Skocz do zawartości
M-FORUM.PL
Kerosine

[TUTORIAL] Poradnik początkującego użytkownika v.2

Recommended Posts

Kerosine

1. Co to jest "mentionowanie"? W jaki sposób mogę powiadomić osobę, z którą aktualnie dyskutuję, że odniosłem/am się do jej wypowiedzi?

Spoiler

Przy domyślnych ustawieniach forum system wysyła do użytkownika powiadomienie za każdym razem gdy ktoś zacytuje jego wypowiedź (w całości lub jedynie fragment). Możliwe jest także bezpośrednie "wspomnienie" danej osoby - aby to zrobić, należy w trakcie pisania posta wstawić do niego najpierw symbol "@", a następnie tuż za nim rozpocząć pisanie nicka. Z wyświetlonej następnie rozwijalnej listy kliknięciem wybieramy osobę, którą chcemy wspomnieć (otrzyma ona stosowne powiadomienie):

Mentionowanie_001.png.56b16891807aba7455

Nick prawidłowo "wspomnianej" osoby wygląda tak:

Mentionowanie_002.png.56862c8ec14cee27f0

Uwaga! Aby "mentionowanie" zadziałało, należy koniecznie skorzystać z rozwijalnej listy i kliknięciem wskazać osobę, którą chcemy wspomnieć - ręczne wpisanie "@nick" nie przyniesie rezultatu!

2. W jaki sposób sprawić, by naciśnięcie klawisza Enter tworzyło klasyczną interlinię (pojedynczy odstęp) zamiast akapitu?

Spoiler

Należy trzymając go nacisnąć dodatkowo klawisz Shift - w ten sposób uzyskamy zwykły, pojedynczy odstęp między wierszami zamiast domyślnie ustawionego podwójnego dla akapitów.

3. W jaki sposób zacytować czyjąś wypowiedź?

Spoiler

a) Aby zacytować całą wypowiedź: Klikamy opcję Cytuj widoczną pod treścią posta (użyte w nim formatowanie zostanie zachowane):

Cytowanie_001.thumb.png.632ada3b22d2e20e

b) Aby zacytować fragment wypowiedzi: Zaznaczamy myszą interesujący nas fragment. W momencie gdy puścimy przycisk nad zaznaczoną częścią tekstu pojawi się mały, czarny prostokącik z napisem Zacytuj to - wystarczy go kliknąć:

Cytowanie_002.thumb.png.b168892c57b7510f

Aby usunąć wstawiony cytat, naciskamy klawisz Ctrl i trzymając go klikamy prawym przyciskiem myszy w obrębie cytatu. Następnie wybieramy z menu kontekstowego pozycję Remove Quote/Usuń cytat:

Cytowanie_003.png.aa3ede35c0c24c30fc11af

Jeśli doszliśmy do wniosku, że wstawiony przez nas cytat znajduje się w niewłaściwym miejscu, nie musimy usuwać go i wstawiać raz jeszcze - możemy po prostu przesunąć go myszą. W tym celu chwytamy za znajdujący się w lewym, górnym rogu znacznik i przeciągamy go do właściwej lokalizacji:

Cytowanie_004.png.db12f9b2afa59375e1c9be

4. W jaki sposób wstawić grafikę?

Spoiler

a) W przypadku, gdy plik znajduje się na dysku naszego komputera: Przeciągamy go z Pulpitu lub okna Eksploratora bezpośrednio do okna edytora postów albo korzystamy z funkcji Dodaj pliki... Obie metody umożliwią wgranie pliku na wewnętrzny serwer:

Wstawianie_grafiki_z_dysku_001.png.31055

Gdy plik jest już wgrany, klikamy widoczny na jego podglądzie symbol plusa, aby wstawić go do posta - w miejsce, w którym aktualnie znajduje się kursor:

