• Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

Sign in to follow this  
Followers0
marti19986

Czy mogę zamieszkać sama w wieku 16 lat?

Recommended Posts

Mieszkam z rodzicami za granicą i za rok pójdę do liceum. Chciałabym się uczyć w Polsce i mogłabym mieszkać w naszym starym mieszkaniu. Miałabym niespełna 17 lat. Mieszkałabym sama, ale mam babcię która mieszka w tym samym bloku i cała moja rodzina mieszka blisko. Nie wiem jednak czy to jest legalne… Moi rodzice twierdzą że nie. Jak im to powiedziałam to zaczęli wrzeszczeć że jestem za młoda. Ale ja gdzieś czytałam że można zamieszkać samemu przed ukończeniem 18 lat jeśli się ma pozwolenie rodziców. Czy to prawda?

Share this post


Link to post

Nie sądzę by to było możliwe. Prawo reguluje obowiązki rodziców, a do nich należy opieka nad Tobą do chwili ukończenia pełnoletności. Chyba, że sądownie by to rozwiązali i prawa do opieki nad Tobą przejęłaby babcia o której wspominasz, ale wtedy musiałabyś mieszkać z babcią.

Share this post


Link to post

Do ukończenia 18 roku życia jesteś pod opieką rodziców, chyba że do opieki nad Tobą prawnie upoważnią Twoją babcię, natomiast sama mieszkać przed ukończeniem 18 lat nie możesz. Tu nie chodzi nawet o sam fakt mieszkania, ale w razie jakiegoś wypadku, czy poważnej sytuacji wszystkie decyzje podejmowane będą przez Twojego opiekuna, który powinien być możliwie jak najbliżej Ciebie.

Share this post


Link to post

Jakbyś wyszła za mąż, to nikt cię nie będzie pytał o zdanie ;) W tedy stajesz się pełnoletnia 2 lata wcześniej. Szukaj męża.

Share this post


Link to post

legalne legalne, tylko trzeba załatwić to w drodze pełnomocnictwa notarialnego czasowego, żeby babcia była twoim opiekunem. No i sprawa mieszkania, powinnaś być zameldowana tam gdzie twój opiekun, a gdzie faktycznie będziesz mieszkać- nikomu nie będzie się chciało tego sprawdzać. ewentualnie babcię można dopisać do twojego obecnego miejsca zamieszkania że niby ona tam z tobą mieszka.

nie sądy a notariusz w zupełności wystarczy

Share this post


Link to post

Ale z zamieszkaniem w internacie nie powinno być chyba większych problemów, bo jeśli dobrze myślę to wtedy odpowiedzialność za osoby niepełnoletnie ciąży na zarządcy ośrodka?

Share this post


Link to post

16 lat to za mało by mieszkac samemu. Patrzac na dzisiejsze nastolatki to nawet 18 nie jest jakas granica rozsadku. Chyba ze mowa o internacie gdzie mlody człowiek jest pod czyims nadzorem.

Share this post


Link to post

a może koleżanka jest ogarnięta i bez problemu da sobie radę z mieszkaniem samemu, zwłaszcza że babcie ma w tym samym bloku

Share this post


Link to post

Strangelove raczej wszystko objaśnił. Choć wydaje mi się, że jeśli nie chcesz mieć problemu to spróbuj z internatem.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers0

 • Who's Online (See full list)

  • Martusiaaaaaa92
  • Filip
  • Luki18
  • michaelowax3
 • Chatbox

  Load More
  You don't have permission to chat.
 • Recent Status Updates

  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90

   Rzadko o coś proszę.
   Ale dzisiaj - proszę Was o pomoc.
   https://zrzutka.pl/bf8wmk
   · 0 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Filip

   Fifi! Do lekcji! ;D 
   · 3 replies
  • Martusiaaaaaa92

   Martusiaaaaaa92

   Po zamachu na London Bridge media i politycy mówią dobrze o tutejszych Polakach jak nigdy Co ciekawe, głównie lewicowi politycy i media, by pokazać, że imigranci z UE nie są tacy źli jak ich zwolennicy brexitu przedstawiają. Zwłaszcza, że drugi z bohaterów, rodowity Brytyjczyk, okazał się nie być bez skazy: jest mordercą niepełnosprawnej dziewczyny, który dopiero co wyszedł przedterminowo z więzienia.
   · 3 replies
  • Filip

   Filip

   Herbaty dawno nie piłem, tym bardziej na czas, ale podoba mi się kreatywność tych tytułów, z niecierpliwością czekam na następne.  
   · 16 replies
  • Shady-Lane90

   Shady-Lane90  »  Filip

   Gdzie jest Fifi :> ;D 
   · 17 replies
 • Posts