Sign in to follow this  
Followers0
Avrukk

E-sport

Recommended Posts

Długo zbierałem się do założenia takiego tematu, ale stwierdziłem, że muszę to zrobić gdy zobaczyłem w normalnej telewizji kilku ładnie ubranych panów rozmawiających o League of Legends. Jakie są wasze przemyślenia dotyczące e-sportu? Czy uważacie, że granie w gry komputerowe można w ogóle traktować jako sport? Czy rozumiecie ideę grania nie tylko dla rozrywki? A może i jest na forum jakiś fan e-sportu który zechciałby napisać co go w tym urzeka i komu kibicuje? :)

W każdym razie zapraszam do dyskusji.

Jakie są wasze przemyślenia dotyczące e-sportu?

Mam mieszane uczucia. Wiem, że można na tym zarobić ładne pieniądze, a zarabianie na pasji jest świetne, można połączyć przyjemne z pożytecznym, ale za cenę maniaczenia przed komputerem w lol'a (lub inne podobne gry), wiele młodych ludzi, może sobie przez to zaszkodzić, jak to zdarza się w Korei. A z drugiej strony, jeżeli ktoś jest w tym dobry oraz lubi konkurencję, dlaczego nie mógłby mieć możliwości się temu oddać? To poniekąd tak jakby zabraniać artyście malowania. Tym bardziej, że jest wielu chętnych do oglądania takich meczów, co możemy zaobserwować chociażby na YouTube.

Czy uważacie, że granie w gry komputerowe można w ogóle traktować jako sport?

Myślę, że to raczej bardzo duży skrót myślowy, nie nazwałabym tego sportem, raczej konkurencją, ale jestem w stanie zrozumieć co myślała osoba tworząca ten zwrot.

Czy rozumiecie ideę grania nie tylko dla rozrywki?

Oczywiście, jak chyba każdy kto ogląda gamerów na YouTubie czy Twitchu. A podejrzewam, że jeszcze bardziej tą ideę rozumieją sami zarabiający w ten sposób lub Ci, którzy są w stanie płacić za oglądanie tego typu streamów.

A może i jest na forum jakiś fan e-sportu który zechciałby napisać co go w tym urzeka i komu kibicuje?

Fanką nie jestem, ale mam w domu fana e-sportu, który już zapowiada, że to będą jedyne mecze jakie będzie oglądać, a i mnie próbuje tym zarazić.

Sport, który służy wyłącznie usprawiedliwianiu nałogu grania?

No ok, jest wiele nietypowych dyscyplin sportowych, organizowane są cyklicznie w różnych miejscach na świecie różnorodne imprezy czy olimpiady, ale żeby od razu granie?

Jako starszej daty gracz, rozumiem, że bieganie w CS'ie nie jest może nazbyt dobrze prezentującym się w mediach (e.g. medal dla drużyny A za najbardziej widowiskowe śmierci :crazy: ), dobra pół biedy gry strategiczne, czy typowe RPG. Ale takie Lol'e czy Dot'y, gdzie kultura gry wśród młodych graczy (obserwacja własna i rozmowa z innymi), no to jak szkolne zawody- na takim poziomie to widzę.

Obserwuję swojego brata, który z pasją pyka w te wszystkie LOLe i zamula łącze kolejnymi aktualizacjami i szczerze mówiąc nie traktuję tego w kategoriach sportu. Jak namiętnie grałam w Simsy czy Tarzana w gimnazjum to nikt tego tak nie nazywał.

Oglądałam kiedyś jakąś relację z mistrzostw świata w graniu w "niepamiętamjakągrę" i odczuwałam głęboki podziw dla komentatorów, którzy mówili z takim zacięciem i pasją, jakby rozmawiali o faktycznej rozgrywce w realnym świecie. Nie rozumiem tego, nie rozumiem oglądania filmików na YT, gdzie ktoś gra i przechodzi kolejne plansze, nie łapię zbierania się w katowickim Spodku, by wspólnie grać i oglądać nawzajem swoje zmagania na telebimach, nie wiem, jaki jest sens wydawania kolejnych pieniędzy na jakieś nowe skórki, bronie, buty i inne pierdoły, emocjonowania się tym, że właśnie ukończyło się drugą planszę, która była identyczna jak ta pierwsza... I jak to możliwe, że ludzie na tym zarabiają? Tyle razy powtarzam Młodemu, jak masz marnować czas na granie codziennie w to samo, to chociaż rób na tym biznes...