Wstawianie_grafiki_z_dysku_002.png.dbaaf

Podwójne kliknięcie na wstawioną grafikę (lub wciśnięcie klawisza Ctrl i kliknięcie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybranie z menu kontekstowego opcji Edit Image/Edytuj obraz) otwiera okienko, w którym możemy dokonać podstawowej edycji naszego obrazka: sprawić, że stanie się odnośnikiem do strony WWW, zmienić jego rozmiar (z zachowaniem lub zmianą oryginalnych proporcji) oraz określić jego położenie w poście:

Wstawianie_grafiki_z_dysku_003.png.3d7f7

b) W przypadku, gdy chcemy wstawić grafikę znajdującą się na stronie WWW: Klikamy na wybrany obrazek prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu kontekstowego pozycję Kopiuj adres URL grafiki/Kopiuj adres obrazka. Następnie w edytorze postów wybieramy opcję Wstaw inne media, potem zaś Wstaw grafikę z URL:

Wstawianie_grafiki_z_Internetu_001.png.b

W wyświetlonym następnie okienku, w polu "URL" wklejamy skopiowany przez nas uprzednio adres grafiki i klikamy Wstaw do posta:

Wstawianie_grafiki_z_Internetu_002.thumb

Również i w tym przypadku, podwójne kliknięcie na wstawioną grafikę (lub wciśnięcie klawisza Ctrl i kliknięcie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybranie z menu kontekstowego opcji Edit Image/Edytuj obraz) otwiera okienko, w którym możemy dokonać podstawowej edycji naszego obrazka.

5. W jaki sposób wstawić filmik YouTube/Vimeo?

Spoiler

Należy wkleić do niego link i nacisnąć Enter. Rezultat będzie wyglądał tak:

Jeśli dojdziemy do wniosku, że wkleiliśmy filmik w niewłaściwym miejscu, nie musimy usuwać go i wklejać raz jeszcze - możemy również przesunąć go myszą chwytając za umieszczony w lewym górnym rogu znacznik i przeciągając do właściwej lokalizacji:

Wstawianie_filmiku.png.b681e33279c0c24f4

Ciekawostka: naciśnięcie klawisza Enter po wklejeniu linka do dowolnego tematu na forum tworzy oryginalnie wyglądającą miniaturkę wątku:

564c9e9967ace_Miniaturkatematu.png.6421b

6. W jaki sposób mogę zobaczyć, jak będzie wyglądał mój post po wysłaniu? Czy istnieje możliwość podglądu pisanej wiadomości?

Spoiler

Obecny edytor postów jest na tyle zaawansowany, że nie ma potrzeby istnienia osobnej opcji Podgląd. Już w momencie pisania wiadomości można "na żywo" zobaczyć, jak wpis będzie wyglądał po opublikowaniu.

7. Czy (a jeśli tak, w jaki sposób) mogę dokonać edycji i usunięcia własnego posta?

Spoiler

Edycja własnego posta jest możliwa jedynie w ciągu 60 minut od jego napisania. Po upływie tego czasu należy poprosić o pomoc moderatora. Opcja Edytuj - jeśli jest dostępna - znajduje się pod treścią posta:

564c99b9f239c_Edycjapostu.thumb.png.7565

Usuwanie własnych postów aktualnie nie jest możliwe. Chcąc usunąć wysłany wpis należy poprosić o pomoc moderatora.

9. Co się stanie, gdy - nie mając już możliwości edycji - po wysłaniu posta postanowię coś do niego dodać i wyślę kolejny? Czy oba moje wpisy zostaną połączone?

Spoiler

Jeśli drugi post zostanie wysłany w ciągu 60 minut od momentu opublikowania pierwszej wiadomości, oba wpisy ulegną połączeniu bez jakiegokolwiek widocznego śladu sklejenia (system uzna taką akcję za edycję oryginalnego posta). Jeśli natomiast drugi post zostanie wysłany po upływie 60 minut, oba wpisy zostaną rozdzielone, a nowszy z nich podbije temat. Nie grozi za to kara w postaci ostrzeżenia.

10. W jaki sposób przejść do ostatniego (nieprzeczytanego) posta w temacie? Jak odróżnić wątek, w którym jeszcze się nie wypowiadaliśmy od tego, w którym znajduje się już nasza wypowiedź oraz ten już przeczytany od tego, w którym znajdują się nowe posty? 

Spoiler

Aby przejść do ostatniego, najnowszego posta w danym temacie wystarczy kliknąć datę umieszczoną tuż pod nickiem osoby, która jako ostatnia się w nim wypowiedziała. Aby przejść do ostatniego nieprzeczytanego posta należy kliknąć żółty symbol kółeczka lub gwiazdki umieszczony na lewo od nazwy tematu:

Tematy_i_posty.png.24798b1b6b3d8e2d8d951

Kółeczkiem oznaczone są wątki, w których jeszcze się nie wypowiedzieliśmy. Gwiazdka sygnalizuje, że w temacie znajduje się już co najmniej jeden post naszego autorstwa.

Łososiowym tłem (oraz żółtym kolorem symboli informujących o naszej aktywności w topicu i pogrubioną nazwą tematu) wyróżnione są wątki, w których znajdują się nieprzeczytane posty.

11. W jaki sposób mogę ustawić sobie sygnaturę/podpis?

Spoiler

Opcja ustawiania sygnatury/podpisu znajduje się w "Ustawieniach konta":

Sygnaturka_001.png.b8cba71f1eb2fd91d3414

Sygnaturka_002.thumb.png.338259fb6aef63e

 

12. W jaki sposób mogę ustawić sobie własny tytuł użytkownika (indywidualną rangę niezwiązaną z grupą)? Co oznaczają kropki widoczne nad avatarami większości użytkowników i dlaczego poszczególne osoby różnią się ich liczbą?

Spoiler

Możliwość ustawienia sobie własnego tytułu przysługuje dopiero osobom mającym powyżej 1000 postów na koncie. Aby go ustawić należy dokonać edycji swojego profilu:

564c7f98c45bc_Tytu_uytkownika_001.thumb.

564c807d3fe35_Tytu_uytkownika_002.png.c5

Kropki odzwierciedlają stopień "postowego zaawansowania" - nowi użytkownicy z zaledwie kilkoma postami na koncie nie mają ich wcale, osoby z kilkuset wpisami trzy, a z wieloma tysiącami pięć.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Pastor

6. czyli jak w dyplomatyczny sposób powiedzieć "nie" ;p 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Kerosine

Dyplomacja przydatna rzecz w zielonej profesji ^__^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz


 • Kto jest online? (Zobacz całą listę)

