Jump to content

Deklaracja Wiary

LaFleur

Recommended Posts

alooohaa
Uważasz, że to późno widząc jak obecny świat funkcjonuje?

Zasadniczo komórki jajowe siedzą sobie w ciepełku i się psują i jest im wszystko jedno jak świat funkcjonuje. Funkcjonowanie świata to jedno, a fizjologia to drugie - to się tak szybko nie zmieni. Jeszcze niestety ludzkość się nie przystosowała do przesunięcia wieku pierwszego porodu.

A więc powinniśmy siedzieć z rodziną w jednym pokoju i liczyć każdy grosz bo z biologicznego punktu widzenia najlepiej urodzić koło dwudziestki? Jasne, dlaczego nie. Tylko, że nie każdy tak chce.

Każdy ma swoje prawa, a w praktyce, to jest tak.

-nie wypiszę recepty na pigułki antykoncepcyjne bo nie, goń się.

Żadnego skierowania do innego lekarza i zresztą ile jest miasteczek, gdzie realnie dostęp ma się tylko do jednego-dwóch ginekologów. Po cholerę być ginekologiem w XXI wieku, gdzie pewnie z 1/3 wizyt dotyczy rzeczy, które kościół zabrania, kolejna 1/3 np, chorób płciowych -i też podejrzenia i niemoralne prowadzenie się.

Guest Anonymous
No ale przecież studiując ucząc się zawodu skąd mogli wiedzieć że będą musieli robić jakieś tam aborcje i inne rzeczy tak bardzo niemoralne w katolickim kraju, gapcie się teraz przebudziły

To niech się przekwalifikują. Za błędy i głupotę trzeba płacić. Więc albo zmiana zawodu albo akceptacja wszelkich niezabronionych przez prawo operacji/zabiegów.

• 4 weeks later...

Ostatnio prof. Chazan został zwolniony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Co o tym sądzicie? To dobra decyzja czy nie? Prof. Chazan złamał prawo?

Ostatnio prof. Chazan został zwolniony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Co o tym sądzicie? To dobra decyzja czy nie? Prof. Chazan złamał prawo?

Stało się tak jak stać się powinno i jestem zadowolony z tej decyzji.

• 1 month later...

Jeżeli wszystkie środowiska zawodowe zaczną się tego dopominać, jakby to stanowiło istotę ich pracy, to będzie tragedią dla naszego państwa. Wolałbym żebyśmy trzymali się postanowień Konstytucji RP w zakresie świeckości i neutralności państwa w sprawach światopoglądowych. Religie mamy w umyśle, czy jak tam wierzący mawiają "w sercu", zatem dlaczego chcą wszystko spisywać, ogłaszać, krzyczeć, nakazywać, zakazywać, obwieszczać całemu światu w swoich miejscach pracy że coś tam uważają za słuszne/prawdziwe i podporządkować temu czemuś proces leczenia pacjenta, wychowania uczniów czy generalnie swoje obowiązki ?

Niech sobie deklarują co chcą, ale to jest Polska a nie Arabia i np. aborcja jest w pewnych przypadkach dozwolona lub wręcz wskazana, żeby ocalić swoje życie lub zdrowie. Lekarze nie mogą się wtedy wypinać na prawa kobiet zasłaniając się sumieniem. A Chazana dobrze, że zwolnili, ale nie poszło tu o poglądy, tylko o to, że kierował publiczną placówką za wspólne pieniądze i jednocześnie chwalił się tym, że on ma polskie prawo gdzieś.

Jako wegetarianka powinnam mieć prawo odmawiania klientom restauracji, w której jestem zatrudniona, polecania i podawania mięsa? Nie, po prostu nie powinnam pchać się do tej roboty.

• 10 months later...

Powinna być zakazana i karana.

Skoro lekarz katolicki ma sumienie to po co szedł na medycynę lub na specjalizację,po której będzie musiał dokonać aborcji bądź eutanazji?

Taki lekarz powinien być natychmiast zwolniony i mieć zakaz do uprawnień lekarskich.

• 5 years later...