Serio, w tym zakresie czuję się starą babcią i tylko unoszę brwi, jak widzę te dzieciaki (i nie tylko!) przyklejonych do komputerów przez 24 godziny na dobę.

wiele młodych ludzi, może sobie przez to zaszkodzić

Ja tam wolę, żeby młodzi "szkodzili sobie" w ten sposób, niż gdyby mieli kombinować, jak w inny sposób zająć sobie czas (alkohol, narkotyki, etc.)

Jakie są wasze przemyślenia dotyczące e-sportu?

Cieszę się z całego zamieszania, jakie w ostatnim czasie wywołuje e-sport. Sama oglądam profesjonalne rozgrywki w League of Legends od prawie 3 lat, od jakiegoś czasu śledzę też środowisko polskich streamerów grających w tę grę. Fajnie, że ludzie znajdują własny sposób na spędzanie czasu, a przy tym jeszcze na tym zarabiają. Niektórzy wciąż jednak będą sceptycznie nastawieni - nie nazwą tego pracą, bo przecież "oni tylko siedzą przed komputerem przez kilkanaście godzin dziennie i marnują czas", nie zdając sobie sprawy z tego, że utrzymanie sporej bazy fanów przez długi czas jest naprawdę dużym osiągnięciem, a i nie nazwą tego sportem, bo "przecież oni się prawie nie ruszają z miejsc, a granie w gry jest dla dzieciaków i nic w spólnego z prawdziwym sportem nie ma". Poza tym:

Sport, który służy wyłącznie usprawiedliwianiu nałogu grania?

Tak bym tego nie nazwała. Może jest tak dla dzieciaków z gimnazjum, które w ten sposób tłumaczą rodzicom to, że tak wiele czasu spędzają przed komputerem. Ale gdy w grę wchodzą profesjonalne rozgrywki, to już jest raczej pewien sposób na życie, a nie usprawiedliwienie nałogu.

Dla mnie to kompletna bzdura, są ludzie którzy większość dni spędzają na treningach, przestrzegają diet, i odmawiają sobie wielu fajnych rzeczy żeby móc się nazwać sportowcami, a przyjdzie koleś który większość dnia spędzi na kanapie z padem czy z klawiaturą i myszką w ręce, zajadając chipsy popijając kolą i też może się nazwać sportowcem bo ma dobre wyniki w grze.

Popularny na swiecie teraz jest e-sport i bedzie coraz bardziej popularny. Juz zreszta rozgrywki z lola byly puszczane na polsat sport jak sie nie myle. W USA jest to juz oficjalny sport. Do e-sportu podchodze z dystansem. Uwazam ze jest to w jakims sensie sport ale tylko dla tych ktorzy graja profesjonalnie, jezdza na zawody i maja z tego pieniadze. W e-sporcie jest juz stosowany doping. Mozecie sie teraz zastanowic jak to, sterydy biora? Nie, biora leki ktore pomagaja im sie skupic i zwiekszyc szybkosc reakcji, np. leki na nadpobudliwosc. Jak mowilem e-sport jest popularny i najbardziej wsrod osob do 18 roku zycia. Niech mi tylko taka osoba powie ze jest sportowcem to go wysmieje prosto w twarz. Mysle ze niebawem mozemy widziec takich ludzi ktorzy mowia ze sa "sportowcami" a siedza w domu i graja sobie dla zabawy. Co jak co ale trzeba naprawde tez wiele wysilku i spedzenia mnostwo czasu z gra zeby byc tam kims. Sam pamietam jak chyba w 2008r byly mistrzostwa swiata w Chinach w grze Counter Strike 1.6 i wstawalo sie o 3 w nocy aby ogladac mecz. Bywalo nas chyba po 300 na streamie z Polski. Polacy wtedy zajeli 1 miejsce i bylo o tym glosno. Fajnie przezycie. Dobra teraz podsumuje. Moim zdaniem e-sportowcami sa Ci gracze ktorzy jezdza na zawody i maja z tego profit. Ludzie siedzacy w domy ktorzy graja dla siebie mniej czy bardziej zaawansowanie sa tylko graczami i nigdy nie beda e-sportowcami.

Uważam, że zawodowe granie w gry nie można nazwać sportem. Taki gracz nie rozwija się fizycznie, nie staje się wysportowany od gry na komputerze. Być może pewne umiejętności się rozwijają, ale na pewno nie mięśnie, siła itp. tylko poprawiają się zdolności umysłowe np. refleks. Świat wirtualny także bardzo uzależnia, trzeba więc mieć dużo rozsądku jako gracz, aby nie popaść w nałóg.

Ja tam wolę, żeby młodzi "szkodzili sobie" w ten sposób, niż gdyby mieli kombinować, jak w inny sposób zająć sobie czas (alkohol, narkotyki, etc.)

Nie zgodzę się z tym twierdzenie, ponieważ silne uzależnienie od gier i internetu może również spowodować wiele problemów w życiu uzależnionego i jego rodziny. Uważam, że uzależnienia związane z internetem i grami nie są wcale mniejszym problemem niż alkoholizm, narkomania, itp.

Pomimo tego, że granie zawodowo wiąże się z ryzykiem nałogu/problemów zdrowotnych, myślę że sama idea tego nie jest wcale bezsensowna. Taki gracz, jeśli jest dobry ma możliwość zarobienia niezłej kasy. Jest to dobry sposób na zarobek i zdobycie popularności.

Sama mocno nie interesuję się tego typu rozrywką, nie gram zawodowo i nikomu nie kibicuję.

Podbijam wątek. Jak myślicie, jak ten segment rynku będzie wyglądał za kilka lat? Spodziewacie się, ze najlepsi gracze dorównają popularnością najlepszym sportowcom? Osobiście wydaje misie, że drzemie tutaj ogromny potencjał.

Co do samego użycia słowa "sport" w nazwie, muszę przyznać, że ma to sens. Na najwyższym poziomie konieczne jest dobre przygotowanie, kondycja, zręczność, refleks i dobra dieta. Prowadzenie złego trybu życia może i pasuje do tematyki gier komputerowych, ale tylko i wyłącznie na poziomie amatora.

Już youtube wyparł telewizje i teraz on promuje celebrytów, więc czemu nie miała nastąpić zmiana na linii klasycznych sportów i e-sportów. Osobiście gram w gry takie jak HS, HoTS i dawnej WoW(Blizzard <3), jednak turnieje z nich oglądam bardzo rzadko i zazwyczaj z braku jakiegokolwiek lepszego zajęcia. 

Jednak klasyczne sporty ciężko będzie wyprzeć, bo moim zdaniem mają przewagę uczestnictwa. Ale jak to? Przecież w gry może grać każdy? Pewnie, jednak nie daje to tyle przyjemności co wybiegniecie na boisko i kopanie z znajomymi, choćby było to na tragicznym, podwórkowym poziomie? Słaba gra w mmo? Powoduje jedynie frustrację zarówno u nas, jak i teamu. Tutaj nastawienie jest na wygranie, bo na fun gramy ze znajomymi w grach nierankingowych, jednak każdy wie, że to nie to samo.

Cóż, początkowo chciałem tylko zobaczyć co inni mają do napisania na ten temat, ale skoro temat został odkopany to pociągnę go dalej i napiszę co nie podoba mi się w słowie "sport" w tym znaczeniu. A jest to głównie brak stałości. Dyscypliny takie jak szachy czy poker są już dosyć specyficzne, ale zasady i założenia rozgrywki nie zmienią się ani jutro, ani za 100 lat. Gry komputerowe są natomiast bardzo dynamiczne, a zmiany rewolucyjne. Należy się spodziewać, że za 5, 10 czy 15 lat wyjdzie np. nowy CS na nowym silniku, ze zmienioną fizyką, innymi mapami itd. Większość graczy się pewnie przebranżowi, ale to nie będzie nowy odłam dyscypliny, tylko zainteresowanie starszą wersją wymrze, a o 1.6 nikt nie będzie już nawet pamiętał. Nie uważam by taka była idea sportu.