Jump to content

Co sądzilibyście o powołaniu Związku Uczniów Polskich? :)

Filista1

Recommended Posts

Posted

Cześć wszystkim. :)

Otóż co sądzilibyście o powołaniu Związku Uczniów Polskich, reprezentującego interesy uczniów. Większość grup społecznych i zawodowych ma swoją reprezentację, więc dlaczego my - uczniowie - fundament edukacji nie mamy mieć własnej?

Taki Związek mógłby się zajmować min.

1)składaniem petycji do MEN w sprawach uczniowskich;

2)lepszą koordynacją działalności samorządów uczniowskich;

3)wpływaniem na prawo oświatowe, zwłaszcza w zakresie:

a)zarządzania oświatą(np. jej uspołecznienia, co postuluje się już od dawna) oraz sposobu obsadzania w niej stanowisk kierowniczych;

b)modelu nauczania;

c)zasad i zakresu przedmiotowego egzaminów zewnętrznych;

4)krzewieniem pozytywnych postaw społecznych, np. bezinteresowności;

5)integracja środowiska uczniowskiego, poprzez imprezy zapoznawcze;

6)nauką demokracji, kompromisu i wypływających z nich wartości szacunku i zaufania, doskonalonego zgodnym współdziałaniem;

7)pomocą dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej;

8)walka o prawa uczniów krzywdzonych, niesprawiedliwymi ocenami czy ze względu różne defekty rozwojowe(np. uczniów z dyskalkulią);

9)prowadzenie szeroko zakrojonych działań na rzecz rozwijania pasji wśród uczniów :) ;

10)wspólnym wyrażaniem stanowiska środowiska uczniowskiego wobec władz i innych grup społecznych;

11)występowanie z obywatelskimi inicjatywami ustawodawczymi w zakresie prawa, nas bezpośrednio dotykającego.

Pokażmy, że to nie uczniowie pracują na rzecz urzędników oświatowych, ale urzędnicy dla nas! Pokażmy, że mamy własny głos i nie pozwolimy go tłamsić, przez bezduszną, biurokratyczną administrację oświatową! :)

Dodam, że posiadam niezbędną wiedzę prawną, aby taki Związek założyć. Potrzeba tylko kilku osób. Zatem apeluję - jednoczmy się, wspierajmy, działajmy, budujmy lepsze jutro dla polskiego ucznia! :)

Jeśli ten apel spotka się z pozytywnym odzewem to zgadamy się, jak wspólnie działać dalej razem w celu utworzenia Związku(statut itd. :)

Odpierając już na wstępie argumenty, że istnieją już takie instytucje jak SDiM, młodzieżowe rady miast itp. - powiem, że są one połowiczne i są raczej zabiegiem propagandowym władzy, chcącej podlizać się młodym, z którymi nikt specjalnie się nie liczy. Pora powołać coś naprawdę samorządnego, niezależnego i krytycznego(w pozytywnym sensie) wobec polityki władzy! :) Głęboko wierzę, że małymi kroczkami zbudujemy piękne dzieło, będące wzorem dialogu i współpracy dla innych grup społecznych i zawodowych, a ponadto skutecznym środkiem oddziaływania na naszych decydentów. :)

Pozdrawiam,

Filip. :)

Posted
1)składaniem petycji do MEN w sprawach uczniowskich

Przykład?

2)lepszą koordynacją działalności samorządów uczniowskich

Co to oznacza? Nie wydaje mi się by nadawanie jakichkolwiek odgórnych przykazów samorządom uczniowskim było właściwe, z kolei współpraca międzyszkolna na tym poziomie raczej nie będzie specjalnie owocna.

3)wpływaniem na prawo oświatowe, zwłaszcza w zakresie:

a)zarządzania oświatą(np. jej uspołecznienia, co postuluje się już od dawna) oraz sposobu obsadzania w niej stanowisk kierowniczych;

b)modelu nauczania;

Sądzę, że bardzo szybko skręciłoby to w stronę ułatwiania i umilania życia uczniów co byłoby wręcz katastrofalne w skutkach.

4)krzewieniem pozytywnych postaw społecznych, np. bezinteresowności

Ludzi na pewno nie wychowa jakiś Związek.

5)integracja środowiska uczniowskiego, poprzez imprezy zapoznawcze

Czy to problem by teraz zorganizować coś takiego? Wydaje mi się, że szkoły są bardzo otwarte na tego rodzaju inicjatywy. A jeśli nie to zawsze można wyjść z tym pomysłem poza teren szkoły.

6)nauką demokracji, kompromisu i wypływających z nich wartości szacunku i zaufania, doskonalonego zgodnym współdziałaniem;

To w zasadzie to samo co punkt 4.

7)pomocą dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej

Takie pomoce już istnieją i na pewno nie powinny zależeć od takiej instytucji.

walka o prawa uczniów krzywdzonych, niesprawiedliwymi ocenami czy ze względu różne defekty rozwojowe(np. uczniów z dyskalkulią);

Już widzę te kilkaset tysięcy, jeśli nie kilka milionów próśb o wstawiennictwo. Każdego roku.

9)prowadzenie szeroko zakrojonych działań na rzecz rozwijania pasji wśród uczniów

Jakich działań?

10)wspólnym wyrażaniem stanowiska środowiska uczniowskiego wobec władz i innych grup społecznych

Nie istnieje coś takiego jak wspólne stanowisko środowiska uczniowskiego.

11)występowanie z obywatelskimi inicjatywami ustawodawczymi w zakresie prawa, nas bezpośrednio dotykającego.

Jasne, dlaczego by nie. Teraz też możesz wystąpić z taką inicjatywą.

Posted

Zbędny twór, jak dla mnie. Wszystkie lub większość tych postulatów da się załatwić bez takich molochów.

Posted

Również uważam, że związek, który miałby się zajomwać tym co wymienileś w punktach nie miałby zbytnio sensu, według mnie pod wieloma wzgledami uczniom wręcz jest za dobrze. Ale.. MEN sobie ostatnio nieladnie postępuje z maturzystami. Jest ktos im w stanie coś zrobić? Słyszałam, że Ci co pisali w tym roku starą maturę z chemii bardzo narzekali. Pomieszali też z nową biologią. Ile to kłótni się naoglądałam dotyczących tych matur, nawet jakaś petycja była wysyłana. Ktoś coś wie? Bo niestety, ale nic juz nie slyszałam, pewnie się rozeszło po kościach. Z kolei slyszałam o jakiejś dziewczynie, która się sądzi bodajże za niewłaście ocenienie matur. Kto sie tym zajmuje, bo szczerze powiedziawszy nawet nie wiem. Czyżby pod tym wzgledem MEN było bezkarne. Egzaminy gimnazjalne i matury to ostatnio eksperymenty. I kto na tym najwięcej traci? Z tego co wiem, nauczyciele w tym roku nawet nie wiedzieli za bardzo czego się spodziewać na maturach więc jak na niektóre niespodzianki przygotowac uczniów?

Jak myślicie, kto mógłby się tym zająć? Może nie koniecznie taki Związek jak ten opisany wyżej, ale myślę, że ktoś jednak powinien.

Posted

Bezsensowny pomysł, większość spraw można bez problemu załatwić w obrębie szkoły za pośrednictwem samorządu itp.

A reszta jest regulowana przez organy wyższe, gdzie ingerencja uczniów prowadziłaby do obniżenia wymogów, obowiązków, czyli pogorszenia i tak już nie najlepszego poziomu nauczania

Posted

Jakaś niepotrzebna nikomu pierdoła.

Posted

A mnie się wydaje, że to całkiem dobry pomysł. Czasem uczniowie potrzebują pomocy.

• yiliyane locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

• grzechu98
    • Gloria
  • Popular Now

• Najnowsze posty

• Gloria
      Moim zdaniem, mógłbyś troszeczkę popracować nad dowartościowaniem się. Na pewno posiadanie dziewczyny nie może być wyznacznikiem tego, jakim człowiekiem jesteś. Co do samego poznawania kobiet, to trzeba by po prostu udać się w miejsca, gdzie kobiety można spotkać (w zasadzie może być to jakiekolwiek miejsce). Piszesz o rówieśniczkach - być może warto zapoznać się z młodszymi dziewczynami? W końcu one także nie powinny mieć dużego doświadczenia w relacjach damsko-męskich. Często zdarza się, że kobiety szukają starszych od siebie mężczyzn.
    • Gloria
      Słabo się znam, ale jak już mam coś wybierać to może przedział 14 - 17 lat?
    • grzechu98
      Nie wiem jaki sam jestem w skali 1-10. Nigdy nikogo nie pytałem o to, ale jeśli nigdy nie widziałem zaintesowania od drugiej strony, to znaczy że jestem odpadem genetycznym. Warsztów z moich ulubionych dziedzin brak w mojej okolicy. Przeglądam grupy na Facebooku z tym. Oswoilem się wokół kobiet dzięki tej pracy i poprzedniej, gdzie 90% kadry to kobiety w różnym wieku. Dwie tylko moje rówieśniczki. Nie biorę pod uwagę z pracy, bo romansowanie itp w pracy to się źle kończy.  Facet chodzący na prostytutki, pokazuje że nie jest pożądany przez kobiety. A kobiety z tego co widzę, wola tych, co kręci się wokół kobiety. Zresztą skreślamy jest facet, co ma 25 lat i "czystą kartkę" posiada.
    • yiliyane
      I to był błąd. Po pierwsze, skoro ich nie znałeś, nie mogłeś wiedzieć, czy były wolne. Po drugie, jeśli startowałeś do dziewczyn typu supermodelka, samemu będąc przeciętnym... to też nie mogło skończyć się dobrze. Nie zrozum mnie źle, to nie tak, że przeciętny mężczyzna nie może być z piękną kobietą. Tylko musi czymś to nadrobić. A trudno jest to nadrobić, jeśli kompletnie się wcześniej nie znaliście. Bo ona widzi tylko Twoją powierzchnię i wyłącznie na tej podstawie Cię ocenia. Aplikacje randkowe też bazują wyłącznie na wyglądzie. Niczym innym nie można się tam wykazać, więc przeciętni mają znacznie trudniej. I to dotyczy obu płci. Warto to zmienić. Nie po to, by podrywać wszystkie dziewczyny jak leci i a nuż się uda, a by nauczyć się czuć swobodnie w damskim towarzystwie. Gdy się nauczysz, będzie Ci dużo łatwiej poderwać jakąś dziewczynę. Może jakieś warsztaty, kursy, wykłady byłyby dobrym pomysłem? Jako rozwijanie swoich hobby i jako poznawanie nowych ludzi. Czy Twoi znajomi nie spotykają się czasem w szerszym gronie, tj. gronie mieszanym? Może warto byłoby na takie spotkanie pójść. Po to, żeby interakcje z płcią przeciwną były dla Ciebie równie proste jak interakcje z tą samą płcią. Żadna koleżanka z pracy Ci się nie podoba? Mielibyście wspólny punkt zaczepienia. Mógłbyś którąś zaprosić np. na lunch, jeśli macie lunchowe przerwy w pracy. To stereotyp. Chociaż też zależy w jakim środowisku się obracasz. Normalna, zdrowa psychicznie, dojrzała kobieta, szukająca stałego związku będzie chciała wspierającego partnera, który umie słuchać i chce pomagać. Trudno mi to oceniać z medycznego punktu widzenia, ale z punktu widzenia kobiety mężczyzna chodzący na prostytutki jest mało ciekawą partią. Jak rozwiązać ten problem, może by Ci seksuolog doradził. Ja niestety w kwestii medycznej nic Ci nie powiem.
    • grzechu98
      Startowałem do różnych dziewczyn, tych co mi podobały się. Realnie, oraz na aplikacjach typu Tinder. Nie, nie byłem znajomym żadnych z tych poznanych; od czasów gimnazjum nie mam koleżanek żadnych, o ile tamte można nazwać koleżankami, bardziej pseudo. Mam parę zaintesowań, lecz rozwijam je sam - biologia, historia, piłka nożna, trochę robię zdjęć amatorskich. Mam znajomych paru, wszyscy płci męskiej. Oni mnie akceptują, gdyż jestem osobą nie paląca, nie pijącą. Przez co w wieku 24 lat byłem pierwszy raz na domówce, wcześniej nikt mnie z tych powodów nie zapraszał. Rozmawiać umiem, wydaje mi się że na wszystko. Jak trafi się temat, to nie umiem się zamknąć. Kontakt z kobietami (dziwnie brzmi wyrażenie, wiem) mam w pracy, gdzie jedynym facetem jestem obecnie na dziale. Z niektórymi mam lepszy, niektórymi gorszy.  Jestem typem słuchacza, lubię słuchać drugiej osoby, wysłuchiwać. Lubię doradza, pomagać. Paru znajomych powiedziało, że to zła cecha u faceta, gdyż łatwo wejdę w friendzone tzw. Szufladka aseksualnegi przyjaciela, nie szufladka partner. Co do prostytutek, to szedłem tam na sam seks, nie szukałem szczęścia tam. Aseksualny nie jestem. Patrzeby mam, jak każdy człowiek. Nie mam "normalnie" seksu, to namiastkę mam jego. Każdy urolog powie Ci, że "wstrzymywanie" źle wpływa na organizm.  
  • Recent Status Updates

• Lina_Evi

Lina_Evi

Witam ponownie.
      · 2 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Serdecznie z tego miejsca pozdrawiam Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Buziaczki <kiss> <kiss>
      · 0 replies
    • Kalafior_Grozy

Kalafior_Grozy

Witam Was ponownie po rocznej nieobecności.
      · 5 replies
    • Kerosine

Kerosine

Ku pamięci wszystkich naszych bliskich, którzy nie mogą - już nie - zasiąść z nami do wigilijnego stołu i dla wszystkich tych, którzy musieli w kończącym się właśnie roku z kimś pożegnać. Czasami nie to, co jest, a to czego nie ma jest bardziej niż to, co jest.
      · 0 replies
    • Pizzaro

Pizzaro

Czy jest tutaj życie?
      · 4 replies
  • Popular Contributors

1. 1
      yiliyane
      yiliyane
      4
    2. 2
      wolnaczeczenia