie ignoruj faktów ale przemieniaj je w palenisko własnej ekstazy'.

Tym właśnie jest Wicca – to odpowiedz na duchowa potrzebę współczesnych ludzi. To religia przyrody i natury w najszerszym tego słowa znaczeniu. To wsłuchanie się w rytm wszechświata, poznawanie jego praw, dotykanie boskości w stworzeniu, świętowanie cyklu, nigdy nie kończącego się tańca życia i śmierci. To religia misteryjna ponieważ zarówno ją jak i jej bogów poznaje się poprzez udział w misteriach. To także religia inicjacyjna ponieważ do misteriów dopuszczeni są tylko inicjowani wiccanie.

wiccanski-krag.com

 

Dziś o Wicca wiemy już całkiem sporo, bo w końcu w Polsce mamy swoich Wiccan inicjowanych, którzy znają tradycyjne Rzemiosło. Nie są to tylko jakieś mity i legendy opowiadane 15 lat temu, i opieranie się na książkach pisanych przez ludzi tylko interesujących się Wicca lub mówiących, że ją praktykują (bez inicjacji). Dziś w Polsce Wicca jest realne i można je poznać na tyle ile człowiek chce ją zgłębić.

 

Ktoś z Was kojarzył w ogóle tą religię wcześniej? Znacie kogoś praktykującego? Co sądzicie o tym?

Link to comment
Posted

Nie słyszałem wcześniej, wydaje się bardzo głupia.

Link to comment
Posted

Lubię. Lubię rytuały. Lubię "tajemnice". To pierwsze, co przychodzi mi na myśl w kontekście tego zagadnienia. Nie znam Wikkan za dobrze, w teorii też nie, w zasadzie nie wiem dlaczego. Chyba podchodzę do tego bardziej sceptycznie niż bym chciała. Tak, dobry temat. Może się zainspiruję, chciałabym się czegoś dowiedzieć. Kult czarownic zawsze spoko. 

Link to comment
Posted

Myślę, że jest wiele odpowiedzi na to pytanie i każda z nich będzie tak samo prawdziwda i nieprawdziwa jak w przypadku odpowiedzi na pytanie "po co żyjecie?", "czy życie ma sens? jaki?", "wtf z tym życiem?".

Link to comment
Posted
7 minut temu, Lamia napisał:

Myślę, że jest wiele odpowiedzi na to pytanie i każda z nich będzie tak samo prawdziwda i nieprawdziwa jak w przypadku odpowiedzi na pytanie "po co żyjecie?", "czy życie ma sens? jaki?", "wtf z tym życiem?".

Poproszę o przykład.

@Kerosine aha, rozumiem.

Link to comment
Posted

@Melodia93, nie umiem odpowiedzieć Ci na to pytanie. Jeśli czuję, że coś trąca we mnie jakieś struny i nie wybucham histerycznym śmiechem, kiedy o tym słyszę, idę za tym bądź przynajmniej zerkam z ciekawością. Realizm i cynizm chowam wówczas do kieszeni mniej lub bardziej, ostatnio coraz bardziej. Żyję intuicyjnie. Nie uważam, że to głupie. Myślę, że życie jest magiczne. 

Nie chcę mnożyć teraz przykładów, ba,  kreować wizerunku, którego nie rozumiem. Sama nawet nie wiem, która z potencjalnych odpowiedzi byłaby mnie bliżej. Na pytanie o sens życia też odpowiadamy różnie, zależnie od etapu rozwoju, nastroju i tego, ile godzin dzisiaj spaliśmy. Nie znam zagadnienia dość dobrze, żeby wybrać sobie drogę i potrafić o niej mówić. Miałam już styczność z podobnymi rodzajami "magii", choć wydaje mi się, że "magia" przecież wydarza się co dzień. Jak właściwie rozumieć to słowo? Czy są to rzeczy niewytłumaczalne z punktu widzenia zmysłów? Z punktu widzenia naukowego? 

Naprawdę nie wiem. Jestem otwarta, to wszystko.


Poza tym, często cała magia (i niemagia) jest wytłumaczalna na poziomie energii, wibracji, wibracji Twoich, innych, świata, wysyłanych i odbieranych sygnałów. W pewnych kręgach nie nazywa się to magią. W niektórych to nawet czysta fizyka, w innych niezrozumiałe bajki, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. To bardzo złożone.

Link to comment
Posted

@Lamia nic nie szkodzi, że nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie :) tak samo dziękuję za odpowiedź.

Link to comment
 • 2 months later...
Posted
O 2.02.2016 at 20:55, karr napisał:

Heh, brzmi trochę jak filozofia dla ludzi, którzy desperacko poszukują inności. Fajnie sprawdza się jako tło w powieści fantasy, ale w codziennym wydaniu wydaje się być nieco śmieszna. 

Mnie by własnie chyba znudziło. Jak Mgły Avalonu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Who's Online (See full list)

  • Celt
 • Popular Now

 • Najnowsze posty

  • grzechu98
   @Gloria Ale sam w sobie już jestem alertem, jeśli wszystko zbierzemy do kupy. Jeśli nie widziałem do tej pory np spojrzeń.  Tylko nie mam gdzie poznawać młodszych, gdyż na studia nie chodzę, dzienne i zaoczne. Zauważyłem, że dużo właśnie młodszych dziewczyn mało coś od siebie daje; prowadzi tak rozmowę bym ją prowadził i ciągle dawał. Facet introwertyk ma o wiele gorzej w tych sprawach.
  • Gloria
   Moim zdaniem, mógłbyś troszeczkę popracować nad dowartościowaniem się. Na pewno posiadanie dziewczyny nie może być wyznacznikiem tego, jakim człowiekiem jesteś. Co do samego poznawania kobiet, to trzeba by po prostu udać się w miejsca, gdzie kobiety można spotkać (w zasadzie może być to jakiekolwiek miejsce). Piszesz o rówieśniczkach - być może warto zapoznać się z młodszymi dziewczynami? W końcu one także nie powinny mieć dużego doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Często zdarza się, że kobiety szukają starszych od siebie mężczyzn.
  • Gloria
   Słabo się znam, ale jak już mam coś wybierać to może przedział 14 - 17 lat?
  • grzechu98
   Nie wiem jaki sam jestem w skali 1-10. Nigdy nikogo nie pytałem o to, ale jeśli nigdy nie widziałem zaintesowania od drugiej strony, to znaczy że jestem odpadem genetycznym. Warsztów z moich ulubionych dziedzin brak w mojej okolicy. Przeglądam grupy na Facebooku z tym. Oswoilem się wokół kobiet dzięki tej pracy i poprzedniej, gdzie 90% kadry to kobiety w różnym wieku. Dwie tylko moje rówieśniczki. Nie biorę pod uwagę z pracy, bo romansowanie itp w pracy to się źle kończy.  Facet chodzący na prostytutki, pokazuje że nie jest pożądany przez kobiety. A kobiety z tego co widzę, wola tych, co kręci się wokół kobiety. Zresztą skreślamy jest facet, co ma 25 lat i "czystą kartkę" posiada.
  • yiliyane
   I to był błąd. Po pierwsze, skoro ich nie znałeś, nie mogłeś wiedzieć, czy były wolne. Po drugie, jeśli startowałeś do dziewczyn typu supermodelka, samemu będąc przeciętnym... to też nie mogło skończyć się dobrze. Nie zrozum mnie źle, to nie tak, że przeciętny mężczyzna nie może być z piękną kobietą. Tylko musi czymś to nadrobić. A trudno jest to nadrobić, jeśli kompletnie się wcześniej nie znaliście. Bo ona widzi tylko Twoją powierzchnię i wyłącznie na tej podstawie Cię ocenia. Aplikacje randkowe też bazują wyłącznie na wyglądzie. Niczym innym nie można się tam wykazać, więc przeciętni mają znacznie trudniej. I to dotyczy obu płci. Warto to zmienić. Nie po to, by podrywać wszystkie dziewczyny jak leci i a nuż się uda, a by nauczyć się czuć swobodnie w damskim towarzystwie. Gdy się nauczysz, będzie Ci dużo łatwiej poderwać jakąś dziewczynę. Może jakieś warsztaty, kursy, wykłady byłyby dobrym pomysłem? Jako rozwijanie swoich hobby i jako poznawanie nowych ludzi. Czy Twoi znajomi nie spotykają się czasem w szerszym gronie, tj. gronie mieszanym? Może warto byłoby na takie spotkanie pójść. Po to, żeby interakcje z płcią przeciwną były dla Ciebie równie proste jak interakcje z tą samą płcią. Żadna koleżanka z pracy Ci się nie podoba? Mielibyście wspólny punkt zaczepienia. Mógłbyś którąś zaprosić np. na lunch, jeśli macie lunchowe przerwy w pracy. To stereotyp. Chociaż też zależy w jakim środowisku się obracasz. Normalna, zdrowa psychicznie, dojrzała kobieta, szukająca stałego związku będzie chciała wspierającego partnera, który umie słuchać i chce pomagać. Trudno mi to oceniać z medycznego punktu widzenia, ale z punktu widzenia kobiety mężczyzna chodzący na prostytutki jest mało ciekawą partią. Jak rozwiązać ten problem, może by Ci seksuolog doradził. Ja niestety w kwestii medycznej nic Ci nie powiem.
 • Recent Status Updates

  • Lina_Evi

   Lina_Evi

   Witam ponownie.
   · 2 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
   · 0 replies
  • Kalafior_Grozy

   Kalafior_Grozy

   Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
   · 5 replies
  • Kerosine

   Kerosine

   Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
   · 0 replies
  • Pizzaro

   Pizzaro

   Czy jest tutaj życie?
   · 4 replies
 • Popular Contributors

  1. 1
   yiliyane
   yiliyane
   4
  2. 2
   wolnaczeczenia
   wolnaczeczenia
   2
  3. 3
   Celt
   Celt
   2
  4. 4
   wabbit
   wabbit
   1
  5. 5
   Weronika
   Weronika
   1
 • Top użytkownicy (7 dni)

  yiliyane
  yiliyane
  6 posts
  Kerosine
  Kerosine
  5 posts
  grzechu98
  grzechu98
  4 posts
  Celt
  Celt
  3 posts
  MightyWozz
  MightyWozz
  2 posts
  Gloria
  Gloria
  2 posts
  Olcia15273
  Olcia15273
  1 post
 • Top użytkownicy (miesiąc)

  Kerosine
  Kerosine
  24 posts
  Celt
  Celt
  17 posts
  yiliyane
  yiliyane
  13 posts
 • Top użytkownicy (rok)

  Kerosine
  Kerosine
  480 posts
  yiliyane
  yiliyane
  440 posts
  wardrum
  wardrum
  163 posts
×
×
 • Create New...
Please Sign In or Sign Up