• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Sign in to follow this  
Followers0
Kamineko

Konflikt na Ukrainie

Recommended Posts

Putin chce zjeść ciastko z krymym a Amerykańce krzyczą, że to niezdrowe i należy wszelkimi metodami dyplomacji udowodnić, że tak nie wolno.

Paradoks sytuacji: na Ukrainie grupa ludzi obaliła legalne władze, a samozwańczy przywódcy obsadzili między sobą wszystkie państwowe stołki. Co robi zachód? Uznaje ich władzę za legalną i praworządną. Idąc tym tropem my także możemy obalić rząd Tuska, obsadzić między sobą państwowe stołki i rządzić, co nie? Hmmm

Kiedy USA wbija do Afganistanu, Iraku czy innego Iranu, Syrii, Libanu to ludzie mają to w nosie i cisza. Rosja otrzymuje Krym w wyniku referendum i wszystkim odpierdala i zaczynają krzyczeć o wojnie i zbrojeniu się. Żałosna sytuacja zwyczajnie.

Wolę kiedy USA rozszerza swoje wpływy, a nie Rosja - jeżeli mam wybierać z dwojga złego.

Niemniej nie chcę usprawiedliwiać wyczynów Putina postępowaniem USA, bo to temat o Ukrainie. Chruszczow postąpił idiotycznie oddając Krym Ukraińskiej SSR, ale sorry, za swoje postępowanie trzeba ponosić odpowiedzialność.

Urządzanie referendum pod kolbami karabinów to na pewno wyśmienity sposób na czyste wybory. Osobiście uważam, że to trudna sytuacja - z jednej strony przekazali ten Krym X lat temu, ale z drugiej strony ludzi czujących się Rosjanami jest tam 70-80%. I tutaj kolejne zastrzeżenie, bo przewaga ludności rosyjskojęzycznej to efekt polityki Stalina, który wymordował i wypędził Tatarów krymskich.

Jestem za szeroką autonomią dla Krymu, ale w ramach państwa ukraińskiego.

ten konflikt nasunął mi powód rozważań czy moi rówieśnicy, młodzi Polacy potrafią w jakikolwiek sposób się obronić? mamy obeznanie z bronią?

Jakie młodzi ludzie mogą mieć obeznanie z bronią, skoro nie ma już powszechnej służby wojskowej? Mamy armię zawodową.

No chyba, że ktoś jest w kółku myśliwskim;]

Ja natomiast doszedłem do wniosku, że udało się jak na razie całą sprawę przykryć i uciszyć. Obawiam się, że rzeczywiście wyjdzie tak, że wszyscy trochę popłaczą i zapomną. Co do ostatnich wypowiedzi - gdyby zasoby młodych ludzi byłyby właściwie wykorzystywane (i nie mówię tu o służbie, tylko o wzroście gospodarczym) obecna sytuacja wyglądałaby zupełnie innaczej. W tych czasach liczy się technologia, oraz posiadane zasoby pieniężne.

Kiedy USA wbija do Afganistanu, Iraku czy innego Iranu, Syrii, Libanu to ludzie mają to w nosie i cisza. Rosja otrzymuje Krym w wyniku referendum i wszystkim odpierdala i zaczynają krzyczeć o wojnie i zbrojeniu się. Żałosna sytuacja zwyczajnie.

Pora chyba pogodzić się z tym że sprawiedliwość nie ma nic wspólnego z otaczającą nas rzeczywistością ;)

ten konflikt nasunął mi powód rozważań czy moi rówieśnicy, młodzi Polacy potrafią w jakikolwiek sposób się obronić? mamy obeznanie z bronią?

Nie będzie Ci potrzebne. Czasy masowych armii i masowej OT niedawno się skończyły.

Taaa, mamy wojsko. A jednostki wojskowe ochraniają prywatne firmy ochroniarskie.

To nie ma nic wspólnego z tym jaką jakość wojska posiadamy. Rezygnacja z ochrony obiektów wojskowych przez wojsko ma na celu tylko i wyłącznie optymalizację kosztów. Stawianie zawodowych żołnierzy, których szkolenie warte jest kilkaset tysięcy złotych na warcie jest marnotrawstwem środków.

Tak - też tak myślę, że udało się sprawę wyciszyć, ale bez konsekwencji (dla Polski) się nie obejdzie...

Na razie konsekwencji niech obawia się Rosja, która już została boleśnie dziabnięta za swoje poczynania na Krymie. Uprzedzam - zdaję sobie sprawę, że spora cześć użytkowników może się polityką i tym podobnym dyscyplinom nie interesować, dlatego też czuję się zobowiązany poinformować, że sankcje, które oficjalnie są dość łagodne dla FR nijak się mają do zakulisowych kopniaków które Rosja zaczyna i będzie dostawać jeszcze przez jakiś czas ;)

Na razie konsekwencji niech obawia się Rosja, która już została boleśnie dziabnięta za swoje poczynania na Krymie. Uprzedzam - zdaję sobie sprawę, że spora cześć użytkowników może się polityką i tym podobnym dyscyplinom nie interesować, dlatego też czuję się zobowiązany poinformować, że sankcje, które oficjalnie są dość łagodne dla FR nijak się mają do zakulisowych kopniaków które Rosja zaczyna i będzie dostawać jeszcze przez jakiś czas ;)

Tak widzę polskich polityków grzmiących o sankcjach:

tumblr_n35buwiMad1qzu9udo1_1280.jpg

Czasem mam wrażenie, że niektórzy z nich utracili kontakt z rzeczywistością...

A co do samych sankcji to należy pamiętać, że są one bronią obusieczną która rani obie strony.

Wolę kiedy USA rozszerza swoje wpływy, a nie Rosja - jeżeli mam wybierać z dwojga złego.

Niemniej nie chcę usprawiedliwiać wyczynów Putina postępowaniem USA, bo to temat o Ukrainie. Chruszczow postąpił idiotycznie oddając Krym Ukraińskiej SSR, ale sorry, za swoje postępowanie trzeba ponosić odpowiedzialność.

Po prawdzie to Jelcyn, a nie Chruszczow. Z uwagi na federalny ustrój ZSRR decyzja tego drugiego miała administracyjny sens i wiązała się z budową gazociągu. Wtedy nikt nie zakładał w ogóle rozpadu bloku. Krym trafił tam w ramach sporu Jelcyna z Gorbaczowem na szczytach rosyjskiej władzy.

I tutaj kolejne zastrzeżenie, bo przewaga ludności rosyjskojęzycznej to efekt polityki Stalina, który wymordował i wypędził Tatarów krymskich.

Jestem za szeroką autonomią dla Krymu, ale w ramach państwa ukraińskiego.

Tak widzę polskich polityków grzmiących o sankcjach:

A tak szczerze ? Akurat w przypadku konfliktu krymskiego Polska spisała się na srebrny o ile nie na złoty medal. ( Przynajmniej jeżeli chodzi o postrzeganie naszej roli w konflikcie przez świat )

Trzeba zdać sobie sprawę, że Europa Zachodnia, zwłaszcza Włochy, Holandia, temu podobne kraje postrzegają świat w zupełnie innych barwach. Dla nich rozpad ZSRR był bez żadnego odcienia szarości - jest Rosja, demokracja, super, fajnie, robimy interesy, a co było jest już za nami. Polska od lat była postrzegana jako antyrosyjska i tu się nagle okazje że Ci Polacy mieli jednak rację ;)

Sankcje mogą być obusieczne, zgadza się. Tyle tylko, że zachodni politycy przeżyją jakoś zakaz wjazdu na teren FR, nie wiem natomiast jak poradzą sobie Rosjanie kiedy cena gazu i ropy zmaleje ;)

A tak szczerze ? Akurat w przypadku konfliktu krymskiego Polska spisała się na srebrny o ile nie na złoty medal.

Tak szczerze to równie dobrze mógłby potępiać Rosję Azerbejdżan. No cud, miód i orzeszki, ale tak naprawdę nikogo to nie obchodzi bo każdy dobrze wie, że może sobie poszczekać, ale nie jest w stanie użreć.

Tyle tylko, że zachodni politycy przeżyją jakoś zakaz wjazdu na teren FR, nie wiem natomiast jak poradzą sobie Rosjanie kiedy cena gazu i ropy zmaleje

Jesteśmy uzależnieni od rosyjskich surowców i nie zmieni się to ani za rok, ani za dwa, ani pewnie za pięć. Zerwanie umów na pewno by Rosję zabolało, ale nasz kraj totalnie rozłożyłoby gospodarczo w kilkadziesiąt dni. I nie łudź się, że inne kraje przestałyby przyjmować rosyjskie surowce w geście solidarności.

Jesteśmy uzależnieni od rosyjskich surowców i nie zmieni się to ani za rok, ani za dwa, ani pewnie za pięć. Zerwanie umów na pewno by Rosję zabolało, ale nasz kraj totalnie rozłożyłoby gospodarczo w kilkadziesiąt dni. I nie łudź się, że inne kraje przestałyby przyjmować rosyjskie surowce w geście solidarności.

Nie łudzę się, tylko patrzę na sprawę realnie.

I. Polska jest członkiem Unii Europejskiej i nie występuje w takim konflikcie jako pojedyncze państwo. W budowie jest gazoport, rozbudowywany naftoport to nie są projekty przyszłościowe, tylko takie, które niedługo powstaną.

II. Nie słyszałeś pewnie, że Niemcy od lat apelowali i w końcu wybudowali przepompownie gazu na swojej granicy do Polski ?

III. Kompletnie rozłożyć to mógłby przemysł ukraiński, gdzie sama metalurgia ciągnie u nich 2/3 naszego zapotrzebowania na gaz ;) ( krajowego! )

I. Polska jest członkiem Unii Europejskiej i nie występuje w takim konflikcie jako pojedyncze państwo. W budowie jest gazoport, rozbudowywany naftoport to nie są projekty przyszłościowe, tylko takie, które niedługo powstaną.

Gazoport ma mieć możliwości odbierania 5mld m3 rocznie gdy od Rosji bierzemy coś około 9. Poza tym same kompleksy bez gazu są niczym , a znalezienie państw gotowych do dostarczania nam ogromnych ilości od zaraz z pewnością odbiłoby się na cenie.

II. Nie słyszałeś pewnie, że Niemcy od lat apelowali i w końcu wybudowali przepompownie gazu na swojej granicy do Polski ?

Obiło mi się coś o uszy. Tyle, że do tej pory również dostawaliśmy gaz z Niemiec (i jakieś mniejsze ilości z Czech). Poza tym Rosja nie jest głupia i wie, że aby odciąć Polskę trzeba by także przykręcić kurek innym krajom tak by gazu starczało już tylko dla nich samych.

III. Kompletnie rozłożyć to mógłby przemysł ukraiński, gdzie sama metalurgia ciągnie u nich 2/3 naszego zapotrzebowania na gaz ;) ( krajowego! )

Przynajmniej mają jakiś przemysł :lol2: .

Gazoport ma mieć możliwości odbierania 5mld m3 rocznie gdy od Rosji bierzemy coś około 9. Poza tym same kompleksy bez gazu są niczym , a znalezienie państw gotowych do dostarczania nam ogromnych ilości od zaraz z pewnością odbiłoby się na cenie.

Cena gazu katarskiego będzie znacznie wyższa od tego od ruskich (słyszałem o dwu-krotności?). Chodzi tylko o dywersyfikację.

Moim zdaniem Ukraina straci poza Krymem jeszcze więcej terytorium. Rosja przejęła Krym praktycznie bez wystrzału z pewnością było to zaproszenie dla Putina, aby przyjść po więcej - skoro dają to bierze...

Hmm teraz zapewne też nic sie nie stanie, Turczynow i Jaceniuk tylko będą mówić o ultimatum a tak na dobrą sprawe nic nie zrobią i oddadzą swoje wschodnie ziemie rosjii bez bronienia ich, tak jak mówił pewien polityk w tv ,,Rosja zatrzyma sie tam gdzie pozwoli na to ukraina'' w końcu będzie tak że odbiorą im wszystko a zostawią im tylko Majdan. Może to i dobrze że to sie wszystko tak skończy bo mimo że płynie we mnie ukraińska krew to nie mam zamiaru ginąć za ukraine...

Gazoport to tylko jedna z opcji - mamy jeszcze połączenia z Niemcami i Czechami, naprawdę, nie zginiemy.

I wbrew pozorom - Niemcom w ostatecznym rozrachunku bardziej będzie zależało na Polsce niż na Rosji.

Obiło mi się coś o uszy. Tyle, że do tej pory również dostawaliśmy gaz z Niemiec (i jakieś mniejsze ilości z Czech). Poza tym Rosja nie jest głupia i wie, że aby odciąć Polskę trzeba by także przykręcić kurek innym krajom tak by gazu starczało już tylko dla nich samych.

A niech zakręcają. Europa sobie poradzi, naprawdę, nie bez bólu, ale da radę. Tylko ciekawe jak zamierza po czymś takim funkcjonować Federacja - Europa to ich najważniejszy rynek i stały dopływ gotówki. Do Chin nadwyżek nie sprzedadzą, Chiny nie są głupie i dywersyfikację przeprowadzają od lat. ( Jeżeli chcesz mogę gdzieś poszukać grafiki z ilu stron świata Chiny ciągną gaz, Rosja to z pewnością nie jest ich najważniejszy partner ;) )

Przynajmniej mają jakiś przemysł .

Skrajnie niewydajny, ale zawsze jakiś... ;) Porównując dzisiaj Polskę do Ukrainy - zwróć uwagę jak mogła skończyć Polska gdyby nie Ci wszyscy "zdrajcy" którzy przez lata nic nie robili ;)

Cena gazu katarskiego będzie znacznie wyższa od tego od ruskich (słyszałem o dwu-krotności?). Chodzi tylko o dywersyfikację.

Dokładnie. Cena nie gra roli kiedy idzie o bezpieczeństwo.

Moim zdaniem Ukraina straci poza Krymem jeszcze więcej terytorium. Rosja przejęła Krym praktycznie bez wystrzału z pewnością było to zaproszenie dla Putina, aby przyjść po więcej - skoro dają to bierze...

Nie tylko Rosja macza w tym paluszki. USA też robi swoje żeby EU i Rosję zdestabilizować. ;)