  • Borowy
 • Ostatnie aktualizacje statusu

 • Posty

  • heavy13
   Fajnie, że przeczytałaś  nie zamierzam nikogo zostawiać przy stoliku, ale są takie sytuacje, że się ma kilka minut np. jak z nią zatańczę raz czy dwa, to dużo można pogadać, przynajmniej ja zawszę podczas tańca coś tam gadam . Z tym 10/10 to nie wiem czy dobrze napisałem. Ta z którą idę jest 10/10, ale wogóle mnie nie pociąga ani nic, a pół wsi za nią biega, natomiast druga która mnie zlewa jest taka średnia, ale coś ma w sobie sam nie wiem co. Po prostu chemia z mojej strony jest jak to mówisz a z jej nie  Może faktycznie masz rację, że ona nic do mnie nie czuje i mogę tam cyrk na kółkach odstawiać a ona i tak zdania nie zmieni, nie wiem, już byłem z tym wszystkim pogodzony, bo każdy ma inny gust, ale nie potrzebnie mi kuzynka mówiła, że coś przygadywała że mnie brała pod uwagę, bo się mi tryb nadzieja włączył i żal, że jej nie zaprosiłem (wcześniej nawet nie brałem pod uwagę tego). Onieśmielona raczej nie jest, ja jestem bardzo nieśmiały a jak mi na niej zależało, to mimo wielkiego strachu przed właśnie odrzuceniem, że się wygłupię, pisałem do niej, dzwoniłem, zapraszałem na spotkania (oczywiście nie nachalnie jak desperat). Zresztą gdyby ktoś Tobą się interesował, zapraszał itp. a by się Tobie podobał to chyba trzeba być trochę dziwnym, żeby nie chcieć utrzymywać kontaktu i odmawiać spotkań  
  • Nineku
   Idąc na wesele z partnerką no ujowo wyjdzie zostawiając ją przy stole dla flirtów i tańców z laską, która próbowała zfriendzować Ciebie. Może zmieniłeś się na lepsze (załóżmy, że wierzę Ci na słowo), ale w tym momencie jeżeli wcześniej czuła się np skrępowana czy onieśmielona, teraz dopiero może wycofać się widząc samiczkę bardziej atrakcyjną.   Na siłę próbujesz w tej waszej relacji coś upiec, a jak nie ma obustronnej chemii, to nie zdziałasz cudów.
  • Nineku
   Na to po prostu trzeba czasu :), jedni pracują nad głosem paląc i pijąc, bezsensu rozwiązanie. Trochę to musi potrwać, ale nie ma na to inszego wyjścia.
  • MrThor
   Hej. Zwracam się do Was z pytaniem. Jak zacząć mówić grubym, męskim głosem? Mutacje zacząłem przechodzić ok. 2 lata temu i od tego czasu mam dwa głosy. Ten niski, który miałem przed mutacją i ten nowy, gruby. I teraz kompletnie nie wiem jak mam zacząć mówić tym drugim głosem. Przecież z dnia na dzień nie zmienię głosu. Bardzo mnie to krępuje i utrudnia życia. Proszę o rady.
  • heavy13
   Cześć, sprawa wygląda następująco: od zawsze podobała mi się koleżanka mojej kuzynki. Podobała mi się od zawsze w sumie, ale jakoś nie było okazji się lepiej poznać przełom nastąpił, gdy byliśmy razem ze znajomymi na koncercie, po którym zaprosiła mnie jako osobę towarzyszącą na studniówkę, co mnie strasznie ucieszyło i miałem nadzieję, że coś z tego wyjdzie   niestety, mimo, że na studniówce świetnie się bawiliśmy, były delikatne flirty itp. to jednak po całej tej imprezie się zdystansowała, ja starałem się z nią utrzymać kontakt jednak było to w sumie tylko z mojej strony, udało ją się namówić na spotkanie, było miło, jednak, znowu to samo, próbowałem zagadywać na różne sposoby, zainteresować ją moją osobą. Międzyczasie proponowałem jej spontaniczne wyjścia, na basen, lodowisko, takie nic zobowiązującego, jednak zawsze miała coś innego do roboty, albo imieniny wujka, jakaś wizyta u koleżanki. Oczywiście z jej strony nie było nadal nic, nie odzywałem się przez jakiś tydzień pod pretekstem nawału roboty, jednak niestety dopóki ja nie wznowiłem kontaktu, ona milczała. Nie zraziło mnie to, ponieważ to mężczyzna ma prowadzić relację, przynajmniej na początku, ale już mi zapał opadł delikatnie :/. Mimo to udało mi się z nią spotkać jakiś czas później, szału nie było bo ja ciągnąłem cały temat rozmów itp, na koniec jeszcze zaczęła ziewać (xD), byłem już pewny, że daję sobie z nią spokój, ale napisała mi po wszystkim, że następnym razem ona stawia, co dało mi nadzieję na kolejne spotkanie, niestety na krótko, bo kolejne dwie propozycje spotkania odmówiła, za każdym razem  pisała, że jest już umówiona na proponowany przeze mnie termin (oczywiście innego nie podała). Wtedy już dałem sobie spokój całkowicie, żeby nie wyjść na nachalnego, nie to nie. Nie kontaktowałem się z nią przez 2 miesiące, nie było dnia żebym o niej nie myślał i czekał, że może się odezwie, niestety jak dobrze się domyślacie... nie dała nawet znaku życia.  