HolyShit.

Moralne doświadczenia pokolenia Kolumbów - matura ustna

5 postów w tym temacie

Hej. Mam taki temat na ustną maturę z polaka "Moralne doświadczenia pokolenia Kolumbów. Scharakteryzuj problem w oparciu o twórczość K. K. Baczyńskiego, T. Borowskiego i T. Różewicza."

Wszystko byłoby spoko, gdyby nie to, że kompletnie nie wiem co napisać w planie prezentacji, jakie punkty tam dać i o czym :/ Pomoże ktoś? Nie chodzi mi o gotowy plan, tylko o jakieś propozycje, pomysły, sugestie :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Moja siostra pisała prace maturalną o pokoleniu kolumbów, chcesz to ją zapytam ;))

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ambitnie, że plan prezentacji robisz, mi się okropnie nie chce, więc nawet się za to nie zabieram.

Przede wszystkim to musisz w 1 punkcie poruszyć ogólny problem jaki poruszony jest w wybranym przez Ciebie temacie. Potem powinieneś poruszyć istotę tych moralnych doświadczeń. Następnie powinieneś przejść do tego w jakiej kolejności przedstawisz argumenty przed siebie przygotowane (według mnie najlepszym sposobem będzie zaczęcie od najmocniej trafionego w temat do najsłabszego, bo wtedy jest bardzo ładne przejście). Radziłabym Ci zacząć od Baczyńskiego i jego cech poezji. Na końcu najlepiej jak poruszysz zagadnienie śmierci i wojny jako przeznaczenie Pokolenia Kolumbów oraz destrukcji wartości moralnych i przejście do tendencji walki za ojczyznę ( w pewnym sensie tendencję narzuconą przez wydarzenia wokół). No i oczywiście na końcu wnioski + materiały pomocnicze (ale to już wiesz).

O Baczyńskim warto wspomnieć, że wiedział, iż poezja w tamtych czasach miała ogromne znaczenie, a on sam był poetą - żołnierzem. Opisywał to co się dzieje bardziej przez pryzmat swoich uczuć, gdyż mało w jego poezji było opisów tych wszystkich wybuchów, strzałów itd. Próbował szukać odpowiedzi, ale niestety nie udało mu się, co było właśnie tragedią tego młodego pokolenia. Tak młodzi poeci (przede wszystkim wrażliwi ludzie) musieli stanąć oko w oko z okrucieństwem wojny, ze schematami i przedwczesną dojrzałością.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"Przykłady cierpienia w literaturze, nie zawsze są dla nas lekcją pokory, a jego ukryty sens nie musi być tak oczywisty… Kolejny utwór, do którego chciałabym nawiązać, napisany został przez człowieka urodzonego w latach 20. XX w. – przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Wychowali się już w wolnej Polsce, chodzili do polskich szkół. Czas narodowego zniewolenia znali jedynie z lektur szkolnych. Wybuch II wojny światowej sprawił, że dotychczasowy porządek wartości, uległ kompletnemu załamaniu. Dla młodych, wchodzących dopiero w dorosłe życie ludzi wojna stała się kataklizmem. Postawiła przed nimi problem zdefiniowania własnego patriotyzmu. Wielu z nich zaangażowało się w antyniemiecką konspirację, w budowanie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Wielu zginęło w powstaniu warszawskim roku 1944. Do tego pokolenia należeli m.in.: Zbigniew Herbert, Tadeusz Borowski, czy Krzysztof Kamil Baczyński, którego wiersz „Pokolenie

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz