Kerosine

[TUTORIAL] Poradnik początkującego użytkownika v.2

3 posty w tym temacie

1. Co to jest "mentionowanie"? W jaki sposób mogę powiadomić osobę, z którą aktualnie dyskutuję, że odniosłem/am się do jej wypowiedzi?

Spoiler

Przy domyślnych ustawieniach forum system wysyła do użytkownika powiadomienie za każdym razem gdy ktoś zacytuje jego wypowiedź (w całości lub jedynie fragment). Możliwe jest także bezpośrednie "wspomnienie" danej osoby - aby to zrobić, należy w trakcie pisania posta wstawić do niego najpierw symbol "@", a następnie tuż za nim rozpocząć pisanie nicka. Z wyświetlonej następnie rozwijalnej listy kliknięciem wybieramy osobę, którą chcemy wspomnieć (otrzyma ona stosowne powiadomienie):

Mentionowanie_001.png.56b16891807aba7455

Nick prawidłowo "wspomnianej" osoby wygląda tak:

Mentionowanie_002.png.56862c8ec14cee27f0

Uwaga! Aby "mentionowanie" zadziałało, należy koniecznie skorzystać z rozwijalnej listy i kliknięciem wskazać osobę, którą chcemy wspomnieć - ręczne wpisanie "@nick" nie przyniesie rezultatu!

2. W jaki sposób sprawić, by naciśnięcie klawisza Enter tworzyło klasyczną interlinię (pojedynczy odstęp) zamiast akapitu?

Spoiler

Należy trzymając go nacisnąć dodatkowo klawisz Shift - w ten sposób uzyskamy zwykły, pojedynczy odstęp między wierszami zamiast domyślnie ustawionego podwójnego dla akapitów.

3. W jaki sposób zacytować czyjąś wypowiedź?

Spoiler

a) Aby zacytować całą wypowiedź: Klikamy opcję Cytuj widoczną pod treścią posta (użyte w nim formatowanie zostanie zachowane):

Cytowanie_001.thumb.png.632ada3b22d2e20e

b) Aby zacytować fragment wypowiedzi: Zaznaczamy myszą interesujący nas fragment. W momencie gdy puścimy przycisk nad zaznaczoną częścią tekstu pojawi się mały, czarny prostokącik z napisem Zacytuj to - wystarczy go kliknąć:

Cytowanie_002.thumb.png.b168892c57b7510f

Aby usunąć wstawiony cytat, naciskamy klawisz Ctrl i trzymając go klikamy prawym przyciskiem myszy w obrębie cytatu. Następnie wybieramy z menu kontekstowego pozycję Remove Quote/Usuń cytat:

Cytowanie_003.png.aa3ede35c0c24c30fc11af

Jeśli doszliśmy do wniosku, że wstawiony przez nas cytat znajduje się w niewłaściwym miejscu, nie musimy usuwać go i wstawiać raz jeszcze - możemy po prostu przesunąć go myszą. W tym celu chwytamy za znajdujący się w lewym, górnym rogu znacznik i przeciągamy go do właściwej lokalizacji:

Cytowanie_004.png.db12f9b2afa59375e1c9be

4. W jaki sposób wstawić grafikę?

Spoiler

a) W przypadku, gdy plik znajduje się na dysku naszego komputera: Przeciągamy go z Pulpitu lub okna Eksploratora bezpośrednio do okna edytora postów albo korzystamy z funkcji Dodaj pliki... Obie metody umożliwią wgranie pliku na wewnętrzny serwer:

Wstawianie_grafiki_z_dysku_001.png.31055

Gdy plik jest już wgrany, klikamy widoczny na jego podglądzie symbol plusa, aby wstawić go do posta - w miejsce, w którym aktualnie znajduje się kursor:

Wstawianie_grafiki_z_dysku_002.png.dbaaf

Podwójne kliknięcie na wstawioną grafikę (lub wciśnięcie klawisza Ctrl i kliknięcie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybranie z menu kontekstowego opcji Edit Image/Edytuj obraz) otwiera okienko, w którym możemy dokonać podstawowej edycji naszego obrazka: sprawić, że stanie się odnośnikiem do strony WWW, zmienić jego rozmiar (z zachowaniem lub zmianą oryginalnych proporcji) oraz określić jego położenie w poście:

Wstawianie_grafiki_z_dysku_003.png.3d7f7

b) W przypadku, gdy chcemy wstawić grafikę znajdującą się na stronie WWW: Klikamy na wybrany obrazek prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu kontekstowego pozycję Kopiuj adres URL grafiki/Kopiuj adres obrazka. Następnie w edytorze postów wybieramy opcję Wstaw inne media, potem zaś Wstaw grafikę z URL:

Wstawianie_grafiki_z_Internetu_001.png.b

W wyświetlonym następnie okienku, w polu "URL" wklejamy skopiowany przez nas uprzednio adres grafiki i klikamy Wstaw do posta:

Wstawianie_grafiki_z_Internetu_002.thumb

Również i w tym przypadku, podwójne kliknięcie na wstawioną grafikę (lub wciśnięcie klawisza Ctrl i kliknięcie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybranie z menu kontekstowego opcji Edit Image/Edytuj obraz) otwiera okienko, w którym możemy dokonać podstawowej edycji naszego obrazka.

5. W jaki sposób wstawić filmik YouTube/Vimeo?

Spoiler

Należy wkleić do niego link i nacisnąć Enter. Rezultat będzie wyglądał tak:

Jeśli dojdziemy do wniosku, że wkleiliśmy filmik w niewłaściwym miejscu, nie musimy usuwać go i wklejać raz jeszcze - możemy również przesunąć go myszą chwytając za umieszczony w lewym górnym rogu znacznik i przeciągając do właściwej lokalizacji:

Wstawianie_filmiku.png.b681e33279c0c24f4

Ciekawostka: naciśnięcie klawisza Enter po wklejeniu linka do dowolnego tematu na forum tworzy oryginalnie wyglądającą miniaturkę wątku:

564c9e9967ace_Miniaturkatematu.png.6421b

6. W jaki sposób mogę zobaczyć, jak będzie wyglądał mój post po wysłaniu? Czy istnieje możliwość podglądu pisanej wiadomości?

Spoiler

Obecny edytor postów jest na tyle zaawansowany, że nie ma potrzeby istnienia osobnej opcji Podgląd. Już w momencie pisania wiadomości można "na żywo" zobaczyć, jak wpis będzie wyglądał po opublikowaniu.

7. Czy (a jeśli tak, w jaki sposób) mogę dokonać edycji i usunięcia własnego posta?

Spoiler

Edycja własnego posta jest możliwa jedynie w ciągu 60 minut od jego napisania. Po upływie tego czasu należy poprosić o pomoc moderatora. Opcja Edytuj - jeśli jest dostępna - znajduje się pod treścią posta:

564c99b9f239c_Edycjapostu.thumb.png.7565

Usuwanie własnych postów aktualnie nie jest możliwe. Chcąc usunąć wysłany wpis należy poprosić o pomoc moderatora.

9. Co się stanie, gdy - nie mając już możliwości edycji - po wysłaniu posta postanowię coś do niego dodać i wyślę kolejny? Czy oba moje wpisy zostaną połączone?

Spoiler

Jeśli drugi post zostanie wysłany w ciągu 60 minut od momentu opublikowania pierwszej wiadomości, oba wpisy ulegną połączeniu bez jakiegokolwiek widocznego śladu sklejenia (system uzna taką akcję za edycję oryginalnego posta). Jeśli natomiast drugi post zostanie wysłany po upływie 60 minut, oba wpisy zostaną rozdzielone, a nowszy z nich podbije temat. Nie grozi za to kara w postaci ostrzeżenia.

10. W jaki sposób przejść do ostatniego (nieprzeczytanego) posta w temacie? Jak odróżnić wątek, w którym jeszcze się nie wypowiadaliśmy od tego, w którym znajduje się już nasza wypowiedź oraz ten już przeczytany od tego, w którym znajdują się nowe posty? 

Spoiler

Aby przejść do ostatniego, najnowszego posta w danym temacie wystarczy kliknąć datę umieszczoną tuż pod nickiem osoby, która jako ostatnia się w nim wypowiedziała. Aby przejść do ostatniego nieprzeczytanego posta należy kliknąć żółty symbol kółeczka lub gwiazdki umieszczony na lewo od nazwy tematu:

Tematy_i_posty.png.24798b1b6b3d8e2d8d951

Kółeczkiem oznaczone są wątki, w których jeszcze się nie wypowiedzieliśmy. Gwiazdka sygnalizuje, że w temacie znajduje się już co najmniej jeden post naszego autorstwa.

Łososiowym tłem (oraz żółtym kolorem symboli informujących o naszej aktywności w topicu i pogrubioną nazwą tematu) wyróżnione są wątki, w których znajdują się nieprzeczytane posty.

11. W jaki sposób mogę ustawić sobie sygnaturę/podpis?

Spoiler

Opcja ustawiania sygnatury/podpisu znajduje się w "Ustawieniach konta":

Sygnaturka_001.png.b8cba71f1eb2fd91d3414

Sygnaturka_002.thumb.png.338259fb6aef63e

 

12. W jaki sposób mogę ustawić sobie własny tytuł użytkownika (indywidualną rangę niezwiązaną z grupą)? Co oznaczają kropki widoczne nad avatarami większości użytkowników i dlaczego poszczególne osoby różnią się ich liczbą?

Spoiler

Możliwość ustawienia sobie własnego tytułu przysługuje dopiero osobom mającym powyżej 1000 postów na koncie. Aby go ustawić należy dokonać edycji swojego profilu:

564c7f98c45bc_Tytu_uytkownika_001.thumb.

564c807d3fe35_Tytu_uytkownika_002.png.c5

Kropki odzwierciedlają stopień "postowego zaawansowania" - nowi użytkownicy z zaledwie kilkoma postami na koncie nie mają ich wcale, osoby z kilkuset wpisami trzy, a z wieloma tysiącami pięć.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz