Nowe a stare gry :)

Recommended Posts

CzekoladowyPonczek69
Posted

Witam jestem tutaj nowy :D Jest to mój pierwszy post. Chciałby zacząć więc od gier.

Tak więc jakie według was gry są lepsze nowe czy stare?

Które zasługują na lepsze oceny a które nie.

Z jednej strony nowe gry wypchane grafiką tak by wyglądało to jak najżywiej, lecz skończenie ich zajmuje około 6-8 godzin, a z drugiej starsze gorzej wyglądające lecz dłuższe i z lepszą ciekawszą fabułą.

ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO DYSKUSJI!!!!!! :jupi: :jupi: :jupi: :jupi:

• 1 month later...
Posted

Klasyki nie raz mają ciekawszą fabułę i widać większy wkład twórców niż obecne produkcje, które trzeba wiecznie patchować.

Posted

Nie ma co generalizować, że nowe jest złe, a stare było dobre. Zauważyłem, że na ocenę starszych gier bardzo często wpływają nasze wspomnienia z lat młodości.

"Kiedy byłem łebkiem to wtedy wychodziły prawdziwe gry!"

Wtedy miało się więcej czasu, mniej obowiązków, mniej stresu, mogliśmy całkowicie skupić się na grze, po prostu bezinteresowna zajawka. Z czasem gdy wchodzimy w dorosłe życie, zaczynamy brać udział w wyścigu szczurów, stres, mniej czasu, dużo osób nie może się całkowicie skupić na rozgrywce, "bo zawsze coś". Zanika to coś, co mieliśmy w dzieciństwie i wielu z nas dochodzi do wniosku:

"Mnie to już nie jara, to już nie rozrywka dla mnie"

I to wcale nie jest tak, że teraz nie wychodzą dobre gry. Stare i nowe są tak samo dobre.

Posted
Z jednej strony nowe gry wypchane grafiką tak by wyglądało to jak najżywiej, lecz skończenie ich zajmuje około 6-8 godzin, a z drugiej starsze gorzej wyglądające lecz dłuższe i z lepszą ciekawszą fabułą.

Według mnie Wiedźmin 3 na ciekawszą fabułę niż Mario Bros.

Kiedyś wszystkie gry były lepsze - tak właśnie działa nostalgia. Nie uważam, że nowe gry skupiają się tylko na grafice zapominając o fabule.

• 2 months later...
Posted

No cóż, sam darzę olbrzymim sentymentem takie perełki, jak Fallout 1/2, Gothic 1/2+NK, BG i za cholerę nie rzeknę, że te gry obecnie wypadają słabo, jednak nowości również potrafią porwać, choćby fenomenalny Wiedźmin 3, rewelacyjne Divinity: Original Sin, czy świetna gra akcji w której zakatowałem już 70h- Dying Light.

Nasze uznanie dla starszych tytuł jest zrozumiałe, świetnie opisał to Siembi.
Czyż nie wszystko było kiedyś lepsze?
Obecnie gdybyśmy mieli grać na pegazusie, czy używać Windy 98, to by nas zjadły nerwy, niegdyś się tym jaraliśmy.

Posted

Mam wrażenie, że 10-15 lat temu gry były może nie lepsze, ale bardziej dopracowane. Myślę, że twórcy dostrzegali to, że nie każdy gracz miał dostęp do Internetu by ściągnąć sobie patcha, więc szlifowali grę jak tylko mogli, by była grywalna i działała sprawnie. Dzisiaj praktycznie normą stało się to, że przez rok od wydania gry wychodzi z 5GB patchy, wypuszcza się na rynek tak niedokończone produkty, że aż strach iść do sklepu w dniu premiery.

Posted
37 minut temu, Avrukk napisał:

Mam wrażenie, że 10-15 lat temu gry były może nie lepsze, ale bardziej dopracowane.

Jedynie wrażenie.
Pamiętasz fanowskie fixy do Baldur's Gate 1 i 2, które wprowadzały ponad kilkaset poprawek?
Zwyczajnie kiedyś tak na to nie patrzyliśmy, jeżeli była dziura w mapie, to robiłeś zdjęcie i szedłeś dalej.

Jednak z jednym się zgodzę- błędy nie były aż tak rażące.

Dla mnie mistrzami w (wybaczcie kolokwializm, jednak inaczej tego nie potrafię ująć) dawaniu dupy z patchami zostali Redzi.
Tego, ile oni schrzanią w Wieśku z każdym nowym patchem, to nawet Unity by się wstydziło....

Posted

Nie grałam nie wiadomo w ilu gier, w ciągu ostatnich 11 lat zagrałam może w 15 i według mnie wszystko zależy od gatunku i już wyjaśniam na podstawie swoich doświadczeń.

Jeśli chodzi o takie zarządzające (miałam 2 gry z zoo, 2 z miastem i 2 pływanie statkiem do różnych miast by handlować i kolonizować) jakość graficzna nie była ważna, ale fabularnie w pewnym momencie zaczynała nudzić, bo ile razy można wykonać tych samych czynności? Ale nauczyło mnie zarządzanie pieniędzmi i samiutkie podstawy ekonomii. Nie wiem, czy można do tego gatunku zaliczyć, ja zaliczam, "The Sims" i "The Sims 2", w każdym razie grafika ważna nie była, choć różnica kolosalna. Pierwsza fabularnie była bardzo ograniczona, że po kilku razach podziękowałam, a druga była lepsza ponieważ przedstawiało jak wygląda życie dorosłego człowieka, czy sam, czy z rodziną (przekonało mnie bym doceniała swoje lata młodości), i co nieco życie studenckie (przeraziło mnie to życie w akademikach, więc po przerażeniu budowałam sobie domek od zera, fajne to było). Gdy teraz się zastanawiam nad tymi grami, ostatecznie ostatni raz w takie gry zagrałam z 8 lat temu, to myślę, że nie ważne w tym gatunku różnorodność celów, lecz co ma do nauczenia.

W gry wyścigowe z samochodami zagrałam tylko w 3, gdzie jedna była z początu lat 2000, druga 2005, a najnowsza z 2015. Grafika znowu nie rzucała się w oczy, ale na ile jazda była realna. W tej pierwszej i tej ostatniej jechało się po wariacku, a samochód nadal twardo trzymał się szosy, uderzało się w inne samochody, a one o pół metra zjechały z toru, pomimo że uderzenie przy takich prędkościach było naprawdę silne. Czyli jedna wielka nuda i beznadzieja, kilka razy zagrałam i podziękowałam. Druga była najlepsza ponieważ każdy model samochodu miał swoją wytrzymałość, swój czas na przyspieszenie i jechało się bardzo realnie czyli np. w zależności od zakrętów mogłam do iluś km/h jechać, inaczej lądowałam w piach, krzaki czy mur. W same wyścigi grałam bardzo rzadko (za bardzo przeżywałam), ale lubiłam jechać na pustym torze. Miałam do dyspozycji różne tereny i tak sobie jeździłam, a to szybciej, a to wolniej, mogłam nawet obejrzeć całą moją jazdę, którą sama gra rejestrowała i ocenić. Dla mnie było uczące, w sumie może dzięki tym ćwiczeniom nie miałam problemów z przyzwyczajeniem się do jazdy samochodem podczas nauki ze szkołą jazdy. Czyli tutaj lata gry nie liczą się.

Następny gatunek, którego poznałam w ostatnich 5 latach, to przygodówki, zagrałam wszystkiego w 7. Grafika w tym gatunku jest bardzo ważna, jak i oczywiście fabuła, ale lata gry nie mają tu największej roli, choć częściowo na pewno tak, ponieważ technologie się zmieniają, ale też zależy od możliwości samej firmy na ile ma do nich dostęp i do jakich. Jeżeli grafika jest kiepska to nie wczuwa się w klimat i rzeczy, które trzeba znaleźć, są bardziej wyraziste i łatwe do znalezienia. Także dialogi są ważne, żeby słuchanie nie było męczące.

Posted
2 godziny temu, Melodia93 napisał:

Następny gatunek, którego poznałam w ostatnich 5 latach, to przygodówki, zagrałam wszystkiego w 7. Grafika w tym gatunku jest bardzo ważna, jak i oczywiście fabuła, ale lata gry nie mają tu największej roli, choć częściowo na pewno tak, ponieważ technologie się zmieniają, ale też zależy od możliwości samej firmy na ile ma do nich dostęp i do jakich.

Masz bardzo ciekawe podejście, gdyż większość przygodówek opiera się na grafice 2D, która starzeje się nieporównywalnie wolniej od 3D, ponadto fabuła rzadko bywa najmocniejszą stroną P&C, tutaj zwykły dominować RPG.

Rzecz jasna nie krytykuję, jednak zalecałbym zapoznać się z większą ilością tytułów, gdyż 15....
Ciężko mieć wówczas jakąkolwiek rzetelną opinię na ten temat.

Posted
19 godzin temu, Cmentar napisał:

Rzecz jasna nie krytykuję, jednak zalecałbym zapoznać się z większą ilością tytułów, gdyż 15....
Ciężko mieć wówczas jakąkolwiek rzetelną opinię na ten temat.

Może i tak, ja napisałam to, co wiem i chciałam się z moją wiedzą podzielić, na tyle ile wiem. Zagrać w większą ilość tytułów... Powiem Ci, że nie mam najmniejszej ochoty, powiem tak najkrócej :).

Posted
20 godzin temu, Cmentar napisał:

ponadto fabuła rzadko bywa najmocniejszą stroną P&C

No nie. Nie nie nie nie ; Jeśli nie mówimy o pointach klikach typu książę i tchórz ; ;;; to fabularnie historie są zawsze przepiękne, bystre i wciągają bardziej niż Jared leto wciąga ukraine.

• 10 months later...
Posted

Hmmm w wielu przypadkach jest tak, że nowe gry nie umywają się klimatem do tych starych. Weźmy np. serię Fallout. Dwie pierwsze odsłony choć nigdy nie powalały graficznie, potrafiły wessać gracza swoim klimatem i opowiadaną historią. Najnowsza część Fallout 4, choć dopracowana graficznie i nie pozbawiona rozbudowanej mapy, w stosunku do pierwowzorów wypada blado. Co więcej stanowi lekko podrasowaną kopię Fallout 3.

Moim zdaniem współcześnie tworzone gry wyjałowione są z tego co dało się dostrzec w starszych produkcjach. Nawet twórcy gier co raz częściej biorą się za produkcje indie, w których odczuwalny jest duch przeszłości.      

• 3 months later...
Posted

"Stare" to często sentyment, bo przy tych grach została jedynie fabuła i może czasami rozgrywka. Po latach kiedy zasiadamy do naszych gier dziecińswa(najcześciej) dostajemy odrzuceni, gdyż zupełnie innej je zapamiętaliśmy a to grafika brzydka, mechanika kwadratowa i zero przyjemności.

• 6 months later...
Posted
O 17.03.2017 at 00:06, LaFleur napisał:

"Stare" to często sentyment, bo przy tych grach została jedynie fabuła i może czasami rozgrywka. Po latach kiedy zasiadamy do naszych gier dziecińswa(najcześciej) dostajemy odrzuceni, gdyż zupełnie innej je zapamiętaliśmy a to grafika brzydka, mechanika kwadratowa i zero przyjemności.

Niestety masz dużo racji. Mimo tego całkiem niedawno miałam dużo frajdy przechodząc ponownie Theme Hospital :D Są też tytuły, które się nie starzeją takie jak Heroes III :D

• 2 years later...
Posted

Dla większości w tych czasach liczy się tylko grafika nie patrzą już na gry typu gothic czy stare dobre diablo :P
Ehh co się dzieje .. że grafika lepsza od fabuły ..

• 3 years later...
Posted

Powiem tak, stare gry niech zostaną w mojej głowie wspomnieniami takimi jak je zapamiatełem, bo jak zainstaluje coś w co grałem 10 lat temu i się podniecałem to mówie pod nosem ''ale kwadratowa wtedy była dla mnie jak 4k''