Dopiero w dzień kobiet postanowiłem napisać jej życzenia, odpisała, sama coś zagadała, stwierdziłem, co mi szkodzi i zaryzykowałem jeszcze jedną OSTATNIĄ już propozycją spotkania, ściemniłem, że będę u niej w mieście coś załatwiał, to wpadnę jej wręczyć kwiatka i osobiście złożyć życzenia przy kawie na mieście. Odpisała mi tylko że odezwie się później bo coś załatwia, odpisać odpisała, ale tylko coś tam o tych swoich sprawach, że jedzie do innego miasta, bo musi zawieźć papiery, a spotkanie zlała całkowicie. Powiedziałem jej tylko szkoda, że cię nie będzie i życzyłem jej powodzenia tam z tą jej pracą. Tu byłby koniec tego dramatu  ale ta moja kuzynka, jej można powiedzieć przyjaciółka, ma w tą sobotę wesele, ja oczywiście nie brałem pod uwagę zapraszania tej koleżanki (ona też ma zaproszenie), ponieważ wyszedł bym już na jakąś łajzę, żebraka po tych moich zalotach i jej odrzuceniach, trzeba mieć swój honor hehe, ale miałem cichą nadzieję, że może ona tym razem wyjdzie z inicjatywą. Kuzynka mnie dobiła, bo przy rozmowie wyszło, że brała mnie pod uwagę na to wesele, ale stwierdziła, że pewnie jestem zły na nią (te jej kosze wszystkie). Przez to wszystko wróciło mi całe zauroczenie, a już powoli zapominałem o niej :/ Pluję sobie w brodę teraz czemu ja jej nie zaprosiłem, na pewno by się zgodziła. Ale z drugiej strony narobił bym sobie tylko nadziei a ona po weselu dalej by mnie traktowała jak przed (podobno jak kobieta od razu nie postrzega nas jako potencjalnego partnera to nie da się tego zmienić już) miała by mnie za takiego bawidamka (tak jak kolesia z którym idzie teraz, w tamtym roku byli na 6 weselach razem i nic z tego nie wynikło, zfriendzonowała go tylko :D) tak to może spojrzy na mnie inaczej jak przyjdę z kimś innym trochę odmieniony, te wszystkie jej zlewki mi dały motywacji, zacząłem ćwiczyć aby załagodzić to nieszczęśliwe zauroczenie, przybyło 14kg (nie tłuszczu xD) odkąd się widzieliśmy ostatnio, ogólnie zmieniłem fryzurę, bardziej dbam o siebie, może uzna mnie za bardziej niedostępnego/atrakcyjniejszego przez to że ją sobie odpuściłem i nie prosiłem się  o to wesele (a coś tam myślała o mnie bo wspominała kuzynce). Teraz Co byście zrobili na moim miejscu, idę na to weselę z taką dobrą znajomą, że się tak określę po łebkowemu 10/10. Są dwie opcje, albo tamtej powiedzieć tylko cześć i z nią nie zatańczyć/nie zagadywać olać całkowicie, albo coś tam próbować dyskretnie poflirtować, zatańczyć, skomplementować, ogólnie żeby myślała, że po weselu znowu się będę starał o nią, a potem czekać tylko na jej ruch (ja już swój limit wykorzystałem ). Wydaje mi się, że druga opcja będzie lepsza, bo ja nie mam do niej o nic w sumie żalu, nie chcę wyjść na obrażalskiego czy coś, już delikatnie poszedłem w drugą stronę bo była pewna, że będę chciał iść z nią. PS. sorry, że tak długo, ale musiałem się wygadać, bo nie mogłem spać ostatnio w nocy przez to   i chciałem przedstawić, cały obraz sytuacji. Najlepsze jest to, że ona nawet za ładna nie jest a tak mi się w banie wryła, ogólnie jak myślicie co do sytuacji sprzed wesela, dość jej dałem swojego zainteresowania i inicjatywy, czy trzeba się było bardziej starać? 
 • Aktywni użytkownicy

  1. 1
   Nineku
   Nineku
   6
  2. 2
   Shady-Lane90
   Shady-Lane90
   4
  3. 3
   Borowy
   Borowy
   3
  4. 4
   Feral Thing
   Feral Thing
   3
  5. 5
   Kalafior_Grozy
   Kalafior_Grozy
   2
×