Zgadzam się z tym, co napisali @interalfa, @Strangelove i @LaFleur - zadaniem lekarza jest pomagać pacjentowi/pacjentce i stawiać go/ją na pierwszym miejscu, a nie słuchać domniemanego bóstwa, którego istnienia nikt nie udowodnił. Ogólnie cała ta Deklaracja Wiary to religijny bełkot, dogmatyczny i autorytarny w treści i średniowieczny w formie, cofający medycynę tak gdzieś do XIX wieku. Jeśli ktoś ma takie poglądy, jakie zawarła ta Deklaracja wiary, i nie zamierza ich zmieniać choćby nie wiem co, to najlepiej, żeby nie zostawał lekarzem, tylko księdzem, mnichem lub zakonnicą. Wtedy przynajmniej takie poglądy nie miałyby wpływu na zdrowie i życie innych ludzi. Odmowa pomocy drugiej osobie w kwestii antykoncepcji, in vitro lub aborcji, jest niedopuszczalnym ingerowaniem w cudze życie. A chyba każdy, gdyby usłyszał od lekarza, że in vitro jest grzechem i że seks przedmałżeński jest grzechem, poczułby się bardziej jak w kościele na kazaniu niż w gabinecie lekarskim.

michaelowax3

Wiara wiarą a dobro pacjenta number one. Trzeba postępować w zgodzie z własnym sumieniem ale liczyć się z drugą osobą. To tak jakby ksiądz odmawiał spowiedzi osobie która ma zielone włosy. Czemu? Bo zielony kolor nie współgra z jego światopoglądem :biggrin: Ale kościół i jego "definicję" zawsze same w sobie mają skłonności do przesady. Może dlatego ludzie odwracają się od kościoła (jeden z wielu czynników). Jak dla mnie ktoś taki lekarzem być nie powinien. Niech idzie głosić prawdy objawione gdzieś indziej i wszyscy będą zadowoleni. 

O 8.11.2020 at 23:18, Celt napisał:

Ogólnie cała ta Deklaracja Wiary to religijny bełkot, dogmatyczny i autorytarny w treści i średniowieczny w formie, cofający medycynę tak gdzieś do XIX wieku. Jeśli ktoś ma takie poglądy, jakie zawarła ta Deklaracja wiary, i nie zamierza ich zmieniać choćby nie wiem co, to najlepiej, żeby nie zostawał lekarzem, tylko księdzem, mnichem lub zakonnicą. 

Otóż to :thumbsup: A wyobraźmy sobie co by było, gdyby Deklarację Wiary rozszerzyć o inne religie. Wyszłoby na przykład, że lekarz nie przeprowadzi transfuzji krwi, ponieważ jest świadkiem Jehowy. Dochodzimy w ten sposób do coraz większych absurdów i do coraz większej szkody dla zdrowia i życia pacjenta. Tak jak już @Celt wspomniał, jeżeli wiara danego człowieka stoi na przeszkodzie w wykonywaniu obowiązków zawodowych, to taki człowiek nie powinien imać się danego zawodu. Prosta sprawa. Lekarz, który najpierw stawia własne wierzenia (czy słuszne, czy niesłuszne - nie ma znaczenia) a potem dobro pacjenta, jest równie przydatny co żołnierz odmawiający walki w obronie swojej ojczyzny, bo jego religia nie pozwala mu zabijać.

W ogóle to o ile dla autorki tej "deklaracji wiary", czyli Wandy Półtawskiej urodzonej w 1921, pewnym wytłumaczeniem mógłby być fakt, że ona wychowywała się w państwie i realiach (II RP), w których religia odgrywała znacznie większą rolę w życiu społecznym niż obecnie, zatem skoro napisała tę deklarację w wieku 92 lat, to mogła być dość archaiczna i anachroniczna, o tyle fakt, że podpisali ją lekarze również o kilkadziesiąt lat młodsi od niej, jest bulwersujący. Widocznie z niektórych jeszcze nie wyszły poprzednie epoki i odziedziczona po nich mentalność i przekonania, mimo upływu lat i zmian na świecie.