Jump to content

Własna działalność, podatek, ZUS itd.

siwy937

Recommended Posts

Posted

Witam! Obecnie jestem osobą bezrobotną, dzisiaj w urzędzie pracy chciałem uzyskać odpowiedzi na kilka pytań oraz pomoc(doradztwo) w sprawie otwierania własnej działalności. Jestem już zdecydowany co chciałbym robić. Mam warunki do produkowania drobnej galanterii drzewnej. Zweryfikowałem rynek, rozejrzałem się w cenach materiałów nawet znalazłem potencjalnych odbiorców, pośredników importujących podobne towary. Jednak nie ukrywam że w kwestii prawnej jestem zielony. Nie mam najmniejszego pojęcia jak sklasyfikować takie przedsiębiorstwo? Jaki płaciłbym podatek, oraz ile wyniosłyby składki ZUS. Przeliczając koszty materiałów, czas pracy i kwotę z jaką mógłbym sprzedawać towar wychodziłbym na plus. Jednak nie wiem ile wyniesie mnie ubezpieczenie oraz jaki wysoki podatek będe płacił... Proszę o pomoc w jaki kolwiek sposób. Pozdrawiam

Posted

Cześć! Na początku chciałbym się przyznać że moja wiedza w tym temacie jest nabyta drogą e-learningu, podparta tym co widzę w firmie w której pracuje, guru w tym temacie nie jestem, póki co ;)

Przez pierwsze dwa lata płacisz około 300 zł miesięcznie ZUS'u, później bodajże 1100-1200 zł miesięcznie, no niestety niezależnie od tego czy masz przychód czy nie ;)

Dużo jest materiałów w internecie o tym jak założyć firmę

Polecam zapoznać się z tym artykułem:

http://cenabiznesu.pl/-koszty-zalozenia-dzialalnosci-gospodarczej

oraz

http://www.firmy-24.pl/jak-zalozyc-firme/

Z materiałami to bym poczekał, jak zakupisz materiały przed rejestracją firmy, to później nie będziesz mógł wliczyć ich w koszty działalności, a co za tym idzie - zapłacisz większy podatek.

Ale nie polegaj na wiedzy z for, polecam Ci pójść do jakiegoś doradcy, który zajmuje się tym zawodowo i on Ci krok po kroku wyjaśni jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą. Idź też do Urzędu pracy, może załapiesz się na jakiś projekt dla młodych przedsiębiorców, a co za tym idzie dostaniesz pieniądze na start.

Posted

O pieniądzach na rozwój mogę zapomnieć z powodu "braku środków" w urzędzie. Dzisiaj odrzuciłem również chorą propozycję pracy podaną mi przez urząd przez co zostanę wyrejestrowany i stracę status bezrobotnego co za tym idzie zostaję na dzień dzisiejszy bez ubezpiecznia... Próbowałem również dowiedzić się więcej na temat otwierania działalności jednak bezskutecznie byłem odsyłany od drzwi do drzwi... Ciekaw jestem czy gdybym podjął pracę na pół etatu i w tym czasie otworzył działalność musiałbym dopłacać jakieś składki ZUS?

Posted

Z tego co się orientuje, jak prowadzisz swoją działalność i pracujesz gdzieś na umowę to masz niższe stawki ZUSowskie.

• 10 months later...
Posted

uważam że masz racje ale dopóki sie nie sppróbuje to sie nie wie wiec jak cos nie bylo darmowe calkiemw czasie jak sam wybieralem to omijalem szerokim lukiem bo tylko tak można sprawdzic i przetestować coś tak naprawdę. co do szablonów to miałem to samo że mi np jednego dnia działały a drugiego już obrazki z całego szablonu takie "połamane" że nie działają i nic nie naprawiali przez kilka dni i musiałem w końcu zmienić.

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• There are no registered users currently online
  • Najnowsze posty

• grzechu98
      Witam, to mój pierwszy post. Opiszę po krótce.  Jestem 24-letnim chłopakiem, który nawet... nie trzymał dziewczyny za rękę. Winą tego jest, iż nie widziałem nigdy zainteresowania od kobiet, moje próby kończyły się ghostingiem. Być może z powodu przeciętnej twarzy (odpad genetyczny). Wygrałem tylko w wzroście - 190 cm. Nigdy nie miałem koleżanek bliskich, zawsze trzymałem się facetów. W gimnazjum to nawet żadna nie chciała rozmawiać - otyłość, zaawansowany trądzik. Po tym poszedłem do technikum, gdzie sami faceci. Odciąłem od kobiet. W wieku 22 lat pierwszy raz miałem u prostytutki. Z racji tego, że jeśli do tej pory nie widziałem zainteresowania od nich, to nie zobaczę nigdy, a opcja zapasową po 30 nie zamierzam być. Co do charakteru mojego. Jestem introwertykiem, bardziej stroniący się od bycia w centrum uwagi. Dobieram osoby na znajomych pod względem charakteru. Nie piję, nie palę. Zauważyłem, że taki typ faceta w ogóle nie jest pożądany na partnera. Zanim się rozkręciłem, to każda mnie olała, lub nie była zainteresowana. Przestałem już robić pierwszy krok nawet, obojętność się zrobiła wobec kobiet rówieśniczek. Przyszłość moja wyglądać prawdopodobnie będzie tak: zostanę singlem z dużym przebiegiem na prostytutkach (który by jest duży), albo coś sobie zrobię. Co myślicie?    
    • Kerosine
      ... to, że uczeni [tak, właśnie oni] znajdą kiedyś dowód na istnienie Boga.
    • Olcia15273
      Zastanawiam się na ile lat brzmi mój głos dlatego proszę o pomoc. 7 sie, 19.50​.aac
    • yiliyane
      Przytulenie powinieneś zostawić na koniec. Jeżeli znacie się tylko z cześć-cześć, to byłoby trochę dziwne, gdybyś nagle ją przytulił, mogłaby się speszyć i straciłbyś wszystko co osiągnąłeś do tej pory. Skupiłabym się na zaproszeniu jej gdzieś. Próbuj ją upolować jak będzie sama, a jeżeli zawsze porusza się z koleżankami, podejdź do nich, przywitaj się ze wszystkimi i poproś Twoją wybrankę na stronę i wtedy zapytaj ją czy nie chciałaby gdzieś z Tobą wyskoczyć.
    • Kerosine
      ... ciekawe czy żyłam tym życiem już kiedyś. I czy będę żyć jeszcze. Dopóki wreszcie nie dokonam właściwych wyborów...
  • Recent Status Updates

• Lina_Evi

Lina_Evi

Witam ponownie.
      · 2 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 4 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane
      yiliyane
      3
    2. 2
      wolnaczeczenia